88% от учениците пият алкохол, а 25% от момчетата и 10 % от момичетата са се напивали над 15 пъти. Това сочи изследване на МБМД сред 2 200 ученици от 7 до 12 клас от София, проведено в края на миналата година по поръчка на Столична община.
Най-често употребяваният алкохол е бирата, но веднага след това се нареждат концентратите. „Учениците са достатъчно информирани за вредното влияние на алкохола, както сочи изследването, но въпреки това продължават да пият“, коментира Мирослава Радева, директор на социологическата агенция. Всеки пети от учениците признава, че е употребявал сънотворни, а на всеки втори в София е бил предлаган наркотик, като 3 % твърдят, че са били принуждавани да го приемат. Изключително висока е разпознаваемостта на различните наркотици- над 75% от учениците знаят какво е марихуана, хероин, кокаин, екстази и амфетамин. Най-често обаче употребяват марихуана, а 28 % от учениците са я пробвали. Най-вероятно реалните данни за употребата на наркотиците е по-висока, защото 41 % от учениците казват, че приемат употребата на екстази, 40 % на амфетамини, 35 % на хашиш и 28 % на марихуаната. 60 % от учащите пушат, а 1/3 от тях ежедневно. Пушещите са повече от момчетата- 66 %, срещу 58 %. Най-често първата цигара се запалва на възраст под 16 години, но при 1/3 от учениците, дори и на възраст 10-11 години. При употребата на алкохол нещата стоят обратно, момчетата, които пият са 71 %, а момичетата 64 %.
Статистика от дата:15/04/200815-16 годишните ученици в София са на първо място по признака “напиване поне веднъж през последния месец“ сред връстниците си от 9 града на Литва, Латвия, Норвегия, Исландия, Русия и Финландия.
Това показва международно проучване извършено в рамките на Програма за превенция на употребата на наркотици "Младежта в Европа". В изследването в София са участвали 2814 ученици от близо 100 столични училища. То е направено от 8 до 19 ноември 2006 г. от Превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите-София.
60% от анкетираните ученици в София са заявили, че са пили алкохол повече два пъти по време на извършеното изследване (т. е. в рамките на 11 дни), отбелязва БТА. Най-широко употребяваният алкохол от тях е бирата, на второ място е виното, а на трето място концентратите. Всеки шести ученик посочва, че е пил алкохол за пръв път в живота си преди да стане на 12 г. Половината от българчетата споделят още, че са се напили за първи път преди да станат на 14 г. Най-често споменаваните места за пиене сред софийските ученици са чуждите домове (48%), клубовете и баровете (44%), и на открито (41%).
Българчетата са на второ място по тютюнопушене и по употреба на канабис, по признака "употреба поне веднъж в живота". 32% от запитаните ученици в София са заявили, че пушат всеки ден. По този показател, на първо място са учениците от Вилнюс, столицата на Литва (33%), а на последно място са подрастващите в норвежката столица Осло (8%). Българчетата прекарват и най-много време с родителите си, сочи още изследването. Най-труден е достъпът до учителите за учениците от Вилнюс. Всеки четвърти ученик в София излиза навън след 22 часа, четири или повече пъти седмично. 30% от софиянчетата се прибират след полунощ и по този показател те се нареждат на трето място след връстниците си от Осло и Рейкявик (Исландия).
Софийските ученици са на първо място сред връстниците си от деветте европейски града и по показателя "неудовлетвореност в училище". Най-голям е делът на българските ученици, за които ученето е безсмислено, чувстват се зле в училище и са в лоши отношения с учителите. Най-удовлетворени от престоя си в клас са исландските ученици.
При съчетаването на показателите става ясно, че децата, които прекарват повече време с родителите си, по-рядко пият и по-малко пушат. Над половината от българските родители знаят с кого и къде излиза вечер детето им. За близо 40% от родителите е неизвестно, че децата им пушат, над 47% от родителите не знаят, че децата им употребяват алкохол. Делът на децата от столицата, които пушат и пият се увеличава право пропорционално на неудовлетвореността им от учебния процес.
Нашите ученици са на първо място и по неучастие в спортни занимания. Близо 62% от тях са заявили, че почти никога не са се занимавали със спорт, а 13% са посочили, че тренират 3 или повече пъти седмично. По този показател, най-високи са резултатите на исландските ученици, като всеки трети от тях е заявил, че се занимава със спорт 4 или повече пъти в седмицата.