31 юли 2009 София. България през ноември ще подаде молба за присъединяване към механизма за обмен на валута – ERM-2, което е двугодишен тест за валутна стабилност на ЕС, преди страната да може да се откаже от лева и да приеме като национална валута еврото, заяви финансовият министър Симеон Дянков.
„Ние вече започнахме подготовката на съответната документация, за да подадем молба за присъединяване към ERM-2 през ноември”, заяви Дянков вчера. „Има голяма несигурност от това какво ще се случи в целия регион, в условията на финансова криза. Това няма да повлияе на нашета кандидатура, но може да окаже ефект върху скоростта с която тя ще се разглежда”.
Присъединяването към този механизъм ще доведе балканската страна, която е най-бедна в ЕС, по-близо до чадъра на еврозоната и до закрилата на Европейската централна банка. България и страните от Балтийско море – Латвия, Естония и Литва, които също се държави-членки на ЕС, трябва да устоят на напрежението и да не позволят девалвация на техните национални валути, когато рецесията достигне своя пиков момент.
Левът в момента е свързан с еврото посредством валутен борд, който поддържа българската валута на 1.9558 лева за 1 евро.
***
Вашингтон. САЩ до края на лятото ще приключат анализа на плановете за разполагане на елементи на американската глобална система за противоракетна отбрана в Източна Европа, заяви американският заместник-министър на отбраната Александър Вершбоу.
„Барак Обама потвърди намерението си да приключи преразглеждането на плановете за разполагане на системи на ПРО в Европа до края на лятото. Резултатите ще определят нашите следващи стъпки по този въпрос”, каза Вершбоу по време на слушания в комисията по въоръжените сили към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ.
Въпросът за ПРО в Европа продължава да бъде повод за сериозни разногласия между Москва и Вашингтон и след идването на Барак Обама на власт. По време на своята предизборна кампания Барак Обама заяви, че ще преразгледа плановете за ПРО в Европа. В случай, че проектът бъде признат за неефективен от експертите, то САЩ ще се откажат от него.
„Пентагонът всестранно изучава тези планове. Но ние напомняме на нашите руски партньори, че елементите на ПРО се планира да бъдат разположени в Европа с цел защита от ракетен удар от страна на Иран”, отбеляза Вершбоу.
Заедно с това, по неговите думи, постигнатите през юли в Москва от президентите на двете страни споразумения, позволяват да се води ефективна работа за защита на населението на САЩ, Русия и Европейския съюз от ракетната заплаха.
***
Вашингтон. Американският президент Барак Обама заяви, че независимо от сигналите за икономическо възстановяване в САЩ, данните най-вероятно ще покажат спад в брутният вътрешен продукт (БВП) за второто тримесечие на 2009 г. Коментарите на Обама идват ден преди публикуването на данните за състоянието на най-голямата икономика в света за периода от април до юни.
„Подозирам, че стойностите на БВП, все още ще показват за спад в икономиката за второто тримесечие, както и че загубата на работни места ще продължи да е голям проблем”, заяви Обама.
Много хора се надяваха, че данните ще покажат край на 18-месечната рецесия, след отчайващите и мрачни данни за предишните две тримесечия.
Данните от Бюрото за икономически анализи показват, че икономиката се е свила с 5,5% за първото тримесечие, след подобен спад от 6,3% за четвъртото тримесечие на 2008 г.
***
Ереван. Армения не може да приеме предварителни условия, повдигани от Турция за нормализация на двустранните отношения, каза арменският президент Серж Саркисян.
„Протегнахме ръка на Турция, въпреки проблемите, свързани с историята, в частност с геноцида над арменците през 1915 г. в Османската империя”, напомни Саркисян. „Въпреки трудния път, ние намерихме сили и предложихме на ръководството на Турция да установим дипломатически отношения без предварителни условия, да отворим пътищата, с след това да обсъждаме въпросите, които сметнем за необходимо”, подчерта арменският президент.
„Цяла година Армения и Турция водиха преговори, съгласуваха два документа, но след това някои политически сили в Турция се опитват да поставят предварителни условия и да обвържат установяването на дипломатическите отношения с Армения с конфликта около Нагорни Карабах и с арменско-азербайджанските отношения”, отбеляза Саркисян.
„Осъзнаваме, че Турция е голяма страна, осъзнаваме нейната роля в региона и света”, констатира президентът на Армения. „Заедно с това, ние, арменците, сме независима, самостоятелна държава и с нас не трябва да се говори с езика на предварителните условия”, предупреди той. „Всяка сурова стъпка предизвиква ответна реакция”, подчерта Саркисян.
***
Вашингтон. Международният валутен фонд (МВФ) предупреди, че увеличаващият се публичен дълг в големите развити страни може да подкопае усилията за стимулиране на икономическото възстановяване.
Увеличаващия се дълг може да подкопае доверието на инвеститорите и да покачи лихвените проценти, както и евентуално да провали постигнатите до момента икономически успехи, се казва в доклад на МВФ.
От МВФ казаха, че публичният дълг ще представлява около 120% от вътрешния брутен продукт до 2014 г. в деветте развити икономики от Г20.
Това ще е увеличение от 40% в сравнение с началото на световната финансова криза през 2007 г.
Докладът подчертава увеличаващия се дълг в групата от седем страни – Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ – както и в Австралия и Южна Корея, две други големи икономики от Г20.
МВФ призова развитите страни да положат повече усилия за намаляване на бюджетния дефицит в средносрочна перспектива.
„Въпреки очакванията за подобряване на баланса през следващите няколко години на фона на възстановяването на световната икономика, перспективите за публичния дълг в много страни са по-притеснителни”, казаха от Фонда.
***
Кишинев. Предсрочните парламентарни избори в Молдова, произведени на 29 юли, като цяло са съответствали на международните стандарти, заявиха представителите на Международната мисия за наблюдение над изборите на Бюрото за демократични институции и правата на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Парламентарната асамблея на ОССЕ и Европейския парламент.
Ръководителят на делегацията на ПА на ОССЕ и специалният координатор на наблюдателите от ОССЕ Петрос Ефтимиу, ръководителят на делегацията на ПА на Съвета на Европа Мавлют Чавушоглу, ръководителят на делегацията на Европейския парламент Мариян-Жан Маринеску и ръководителят на мисията на ОССЕ за наблюдение над изборите посланик Борис Фрлец отбелязаха, в частност, че изборите в Молдова като цяло са били добре организирани, била са осигурени конкуренция между политическите партии, плурализъм на мненията. Обстановката по време на изборите е била спокойна, изборният ден е бил добре организиран. Били са регистрирани само няколко недостатъци, засягащи грешки в съставянето на избирателните списъци, трудности със попълването на протоколите за резултатите от гласуване. Международните наблюдатели отбелязаха също известна неравномерност на отразяването на партиите в медиите, отделни случаи на принуждаване към гласуване за един или друг кандидат, използване на административни ресурси и призоваха откритите недостатъци да бъдат отстранени.
***
Брюксел. Председателят на Европейския парламент Ежи Бузек поздрави гражданите на Молдова с произведените вчера в тяхната страна парламентарни избори.
„Поздравявам гражданите на Молдова с тяхната висока избирателна активност в парламентарните избори, които бяха произведени вчера”, се казва в изявление на Бузек.
„Бяха изпълнени много международни стандарти и изисквания. Това е позитивен знак, но това също напомня и за необходимостта от продължаването на демократическия процес, който е далеч от завършен. Изключително е важно да се възстанови доверието межди основните политически сили. В дадения момент политиците на всичките партии, представени в парламента, трябва да работят заедно и да носят отговорност за следизборния процес”, отбелязва Бузек.
***
Вашингтон. Президентът Барак Обама изрази своята подкрепа за усилията за мирни преговори между Филипините и мюсюлманските сепаратисти.
По време на своята първа среща с президента на Филипините, Глория Аройо, Обама приветства дългогодишния съюз със азиатската страна и сътрудничеството по различни въпроси, сред които натиска над Мианмар за приемане на демократичните ценности.
***
Хартум. Судан приветства изявление на специалния пратеник на САЩ, според който „няма доказателства”, че страната поддържа терористични групи, с което Хартум може да отпадне от черния списък на САЩ на страните поддържащи тероризма. Ако Судан излезе от този списък, икономическите санкции наложени от САЩ ще отпаднат.
Според пенсионираният генерал Скот Грейшън, такива мерки, които целят да оказват натиск на суданското правителство, всъщност „вредят на развитието”, което е нужно да се поддържа крехкия мир в Судан и да даде надежда на хората напуснали своите домове.
Хартум отговори бързо на изказването на Грейшън, който е назначен от Обама за специален пратеник по въпроса със Судан.
***
Хюстън. Жителите на град в Тексас се евакуираха, след като избухна пожар в местен химически завод.
Огнеборците от град Брайън заявиха, че пожара в склад с амониев нитрат е твърде опасен, за да се справят, без да се въведат извънредни мерки.
„Те просто го оставиха да гори, което може да отнеме часове, преди да изгори напълно”, заяви градският говорител Кандал Кесел.
Град Байън, с около 72 000 души население, който се намира на 160 км северозападно от Хюстън, е евакуиран поетапно и няма съобщения за пострадали хора.
***
Бейрут. Ливански мъж, който е страдал от сериозна болест, е починал след като се е заразил със свински грип вчера, предаде агенция.
30-годишният мъж се е подлагал на лечение за левкемия, когато се е заразил от вируса, като най-вероятно е бил заразен от роднини, които наскоро са пътували от Австралия до Ливан, обяви министърът на здравеопазването на Ливан, Мохамад Халифех.
Ливан досега е регистрирал над 100 случая на заразени с вируса H1N1.
focus-news.net