« Отговор #21 -: Април 30, 2011, 07:38:11 pm »
Тревожната ситуация с уникалното африканско езеро беше във фокуса на 6-то регионално събрание на Съвместната Парламентарна Асамблея АКТБ-ЕС (Централна Африка), което се провежда в Камерун.
Като отправна точка в изказването си Мария Неделчева припомни състоялия се по време на 20-та сесия на Асамблеята в Киншаса (ДР Конго) дебат по проблемите с езерото Чад и настоя на необходимостта от продължаващи действия за популяризиране на темата сред местната и международната общност. Освен това подчерта, че граничните на езерото страни трябва с общи усилия и действия да доведат тази инициатива до успешен край.
За положителен ход в тази посока българският евродепутат отбеляза 8-ия световен форум за устойчиво развитие, провел се в Н,Джамена (Чад) от 29 до 31 октомври 2010 по въпроса със запазването на езерото Чад и предложи всяка от страните по протежението на водния басейн да организира подобна конференция, посветена на един от аспектите на проблема, защото засяга вкл. и опазването на околната среда. „Тези аспекти са многобройни и изискват сериозно внимание, независимо дали става въпрос за контрол на дейността на създадената още през 1964г. комисия за спасяването на езерото, за сигурността в района или пък за условията за живот на живеещите около Чад. Не трябва да забравяме, че всяка конференция от подобен мащаб е още един повод да се привлече вниманието на медиите, да се популяризира проблема и до местното население, и до световната общност", категорична е Мария Неделчева.
В тази посока евродепутатът привлече вниманието и върху проекта „Транс аква", който предвижда отклоняване на вода от река Убанги* (основен приток на р.Конго) за захранване на езерото Чад чрез канал, дълъг около 1350 км. По отношение на тази инициатива М.Неделчева препоръча внимателен предварителен анализ доколко е възможно да се реализира, последствията върху местното население, съгласуване между всички страни дали трябва да се осъществи и как отделните държави ще поемат отговорност за всеки етап от проекта.
Един от възможните варианти за спасяването на езерото Чад е то да бъде включено в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Мария Неделчева подкрепи идеята, но веднага призова за максимално бързи действия, ако всички страни са съгласни, защото процедурата е изключително дълга: „Смятам, че по този начин можем реално да защитим езерото, но е нужно участието та всички засегнати държави".
Друг основен въпрос е как може да се преобърне сегашната тенденция за пресъхване на езерото. М.Неделчева отбеляза, че освен да се регистрира като обект от световното наследство, са наложителни реални съвместни действия на всички разположени около езерото страни. На следващо място предложи съставянето на обща база данни, в която експертите по проблема да идентифицират две неща: т.нар.реализируеми мерки и какви финансови средства са на разположение за тяхното прилагане.
Не на последно място българският евродепутат отправи силен сигнал, като заяви необходимостта всички държави да действат заедно и решенията да не зависят само от правителствата, защото живота на 30 милиона души се определя от съдбата на езерото Чад. „Местното население трябва да знае какво се случва, за да не стигне дотам, че в опита за избягване на природна катастрофа да не отидем към човешка. Това е индикация, че трябват решителни действия, защото всяко загубено време е загубено време за спасяването на езерото Чад и милионите жители, които зависят от неговата съдба", заяви в заключение М.Неделчева.* Река Убанги е основен приток на река Конго в Централна Африка. Преминава през столицата на Централноафриканската република Банги и се влива в река Конго. Общата й дължина е около 1120 км.
В първите 100 км реката определя границата на Централноафриканската република и Демократична република Конго, а преди да се влее в река Конго определя границата между Република Конго и Демократична република Конго.
www.cross-bg.net