[float=left]
[/float]
Президентите на Русия и САЩ Дмитрий Медведев и Барак Обама подписаха днес на церемония в столицата на Чехия Прага новия договор за съкращаване на стратегическите ядрени арсенали на двете страни.На съвместна пресконференция след церемонията Обама заяви, че новият договор за ядрено разоръжаване, който той и руският президент подписаха, е "историческо" събитие, което ще направи света "по-сигурен и по-безопасен".
"Имам честта да съм тук в Чехия с президента Медведев и нашите чешки домакини, за да отбележа това историческо приключване на новия договор СТАРТ", заяви Обама пред репортери след церемонията по подписване на документа.
"Очаквам започването на сериозен диалог за руско-американското сътрудничество в сферата на противоракетната отбрана…и на работа със Сената на САЩ за ратифициране на договора по-късно тази година", допълни той.От своя страна Медведев отбеляза, че Русия и САЩ може да се договорят за участие в създаване на глобална ПРО.
"Заинтересовани сме от това да си сътрудничим максимално по този повод с нашите американски партньори. Оценихме тези стъпки, които бяха направени от настоящата администрация на САЩ за решенията, и тези, които бяха вземани в областта на ПРО от предишната американска администрация. Това в значителна степен спомогна за постигане на прогрес", заяви Медведев.
"Има желание и воля да се занимаваме с тези въпроси. Ние предложихме на САЩ и своите услуги в областта на глобалната система за ПРО. За това трябва да се мисли", допълни Обама.Паралелно с подписването на новия "ядрен" договор Кремъл излезе с едностранна декларация във връзка с документа и противоракетната отбрана на САЩ.
Договорът за ограничаване на стратегическите настъпателни въоръжения, подписан днес в Прага от президентите на Русия и САЩ Дмитрий Медведев и Барак Обама, ще действа, докато увеличаването на възможностите на противоракетната отбрана на САЩ не създаде заплаха за потенциала на стратегическите ядрени сили на Русия, се посочва в едностранната декларация на Русия, приета едновременно с подписването на договора за СНВ.
"Договорът между Русия и САЩ за мерките за бъдещо съкращаване и ограничаване на стратегическите настъпателни въоръжения, подписан в Прага на 8 април 2010 г. може да действа и да бъде жизнеспособен само при условия, в които няма качествено и количествено увеличаване на възможностите на системата за противоракетна отбрана на САЩ", се казва в декларацията.
При предишната американска администрация САЩ възнамеряваха да разположат ракети в Полша и радар в Чехия. Москва сметна това за пряка заплаха за своя стратегически потенциал. Настоящият президент на САЩ Барак Обама реши да отложи тези планове, но не се отказа от тях окончателно. През февруари стана известно, че Румъния и България водят преговори със САЩ за евентуално разполагане на своя територия на елементи от американската противоракетна отбрана, припомня РИА Новости.
По-рано тази седмица руският външен министър Сергей Лавров заяви, че плановете на САЩ за ПРО на този етап не представляват заплаха за руските стратегически ядрени сили, припомня агенцията.
Преди подписването на договора за стратегическите ядрени въоръжения председателят на комисията по международни въпроси в Държавната дума (долната камара на руския парламент) Константин Косачов съобщи, че новият договор не включва ограничение за развитие на противоракетната отбрана, а връзка между стратегическите настъпателни и отбранителни оръжия.
"Ограничения за развитието на ПРО (в документа за СНВ) няма", заяви Косачов, отбелязвайки пред журналистите в Прага, че документът е "за СНВ, а не за ПРО".
"Ограничения няма, но има връзка, която означава, че между страните, между стратегическите настъпателни и отбранителни въоръжения има пряка връзка", заяви депутатът.
За самия СТАРТ
СТАРТ 1 и СТАРТ 2 или Договор за ограничичаване на стратегическото и настъпателно въоръжение (от английски - START - Strategic Arms Reduction Treaty) са международни договори, СТАРТ 1 е подготвен и подписан в периода 30—31 юли 1991 година в Москва, влязал в сила на 5 декември 1994 година, няколко години след разпада на СССР. Тяхното подписване беше наложено от ситуацията след опасната надпревара във въоръжаването от страна на Щатите и Съветския съюз. Срокът на действие на договорите изтече през 2009 година, така че бившите опоненти в Студената война трябваше да подготвят ново споразумение.
Новият договор СТАРТ определя следните ограничения:
- 1 550 дежурни ракети, което е с около 30% по-малко от количеството, фиксирано в Московското споразумение и със 74% по-малко от количеството, фиксирано в договора СТАРТ от 1991 г.
- Общ лимит от 800 дежурни и недежурни установки за изстрелването на междуконтинентални балистични ракети, установки с подводно базиране, и бомбардировачи, оборудвани с ядрени оръжия.
-Отделен лимит от 700 дежурни междуконтинентални балистични ракети, ракети с подводно базиране и тежки бомбардировачи, оборудвани за ядрени оръжия.
Действието на договора е 10 г., ако преждевременно не бъде подписан нов договор. Двете страни може да се споразумеят за удължаване на неговото действие за още пет години. Той съдържа стандартната клауза за оттегляне.
actualno.com