12 март 2010[justify]
Анкара. Турция реши да отзове за консултации своя посланик в Стокхолм и да отмени планираната за 17 март визита на премиера Реждеп Тайип Ердоган в Швеция в отговор на приетата в четвъртък от шведския парламент резолюция за признаването на геноцида срещу арменците в Османската империя. Това се казва в изявление на турското правителство, публикувано на електронната му страницаи.
„Категорично осъждаме решението, прието от парламента на Швеция. Нашият народ и правителство отхвърлят това решение, лишено от основа и пълно с големи грешки”, се казва в изявлението.
В Анкара, се казва в изявлението, смятат, че решението на шведския парламент е прието в полза на редица вътрешнополитически интереси и „не отговаря на отношенията между Турция и Швеция и на близките връзки и приятелството между народите на двете страни”.
****
Барселона. Около 20 000 души продължават да нямат ток в испанския североизточен регион Каталуня, три дни след като бе ударен от силна снежна буря, съобщиха от испанската компания Едеса.
Ръководителят на клона за газа и електричеството на Едеса Хосе Луис Марин заяви, че компанията „прави всичко възможно”, за да възстанови електроподаването във всичките засегнати райони.
„Намаляваме броя на засегнатите потребители с голяма скорост, но е трудно, въпреки това, че сме задействали всичките ни налични технически средства”, добави той на пресконференция в Барселона.
****
Любляна. Словенският премиер Борут Пахор изрази надежди, че ще успее да събере лидерите на Сърбия и Косово заедно на срещата ЕС-Балкани в Словения на 20 март.
По неговите думи, опитът за събирането на двете страни „до известна степен е невъзможна мисия”.
„Но мнозина вярват, че ако някой може да го направи, то това сме ние. Но нашият успех няма да ни бъде даден даром, ние работим за него”, каза Пахор пред журналисти.
Пахор и неговият хърватски колега Ядранка Косор решиха през януари да организират конференция в светлината на желанието на балканските страни да ускорят интеграцията си в ЕС.
Срещата в Словения ще е първата, на която ще се съберат всичките лидери на Балканите от две десетилетия насам.
Двамата премиери също изразиха надежда, че ще успеят да убедят лидерите на Сърбия да участват в конференцията заедно с официалните лица на Косово.
****
Вашингтон. САЩ заявиха, че битката за човешките права все по-често се води в Интернет, а страните като Китай и Иран все по-често блокират достъпа на политически активисти и други до световната мрежа.
В доклада на Държавния департамент за човешките права в световен мащаб за 2009 г. се подчертава, че Интернет се е превърнал в бойно поле за поддръжниците и опонентите на фундаменталните права като свободата на словото и правото за събирания.
2009 г. бе „година, в която все повече хора с помощта на Интернет, мобилните телефони и другите форми на телекомуникационните технологии получиха по-голям от всякога достъп до информация относно човешките права”, се казва в доклада.
„В същото време, това бе година, в която правителствата отделиха повече внимание и изразходваха повече време и пари за намирането на технически средства за контрол, за да попречат на свободата на словото и на потока на критично важна информация в Интернет”, се казва още в доклада.
Тези правителства също се опитаха „да нарушат правото на личен живот на тези, които използват тези бързо развиващи се технологии”, гласи доклада.
****
Вашингтон. САЩ подчертаха явните нарушения на човешките права през 2009 г. в Демократична Република Конго, Нигерия и Судан.
В Конго над 1 000 мирни граждани са били убити по времена конфликта в източния богат на минерали район на страната, включително и по време на операциите на правителствените сили за сигурност срещу местните екстремисти, се казва в доклада на Държавния департамент за човешките права в световен мащаб за 2009 г.
Правителството на ДР Конго също не е успяло да защити и помогне на стотиците хиляди души, принудени да напуснат родните си места заради конфликта, се добавя в доклада.
В Нигерия националната полиция, армия и другите сили за сигурност „са извършвали незаконни убийства и са използвали смъртоносна и прекомерна сила при задържането на престъпници и заподозрени”.
„Насилието под формата на убийства, отвличания и принудителни изчезвания; масови изнасилвания и принудителните премествания на мирни граждани, за които са отговорни както правителството, така и неправителствени актьори, продължава в Делтата на Нигер”, се добавя в доклада.
В Судан конфликтът и нарушенията на човешките права в западната размирна провинция Дарфур „продължават, въпреки Споразумението за мир в Дарфур от 2006 г. между правителството и Движението за освобождение на Судан”, се казва в доклада.
****
Вашингтон. Провелите се през юли избори в България бяха в общи линии свободни и честни, но бяха съпътствани с многобройни съобщения за купуване на гласове и промени в избирателната система, внесени в последния момент, които бяха подкрепени само от предишната управляваща коалиция. Това е една от констатациите в годишния доклад на Държавния департамент за човешките права, публикуван на сайта на дипломатическото ведомство.
Въпреки че цивилните власти запазиха ефективен контрол над правоохранителните органи, имаше няколко случая на самостоятелни действия на техни служители, отбелязват авторите на доклада за 2009 г.
Държавният департамент отчита проблеми в България с полицейско насилие и отношението към арестуваните, затворниците и малцинствата, тежки условия в затворите и обектите за задържане, безнаказаност на официалните лица.
Във Вашингтон констатират известни ограничения на свободата на пресата, дискриминация срещу религиозни малцинства и корупция в изпълнителната, законодателната и съдебната власт.
„Новото правителство предприе първоначални стъпки по отношение на корупцията и до края на годината бе постигнат напредък,” се казва обаче в доклада на Държавния департамент.
Сред останалите проблеми, посочени в документа, са насилието срещу жени и деца и лошото образование на ромските деца, тежките условия в държавните детски домове, трафика на хора, дискриминацията по отношение на инвалидите и срещу малцинствата.
****
Сантяго. Чилийските власти отмениха предупреждението за цунами за голяма част от крайбрежните райони четири часа, след като серия от мощни вторични трусове, разлюля засегнатата от разрушително земетресение южноамериканска страна.
Тревогата, която бе обявена за 400 км от бреговата ивица на Чили, остана в сила за Великденския остров в югоизточната част на Тихия океан, разположен на около 3 700 км от брега.
Властите не съобщиха за разрушения или жертви в резултат на поредицата от трусове, регистрирани в централната част на страната в продължение на 30 минути.
Мощен трус с магнитуд 6,9 по Рихтер удари на 137 км южно от Валпараисо в 11:39 часа (16:39 часа българско време), най-силният след земетресението на 27 февруари с магнитуд 8,8 по Рихтер, при което загинаха най-малко 497 души. Най-силният трус предизвика паника сред гостите, поканени на церемонията по встъпване в длъжност на новоизбрания чилийски президент Себастиан Пинера, сред които бяха държавните глави на седем държави от Латинска Америка. Въпреки това Пинера положи клетва във Валпараисо, където заседава чилийският конгрес.
****
Конститусион. Новият чилийски президент и милиардер Себастиан Пинера предложи да бъдат раздадени купони на стойност от 80 долара на децата от бедни семейства в рамките на усилията си за ускоряване на възстановяване на разрушената от силно земетресение страна. Това е първата мярка на Пинера след встъпването му в длъжност като президент.
Силни вторични трудове и тревога за цунами разтърсиха Чили вчера, докато магнатът полагаше клетва, само две седмици след силното земетресение с магнитуд 8,8 по Рихтер, последвано от цунами.
По време на визита в крайбрежния град Конститусион, силно засегнат от земетресението, Пинера заяви, че купоните ще помогнат на около 4,1 милиона деца от бедни семейства, които се нуждаят от помощ не само поради скорошното бедствие.
Милиардерът, който фигурира в списъка на 500-те най-богати хора в света, каза, че ще внесе в Конгреса законопроекта в подкрепа на мярката в петък и изрази надежда, че той ще бъде одобрен бързо.
Мярката „ще помогне на милиони чилийски деца, които имат нужда от помощ”, каза той.
„Въпреки страданието и злощастието, ние трябва да бъдем смели, да изсушим нашите сълзи и да работим, за да решим извънредната ситуация и да започнем възстановяването”, каза още той.
****
Белград. Сърбия и Албания, дълбоко разделени по въпроса за независимостта на Косово, обещаха да подобрят двустранните си отношения в светлината на усилията на двете страни да се присъединят към Европейския съюз.
В рамките на първия контакт на високо равнище между двете страни от пет години насам албанският външен министър Илир Мета посети Белград, което бе определено като началото на „нова ера в отношенията” и „повратна точка за стабилността в региона”.
Описвайки визитата на Мета като „историческа”, сръбският външен министър Вук Йеремич заяви, че двамата са „потвърдили взаимната си позиция относно това, че бъдещето на Западните Балкани е в ЕС”.
„Различията (по Косово) не бяха преодолени на днешните разговори, но е изключително позитивно това, че ние се споразумяхме да положим усилия за тяхното изолиране по начин, по който те в бъдеще няма да вредят на нашите отношения”, каза още Йеремич.
****
Делхи. Руският премиер Владимир Путин вчера вечерта пристигна на посещение в Индия, където днес ще проведе преговори с индийския си колега Манмухан Сингх и ще участва в интернет-конференция с представители на индийските бизнес кръгове, културни дейци и членове на клуба на слушателите на радио „Гласът на Русия”, намиращи се в Мумбай, Калкута и Бангалор.
Програмата на работната визита на Путин в Индия ще започне със среща с президента на страната Пратибха Патил.
****
Делхи. Руският премиер Владимир Путин ще обсъди днес в Делхи въпросите на развитието на стратегическото партньорство между Русия и Индия и ще обърне приоритетно внимание на сътрудничеството в промишлеността, машиностроенето, атомната енергетика и телекомуникациите.
След планираните за днес преговори между Путин и неговия индийски колега Манмохан Синг се очаква да бъдат подписани около 15 документа с обща стойност над 10 милиарда долара. Основни сред тях са споразуменията за сътрудничество в изграждането на енергийни блокове в индийската АЕЦ в Куданкуламе, договорите за модернизиране на авионосеца „Адмирал Горшков” и доставката на почти тридесет изтребители „МиГ-29”, както и документите за учредяването на съвместно предприятие за строителството на руско-индийски военно-транспортен самолет.[/justify]
focus-news.net