Сглоби си смартфонMotorola разработва концепция за модулен телефон, който да се конфигурира от потребителитеПознавам хора, които не сменят телефоните си с години, защото въпреки купищата различни модели не откриват точно това, от което имат нужда. Спира ги големината на екрана или липсата на достатъчно добра камера или цената, а понякога "слабата батерия". Конкуренцията в света на умните телефони е толкова ожесточена, че в момента те варират от "малки" джаджи с 3-инчови екрани, до големи 6-инчови фаблети (телефон и таблет в едно). И въпреки това потребителите често трябва да направят компромис с желанията си, когато търсят нов смартфон. Защото например вижданията на производителя са, че умният телефон трябва да е с огромен екран, четириядрен процесор и много мегапикселова камера, но батерията му да държи около 14 минути. А вас това не ви устройва, защото все пак искате да ползвате новото си устройство... Решението на този проблем се задава на хоризонта. То е вдъхновено от замиращата PC индустрия. От години всеки потребител може да си сглоби персонален компютър, според спецификациите и финансовите възможности, с които разполага. Процесът е прост – избира се дънна платка, върху която се наслагват необходимите компоненти - видео карта, мрежова карта, процесор, памет, твърд диск, оптични устройства и каквото друго ви трябва.
Модул за всеки вкус
Същата концепция стои зад два нови и много интересни проекта – Ara на вече притежавания от Google производител на смартфони Motorola и независимата инициатива Phoneblocks. Тяхната идея се обединява около създаването на единно шаси, около което да се закачат отделни "блокчета" (като играчките LEGO). Всяко блокче е отделен компонент – батерия, процесор, камера, памет, безжична антена и др. Потребителят може да избере размер на екрана и в зависимост от нуждите си да конфигурира мечтания от него смартфон. Ако разчита на облачни услуги, ще избере по-малка памет, за сметка на по-добра камера и мрежови модул от четвърто поколение (LTE) например. Ако изпитвате носталгия или пък сензорни клавиатури не са ви по вкуса, можете да изберете блокче с физическа такава.
Предимствата на този модел са много. Освен големите възможности за избор на потребителите се разкрива и опция да оборудвате стария си телефон с нови компоненти, които не са били достъпни на масовия пазар, когато сте го купували. Така например преминаването от 3G мрежи към новите LTE, може да става само със замяната на мрежовия модул. В момента, за да се възползвате от най-новите технологии, трябва да замените цялото устройство. Модулните смартфони ще са отворени за всички производители, които искат да разработят компонентите.
"Искаме да направим това за хардуера, което направи Android при мобилния софтуер – да създадем жива екосистема от външни участници, да свалим бариерите за навлизане на пазара, да увеличим темпото на иновация и да съкратим времето за разработка", се казва в официалния блог на Motorola.
Motorola и Phoneblocks решават да си сътрудничат, след като осъзнават, че двете групи работят по една и съща концепция. В резултат Motorola се фокусира върху техническата част на проекта, докато независимата инициатива Phoneblocks ще наблегне върху създаването на голяма база от поддръжници, която да развие идеята. Идеята е, че двете условия са необходими, за да се създаде действаща отворена платформа.
Промяната иска жертвиАко концепцията се развие успешно и навлезе масово на пазара, тя има потенциал да създаде нов бизнес модел за производителите на смартфони, който ще се припокрива значително с този на персоналните компютри по времето на техния апогей. Именно с налагането на модулната концепция в края на 80-те години се появиха редица разработчици на компоненти, които и в момента продължават да са в авангарда на технологичната индустрия.
Идеята крие и някои недостатъци, които проличаха при персоналните компютри. Основният проблем е съвместимостта на частите, направени от различни производители. Въпреки рисковете обаче от Motorola се надяват да разполагат с алфа версия на пакета за модулна разработка (MDK) през идващото лято, а скоро след това и с първите прототипи.
capital.bg