Разни > Новини от деня

Политика

(1/61) > >>

Donelli:
Прокуратурата е наредила нова данъчна проверка на Доган.
Обвинителите се усъмниха в ревизията, с която Мария Мургина като шеф на НАП оневини лидера на ДПС


Само Дворецът на децата с.Дръндар
доскоро се водеше на името на Ахмед
Доган.

 След 8 месеца протакане най-после има раздвижване в проверките около имотите, свързани с лидера на ДПС Ахмед Доган. Утре изтича срокът, в който данъчните трябва да приключат ревизиите на всички физически и юридически лица, на които формално се водят петте имота. Сред тях е и лидерът на ДПС Ахмед Доган, пише в. "Сега".
Ревизиите са наредени от прокуратурата на 22 април, съобщи зам. главният прокурор Валери Първанов в писмен отговор на въпрос на "Сега". По закон проверките трябва да приключат в тримесечен срок, който при сложни случаи може да бъде удължаван с още месец.

Петте имота са т.нар. Боянски сарай на ул. "Стар Беловодски път" в столицата, хотелът "Каса Домини" в Рибарица, СПА комплексът "Орфей" в Девин, паркът "Росенец" до Бургас и Дворецът на децата в родното село на ДПС лидера Дръндар. От писмата на НАП до парламентарната антикорупционна комисия преди месеци стана ясно, че всички те са купени на съмнително ниски цени, работят на загуба, но получават огромни кредити от определени банки. На името на Доган се води само имотът в с. Дръндар, известен като Дворец на децата. В последната си декларация по публичния регистър лидерът на ДПС посочва, че е прехвърлил безвъзмездно двореца.

Това ще е втората данъчна проверка на Доган в рамките на една година. Първата, направена от НАП по времето на Мария Мургина, не установи разминаване между доходи, имоти и плащани данъци. 7 години поред Доган обявяваше пред Сметната палата, че няма доходи извън заплатата си на депутат, нито пък други имоти с изключение на един апартамент в София. Миналата година обаче внезапно "си спомни", че в периода 2002-2006 г. е купил три терена в с. Дръндар. В тазгодишната си декларация пък е записал, че е спечелил 366 590 лв. от "друга стопанска дейност".

През април прокуратурата е образувала разследване за престъпления по служба срещу виновни длъжностни лица от столичния район "Витоша". Неизвестните засега извършители се проверяват за това, че в периода 14 февруари 2002 г. - 7 ноември 2003 г. са нарушили Закона за устройството на територията и Закона за устройството и застрояването на Столична община, за да облагодетелстват "Акома" ЕООД. Чиновниците са издали разрешение за строеж и са узаконили имотите в Бояна. Разследването още не е приключило, обяснява зам. главният прокурор в писмото до "Сега".

Именно на фирма "Акома" се водят сараите. По документи те са реконструирана бивша почивна база. Управител и собственик на дружеството първо е Кирилка Ангелова, но по-късно то е прехвърлено на Васил Мишев. Имената на Ангелова и "Акома" се завъртяха и около скандалите със сделките на Държавния резерв.

Преди година стана ясно, че пет от постройките на ул. "Стар Беловодски път" в Бояна са без строителни книжа, и кметът Бойко Борисов се закани да бъдат съборени. Но до това не се стигна, защото Дирекцията за национален строителен контрол обяви централната сграда от Догановите сараи за законна.

blitz.bg

Можете да коментирате тази новина в bPoke.com

nasiboteva:
Десислава Танева няма да поеме земеделското министерство



Няколко часа преди церемонията по връчването на отговор на проучвателния мандат за съставяне на правителство, даден от президента Първанов на Бойко Борисов, един от фаворитите за министър отказа на бъдещия премиер.

В понеделник на среща със земеделски производители и животновъди Борисов обяви, че земеделски министър в неговия кабинет ще бъде Десислава Танева.

В сряда привечер Танева отказа предложението на Борисов.

Тя е изпратила писмо до лидера на ГЕРБ, с което оттегля номинацията си за министерско кресло.

Пълния текст на писмото:

Уважаеми г-н Борисов,

С настоящето изявление Ви изказвам моята благодарност за доверието, което ми гласувахте, номинирайки ме за Министър на земеделието и храните.

От обявяването на номинацията ми за Министър започнаха спекулации относно досегашната ми работа и кариера като изпълнителен директор на акционерно дружество и потенциален конфликт на интереси в тази връзка.

Аз Ви гарантирам, че такъв конфликт на интереси няма и не може да има, подала съм си молба за освобождаване от управителните органи на всички търговски дружества. Въпреки това съм наясно, че атаките срещу ПП ГЕРБ и Министерството сигурно биха продължили по този въпрос.

Изхождайки от виждането ми, че най-важно е общественото доверие, с което едно ново правителство ще стартира работа, не биха искала по никакъв начин да се поставя под съмнение държавническия интерес на всички членове на новия кабинет.

Аз съм се включила в политическия живот на страната ни за първи път с ПП ГЕРБ, защото съм видяла у Вас Държавническо мислене и шанс България да бъде управлявана в полза на обществото.

Затова желанието ми е да бъде оттеглена номинацията ми за Министър на земеделието и храните, и да продължа работата като народен представител в 41-то Народно събрание, вземайки активно участие в законодателния процес, и подпомагайки изпълнителната власт.

Пожелавам успех на новото правителство и успешна работа на 41-то Народно събрание.

Според източници на БНТ в ГЕРБ Мирослав Найденов (ръководител на експертната група по земеделие) ще бъде новият министър на земеделието. Найденов ще заеме поста на мястото на отказалата се Танева.

Александър Цветков, досегашният зам.-кмет на столицата, ще бъде министър на транспорта.


www.dnes.bg

Donelli:


Депутатите ще гласуват от 1 януари 2010 година по система, която се задейства с пръстов отпечатък. Биометричните данни стават оръжието на новото мнозинство срещу гласуването с чужди карти.

Народните избраници ще могат да изразят волята си за не по-малко от 15 и не повече 30 секунди, което според замисъла ще предотврати шаренето им по съседните банки.

До края на годината ще влезе в употреба системата, която изисква депутатите да се чекират на влизане и излизане от парламента с картата си за гласуване - така те няма да имат възможност да я оставят на колеги в залата. От ГЕРБ изтъкнаха, че системата е била закупена, но неизползвана и оставена да събира прах в мазетата на парламента заради липса на политическа воля у предишните управляващи.

БЛИЦ

Donelli:
Депутатите гушват заплата, равна на три средномесечни възнаграждения



Депутатите ще получават основно месечно възнаграждение, равно на три средномесечни заплати на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор.

Такова възнаграждение си гласуваха народните представители, които окончателно приеха правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

Заплатата им ще се преизчислява всяко тримесечие, като се взема предвид средномесечното възнаграждение за последния месец от предходното тримесечие.

Председателят на парламента ще получава с 55 на сто повече от основната заплата на депутат, а заместниците му – с 45 процента.

Председателите на парламентарни комисии и на парламентарни групи ще взимат по 35 на сто върху основното възнаграждение.

Според приетия правилник народният представител, в качеството му на такъв, не може да получава подаръци на стойност над една пета от основната му месечна заплата.

Депутатите обаче ще бъдат и глобявани, ако отсъстват без причина от заседанията на парламента.

При неоправдано отсъствие от пленарно заседание всеки депутат ще бъде глобяван със сума, равна на дневната му надница за заседанието.

Ако депутатът продължи с отсъствията си без уважителна причина три поредни или общо на пет пленарни заседания в месеца, ще му бъдат удържани две трети от месечното възнаграждение.

Освен финансовата глоба, нередовните народни избраници ще бъдат и публично обявявани на сайта на Народното събрание.

Данните ще бъдат публикувани не по-късно от седем дни след края на месеца, за който се отнасят.

dnes.bg

Donelli:
 

Парламентът гласува новия кабинет

41-вото Народно събрание излъчи новото правителство на България с премиер Бойко Борисов. Това стана, след като „за“ гласуваха 162 депутати, 77 бяха „против“, а Меглена Плугчиева се въздържа. Пред журналисти тя аргументира решението си с уважението, което изпитва към някои личности от екипа на Борисов, като визира Маргарита Попова и Йорданка Фандъкова. Кабинетът получи одобрение от ГЕРБ, Атака, Синята коалиция и РЗС, а срещу него се обявиха БСП и ДПС. Новият премиер очерта неговите приоритети, сред които са повишаване на доходите на българите, гарантиране на правовия ред, реформиране на съдебната система.
Преди вота старт на дебатите даде досегашния министър-председател Сергей Станишев, който похвали Борисов за това, че е поел своята отговорност за управлението на страната и бързо сформирания състав на кабинета. Впоследствие на тържествена церемония в Гранитната зала на Министерския съвет той официално предаде властта на своя приемник. Той му напомни, че получената подкрепа на избирателите дава много възможности, но и много отговорности. От своя страна Борисов заяви, че положителното, направено от предходния кабинет, ще бъде запазено и обеща, че няма да допусне етническа нетолерантност и политически гонения.

19min.bg

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница