Е!Не точно от днес-от 16 декември е.
Обсерваторията е с три хилядолетия по-стара от Стоунхендж
Един от най-старите храмове на Слънцето в света беше открит от български археолози край врачанското село Оходен. Светилище с формата на буквата "П", обърнато с входа си на изток, са разкрили учените от екипа на Георги Ганецовски. На същото място по-рано тази година археолозите намериха костите на човек на 8000 години. Специалистите предполагат, че светилището е на същата възраст. То е било създадено в самото начало на новокаменната епоха, когато хората за първи път в Европа са започнали да се занимават със земеделие. Това прави храма на Слънцето край Враца с три хилядолетия по-стар от Стоунхендж. В праисторическото светилище хората правели наблюдения за движението на небесното светило, което прави храма една от първите обсерватории. Според разположението на Слънцето в небето жителите на древното селище разпознавали кога е най-подходящото място за засяване и за прибиране на реколтата. Те принасяли и дарове за плодородие.
Подът на праисторическата постройка е бил покрит с паваж, а наблизо са открити и повече от 20 кремъчни, каменни и керамични дискове. Скелетите на праисторическите Христо и Тодорка - мъж и жена на близо 8 хилядолетия, бяха намерени в близост до древния храм. В момента те са изложени в Историческия музей във Враца и са на път да се превърнат в туристическа атракция.
Към разкопките край Оходен вече има и международен интерес. Шотландски професор е предложил да включи свои студенти в експедицията следващата година. Откритията на Георги Ганецовски и екипа бяха представени на престижен форум в Румъния, където с тях се запознаха специалисти от САЩ, Германия, Франция и Балканите.