www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Ивановден е !  (Прочетена 2347 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

krisschan13

  • V.I.P.
  • Карма: +314/-26
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Март 06, 2009, 02:03:34 pm
  • Публикации: 2326
  • Торент Клиент:
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.6.13 Firefox 3.6.13
Ивановден е !
« -: Януари 07, 2011, 07:19:31 am »

На Ивановден православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който кръщава Иисус Христос в река Йордан. Йоан познава и посочва Христос като Син Божий. Наречен е Предтеча, защото предрича идването на Спасителя на земята.

Днес празнуват всички с имена Иван, Иванка, Ваньо, Ваня, Йоана, Йоан, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Калоян, Жан, Жана и Яна.

На обредната трапеза именниците е добре да посрещнат своите гости с варено жито, фасул, ошав, баница, а също и с кървавица, печена луканка или свински ребра със зеле.

Ивановден е част от богатия в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден.

В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник, като се разширява кръгът на окъпаните.

Навсякъде обредът е за младоженците, като действието се извършва от кума или девера. Затова окъпването би могло да се разглежда като елемент от следсватбените обичаи, с който се затваря широкият кръг на сватбената обредност.

Този ден ергените къпят момите, окъпвани са младите мъже и именниците.

В Югозападна България къпят младоженките и малките момиченца до 1 годинка. Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, както и гостувания и празнична трапеза.

Народната представа за св. Иван като покровител на кумството и побратимството определя гостуванията у кумовете. Носи се кравай, месо и вино. Прави се обща трапеза.

На Ивановден изтича срокът, през който ходят новогодишните маскирани дружини.

В някои райони на страната коледарите отвеждат тържествено царя на чешмата и го окъпват. След това той устройва угощение, на което присъстват и маскирани като мечка, невеста, арапи и пр. мъже.

Накрая всички излизат на празнично хоро, с което приключва пълният цикъл на обичая Коледуване.

Миналата година нито едно българско семейство не е кръстило детето си с традиционното българско име Йовко, показват данните на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Само на две момчета, родени през 2009 г., родители са избрали името Йовко.

Българските семейства постепенно губят интерес към кръщаването на децата си с традиционните за Ивановден имена.

Спрямо миналата година от ГРАО отчитат спад на интереса към всички имена, чиито носители празнуват днес, с изключение на името Ваня. Родените през 2009 г. деца с името Ваня са били 35, а през миналата година - 46.

Над 260 000 Ивановци и Иванки ще посрещат гости днес за именния си ден. По данни на ГРАО, през 2010 г. мъжете, носещи име Иван в България са 192 596, а жените - Иванки - 74 502. Предходната година те са били съответно 191 655 и 74 440.

През миналата година 952 деца са били кръстени с името Иван, което е със 136 по-малко спрямо предходната година. Миналата година намалява интересът към кръщаването на момиченцата с името Иванка - те са били 62, докато през 2009 г. - 75.

От всички днешни именници освен Иван и Иванка най-много през миналата година са били празнуващите с име Ивайло - 38 929, Иво - 12 691 и Калоян - 12 568, а сред женските имена - Ваня - 18 623.

С най-малка популярност сред именниците са хората с името Жан - 488 и Ванина - 797. От листата на днешните именници, извън Иван и Иванка, най-предпочитаните имена за деца, родени през 2010 г. са Калоян - 502 и Ивайло - 423.

От женските имена - Йоана - 431 и Ивайла - 252. Най-малко са били децата, кръстени с името Ваньо и Жан - съответно по двама.


Честито на всички именници! Наздраве!
Активен