www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Легендата за Витошкото изригване  (Прочетена 1886 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vipkiko

  • V.I.P.
  • Карма: +2/-16
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Юни 15, 2007, 06:05:57 am
  • Публикации: 8
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 12.0 Firefox 12.0
Легендата за Витошкото изригване

    Знаете ли колко много хора вярват, че Витоша е угаснал вулкан, който всеки момент може да се събуди, а нас да ни сполети случилото се с Помпей, но в софийски вариант? Дори Ванга е правила предсказания за неговото скорошно изригване.

   Спомням си, когато бях дете, как родителите ми ме заведоха на Черни връх, а моят баща ми разказваше за вулкана и дори ми сочеше кратера. Помня колко ме беше страх да си помисля какво ще се случи с нас, ако утре Витоша изригне. Странното беше, че не учудих децата пред блока, с които си играех, когато им разказах за апокалипсиса, който ни очаква. Те вече знаеха.

   Днес, когато знам истинат се учудвам колко много хора са заблудени. Станах и учител по география и във всеки клас ми се налага дълго да убеждавам учениците си, че това не е вярно. Чашата преля, когато съвсем скоро синът ми се върна от училище и започна да ми обяснява вдъхновено, как госпожата днес им е разказвала, че Витоша е угаснал вулкан, но скоро може да се събуди.

    Цялата история е започнала през 30-те години на ХХ век, когато някакъв журналист публикувал статия за вулкана Витоша и направил сензация. Така легендата за софийския Везувий се предава от уста на уста, от поколение на поколение чак до наши дни.

   Каква е всъщност истината? Истината е, че Витоша никога не е била вулкан и никога няма да бъде.


   Най-подробни изследвания на геоложкия произход и структура на Витоша е направил акад. проф. Страшимир Димитров в труда си "Витошкия плутон". Преди 80 млн. години на мястото на Витоша е имало спокойно море. По-късно на дъното му  по пукнатини започнала да се излива андезитова лава, но това не е онова изригване, за което иде реч, защото планината все още не е съществувала. В по-късен етап започнали да действат планинообразувателни процеси, които се отличават с активни движения на земната кора /нагъване, разсядане, пропукване/. В една такава пукнатина започнало раждането на самата Витоша. Дълбоко под земната повърхност в нея се внедрявала магма на четири етапа, но в относително кратко време. Магмата никога не достигнала повърхността, а само я надигнала /нарича се интрузия/ и по-късно застинала. Витоша и днес се издига, при това с много високи темпове /над 2-3 см./год/, което е причина районът на София да е един от най-активните в сеизмично отношение.

    Надявам се да не съм Ви отекчила много...
Активен
Живея както мога и вярвам само в БОГ