www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: За богатството на българския език  (Прочетена 2084 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

snowqueen

  • V.I.P.
  • Карма: +77/-29
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Декември 13, 2009, 01:42:31 pm
  • Публикации: 1651
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 16.0 Firefox 16.0
За богатството на българския език
« -: Декември 02, 2012, 08:48:36 pm »
За богатството на българския език
На международна конференция по лингвистика се събрали учени от различни страни. започнали да обсъждат богатството на езиците. българския проф. Иванов естествено защитавал тезата, че българския е най - богат. той попитал:
- Колеги има ли в друг език дума която да означава нещо средно между тече и капе? не. а в българския има - това е думата църцори.
- Има ли в друг език 4 степени на сравнение? не. в българския има - далече, по - далече, най - далече, на майната си; хубаво, по - хубаво, най - хубаво, майката си ебало. и
- Има ли в друг език минало свършено незапомнено време? не. в българския има - бил съм се бил напил.
- Има ли в друг език бъдеще евентуално време? не. в българския има - щял съм бил да работя.
- Има ли в друг език двойно положително отрицание? не. в българския има - да, да.
- И накрая, има ли в друг език такава дума, която да може да замени всяка друга дума в даден контекст и да не се загуби смисъла? не. в българския има - това е думата такова.
Американския проф. John Smith доста се впечатлил от последното, затова решил сам да се увери като дойде в България. При пристигането на летището отишъл при служителите и казал:
- Таковайте ми едно такси. те му извикали такси. качил се той в таксито и казал:
- Таковай ме до най - хубавия хотел. шофьора го закарал в шератон. там казал на рецепцията:
- Таковайте ми една стая и те му резервирали стая. вдигнал телефона и казал на рум сервиза:
- Таковайте ми едно такова с ориз. те му донесли пиле с ориз. Професора наистина останал изумен - българския му колега бил прав.
По едно време решил да се изкъпе. И тъкмо да влезе в банята, видял през прозореца обществената баня. Понеже в САЩ нямали такова нещо, той решил да я посети. Отишъл той там и започнал да се къпе. До него имало един едър българин. Професора решил да го помоли да му изтърка гърба и казал: бихте ли ме таковали отзад? Българина се изумил, но си казал: абе, тоя като го гледам е чужденец, я да не го разочаровам. И го започнал. Професора пък помислил, че това е някаква традиция и решил да търпи. Понеже не му било съвсем ясно защо е станало така, отишъл при Проф. Иванов да го пита. като му разказал всичко, нашия проф. се плеснал по челото и казал: абе, колега забравих да ти кажа, че в обществени бани и тоалетни думата такова има съвсем друго значение.
Активен