Летище Търговище е продадено за 480 000 лева на 20-годишен младеж от Добрич като земеделска земя - трета категория.
Новият собственик е Иво Петров от Добрич, управител и едноличен собственик на фирма “Летище Търговище 2009”, регистрирана на 7 август тази година. А търгът е проведен само две седмици по-късно - на 20 август в зала на новия терминал на летище Пловдив, към чиито активи е имотът.
В конкурса са участвали още трима кандидати, но са отстранени поради нередности в документацията. От Министерството на транспорта проверяват сделката.
За терена кандидатствали още “Тракия Ер” със седалище в Стара Загора, “Еърпорт Секюрити Клиаранс” и “Драгажен флот”-Свищов.
“Не им бяха пълни документите, липсваха оригинали, което бе изрично изискване. Техни представители присъстваха на отварянето на пликовете, които идват запечатани. Няма нищо нередно, процедурата е кристална, обясни Андрея Андреев, шеф на летище Пловдив.
Петчленна комисия, в която влизат юристи и технически служители, е разгледала документите. “Направиха протоколи и предложиха за гласуване фирмата, чиято ценова оферта бе отворена”, допълва Андреев.
Летището в Търговище е прехвърлено в активите на Пловдивското, след като германската “Фрапорт” взе на концесия аеродрумите във Варна и Бургас. Първоначалната цена за продажбата му е 445 235 лв. Тя е определена през пролетта от лицензирана фирма, избрана чрез конкурс.
По документи 90% от продадения имот се води земеделска земя трета категория. На терена има двуетажна аерогара, ресторант със застроена площ 845 кв. м, техническа постройка.
До средата на 90-те години аеропортът край село Буховци е бил единственият за Лудогорието. През 1996 г. активите и пасивите на летище Търговище са включени в баланса на летище Бургас, а от м. г. е към Пловдивското.
Според оценката отпреди 4 години само земята, която е 940 декара, струва 4 млн. лева, а на 179 000 лв. били оценени сградите. Експертна проверка обаче показала тогава, че пистата е силно износена, корозирала и напукана, с израснали треви във фугите. Поради което е променен статутът й.
“Теренът в момента е в окаяно състояние. На пистата са пораснали дървета, сградите се рушат, имаме разходи за охрана. Нека е ясно - ние не продаваме летище, а поземлен имот”, допълва Андреев.
Още през 1998 г. със заповед на тогавашния транспортен министър Вилхелм Краус е отнет сертификатът за експлоатация, пистата е разрушена, съоръженията - демонтирани.
“Нямам представа какво ще се случи с терена, не е задължение да изискваме бизнес план. Процедурата е спазена, но има хора, които искат да се повдигне въпросът”, казва Андрея Андреев. Той не знае дали другите участници ще обжалват.
“Труд” опита да открие новия собственик. Проверка установи, че майката на Иво Петров е съдия в Административния съд в Добрич. Омъжена е за бизнесмена Иван Милев (39 г.), който има девет фирми в Добрич и Пловдив.
В телефонен разговор Милев потвърди, че Иво участва в търга, но сделката не била финализирана и не е редно да се коментира. По тази причина той отказа да даде координати на Петров, както и да коментира дали финансира сделката.
Продажбата на аеродрума стана една от най-обсъжданите теми в Търговище вчера. Тоталното недоумение бе относно ниската цена и 20-годишния собственик. Областният управител Митко Стайков заяви, че е научил за сделката от медиите. Кметът на Търговище д-р Красимир Мирев, който е в командировка в Белград, чул по телефона.
Депутатът от левицата инж. Румен Такоров също научил от медиите за сделката. Той щял да търси информация от бившия транспортен министър Петър Мутафчиев. “В крайна сметка по-добре нещо да бъде продадено за по-малко пари, но да се гарантира, че ще работи, отколкото да се искат много пари и да няма купувачи”, коментира депутатът.
В община Търговище също бяха озадачени от ниската цена и от факта, че купувач е младеж. Служителите не спираха да обсъждат кой ли би могъл да стои зад него и защо държавата не поиска да провери как юноши имат огромни суми.
Междувременно полицията в Търговище също се впечатли от параметрите на сделката и започна своя проверка, въпреки че процедурата е правена в Пловдив.
Кореспондент на “Труд” провери адреса, на който се води седалището на фирмата в Търговище - ул. “Паисий” № 5, вх. “Г”, ет. 1. Там има два апартамента. В единия живее пенсионерката Димитринка Милева, която изпадна в шок от новината. “Не познавам такива хора. Как може да се пишат на нашия адрес?”, чудеше се жената.
Съседът й Атанас Атанасов, също пенсионер, имал син в Добрич, на около 40 години. Казвал се Ивайло и според комшиите бил шофьор. Атанасов не беше у дома си, за да го питаме познава ли новите собственици на летището, които ползват неговия адрес.
През юни, когато Министерският съвет пусна за продажба летището, се заговори, че има купувач за него и че дори за целта ще се създаде специално дружество. В последните години се обсъждаха варианти за даването му на концесия, което така и не стана. Трите общини около летището - Търговище, Шумен и Разград, бяха създали дружество, което да търси решение на казуса и да възстанови съоръжението и полетите. Според експерти, за да се възстанови аеропортът в Търговище, са необходими милиони евро.
trud.bgМожете да коментирате тази новина в bPoke.com