Цветанов отключва про-Октай и анти-ДПС настроенията в обществотоТезата за поръчителството на опита за покушение срещу Ахмед Доган е неоспорима - органите дължат тази истина на обществото. Това заяви пред bTV новият лидер на ДПС Лютви Местан, който, въпреки че не се ангажира с назоваването на конкретен „подбудител” на атаката, все пак посочи с пръст „виновник” за появилите се в обществото "про-Октай и анти-ДПС настроения".
„Ще ви кажа, това е вътрешният министър Цветанов, който в първите часове след атентата пренебрегна думите на прокурор Кокинов, че става въпрос за опит за убийство. Вместо това Цветанов поръча удобна и угодна на властовия му интерес теза за нападението – за хулиганство и сплашване. Тезата не издържа, бяха направени експерименти, включително и от журналисти, като се видя, че оръжието е опасно. Авторитарният тип управници не грешат – затова се прехвърли вината на всички други служби, но не и на Цветанов”, обясни мнението си Местан.
Според политика появилите се в социалните мрежи групи за зашита на нападателя Октай Енимехмедов и „крайното” сравнение между него и Левски е „лош атестат за зрелостта на българската демокрация - теши ме само мисълта, че малцина биха припознали за свой Левски един потенциален убиец, знам, че тези настроения не са преобладаващи в българското общество”.
Лютви Местан не се съгласи с обвиненията срещу делегатите за упражнено насилие над „атентатора” в минутите след опита му за покушение. За това насилие можело да се говори само в случай, че Енимехмедов вече е бил обезвреден от органите на МВР. „В случая обаче делегатите свършиха работата на МВР. Да не говорим, че повечето от тях мислеха, че с лидера на партията се е случило непоправимото”, каза председателят на ДПС.
Следващият кабинет - широка експертна коалиция
ДПС ще търси управление на националните приоритети, алтернативно на ГЕРБ, обяви още Местан по повод престоящия тази година парламентарен вот.
„Смятаме, че ако трябва да се създадат предпоставките за стабилно управление, следващият кабинет трябва да бъде съставен по друг модел. Зад него трябва да стои едно широко политическо съгласие, без да е условие в кабинета да влизат ярки партийни фигури. Не е задължително в следващия кабинет на националните приоритети да влизат партийни функционери”, каза той.
По думите му новото управление трябва ясно да формулира 4-5 приоритета. И още едно условие – идеята за широко съгласие да е алтернатива на политиката на ГЕРБ.
Местан не посочи конкретни партии за новия коалиционен модел на управление, към който ще се стреми ДПС. Присъствието на членовете на движението на пресконференцията на БСП след референдума в неделя обаче автоматично породи коментарите за продължение на „ръкостискането” между двете партии.
Оказа се обаче, че появата на ДПС се основавала на политически принцип, а не на негласна подкрепа: „Ръководството на ПГ на ДПС беше в НДК – там, където сме всеки път след провеждане на национални избори, референдумът е сравним с тях. Там е мястото на политическите сили, независимо дали са регистрирали инициативен комитет. Ние не регистрирахме инициативен комитет затова не поискахме наша пресконференция. Не сме участвали с друга политическа сила, но бяхме в НДК, защото искахме да изразим своето отношение”.
В тази връзка Местан обяви, че кабинетът е продължил политиката си на „смачкване” на референдума с преместването на своята пресконференция извън НДК.
По горещата тема от предишния ден – оставката на образователния министър Сергей Игнатов, лидерът на ДПС коментира: „Закономерно той вече не е министър. Научната общност тази сутрин диша малко по-спокойно. Бързам да ги разочаровам обаче, че успокоението им е прибързано, защото нито един проблем на българското образование няма да се реши с тази персонална промяна. Нищо няма да се промени и с новия министър, който и да е той. Той ще действа в една вече създадена бюджетна рамка. Това е политика, която продължава геноцида на БАН. Кризисният ПР на премиера няма да му върне изгубеното доверие”.
www.btvnews.bg