28 март 2010[justify]
Лондон. Саудитска Арабия налива стотици милиони британски лири в ислямистки групи на Балканите, някои от които разпространяват омраза към Запада и вербуват бойци за джихад в Афганистан, пише британският вестник „Сънди таймс”.
Според официални лица на Македония, ислямският фундаментализъм заплашва да дестабилизира Балканите. Стриктни групи на уахабити и салафити, спонсорирани от саудитски организации, се противопоставят на местните традиционни умерени ислямски общности.
Фундаменталисти са финансирали строителството на десетки джамии и обществени центрове, а също са давали на ръка до 225 британски лири на своите последователи. От тях се е очаквало не само да си пуснат бради, но и да убедят своите съпруги да носят хиджаб – обичай, който на практика е непознат за либералната ислямска традиция на Балканите.
Правителствени източници в Македония заявиха, че държат под наблюдение почти 50 доброволци на „Ал Кайда”, вербувани да воюват в Афганистан.
Засекретени документи, попаднали на разположение на „Сънди таймс”, разкриват, че македонски официални лица също разследват редица ислямски благотворителни организации, някои от Саудитска Арабия, които са активни на територията на Балканите и са заподозрени в разпространяването на екстремизъм и пране на пари, предназначени за терористични организации,
****
Брюксел. Европа трябва да се включи в създаването на континентална система за ПРО в тясно сътрудничество с Русия. Това заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен на конференция в Брюксел по въпросите на трансатлантическото сътрудничество.
Той отбеляза, че Европа ще бъде неопасен противник, ако не увеличи своя военен потенциал. „Необходимо е да бъде създадена единна система за противоракетна отбрана от Ванкувър до Владивосток”, каза Расмусен. Според генералния секретар на Алианса, това ще позволи на Европа да играе активна роля в процеса, който в момента я заобикаля и се осъществява между САЩ и Русия.
Генералният секретар на НАТО също уточни, че основната опасност в момента идва от страна на Иран, чиито ракети могат да достигнат Европа и част от Русия.
****
Брюксел. Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен приветства постигната между Русия и САЩ договореност за подписване на нов Договор за съкращаване на стратегическите и настъпателни въоръжения (СНВ, СТАРТ), като отбеляза, че той ще послужи за развитие на взаимодействието между Алианса и Руската Федерация.
„Това е добра новина. Това може не само да направи света по-сигурен, а и да даде нов импулс на сътрудничеството с Русия в други сфери, включително развитието на отношенията НАТО-Русия,” каза Расмусен по време на Брюкселския форум в събота.
****
Брюксел. НАТО призова да бъде създадена широка система за сигурност с участието на Русия – за защита от възможни ракетни удари от страна на нестабилните режими.
Генералният секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен, говорейки в събота на конференция на НАТО в Брюксел, отбеляза, че над 30 страни – и по-специално Иран, вече имат или разработват балистични ракети.
Расмусен подчерта също опасността от разпространяването на ядрените оръжия.
Генералният секретар на НАТО призова до срещата на Алианса през ноември в Лисабон да бъде взето в юридически обвързваща форма решение по противоракетната отбрана.
****
Брюксел. Президентът на Хърватия Иво Йосипович и неговият колега от Сърбия Борис Тадич си обещаха да си сътрудничат и помагат един на друг по пътя към интеграцията на техните страни в Европейския съюз и за възстановяването на стабилността в Босна и Херцеговина.
Президентите на Хърватия и Сърбия в събота вечерта участваха в дискусии в рамките на форум в Брюксел, след което се срещнаха с пресата.
„Много е важно да се подкрепяме един друг, а не да слагаме препятствия по пътя към Европа. Ако Хърватия стане страна-членка на ЕС, това няма да е само неин успех, а ще е успех и на Сърбия. Това е нов дух, европейски дух”, каза Тадич.
Президентът на Хърватия, която ЕС планира да приеме през 2012 г., обеща, че страната му няма да се възползва от правото си да блокира присъединяването на съседна Сърбия, след като получи пълноправно членство в организацията.
****
Берлин. Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган отново отхвърли идеята за налагането на нови санкции на Иран заради неговата ядрена програма.
Ердоган направи това в навечерието на визитата в понеделник и вторник на германския канцлер Ангела Меркел в Турция.
„Първо трябва да се опитаме да намерим дипломатическо решение”, каза Ердоган. „Това, от което имаме нужда, е дипломация, след което от още дипломация”, добави той.
По думите на турския премиер: „всичко останало би заплашило световния мир”.
****
Вашингтон. Американският президент Барак Обама направи първите си назначения без потвърждение от Сената, като изрази съжаление, че 15 от номинациите му са били спрени от обструктивната политика на републиканските законодатели.
Профсъюзите, които дадоха на Обама силна подкрепа за финалните усилия за прокарване на законодателството за здравна реформа в САЩ, спечелиха от назначаването на близките с тях адвокати Крейг Бекър и Марк Пиърс в петчленния Национален борд за трудовите отношения. Това съвпадна с великденската почивка на Конгреса.
****
Сирт/Мадрид. Европейският съюз вдигна забраната за издаване на визи за Шенгенското пространство за либийски граждани.
Испанското председателство на Евросъюза обяви в неделя отмяната на мярката, която не позволяваше на либийците да пътуват до страните от Шенгенската зона, стана ясно от изявление, разпространено от либийските власти.
Испания, която е ротационен председател на ЕС, заяви, че не одобрява проблемите, причинени на либийците във връзка с включването на страната им в черния списък на Шенгенското пространство, наложено от Швейцария във връзка с дипломатически скандал между Берн и Триполи.
В изявление испанското министерство на външните работи добавя, че всички имена на либийски граждани в списъка, който не им позволява да пътуват до 25-членната зина, са извадени от него.
„Тази мярка бе приложена от член на Шенген, не на ЕС, което изигра роля в това. Съжаляваме за случилото се и за проблемите, причинени на либийските граждани,” се казва в него.
„Надяваме се, че подобно събитие няма да се повтори в бъдеще. Потвърждаваме желанието си да изградим добри отношения между ЕС и Либия,” гласи също изявлението.
Безвизовото Шенгенско пространство обхваща 22 страни-членки на ЕС и още Швейцария, Норвегия и Исландия.
****
Сирт. Властите в Триполи обявиха, че са отменили забраната за издаване на визи за европейци от Шенгенската зона.
Това стана, след като испанското председателство на Евросъюза оповести подобна мярка за либийските граждани.
Включването на Либия в черния списък на Шенгенското пространство бе инициирано от Швейцария и предизвика дипломатически скандал. Швейцария е участник в Шенгенското споразумение заедно с 22 страни-членки на ЕС, Норвегия и Исландия.
****
Сирт. Триполи заяви, че Швейцария е претърпяла „поражение”, след като Европейският съюз отмени забраната за издаване на шенгенски визи за либийските граждани.
„Швейцария претърпя загуба в резултат на единната позиция на Европа”, се казва в изявление на либийското външно министерство.
От там също потвърдиха, че Либия „ще отмени ограниченията, наложени на гражданите на страните-членки на ЕС от Шенгенската зона”.
****
Сирт. Президентът на Йемен Али Абдала Салех предложи да бъде формиран „Арабски съюз” на базата на Лигата на арабските държави (ЛАД), по образец на Европейския съюз.
„Защо арабският съюз да бъде по-малко успешен от Европейския съюз? Нас ни обединяват единна култура и религия, единен език и географско положение”, каза Салех в рамките на срещата на ЛАД в либийския град Сирт.
По неговите думи, само обединявайки се в съюз, арабските страни ще са способни ефективно да се противопоставят на Израел. „Независимо от нашите усилия, Израел продължава да строи селища, да издига разделителни стени, да игнорира решенията на ООН, да окупира арабските земи”, каза Салех.
В Лигата на арабските държави членуват 21 страни и Организацията за освобождаване на Палестина.
****
Сеул. Според една от версиите, причината за потъването на военният кораб на Южна Корея на 26 март може да е сблъсък на съда с подводна мина. Това съобщиха източници от администрацията на президента на Южна Корея.
По-рано се смяташе, че корабът може да е потопен от севернокорейско торпедо, но от министерството на отбраната на Южна Корея заявиха, че тази версия е малко вероятна.
[/justify]
focus-news.net