www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Здравеопазване  (Прочетена 27581 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 18.0 Firefox 18.0
Жена почина от грип в Добрич
« Отговор #30 -: Февруари 15, 2013, 06:42:15 pm »
Жена почина от грип в Добрич



Жена на 66 г. е починала в болницата в Добрич след усложнения от грип, съобщиха от Регионалната здравна инспекция. Проби, изпратени за изследване в Националната референтна лаборатория по грип и остри респираторни заболявания, са дали положителен резултат за грипен вирус, тип А H1N1, посочват от РЗИ.

Жената е заболяла около седмица преди да бъде хоспитализирана, като е имала 39 градуса температура, прогресиращ задух, кашлица, отпадналост и болки в гърдите.

Първоначално е прегледана от общопрактикуващ лекар, а на 31 януари - в спешното отделение на болницата. Настанена е в кардиологичното отделение в крайно тежко увредено общо състояние с диагноза сърдечна недостатъчност. Поради прогресивното влошаване на болната тя е приведена в интензивното отделение с двустранна пневмония, остър респираторен дистрес синдром и остра дихателна недостатъчност, допълват от РЗИ.

В лечението й е включен и антивирусният препарат "Тамифлу", проведени са поредица от консулти със специалисти, включително и от Варна. На 5 февруари въпреки проведената интензивна терапия пациентката е починала.


www.btvnews.bg
Активен

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Лекарите в Пловдив са принудени да връщат пациенти, свършили направленията



Напрежение сред пациенти и лекари в Пловдив. Общопрактикуващи лекари се оплакаха, че вече са изчерпали направленията си за първото тримесечие за специалисти и медицински изследвания и са принудени да връщат пациенти или да ги карат да си плащат лечението.

С 15 процента по-малко направления получават джипитата в сравнение с миналата година.

Доктор Георгиева има 1300 пациенти. Едва 30 направления са й останали до края на месец март. Това означава, че дори и да пести с даването на направления, много скоро пациентите и ще бъдат принудени да си плащат изследванията.

„Не съм съгласна с тая постановка да ги отложа за следващо тримесечие. Започват проблемите между нас и тях-какво обяснение да му дам, че няма направления”, каза доктор Тодорка Георгиева, което е общопрактукуващ лекар.

Заради надвишаване на лимита на направленията си преди година десетки лекари бяха глобени с хиляди левове. Затова сега някои медици вече са залепили съобщения по вратите на кабинетите си,че не разполагат с направления и молят пациентите си да отложат посещенията си при специалист.

„Аз съм пенсионер и няма да съм съгласен да плащам за лекар предвид това че съм плащал и съм пенсионер”, каза един от пациентите. Друг допълни, че не са доволни. „На всеки му трябва направление, в края на краищата всички плащаме вноски,без изследвания личния лекар какво може да направи”, добавят потърпевши.

Заради множеството сигнали здравната каса в Пловдив днес по обед взе решение да отпусне с 10 процента повече направления над лимита на лекарите.

Дали те ще стигнат във времето, когато върлува грип ще стане ясно в средата на март.


www.btvnews.bg
Активен

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Здравният министър в оставка и шефът на НЗОК потушават недоволството в "Пирогов"



Управителят на здравната каса д-р Пламен Цеков и здравният министър в оставка Десислава Атанасова разговарят на закрита среща с лекарите в „Пирогов”. Причината са представените прогнозни лимити за дейност.

Според ръководството на болницата заложените обеми ще блокират нормалната работа. Медицинското заведение иска промяна на статута си и основно държавно финансиране.

В края на миналата седмица лекарите от „Пирогов” заплашиха със стачка. От здравната каса обещаха, че до сряда петте най-големи болници в София ще получат коригираните си бюджети.

Националното сдружение на болниците също са недоволни от прогнозните бюджети, предвидени от здравната каса. Те твърдят, че това ще предизвика фалити на частни лечебни заведения.


www.btvnews.bg
« Последна редакция: Февруари 26, 2013, 11:38:52 am от sppaiki »
Активен

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Свръхмодерно лечение за онкоболни в България
« Отговор #33 -: Февруари 28, 2013, 10:22:18 am »
Свръхмодерно лечение за онкоболни в България



Най-модерното лъчелечение за онкологично болни вече се прилага и в България в Клиниката по лъчелечение на ИСУЛ. Тази технология е лицензирана от едва 2 години в света. Българските пациенти са първите в Югоизточна Европа, които могат да се възползват от нея, а Клиниката на ИСУЛ влиза в Топ 50 на центровете по лъчелечение в Европа.

Новата технология позволява изключителна прецизност и щади останалите тъкани и органи при лъчетерапия на онкологични заболявания. Болница „Царица Йоанна” е първата у нас, в която вече инсталиран високотехнологичен линеен ускорител.

„Тази технология е известна като 2+2 технология. Т.е. 2 минути изобразяване на обема, който ще облъчваме и 2 минути лечение, като не се прави никакъв компромис с качеството. Ако трябва простичко да обясня какво обединяват тези технологии, те обединяват 4 фактора. Т.е. осигурява качествено лъчелечение за кратко време, води до подобрени терапевтични резултати и което е особено важно - подобрено качество на живот на пациента,” обясни пред bTV проф. Лилия Гочева, началник на Клиника по лъчелечение в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ".

Пациентът Георги Виячки разкзва, че не е усетил нищо при терапията с новата технология. „Дори зададох въпроса: „Какво трябва да чувствам?" Да ме подсетят, ако нещо трябва да се знае. Но нищо не съм забелязал. Достатъчно активен съм си в останалата част от деня. Някои хора чувстват умора, може би, при мен не,” призна той.

В момента технологията се прилага единствено при пациенти с рак на простата. Проф. Лилия Гочева обясни, че постепенно спектърът на лекуваните заболявания ще се увеличи и скоро ще бъдат третирани и карцином на шийката на матката, тялото на матката, на ректума.

„Целта ни е да стигнем някои водещи европейски центрове, като в Германия, където този тип лечение се прилага в 90% от пациентите си,” допълни проф. Гочева.

До 2-3 години технологията ще бъде овладяне напълно. За да може да се прилага лечението при 90% от пациентите ще има нужда от поне още един линеен ускорител от най-висок клас, който позволява и радиохирургия. Според професор Гочева той трябва да бъде инсталиран точно тук, защото вече има подготвен екип. Парите, които болницата получава по клинична пътека, обаче, са крайно недостатъчни. В момента за подобна терапия лечебното заведение взема 3 хиляди лева. В чужбина за същото лечение пациентите плащат поне 15 000 евро.

„Ние предпочитаме българските пациенти да останат тук. Ние доказахме, че ще тръгнем по този път и ще приложим на българската лъчетерапевтична практика най-съвременното лъчелечение, но пътеката трябва да е реално остойностена, така че да спре потока от български пациенти в чужбина и да спре този огромен придружаващ ги финансов поток.

Лечението за пациентите ще бъде безплатно,” каза още проф. Лилия Гочева.


www.btvnews.bg
Активен

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Лекари поискаха оставката на шефа на НЗОК на протест
« Отговор #34 -: Февруари 28, 2013, 06:44:06 pm »
Лекари поискаха оставката на шефа на НЗОК на протест



Лекари протестираха пред НЗОК под мотото- „За здравето и оцеляването на нацията!" Медиците се обявиха против начина на управление на здравната каса и поискаха оставката на началника на НЗОК д-р Пламен Цеков.

"Пламен Цеков не е богоизбран, не той решава кой как и защо да се лекува. Ние ще лекуваме всеки пациент, който има нужда от нас", това заяви д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз по време на протеста. Около 200 лекари и медицински работници се събраха пред НЗОК, а във Варна 200 души бяха пред сградата на Районната здравна каса.

Медиците са недоволни от новата методика, по която ще получават пари от здравната институция. Според тях тя налага ограничения за пациентите в болниците и намалява направленията за специалисти и изследвания.

Лекарите издигнаха транспаранти с надписи "Пламен Цеков е вреден за вашето здраве" и "Не на методиката, вкарваща корупция в здравеопазването".

„Прави са хората от улицата, няма правила и ние трябва да ги създадем с тях”, допълни д-р Райчинов. Той беше категоричен, че Цеков трябва да разбере, че така няма да стане, трябва да прояви морал и да си тръгне. „За нас е ясно едно – той чака да се разпусне НС и да стане несменяем. Когато човек не може да се справи със задачата си трябва да постъпи благородно и да си тръгне”.

Ние сме тук не само заради нас, а за да защитаваме правата на нашите пациенти, обяви една от протестиращите.

Входът на Касата беше ограден от полицията. Синдикатът на служителите на реда изрази солидарност с лекарското недоволство.

По-късно стана ясно, че Пламен Цеков кани на работна среща представители на Българския лекарски
съюз, съобщи пресцентърът на Касата. Целта е да се обсъдят въпроси, свързани с финансирането на болничната и извънболничната помощ. Председателят на Българския лекарски съюз заяви, че ще отиде на срещата и "каква полза"


www.btvnews.bg
Активен

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Лекарите решават дали да продължат с протестите
« Отговор #35 -: Март 02, 2013, 11:49:38 am »
Лекарите решават дали да продължат с протестите



Националният съвет на лекарския съюз ще реши в събота дали медиците да продължат протестите или да започнат преговори със здравната каса.

Ден след недоволството на медиците заради методиката на финансиране, от здравната каса изразиха готовност на отстъпки. Това стана ясно след среща в парламента между двете страни.

Управителят на здравната каса покани ръководството на лекарския съюз да обсъдят как болниците и медиците да получават пари от здравната институция.

Промените ще станат ясни до сряда.


www.btvnews.bg
Активен

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Проблемът с финансирането на болниците вече е решен



Здравният министър в оставка Десислава Атанасова заяви, че проблемът с финансирането на болниците е преодолян.

Вчера Надзорният съвет на Здравната каса е отпуснал допълнително 22 млн. лв. за големите болници в София и някои лечебни заведения в страната.

„Там, където болниците работят и си лекуват пациентите, ще си получат финансовите средства, а там, където приемът е по-малък, парите ще бъдат разпределени към работещите лечебни заведения,” каза Десислава Атанасова във Велико Търново.


www.btvnews.bg
Активен

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Всеки ден трима българи разбират, че трябва да започнат хемодиализа



Всеки ден трима българи разбират, че трябва да започнат хемодиализа, а над 30 умират преждевременно от сърдечносъдови усложнения на хронични бъбречни заболявания. Това показват данните на Българската бъбречна асоциация, цитирани от БТА. Според медицинските наблюдения на асоциацията, почти половин милион българи имат намалена бъбречна функция.

За осма поредна година на 14 март в България ще бъде отбелязан Световният бъбречен ден. Тази година той ще премине под мотото "Остри и хронични бъбречни заболявания " под егидата на Международната федерация на бъбречните фондации, Българска бъбречна асоциация и Българско нефрологично дружество.



www.btvnews.bg
Активен

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Средно с 15 % се увеличават заплатите на лекарите, медицинските сестри и помощния персонал в УМБАЛ „Александровска“



Средно с 15 % се увеличават заплатите на лекарите, медицинските сестри и помощния персонал в УМБАЛ „Александровска“. Заповедта за увеличението е подписана днес от и.д. изпълнителен директор на болницата д-р Костадин Ангелов след проведени преговори със синдикатите в лечебното заведение по новия колективен договор, който ще бъде подписан до края на седмицата, съобщиха от пресцентъра на болницата. Увеличението на възнагражденията влиза в сила със задна дата от 1 февруари 2013 г. и ще стане на три стъпки. Втората стъпка влиза в сила от 1 март 2013 г., а третата индексация ще е от 1 април 2013 г. Увеличение на заплатите, но два пъти по-ниско, ще получат служителите в администрацията на болницата. Техните възнаграждения ще бъдат повишени с около 7%.
Ръководството предвижда и раздаването на допълнителни трудови възнаграждения под формата на клинични пътеки, в зависимост от работата и резултатите на отделните клиники и от коригирането на предвидените средства по клинични пътеки, определени от СЗОК. Освен това се търсят възможности и за допълнителни възнаграждения на работещите по време на великденските празници, както и увеличение на средствата за допълнителните финансови стимули за научните степени „доктор по медицина“ и „доктор на медицинските науки“.
От 15 март 2013 г. (петък) всички дежурни екипи в болницата вече получават топли и студени ободряващи напитки, както и се подсилва храненето на персонала по време на дежурства.


www.focus-news.net
« Последна редакция: Март 18, 2013, 11:35:00 am от sppaiki »
Активен

sppaiki

  • V.I.P.
  • Карма: +58/-46
  • Неактивен Неактивен
  • :Май 08, 2009, 01:24:25 am
  • Публикации: 2160
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 19.0 Firefox 19.0
Уникална операция дава 20% по-голям шанс за възстановяване от рак на гърдата



Уникална операция, извършена днес в Първа АГ Болница „Света София”, дава над 20% по-голям шанс за преживяване на рака на гърдата и възстановяване след интервенцията.

Операцията, която е рутинна за много части на света, е уникална с това, че на един етап се отстранява гърдата и се замества с имплант. По този начин жената психологически се чувства много по-добре и не се налага два пъти да бъде под упойка, уточни мамологът от Първа САГБАЛ „Света София" Дамян Дамянов. При първата част на операцията се отнема повече тъкан, която после може да е необходима при пластичната намеса.

Медицинската процедура, на която днес беше подложена 40-годишна жена със злокачествен тумор на гърдите, не е стандартна и се прави при желание на пациентката и наличие на специални индикации.”При едновременна операция на онкологичната и реконструктивната част пациентките имат над 20% по-голяма преживяемост на заболяването”, заяви д-р Младен Младенов.

Здравната каса покрива само карцинома на гърдата в конкретната интервенция, а пациентът плаща около 1000 лв. за единия имплант.

На около 40-годишна възраст над 4200 жени годишно заболяват от рак на гърдата, а 10 на сто от всички жени се нуждаят от подобна операция.



www.btvnews.bg/
Активен

Aixani77

  • V.I.P.
  • Карма: +16/-7
  • Неактивен Неактивен
  • :Ноември 06, 2010, 08:00:41 pm
  • Публикации: 149
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Re:Здравеопазване
« Отговор #40 -: Април 22, 2013, 04:35:52 pm »
BG рекорди по отслабване

Общо свалените килограми само от 8 от успелите са далеч над 200 кг.


Хиляди българи разказаха във Фейсбук как са се отървали от излишните си килограми с помощта на най-известните продукти за отслабване у нас – Vitaslim.
Споделените резултати сами говорят за ефективността на продуктите. Доволните се хвалят с каква лекота сe свалят килограмите, като общо свалените килограми само от осем от успелите са далеч над 200 кг.
Истинският рекордьор е чаровният старозагорец Васил Генчев, който е смъкнал цели 50 кг. Младият мъж казва, че вече е „започнал нов живот”. Смайваща разлика „преди” и „след” демонстрира и красивата Цветка Борисова от Севлиево. Тя свалила 37 кг. и доказала на песимистите около себе си, че „когато човек иска, той намира начин”. А всички онези, които вече са достигнали идеалното тегло, са единодушни, че само с продуктите на Vitaslim след отслабването няма никакъв йо-йо ефект.
Ето част от историите:

Направих рекорд – минус 50 кг.
Преди година и половина бях 174 кг. Пробвал съм всичко, но без успех! Последният ми опит бе с Vitaslim LIGHT. С 20 кутии Vitaslim LIGHT за 7 месеца свалих 40 кг. Не спрях. Тръгнах на фитнес и смених Vitaslim LIGHT с Vitaslim LINE и Vitaslim FITNESS в комбинация. Така свалих още 10 кг. – общо минус 50 кг.
Васил Генчев, 22 г., Стара Загора

Махнах качените през бременността 37 кг.
За 9 месеца бременност от 79 станах 116 кг. Изказвания от рода: „Ти си родила, нормално е!” ми се струваха смешни. Тогава от Фейсбук игра спечелих по 1 кутия Vitaslim LINE капсули и Vitaslim LINE дъвки. С тях в комбинация с разделно хранене свалих 37 кг.
Цветка Борисова, 27 г., Севлиево

Изхвърлих 34 кг. зад гърба си
След раждането на дъщеря ми бях 85 кг. От Фейсбук научих за Vitaslim. Първо взех Vitaslim LIGHT. С 2 кутии и тренировки свалих около 10 кг. Обнадеждих се и взех и трите продукта – Vitaslim LIGHT, Vitaslim LINE и Vitaslim FITNESS. С тях изхвърлих 34 кг. зад гърба си.
Блага Димитрова, 35 г., Харманли

Свалих 30 кг. без йо-йо ефект
От дете имам проблем с теглото – бях 85 кг. Преди 2 години купих Vitaslim LIGHT. С фитнес за месец свалих 12 кг. Продължих без спорт и за 3 месеца свалих още 8 кг. 2012-а си взех Vitaslim FITNESS и тичах всеки ден. Така от 65 станах 55 кг. Вече година запазвам тегло от 55 кг.
Стоилка Иванова, 27 г., Сливница

От 90 станах 70 кг.
Виждайки колко съм надебелял, жена ми ми купи Vitaslim LIGHT и Vitaslim LINE (знае, че не мога да спазвам диети). Тя следеше дали ги пия редовно. Резултатът доиде още на втората седмица – свалих 2 кг. без никакъв глад. За година свалих цели 20 кг. – от 90 вече съм 70 кг.
Крум Димитров, 39 г., Стара Загора

Отслабнах с 20 кг. и задържах резултата
Заради проблем с теглото си купих Vitaslim LINE. За 3 месеца свалих близо 20 кг. Запазих новото си тегло, докато не забременях. Когато родих, си взех дъвките Vitaslim LINE. С тях намалих апетита и свалих 10 кг. Остават ми още 10 кг., но за тях смятам да заложа на капсулите Vitaslim LINE.
Калинка Гроздева, 33 г., Бургас

На втората седмица свалих 10 кг.
През бременността станах 90 кг. От диети направих язва и за 2 години свалих 10 кг. Накрая си взех Vitaslim LINE. Първата седмица свалих цели 4 кг. Движението ми бе само разходки и игри с моето детенце. След 2 седмици бях минус 10 кг., а след 2,5 месеца вече съм 65 кг.
София Апостолова, 30 г., Стара Загора

Свалих килограми, холестеролът падна
Избрах Vitaslim, защото са натурални продукти. С Vitaslim LIGHT свалих 11 кг. за 1 месец. Чувствам се страхотно. Продължих да го пия още 2 месеца, за да запазя резултата. С 1 опаковка Vitaslim HEALTH пък си свалих холестерола от 7,7 на 5,4 единици, а Vitaslim IMMUNO ме опази от гриповете тази зима.
Даниела Пекова, 47 г., Видин


www.btvnews.bg
Активен

Aixani77

  • V.I.P.
  • Карма: +16/-7
  • Неактивен Неактивен
  • :Ноември 06, 2010, 08:00:41 pm
  • Публикации: 149
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Re:Здравеопазване
« Отговор #41 -: Май 30, 2013, 01:37:04 am »
Таня Андреева: България ще работи за либерализиране на режима за пушене


От друга страна, неправителствени организации и непушачи в социалните мрежи подготвят серия от инициативи срещу намерението на новия кабинет да отмени забраната за пушене на закрито


България ще работи за либерализиране на режима на тютюнопушенето, но при много строги условия и контрол над него.

Това обяви здравният министър Таня Андреева, след като получи поста от предшественика си проф. Николай Петров.

"Народното събрание е законодателният орган, а от днес по-скоро ще изпълнявам законите, които то приема".

С тези думи д-р Андреева коментира въпроса за промените в режима за тютюнопушене, минути след като получи поста здравен министър от проф. Николай Петров, цитира "Дарикнюз".

Андреева изтъкна като приоритети за себе си бързото решаване на проблемите със спешната помощ, с лечебните заведения и цените на лекарствата.

Вчера партия "Атака" внесе в деловодството на парламента проектозакон за изменение и допълнение за закона за здравето, с който

предлага наложените забрани за тютюнопушенето да отпаднат.

Според партията ограниченията не са добре обмислени и са неефективни.

"Сега действащата забрана за тютюнопушене в закрити помещения, която е наложена от Закона за здравето, доведе до нарастване на безработицата с поне 30 хил. души, които собствениците на заведения за обществено хранене бяха принудени да уволнят заради намаления оборот", пише в съобщение на партията.

Това е довело до спад в приходната част на бюджета с не по-малко от 300 млн. лева, продължават от "Атака".

Ако се стигне до гласуване на поправката, шансовете тя да мине са големи, защото от БСП вече декларираха, че биха подкрепили връщането на стария регламент със зони за пушачи и непушачи в заведенията.

Аз съм за промяна в Закона за здравето в частта за пълната забрана на тютюнопушенето в затворени обществени места и тя да е в интерес на заведенията, за да възстановим стария режим - със зали за пушачи и за непушачи, но да засилим контрола, заяви преди дни депутатът от Коалиция за България Мартин Захариев на среща в парламента между депутати от КБ и представители на браншови организации, свързани с туризма.

Това ни намерение е подкрепа за малкия и среден бизнес, а не популистки ход,

добави Захариев.

Следващият път ще ви поканя на "по цигара" да обсъдим текстовете, които ще внесем за промяна на Закона за здравето, обърна се той към представителите на бранша, засегнати от забраната.

От друга страна, неправителствени организации и непушачи в социалните мрежи подготвят серия от инициативи срещу намерението на новия кабинет да отмени забраната за пушене на закрито.

В интернет се появи петицията "Не на връщането на цигарения дим в заведенията",

която само за няколко часа вече е подписана от близо 50 000 души.

"Видяхме какво беше, когато имахме разделени помещения, - те си седяха отворени, имаше комуникация между помещенията, не се пускаше венитилацията, беше си също толкова задимено", заяви Маша Гаврилова от Коалиция за живот без тютюнев дим, цитирана от Би Ти Ви.

Според последното национално проучване за нагласите към ограничителния режим,

61% от българите одобряват забраната за пушене на обществени места,

а 39% искат тя да отпадне.

Само след 2 дни, на 31 май е международният ден без тютюнев дим. В световен план той ще бъде посветен на ограничаване на рекламите на тютюневи изделия, но у нас организаторите са решени да използват повода, за да акцентират върху ползите на ограничителния режим и негативите, ако той бъде отменен. Вероятно тогава ще бъдат и първите протести.



www.btvnews.bg
Активен

Aixani77

  • V.I.P.
  • Карма: +16/-7
  • Неактивен Неактивен
  • :Ноември 06, 2010, 08:00:41 pm
  • Публикации: 149
  • OS:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Opera 9.80 Opera 9.80
Re:Здравеопазване
« Отговор #42 -: Юни 04, 2013, 08:37:30 am »
Три случая на новия коронавирус и в Италия

Състоянието на тримата не предизвиква особено безпокойство сред специалистите в страната


Италианските власти съобщиха, че "положението е под контрол", след като в страната бяха открити първите три случая на новия коронавирус, близък до причинителя на атипична пневмония (ТОРС - тежък остър респираторен синдром), предаде ДПА.

Трима души са хоспитализирани във Флоренция през последната седмица - 45-годишен мъж от Йордания, работещ в хотел в града, 2-годишната му племенница и негова колежка.

Първият случай бе регистриран в петък вечерта. Чужденецът, който живее постоянно в област Тоскана, но наскоро се върнал от Йордания, където общувал със сина си, се разболял от грип.

След внимателна проверка, извършена от медиците във връзка с този случай, бяха открити още двама заразени с коронаривус.

Състоянието на тримата не предизвиква особено безпокойство сред медиците.

"В момента положението е под контрол",

заяви италианският министър на здравеопазването.

Здравното министерство на Италия посочи, че вече са регистрирани, включително в Европа, случаи на предаване на инфекция от заболели на други лица, които са имали близки и продължителни контакти  с инфектираните.

Смъртоносният щам за първи път бе открит през 2012 г. при мъж от Саудитска Арабия.

Има съобщения за заразени във Франция, Йордания, Катар, Обединените арабски емирства, Германия, Тунис и Великобритания.

Вирусът, известен като нов коронавирус (nCoV), е от същото семейство като причинителите на настинка и на проявилия се за пръв път в Азия преди десетилетие ТОРС (Тежък остър респираторен синдром), припомнят агенциите.

Новият коронавирус, подобно на ТОРС, причинява кашлица, температура и пневмония.

Тежкият остър респираторен синдром се прояви в края на 2012 г. в Азия и се разпространи по света в началото на 2003 г. Над 8000 случаи на зараза бяха съобщени в 30 страни, в това число и САЩ. ТОРС отне 775 човешки живота.

По данни на Световната здравна организация (СЗО) до събота са лабораторно потвърдени данните за 30 починали и 51 случая на заразени с новия вирус.

Най-много са заразените и жертвите в Саудитска Арабия.

За случаи на зараза с новия коронавирус бе съобщено и в Йордания, Катар, Великобритания, Германия и Франция.


www.btvnews.bg
Активен

neli_lady

  • SuperUploader
  • Карма: +821/-752
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Март 05, 2013, 02:40:41 pm
  • Публикации: 9516
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Страшна болест порази 6-годишно момиченце от Петрич
Лайшманиозата се пренася от насекоми и засяга вътрешните органи - далака, черния дроб, костния мозък, лимфните възли, бъбреците и белите дробове

Нов случай на изключително опасното заболяване висцерална лайшманиоза е регистриран в Петрич. Заразено е момиче на 6 години. Детето вдигнало температура, отпаднало и родителите му потърсили лекарска помощ в петричката болница. След като е прегледано на 5 май, е настанено в софийска болница, откъдето потвърдили, че става въпрос за висцериална лайшманиоза.
Това е трети случай в град Петрич от началото на годината, съобщава Struma.bg. Специалисти от дирекция „Надзор на заразните болести“ към РЗИ - Благоевград на среща в Петрич със заместник-кмета по хуманитарните дейности д-р Николай Георгиев, председателя на здравната комисия към ОбС д-р Христо Френгов и други съветници разкриха, че това заболяване през последните години от целия Благоевградски регион има констатиран случай само в Петрич.

В тази връзка по спешност местните парламентаристи гласуваха 40 000 лева за комбинирано пръскане на зелените площи и заблатените места в града, както и улиците, на които живеят заболели през последните години от лайшманиоза. Пръскането бе извършено от благоевградска фирма.

За последния констатиран случай с 6-годишното момиченце, което живее в ромската махала в Петрич, не е ясно кога точно се е заразило то, тъй като инкубационният период е изключително дълъг - от 3 седмици до 12 месеца. Болестта засяга вътрешните органи - далака, черния дроб, костния мозък, лимфните възли, бъбреците и белите дробове. Предаването на заразата става чрез различни видове мушички и комари.

Досегашните заболели и лекувалали се заразени от болестта вече са изписани здрави, тъй като заболяването при тях е открито навреме. /БЛИЦ


http://www.blitz.bg
Активен
"Колкото повече опознавам хората, толкова повече обичам животните"
                                                                             Джордж Бърнард Шоу

neli_lady

  • SuperUploader
  • Карма: +821/-752
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Март 05, 2013, 02:40:41 pm
  • Публикации: 9516
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 8.0 MS Internet Explorer 8.0
Българите плащат сами почти половината от лечението си

Намаляват държавните средства в здравеопазването, българите плащат сами почти половината от лечението си, заболеваемостта и смъртността се увеличават.
Това са основните изводи в доклада на Института за икономически изследвания при БАН.

Прогнозата е за все по-застаряващо и по-болно население, обясни проф. Петко Салчев от института, цитиран от БНР и БТА.

По думите му, здравната ни система не е готова да посрещне все по-ниската раждаемост и увеличаващата се смъртност, характерни за страната ни. Причината е в неефективно планираните здравни политики.

Решението на проблемите в здравеопазването се възпрепятства от много лобистки интереси - от синдикални, пациентски организации и лекари, сочи анализът.

"Системата на здравеопазването гледа само себе си, а не гледа към пациента. Тя е в системен хаос, като нареден пъзел, в който обаче местата на парчетата са объркани и те не пасват помежду си", образно описа ситуацията проф. Салчев.

През 2002 г. с лични средства на домакинството са се покривали 38% от медицинските разходи през годината. За миналата година българите плащат сами около 50% от лечението си.

От доклада става ясно, че ние сме единствената държава в ЕС, в която пациентите плащат повече от половината от цената за лекарства си.
НЗОК отделя 42 лв. за домашно лечение на пациент за година. За сравнение средната стойност в Европа е 193 евро.
Постоянно намаляват и парите за превенция и профилактика.

С 20 000 души е намаляла раждаемостта в последните две години у нас, отчитат още от института, цитирани от Дарик.
Високата смъртност сред населението се дължи основно на хора в разцвета на силите си - между 35-50 години, каза директорът на института Митко Димитров.

На фона на увеличаващата се смъртност расте броят на болниците и болничните легла и това се случва за сметка на частните инвестиции.
364 са лечебните заведения в страната за болнична помощ, от които 104, или 1/3, са частни.
Не е равномерно обаче териториалното разпределение на болниците, а процентът на хоспитализациите расте с всяка измината година и вече е над средния за Европа.

Докладът отбелязва, че болниците трябва да работят по диагностично-свързани групи (ДСГ), а не по клинични пътеки.
Причината е, че пътеките не могат да са модел на плащане и изкривяват целия пазар на медицинската услуга.

Идеята за смяна на клиничните пътеки с ДСГ се обсъжда през последните няколко години.

Един от основните проблеми в здравеопазването е, че държавата не знае какъв е броят на здравно неосигурените лица.

„Бройките се движат между 450 000 по доклад на директора на НАП отпреди около 3 месеца до 1.4 млн. по писания в различни доклади, медии и т.н. Реалната бройка на здравно неосигурените лица обаче не е представена никъде", каза Салчев.

Според учените, ако здравно неосигурените започнат да се осигуряват, би могло цената на здравните вноски да падне.

Да се въведе Национална и Регионална здравна карта, която да отчита потребностите на населението, да се извърши обстоен икономически анализ на спешната помощ и др. мерки предлагат специалистите.


http://dnes.dir.bg
Активен
"Колкото повече опознавам хората, толкова повече обичам животните"
                                                                             Джордж Бърнард Шоу