1. Червените вина се правят от грозде с червен или пурпурно синкав цвят.
2. Съдържанието на танин в червеното вино всъщност е основната разлика между червените и белите вина.
Като цяло червените вина са по-сложни от белите вина, т.е. при тяхното дегустиране се усещат много повече аромати и вкусови компоненти (което е логично, като се има предвид, че те съдържат най-малко едно нещо в повече от белите, а именно - танин).
3. Червеното вино наистина е ключът към здравето и дълголетието и това се доказа в средата на 90-те години на XX век. То съдържа едно вещество, наречено ресвератрол (един от полифенолите в червеното вино), което е идеалният провокатор за дълголетие на клетката! Факт.
4. Червеното вино съдържа сулфити. Серният двуокис (диоксид), съединение, получено от сяра и кислород, се получава естествено в много малки количества по време на ферментацията. Винарите също го добавят. Серният двуокис е за виното това, което e за хората комбинацията от аспирин и витамин B комплекс - чудното лекарство, което лекува всякакви болести и предотвратява други. Серният двуокис е антибактериално вещество, което не позволява на виното да се превърне в оцет. То спира действието на дрождите, за да не продължи ферментацията на сладките вина, след като са вече в бутилката. Той е антиоксидант, който поддържа виното свежо и непокътнато от демона, наречен кислород. Независимо от тези негови магически свойства винарите се опитват да използват серен двуокис възможно най-малко, защото повечето вярват в максимата, че колкото по-малко добавяш към едно вино, толкова по-добре - точно както много хора предпочитат да приемат минимално количества лекарства.
Около 5% от астматиците са силно чувствителни към сулфитите. За да ги защити, закона постановява на етикета на всяко вино, което съдържа повече от 10 милионни части сулфити да пише “Съдържа сулфити”.
5. Температура на сервиране на червеното вино - 16-18 градуса. Има десетки специалисти, които отричат пиенето на червено вино с температура от хладилника, защото (и това е вярно) студът подтиска много от прекрасните аромати и прави стипчиво-горчивото усещане от танина по-силно. От друга страна, в много ресторанти червеното вино се сервира прекалено топло. Наистина прекалено топло. Когато се говори за “стайна температура”, това не означава 20-25 градуса. Вероятно французите, въвели този термин, са имали предвид температурата на въздуха в балната зала на някой от прелестните старинни замъци, който не е надвишавал 16-18 градуса дори в най-затопленото си състояние.
Аз знам пет факти за фолка...