www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Какво е HDTV?  (Прочетена 14066 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Gendarmery

  • Гост
Какво е HDTV?
« -: Март 19, 2008, 03:20:38 pm »
HDTV (англ. High-definition television - Телевизия с високо качество, буквално "с много ясен образ") е цифрова телевизионна система с по-висока разделителна способност от традиционните системи като PAL, SECAM и NTSC. Първоначално са правени опити за внедряване на някои аналогови версии на формата в Европа и Япония, но в наши дни HDTV се разпространява изцяло в цифров вид, тъй като при подходяща компресия се изисква значително по-малка честотна лента.
HDTV форматът може да се гледа на няколко различни екрана: с разделителна способност 720р (прогресивна развивка), 1080i (презредова развивка), 1080р (прогресивна развивка). Телевизорите, способни да визуализират HDTV с разделителна способност 1080р, се наричат Full HD, а тези, които визуализират само 720р и 1080i, са HD Ready.



KaК да гледаме HDTV на домашния компютър?:

След като вече имате файловете доста вероятно е те да бъдат Xvid AVI файл. Ще ви е необходимо DivX или Xvid, а така също и аудио кокека AC3Filter.

Някои рилийзи съдържат MKV файлове, които са сходни с AVI. Тези файлове обикновено са h.264, високо качество, висока резолюция с AC3 звук. За да гледате безпроблемно ви трябва h.264 codec. Можете да го намерите в пакетите K-Lite codec pack и CoreAVC.


HDTV се разпространява основно в основните файлове:

1. .ts файлове, or Transport Stream files. Те представляват рипнати MPEG-2 файлове. Те са най-големите ( 1080i или 720p филм ще бъде около 8-10 GB).
2. h.264 / MPEG-4 AVC файлове. Това е най-новият MPEG codec. Технологията е същата, като тази използвана в Blu-Ray. Често рилийзите са с разширение .MKV или .AVI. Пример, 40мин. ТВ сериал е около 1.2 GB.
3. Xvid/DivX MPEG-4 файлове. Вече са по-редки, заради големия разход на CPU. Still, they are out there. Пример, 60мин. ТВ сериал е около 3 GB.


Mалко софтуер за да можете да гледате безпроблемно горните файлове:


Медиа плеър. Определено няма да имате проблеми с Windows Media Player, но това не е най-добрият вариант. Добра алтернатива е The Core Media Player или Zoom Player.
DirectShow филтри и кодеци.
Мedia splitter. Трябва ви програма за "разрязване" за да може Windows да отваря .mkv и .ts файлове.

Аудио Декодер

AC3 Filter е най-добрата опция.

Media Splitter за .MKV файлове

За да гледате .MKV файлове ви е необходим Haali Media Splitter. Програмата поддържа също MP4 и AVI "цепене".

Как да пуснем .TS файлове

Необходима ви е тази програма HDTVtoMPEG2.

За да конвертирате .ts в един единствен файл просто сетвайте "Max Size" на огромно число, като 20000 MB и натиснете “Process”. Можете да конверирате в MPEG-2 или да оставите първоначалния .TS формат.

След като сте се справили с това ви е необходим добър MPEG-2 декодер. Добър вариант е FFDShow. За видео карти Nvidia 7xxx и 6xxx препоръчвам PureVideo DVD decoder, а за ATI - Avivo. Така ще можете да използвате пълния капацитет на вградения MPEG-2 ускорител.

Как да пуснем h.264/MPEG-4 AVC

Ще ви е необходим h.264 декодер и media splitter който поддържа .MKV файлове. Можете да използвате вече споменатите Haali Media Splitter и AC3 Filter.

Вграден h.264 декодер под името libavcodec можете да намерите в пакета FFDShow. Както и при MPEG-2 декодера, добра алтернатива е CoreAVC.

Xvid или DivX файлове

Необходим ви е DivX or Xvid или можете да използвате вградения MPEG-4 декодер на FFDShow.

Т.е. въпреки че FFDShow не дава най-добрите резултати може да се използва, заради удоството и мултифункционалността си.

All-in-One Решение
Ако искате общо решение за всичо ви трябва MPlayer with MPUI или VLC Media Player. Просто инсталирате програмата и имате плеър, който може да работи с почти всички видове видео файлове  
без допълнителни филтри и кодеци.
« Последна редакция: Март 19, 2008, 03:31:33 pm от Gendarmery »
Активен

spotskin_jaguar

  • SuperUser
  • Карма: +0/-1
  • Неактивен Неактивен
  • :Декември 08, 2007, 07:36:39 pm
  • Публикации: 20
Какво е HDTV?
« Отговор #1 -: Март 20, 2008, 01:06:11 am »
Gandermery, извинявай за тъпия въпрос, ама - ПОМОШ!!!Имам Windows Media Player 11, какви кодеци ми трябват още и откъде да ги дръпна? И още - как са отварят субтитри в проклетото нещо? На английски, испански и руски си гледам филмите без проблем, но за френски например ми трябват, освен това в къщи ми пискат, че искали да гледат и те, а пък аз нали съм гола вода с техниката, не мога да им заредя пустите субтитри...
Активен

ENERGOTEAM

  • V.I.P.
  • Карма: +104/-1065
  • Неактивен Неактивен
  • :Декември 16, 2007, 11:16:12 pm
  • Публикации: 109
Какво е HDTV?
« Отговор #2 -: Март 20, 2008, 07:29:59 am »
Цитат на: spotskin_jaguar
Gandermery, извинявай за тъпия въпрос, ама - ПОМОШ!!!Имам Windows Media Player 11, какви кодеци ми трябват още и откъде да ги дръпна? И още - как са отварят субтитри в проклетото нещо? На английски, испански и руски си гледам филмите без проблем, но за френски например ми трябват, освен това в къщи ми пискат, че искали да гледат и те, а пък аз нали съм гола вода с техниката, не мога да им заредя пустите субтитри...

K-Lite Codec Pack ;)
Активен

3x7azy

  • SuperUser
  • Карма: +10/-7
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Юли 27, 2007, 02:38:55 pm
  • Публикации: 285
Какво е HDTV?
« Отговор #3 -: Март 20, 2008, 04:14:46 pm »
Да попитам имам 2-3 филма Blu-ray,каде да ги кача ?
Активен
One Die Is Tragedy,One Million Is Statistic

Gendarmery

  • Гост
Какво е HDTV?
« Отговор #4 -: Март 20, 2008, 05:08:46 pm »
Цитат на: 3x7azy
Да попитам имам 2-3 филма Blu-ray,каде да ги кача ?


За такова чудо май раздел няма .... знам ли .. консултирай се с шефа !
Активен