14 ноември 2009[justify]
Варшава. В Полша е регистриран първият смъртен случай на грипа А(H1N1) – в инфекциозна клиника в Гданск е починал мъж на 37 години.
По думите на лекаря Ежи Карпински, изследванията са потвърдили, че починалият е бил болен от грипа А(H1N1).
Болният мъж е бил хоспитализиран в Гданск в четвъртък със силно възпаление на белите дробове.
До момента в Полша са регистрирани 237 случая на грипа А(H1N1).
***
Рим. В Рим официално приключи процесът по ратифицирането на Лисабонския договор за реформи в Европейския съюз, който бе подписан от лидерите на страните-членки на Съюза през декември 2007 г. в Португалия.
Днес чешкият премиер Ян Фишер донесе във външното министерство на Италия текста на документа, който президентът на Чехия Вацлав Клаус подписа на 3 ноември.
Документът бе предаден за съхраняване на външното министерство на Италия, която е страна-депозитор на договора.
Церемонията по предаването на ратифицираните документи се състоя в присъствието на Фишер и италианския външен министър Франко Фратини. Съответният протокол бе подписан от ръководителя на юридическата служба на италианското външно министерство Паоло Гуидо Спинелли и посланика на Чехия в Рим Владимир Завал.
***
Москва. Русия ще продължи да бъде надежден доставчик на енергийни и други ресурси на световния пазар, заяви руският президент Дмитрий Медведев.
„В тази връзка ние, както и преди, сме заинтересовани от икономическото развитие на страните-потребители на руски газ, както и от страните, през територията на които се извършва доставянето на руските стоки на световния пазар. Затова ние, както и преди, ще настояваме за подписването на единен документ, регламентиращ международното енергийно взаимодействие”, пише руският президент в своята статия „Ролята на Русия в преходния период”, публикувана в годишното приложение "Светът през 2010" на списание „Икономист”.
Медведев отбеляза, че за решаването на много задачи на модернизирането на националната икономика на Русия ще бъде необходимо да бъдат направени големи покупки на най-модерните оборудване, технологии и услуги зад граница.
„С други думи, Русия се стреми да бъде част от световната търговска система, а също и разчита да укрепи и изведе на по-високо равнище отношенията си със своите партньори”, пише още руският държавен глава.
***
Москва. В хода на специална операция в Ачхой-Мартановски район на Чечня е ликвидиран най-близкият съратник на терориста Доку Умаров – Ислам Успаходжиев. Това съобщи чеченският президент Рамзан кадиров.
По неговите думи, „в хода на специалната операция в Ачхой-Мартановски район са ликвидирани до 20 екстремисти. Сред тях е бил и най-близкият съратник и дясната ръка на Доку Умаров - Ислам Успаходжиев”. Кадиров не изключи възможността сред ликвидираните екстремисти да се намира и самият Доку Умаров, защото той винаги е бил придружаван от Успаходжиев и винаги е поддържал връзка с него. „Това трябва да бъде доказано от съдебната експертиза”, поясни той.
Чеченският президент съобщи още, че операцията за елиминирането на екстремисти в Ачхой-Мартановски район продължава.
***
Токио. Американският президент Барак Обама заяви в своя реч, че САЩ не се опитват да „сдържат” възхода на Китай и добави, че китайското развитие може да допринесе за световните сигурност и просперитет.
„САЩ не се опитват да сдържат Кирай, нито по-задълбочени отношения с Китай означават, че нашият двустранен съюз отслабва”, каза Обама в своя реч в Токио.
„Напротив, възхода на един силен и прогресиращ Китай може да бъде източник на сила за международната общност”, добави той.
***
Токио. Американският президент Барак Обама заяви, че той няма да се откаже да повдига въпросите на спазването на човешките права пред Китай, но ще право това без „ненавист”.
„САЩ никога няма да говорят за фундаменталните ценностти, които са толкова скъпи за нас – и които включват уважаването на религията и културата на всички хора”, каза Обама.
„Но ние можем да придвижим тези дискусии напред в духа на партньорството, а не на ненавистта”, добави той.
***
Токио. Американският президент Барак Обама заяви, че ангажиментът на САЩ към сигурността на Азия е „непоклатим”, въпреки големите разходи за военните операции в Афганистан и Ирак.
„Дори когато американските войници водят две войни по света, нашият ангажимент към сигурността на Япония и сигурността на Азия остава непоклатим”, каза Обама в своя реч в Токио.
***
Токио. Американският президент Барак Обама заяви във Вашингтон, че няма да бъде „сплашен” от Северна Корея с извършването на ядрени тестове, но призова Пхенян да се върне на масата на шестстранните преговори за ядрено разоръжаване на Корейския полуостров.
„От десетилетия насам Северна Корея избира пътя на конфронтацията и провокациите, както и да се сдобие с ядрени оръжия. Ние няма да бъдем сплашени с тези заплахи, ние ще продължим да изпращаме ясното послание не само с помощта на нашите думи, а и чрез нашите действия: отказът на Северна Корея да изпълни международните си ангажименти ще доведе до по-малко, а не до повече, сигурност”, каза Обама.
Президентът на САЩ също призова Пхенян да се върне на масата на шестстранните преговори за ядрено разоръжаване на Корейския полуостров.
***
Токио. Президентът на САЩ Барак Обама настоя от власите в Мианмар да освободят задържания демократичен лидер Аунг Сан Су Чии и други политически затворници, призовавайки режима да поеме по пътя на „истинската сигурност и просперитет”.
„Сега ние комуникираме директно с лидерството, за да изясним, че съществуващите санкции ще продължат да действат, докато не бъдат предприети конкретни стъпки към демократичните реформи”, каза Обама.
„Подкрепяме Мианмар, който е обединен, мирен, прогресиращ демократичен. По-добри взаимоотношения със САЩ ще са възможни, ако Мианмар започне да се движи в правилната посока ”.
Обама също призова „за цялостното освобождаване на политическите затворници”.
***
Вашингтон. Президентът на САЩ определи Украйна като „житницата на Европа” и изрази надежди, че паметта за гладомора в страната ще помогне за предотвратяването на повтарянето на трагедията в бъдеще.
„Украйнците пострадаха силно по време на събитията, известни като гладомора, поради решението на режима на Сталин да конфискува зърното и фермите по цяла Украйна. Украйна някога е била житницата на Европа, украинците, вероятно, биха могли да се изхранят и да се спасят милиони животи, ако им бе позволено да направят това… Жителите на Украйна преодоляха ужаса на големия глад и продължиха да изграждат своята свободна и демократична страна… Надяваме се, че паметта за гладомора ще помогне за предотвратяването на повтарянето на трагедията в бъдеще”, се казва в изявление на Обама по случай 76-та годишнина от големия глад в Украйна.
***
Москва. Високопоставено руско официално лице призова Европейския съюз да предприеме „превантивни мерки”, за да не се допусне на нова газова криза в Украйна през идващата зима.
„Призоваваме ЕС да се обедини активно в изработването на пакет от превантивни мерки, включващ финансова помощ, за да се гарантира безпроблемността на транзита на енергийни ресурси през Украйна”, каза Владимир Чижов, посланикът на Русия в ЕС.
По думите на Чижов, руският президент Дмитрий Медведев ще повдигне въпроса на предстоящата през следващата седмица в Стокхолм среща ЕС-Русия.
Той добави, че Украйна полага много малко усилия за либерализирането на своя газов пазар и е малко вероятно в скоро време страната да изпълни искането на Международния валутен фонд за увеличаването на цената на газа на вътрешния пазар.
***
Женева. Над 6 250 души по света са починали от грипа А(H1N1), но броят на новите смъртни случаи по света, причинени от новия грип, започва да намалява, сочат данни на Световната здравна организацията.
Броят на смъртните случаи на грипа А(H1N1) през миналата седмица се е увеличил със 179 случая срещу 224 случая седмица по-рано.
Грипът е регистриран в 206 страни или територии по света, добавя СЗО в свое изявление.
От Организацията казаха, че грипният сезон е показал признаци за достигането на своя пик в Северна Америка, но се интензифицира в по-голямата част от Европа, Централна и Източна Азия.
***
Сингапур. Президентът на Китай Ху Дзинтао се срещна с високопоставеният политик на Тайван Лиен Чан и проведе малко очаквани преговори относно важно търговско споразумение, съобщи китайски източник.
„Президентът Ху и Лиен Чан се срещнаха тази сутрин. Можем да потвърдим това”, каза говорител на китайското правителство без да съобщава детайли около срещата.
И двете страни са изразили надежда, че преговорите, състояли се в рамките на форума на АТИС в Сингапур, ще доведат до прогрес по Рамковото споразумение за икономическо сътрудничество между Китай и Тайван.
Лиен Чан е почетен председател на Националистическата партия на Тайван (Гоминдан).
***
Сингапур. Лидерите на почти двадесет държави, в които живее около половината от населението на планетата, ще се срещнат днес в Сингапур на годишната среща на организацията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество.
Форумът ще се проведе на фона на най-дълбоката от Втората световна война глобална финансова криза, като темата се очаква да бъде водеща в дискусиите.
В АТИС влизат Австралия, Бруней, Виетнам, Индонезия, Канада, Китай, Южна Корея, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Папуа Нова Гвинея, Перу, Русия, Сингапур, САЩ, Тайланд, Филипините, Чили, Япония, както и Хонконг и Тайван в качеството на самостоятелни икономики.
Дневният ред на срещите на АТИС не се уговаря предварително и лидерите на страните могат да обсъждат помежду си всичките въпроси, които ги вълнуват.[/justify]
focus-news.net