[float=left]
[/float]Българската сцена най-сетне ще посрещне голямата дама на джаза Натали Коул (60), дъщеря на легендарния Нат Кинг Коул. Певицата пристига в разгара на родния рок сезон, концертът и ще е на 30 юли в първа зала на НДК. Организатори на гастрола и са "Болкан ентъртейнмънт къмпани".
Почитателите на джаза у нас ще видят жена, чието детство е минало сред най-великите фигури в историята на джаза, защото те просто са били в една компания с майка и и баща и. За Натали било неизбежно да стане част от този елит. Но веднъж предала се на дрогата, г-жа Коул преживява големи премеждия - заразява се с хепатит С, минава през тежко лечение, после се налага и трансплантация на бъбрек.
На 30 юли ще видим жена, която преди година бе на ръба. Концертът на Натали Коул, дъщерята на Краля на джаза, е в рамките на световно турне, с което тя празнува триумфа над своите демони и над смъртта. Гласът на г-жа Коул в зала 1 ще ни напомни за икони, които са вече в отвъдното - Франк Синатра, Лена Хорн, Сами Дейвис-джуниър, Пеги Лий... Ще чуем нов прочит на техни евъргрийни - част от последния албум на певицата "Still Unforgettable" (2009). В него ще прозвучи кадифеният тембър на Нат Кинг Коул в поредния виртуален дует с Натали - "Walkin' My Baby Back Home". Този диск е продължение на най-успешния в кариерата и "Unforgettable... With Love" (1991), който преоткри великото американско наследство от джазови стандарти. Този албум донесе 6 награди "Грами" на Натали Коул и прекара 5 седмици на № 1 в "Билборд". От него бяха продадени над 8 милиона копия само в Щатите!
Кварталът на богатите
Макар да е родена за звезда, животът на Натали Коул не тече така добре и леко, както се пее в един неин хит - "Nice' N' Eazy". Родена е на 6 февруари 1950 г. Тя е второто от петте деца в семейството. Преди да се ожени за Нат Кинг Коул, майка и Мария пее в оркестъра на Дюк Елингтън. Живеят в богатия квартал на Лос Анджелис - Хенкок Парк. Натали Сладката, както я наричат, прави дебюта си още на 6 г. в коледен албум на баща си. На 11 татковото момиче записва на домашния магнетофон няколко песни на Елла Фицджералд. Баща и ги чува и впечатлен, поръчва песен за дъщеря си на прочутия диригент и композитор Нелсън Ридъл. След това Натали получава първата си платена изява в нощен клуб - в шоуто на Нат Кинг Коул, разбира се.
Кралят е мъртъв
Проблемите и започват след смъртта на баща и - първия суперуспешен цветнокож изпълнител и един от първите, които пробиват сред расистките предразсъдъци и водят шоу по телевизията. Той издъхва от рак на белите дробове, когато Натали е на 15. Майка им решава да се преместят в Масачузетс. Там тя праща бъдещата звезда в интернат. После Натали се записва в местния университет да следва детска психология, а нощем пее в клуб. Афишират я като "дъщерята на Нат Кинг Коул". Това я комплексира и тя се опитва да бяга от традиционното джаз звучене. Така развива собствен стил, повлиян от госпъла и ритъм енд блуса.
Първо "Грами"
През 1975 г. Натали Коул нахлува като буря в музикалната индустрия с дебютния си албум "Inseparable". И още същата година 25-годишната певица получава първия си трофей от Американската академия за звукозапис - "Грами". Следват още 20 албума, милионни продажби, десетки номинации и общо 8 грамофончета.
На дъното и обратно
В биографията си, озаглавена "Ангел на рамото ми", Натали Коул разкрива и своята "тъмна" страна. Някога тя е била толкова зависима от хероина, че е принудена да изкарва пари за дрога като улична проститутка в Харлем. В книгата разказва, че отказала хероина през 1975 г. само за да не се пристрасти и към кокаина. Уплашила се, че ще опропасти живота си - своя и на сина си Робърт.
През 80-те певицата прекъсва кариерата си заради проблема с наркотиците. 1982-ра тя влиза в клиника за лечение, но не успява да се откаже от дрогата. Оказва се неспособна да се вземе в ръце и майка и и става попечител. Натали се подлага на операция за отстраняване на полипи по гърлото. През 1983-та влиза в друга клиника за наркомани и си налага да стои цяла година. Излиза уж "чиста", пуска албума "I'm Ready", но я застига ново страдание - бившият и съпруг Марвин Янси и баща на сина и умира от сърдечен пристъп.
Извън контрол
Вторият и съпруг е продуцентът Андре Фишер. Натали твърди, че той често я бие и насилва. А проблемът и с наркотиците е вече извън контрол. Под влиянието им веднъж тя отказва да се евакуира от горяща сграда, по време на една полицейска акция пък скрила дрогата си в пелените на детето си, по-късно малкият и син едва не се удавя в домашния им басейн, докато тя била друсана...
След години на възход и падение през февруари 2008-а Натали Коул получава диагноза "хепатит С". Подлага се на серия от манипулации за възстановяване. Организмът и реагира добре на лекарствата и певицата получава шанс да оздравее.
Последствията от годините на алкохолно и наркотично опиянение обаче са унищожителни. От антивирусното лекарство Натали Коул претърпява много странични ефекти - умора, мускулни болки, дехидратация. Но се справя и с тях.
През май 2009-а певицата получава бъбречна недостатъчност, три пъти седмично е на диализа в болницата. Налага се трансплантация на бъбрек. На 31 март, когато гостува в шоуто на Лари Кинг, предаването е засипано с лавина имейли с предложения на фенове да дадат бъбрек на Натали. През юни миналата година тя получава органа... от сестра си Керъл, която умира от рак.
Натали Коул се завръща триумфално на сцената на 9 септември 2009 г. с концерт в легендарната "Холивуд Боул".
Българският пианист Живко Петров след концерт с примата: Казваше ми “Тенк ю, Джей”
Група българи преди 2 години паднаха в джаза на Натали Коул. Около 50-ина музиканти от Симфоничния оркестър и Биг бенда на БНР излязоха до певицата на коледен концерт на "Пиаца Дуомо" в Милано. Сред нашите момчета бил и виртуозният ни пианист Живко Петров. Изпълнили популярни джазови стандарти и композиции от репертоара на Натали.
Петров пристигнал в Милано с тежка настинка, имал 39 градуса температура. Точно тогава певицата вероятно е знаела диагнозата си - хепатит С. "С нея се запознахме на сцената. Тя остана супер очарована, че нещата й зазвучаха така, както иска. После си говорихме за музика, за усещания... Беше много мила, темпераментна и голям музикант. Усещането да си до нея на сцената е неповторимо." Живко и Натали имали и по-близки срещи, в стаята й в хотела. Диригентката дори й направила забележка да стои по-далеч от българина, защото има настинка. "Тенк ю, Джей", му казвала Натали Коул. "Джей", защото й било трудно да произнесе името Живко.
"Няма значение къде си роден, това разбрах - казва Петров. - А дали ставаш за определеното нещо. След няколко такта на пианото те разбраха, че съм един от тях и оттам нататък разчитаха на мен да работя с бенда, да изчистваме фрази... Това ми даде порив да работя, да вярвам в себе си. Всеки човек трябва да вярва в себе си и да върви нагоре. За големите няма значение къде си роден - на Луната ли, в България, в Узбекистан... Ако си добър - ти си един от тях."
trud.bg