www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Поука!  (Прочетена 70400 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

jolyp

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #30 -: Февруари 12, 2009, 11:47:20 am »
Гарванът седял по цял ден на дървото,
без да прави нищо.
Заекът го попитал - “Мога ли и аз като теб да седна и да не правя нищо по цял ден?”.
“Разбира се, защо не” - отговорил гарванът. И така, седнал
заекът  на земята и си почивал.
Унесъл се, една лисица изскочила от храстите и го изяла.

Бизнес поука: За да седите без да правите нищо, трябва
 да сте на висока позиция.

Активен

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
Re: Поука!
« Отговор #31 -: Февруари 12, 2009, 02:45:54 pm »
Като каза „Човек предполага, Господ разполага” та се сетих

Имало едно време един човек, който бил много ерудиран и начетен. Помагал на всички с каквото може. Любознателен, настоятелн, свободомислещ и не на последно място красив (и все още го има). Но непрекъснато му се случвали най-странни и страшни неща. Тръгнел ли за някъде с каквото и да е превозно средство, то задължително или се разваляло, или катастрофирало. Всеки път, когато си завъдел любима, тя или избягвала с най-добрия му приятел, или умирала от рядка, а понякога дори и смятана за изчезнала болест. Всеки път, когато направел опит за самоубийство, за ди си приключи мъките, все се случвало нещо, че оцелявал. Регвал се в разни сайтове, но все го банвали?  :o
Един ден, след като плувал оплетен от въжета върху дъска в океана, бидейки единствения оцелял след корабокрушение, човечеца в отчаянието си извикал: "Защо все на мен, Боже?!"
Тогава дочул "..." глас: "Не ме кефиш бе, копеле!"


Поуката: Не се оповавай на "..." , защото той винаги може да те прецака!

"..." - Всеки избира какво да си сложи на това място  ;)



    ОК! И аз познавам такива хора. А никога ли не си се замислил, че всичко е въпрос на мислене? Забелязал ли си как се променят нещата около нас, според това как мислим. Ако ти си настроен позитивно и света около теб ще е позитивен. Ако ти си настроен песимистично, то и света около теб ще е такъв.Единият човек е нещастен,а другият е щастлив.И единият живее с някакви заблуди и другият живее с такива. Но единият е щастлив , а другият- не е. Просто е. И ако се замислиш е така. Човек сам решава каква ще е действителността около него. (Особено като престане непрекъснато да реагира на нея.) Това е като да искаш да построиш нещо, да го изработиш. Първо имаш идеята в главата си. След това и правиш скица.И накрая виждаш резултата.Пътя от идеята до крайния резултат може да бъде труден. Може и да не е. Може да ти се случат най-различни неща –лоши,хубави, но в крайна сметка целта ще бъде постигната. Така,че избор винаги има. Човек сам избира съществуването си. Колкото повече мрънка за това колко е злощастно то - толково повече затъва. На света не му пука нито за теб, нито за мен, нито за някой друг! Но всеки може да промени света, осъзнавайки силата на собствената си МИСЪЛ!

  Поуката ли?  Ами...внимавай какво си пожелаваш...
« Последна редакция: Февруари 12, 2009, 02:47:02 pm от MrsSmith »
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

starsssss

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #32 -: Февруари 15, 2009, 10:31:18 pm »
МОМИЧЕТО И СЯНКАТА

„Имало едно време едно момиче”... Не, приказката, която искам да ви разкажа, не започва така, защото момичето си го има и до днес, но отвън изглежда като млада жена. И така...
Има и до днес едно Момиче, което като се усмихне и слънцето наднича през облаците, за да го види. Но някога, преди години, то бе поставено на изпитание от срещата си с Черната Сянка. Сянката просто обичаше да гаси усмивките по човешките лица. И тъй като Момичето и неговата усмивка бяха известни на всички, Сянката реши да премери силите си с такъв противник. Нещо повече, откъдето и да минеше това Момиче, Сянката не можеше да угаси нито една усмивка. Очаквайки сгоден момент, за да унищожи противника си, тя започна да дебне Момичето непрестанно – преследваше го дори в съня му.
Когато Сянката реши да се изправи срещу Момичето, тя избра една безлунна нощ и влезе в стаята му. Момичето спеше. Сянката се завъртя покрай леглото, огледа го оттук - оттам, и си помисли:
- Ха, това ли е страшният ми противник? Че тя прилича на стръкче трева! Само като я погледна и всичко детско в нея ще умре!
Но нещо накара Сянката, вместо да отнеме усмивката и да изчезне, да седне на ръба на леглото и да се замисли. „Ами ако сега това нищо и никакво момиче внезапно се събуди и ме разкъса?” И през очите й минаха вековете, през които се беше скитала по земята и милиардите души, чиято жизненост бе отнела. Обичаше да го прави, защото това й носеше удовлетворение. И днес като срещнеше нечии опустошени очи на улицата, вътрешно потриваше ръце: „Ето, това е добре свършена работа, проклетата усмивка е изкоренена завинаги!” Но това лице, което наблюдаваше сега, излъчваше толкова много спокойствие и мир, че на Сянката дори не й се мислеше за изтръгване на усмивки... Опита се да си припомни собственото си детство и разбира се, не успя, не си спомняше някога въобще да е имала детство. Тя бе могъщата черна Сянка, вселяваща ужас в душите на хората... Опита се да предвкуси победата над усмивката на това създание. И пак не успя!
В това време Момичето се стресна насън и се размърда. Сянката усети, че затаява дъх, за да не събуди страшния си противник. Смътно чувстваше, че не е готова за погледа на Момичето.
- Още сили ще ми трябват, няма да се справя! – помисли си черното творение на мрака. Стана, хвърли последен поглед към спящото лице и си отиде.
Следващите няколко дни Сянката без да спира обикаляше улиците и се взираше в лицата на хората. Усмивките, които виждаше бяха малко и тя ги изтриваше без усилие – събираше сили. Но това вече не й носеше предишната радост... Нещо не беше както преди, все не можеше да избяга от видението на спящото Момиче в съзнанието си и чувстваше, че вътре в нея нещо се пропуква. Когато се разхождаше из един сив жилищен квартал, Сянката дори се загледа в детето, което беше клекнало до случайно поникналото между сивите тротоарни плочи цвете. Загледа се и... забрави да изтрие детската усмивка, която беше пропълзяла на устните на малкото момче.
На следващия ден Сянката не излезе до вечерта. Цял ден обикаляше тясното си, мрачно свърталище и размишляваше. Слънцето отдавна се беше скрило зад хоризотна, когато сянката тръгна към дома на Момичето.
Беше прекарала вече около час в стаята и все не смееше да събуди спящото Момиче. Внезапно то отвори очи и я погледна. За няколко секунди Сянката замръзна неподвижно, обмисляйки какво да направи. Може би все още беше рано за тази среща, може би трябваше да натрупа още сила, отнемайки още хиляди усмивки, може би трябваше да... Но беше късно. Сянката не смееше да погледне късчетата небе, които блестяха в очите на Момичето. Изведнъж изпита някаква смесица от объркване и страх, което за нея бе непознато. Все пак реши, че щом е стигнала до тук, няма място за отстъпление и съсредоточавайки цялата си сила, тя вдигна поглед към Момичето. Когато срещна светлите, спокойни очи, Сянката потъна в тях и се изгуби. Вече не знаеше коя е, нито пък защо е на това място...
- Здравей! - каза Момичето и се усмихна. – Сънувах прекрасен сън и се радвам, че има с кого да го споделя.
Сянката стоеше все така объркана, без да знае какво да направи и Момичето започна да разказва. Разказваше за едно приказно красиво място, на което растат чудни растения, засадени от деца. Децата се грижели за тях с много любов, но най-ценното за растенията, което им давало сила да растат и цъфтят, бил детският смях, който не секвал дори след залеза на слънцето.
Момичето разказваше ли, разказваше и усмивката не слизаше от лицето му, а Сянката се объркваше все повече и повече, докато постепенно, един след друг, светли спомени от детството нахлуха в паметта й. Тя си спомни колко много приятели имаше като дете, как заедно с тях играеха и се смееха, докато не ги заболяваха коремчетата от смях... Спомни си как след дългите игри се прибираше вкъщи, а майка й я посрещаше с усмивка и нежно я прегръщаше... Спомни си за любимите вечери, когато се сгушваше при своите родители и те й разказваха дълги, хубави приказки, а после всички заедно се заливаха от смях... Дори си спомни малкото кученце, което толкова отдавна намери на улицата и прибра в стаята си...
Изведнъж, разказът на Момичето секна и в стаята се възцари тишина. Сянката се сепна, на страните й личаха сълзи.
Момичето отново заговори:
- Извинявай, разбъбрих се... Едва ли те интересува съня ми. Съжалявам, ако съм те забавила, кажи защо ме потърси?
- Аз...аз... - Сянката не знаеше какво да каже. – Благодаря ти, че ме върна към живота! – прошепна тихо тя и изчезна.
От този ден нататък никой вече не чу нищо за нея и постепенно хората започнаха да си възвръщат усмивките. А тя? Тя и до днес продължава да обикаля по света, но вместо да гаси човешките усмивки, разказва на хората за чудното Момиче с вълшебна усмивка и сини, детски очи.
Какво стана с Момичето ли? Може би се чудите как не се уплаши от Сянката или вероятно си мислите, че не е знаело коя е тя.
Всъщност Момичето позна Сянката още в мига, в който я видя до леглото си. И наистина, в началото малко се поуплаши. Но знаеше, че има достатъчно сила да се пребори с нея. Вярваше, че това е едно изпитание, което трябва да преодолее. И след като повярва истински, че може да надвие Сянката – вече нямаше от какво да се бои.
След тази случка, Момичето започна да се усмихва още повече. А заедно с нея се усмихваха дори цветята и стръкчетата трева.
А днес, както вече ви казах в началото, Момичето вече е млада жена и често разказва тази приказка на своето малко момченце!
Активен

starsssss

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #33 -: Февруари 15, 2009, 10:38:17 pm »
"Малкият принц"


Но след като дълго бе вървял сред пясъците, скалите и снеговете, малкият принц накрая намери път. А всички пътища водят при хората.
- Добър ден - каза той.
Беше градина с цъфнали рози.
- Добър ден - казаха розите.
Малкият принц ги погледна. Всички приличаха на неговото цвете.
- Кои сте вие? - попита ги той смаян.
- Ние сме рози - казаха розите.
- Ах! - възкликна малкият принц.
И се почувства много нещастен. Неговата роза му казваше, че тя е единствена в цялата вселена. А ето че тук, само в една градина, имаше пет хиляди, всичките като нея!
"Ако види това - каза си той, - ще бъде обидена... Ще започне да кашля много силно и ще се престори, че умира, за да не изглежда смешна. А аз ще бъда длъжен да се преструвам, че се грижа за нея като за болна, защото иначе, за да унижи и мен, тя наистина ще се остави да умре..."
И добави: "Мислех се за богат, защото имам неповторимо цвете, а съм притежавал най-обикновена роза. Това и трите вулкана, високи до коляното ми, единият от които е угаснал може би завинаги, с тези неща аз не съм никакъв принц..." И легнал в тревата, той заплака.

Тъкмо тогава се появи лисицата.
- Добър ден - каза лисицата.
- Добър ден - отговори учтиво малкият принц и се обърна, но не видя нищо.
- Тук съм, под ябълковото дърво...
- Коя си ти? - каза малкият принц. - Много си хубава...
- Аз съм лисица - рече лисицата.
- Ела да поиграем - предложи й малкият принц. - Толкова съм тъжен...
- Не мога да играя с теб - отвърна лисицата. - Не съм опитомена.
- Ах, извинявай - каза малкият принц.
Но като помисли, добави:
- Какво значи "да опитомиш"?
- Ти не си оттук - рече лисицата, какво търсиш?
- Търся хората - каза малкият принц. - Какво значи "да опитомиш"?
- Хората имат пушки - каза лисицата - и ходят на лов. Много е неприятно! Отглеждат и кокошки. Интересува ги само това. Ти кокошки ли търсиш?
- Не - каза малкият принц. - Търся приятели. Какво значи "да опитомиш"?
- Това е нещо отдавна забравено. Значи "да се обвържеш".
- Да се обвържеш ли?
- Разбира се - потвърди лисицата.- За мен ти още си само момченце, което прилича на сто хиляди други момченца. И нямам необходимост от теб. А и ти нямаш необходимост от мен. За теб аз съм лисица, която прилича на сто хиляди други лисици. Но ако ме опитомиш, ние ще изпитваме необходимост един от друг. За мен ти ще бъдеш единствен на света. За теб аз ще бъда единствена на света...
- Започвам да разбирам - каза малкият принц. - Има едно цвете..., мисля, че ме е опитомило.
- Възможно е - каза лисицата. - На Земята могат да се видят всякакви неща...
- О, не е на Земята - каза малкият принц.
Лисицата бе много озадачена:
- На друга планета?
- Да.
- Има ли ловци на тази планета?
- Не.
- Това е интересно. А кокошки?
- Не.
- Нищо не е съвършено - въздъхна лисицата.
Но пак се върна към мисълта си:
- Животът ми е еднообразен. Аз ходя на лов за кокошки, хората ходят на лов за лисици. Всички кокошки си приличат и всички хора си приличат. Малко е досадно. Но ако ме опитомиш, в живота ми ще грейне слънце. Ще чувам шум от стъпки, съвсем различен от всички други. Стъпките на другите ме прогонват под земята. Твоите стъпки ще ме викат като музика да изляза от дупката. Освен това погледни! Виждаш ли житните ниви ей там? Аз не ям хляб. За мен житото е безполезно. Житните ниви не ми напомнят нищо. И това е тъжно! Но твоята коса е с цвят на злато. И когато ме опитомиш, ще бъде прекрасно! Житото, което е златисто, ще ми напомня за теб. И ще обичам шума на вятъра в житата... Лисицата млъкна и дълго гледа малкия принц:
- Моля те... опитоми ме! - каза тя.
- На драго сърце - отговори малкият принц, - но нямам много време. Трябва да намеря приятели и да разбера много неща.
- Можеш да разбереш само нещата, които си опитомил - каза лисицата. - Хората вече нямат време да разбират нищо. Купуват от търговците напълно готови неща. Но тъй като няма търговци на приятели, хората вече нямат приятели. Ако искаш приятел, опитоми ме!
- Какво трябва да направя? - попита малкият принц.
- Трябва да бъдеш много търпелив - обясни лисицата. - Отначало ще седнеш малко по-далеч от мен, така, в тревата. Ще те гледам с крайчеца на окото и ти няма да казваш нищо. Езикът е извор на недоразумения. Но всеки ден ще можеш да сядаш мако по-близо...
На другия ден малкият принц се върна.
- По-добре идвай в един и същи час - каза лисицата. - Ако идваш например в четири следобед, аз още от три часа ще започна да се чувствам щастлива. Колкото повече наближава часът, толкова по-щастлива ще бъда. В четири вече ще се вълнувам и ще се безпокоя, ще открия цената на щастието! Но ако идваш, когато ти хрумне, никога няма да зная за кога да подготвя сърцето си... Необходими са обреди.
- Какво е обред? - попита малкият принц.
- И това е нещо отдавна забравено - каза лисицата. - Именно то прави един ден различен от другите дни, един час различен от другите часове. Моите ловци например имат един обред. В четвъртък танцуват със селските момичета. Така четвъртък е един прекрасен ден! Аз ходя на разходка чак до лозята. Ако ловците танцуваха, когато им хрумне, всички дни щяха да си приличат и аз нямаше да имам миг покой.


Така малкият принц опитоми лисицата. И когато наближи часът на заминаването:
- Ах! - каза лисицата. - Ще заплача.
- Ти си виновна - отвърна малкият принц, - не ти желаех нищо лошо, но ти поиска да те опитомя...
- Разбира се - каза лисицата.
- Но ще плачеш! - рече малкият принц.
- Разбира се - каза лисицата.
- Тогава не печелиш нищо!
- Печеля - отговори лисицата - заради цвета на житото.
И добави:
- Иди да видиш отново розите. Ще разбереш, че твоята е единствена на света. После се върни да се сбогуваме и ще ти подаря една тайна.

Малкият принц отиде да види пак розите.
- Вие въобще не приличате на моята роза и още не сте нищо - каза им той. - Никой не ви е опитомил и вие не сте опитомили никого. Сега сте такива, каквато бе моята лисица. Беше само лисица, подобна на сто хиляди други. Но я направих моя приятелка и сега е единствена на света.
И розите много се смутиха.
- Хубави сте, но сте празни - продължи малкият принц. - За вас не може да се умре. Разбира се, случаен минувач би помислил, че моята роза прилича на вас. Но тя сама е много по-важна от вас всичките, защото тъкмо нея поливах. Защото тъкмо нея поставях под стъклен похлупак. Защото тъкмо нея пазех с параван. Защото тъкмо върху нея убих гъсениците (освен две-три, за пеперуди). Защото тъкмо нея слушах да се оплаква, да се хвали и дори понякога да мълчи. Защото е моята роза.

И се върна при лисицата.
- Сбогом... - каза той.
- Сбогом - каза лисицата. - Ето моята тайна. Много е проста: истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.
- Същественото е невидимо за очите - повтори малкият принц, за да го запомни.
- Времето, което си изгубил за твоята роза, я прави толкова важна.
- Времето, което съм изгубил за моята роза... - каза малкият принц, за да го запомни.
- Хората са забравили тази истина - рече лисицата. - Но ти не трябва да я забравяш. Ти ставаш отговорен завинаги за това, което си опитомил. Ти си отговорен за твоята роза...
- Аз съм отговорен за моята роза... - повтори малкият принц, за да го запомни.
Активен

starsssss

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #34 -: Февруари 15, 2009, 10:52:32 pm »
Какво научих от Ноевия ковчег?



Всичко, което трябва да знаем за живота, се научава от Ноевия ковчег:

Първо: не изпускай лодката.
Второ: Запомни, че всички сме в една и съща лодка (т.е. ситуация).
Трето: Планирай предварително. Когато Ной строял ковчега, не е валяло.
Четвърто: Поддържай форма. Когато си на 600 години, някой може да те помоли да направиш нещо наистина голямо.
Пето: Не слушай критики; просто продължи с работата, която трябва да се свърши.
Шесто: Изгради бъдещето си на високо.
Седмо: От причини за безопасност, пътувай с партньор.
Осмо: Бързината не винаги е предимство. Охлювите били в ковчега заедно с гепардите.
Девето: Когато си под стрес, поплувай малко.
Десето: Помни, ковчегът бил построен от аматьори; Титаник - от професионалисти.
Единадесето: Независимо каква е бурята, винаги след нея се появява дъга.




Най красивата дъга Докато порастваме (остаряваме) ние научаваме, че дори и единствения човек, който не би трябвало да ни подвежда - най-вероятно ще го направи. Вашето сърце ще бъде разбито повече от един път и всеки следващ ще бъде по-зле от предишния. Вие също ще разбиете нечии сърца, затова помнете как се чувства човек, чието сърце е било разбито. Ще се скарате с най-добрия си приятел. Ще обвините новата си любов за неща които старата любов е извършила. Ще плачете защото времето лети прекалено бързо и накрая ще изгубите някой, когото обичате. Така че: Правете добро твърде често, Смейте се прекалено много, Обичайте така сякаш никога никой не ви е наранявал, защото всеки 60 секунди, които прекарате намусени са една минута загубено щастие, която никога не може да се върне. Не се страхувайте, че живота ви някога ще свърши, страхувайте се, че може въобще да не започне! Живей просто. Обичай щедро. Бъди внимателен(а). Говори мило. Остави останалото на Господ.
« Последна редакция: Февруари 15, 2009, 10:58:49 pm от starsssss »
Активен

starsssss

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #35 -: Февруари 16, 2009, 01:42:57 pm »
ПРИКАЗКА ЗА МЕЧТИТЕ

Както разказва една древна легенда, някога в прекрасните гори на Ливан се родили три кедрови дръвчета. Всеизвестно е, че кедрите растат много, много бавно, тъй че нашите три дървета прекарали цели векове в размисли за живота и смъртта, за природата и човечеството.

Те видели, как на земята на Ливан пристигнали пратениците на цар Соломон и как после в битки с асирийците тази същата земя се обляла в кръв. Срещнали се лице в лице със заклетите врагове Йезавел и пророк Илия. Пред погледите им била измислена азбуката. Дивели се, гледайки как покрай тях минават кервани, натоварени с чудни тъкани.

И в един прекрасен ден кедрите решили да поговорят за бъдещето.

-След всичко, на което станах свидетел - казал първият,- аз бих искал да се превърна в трон, на който да седне най-могъщият цар на Земята.

-Моето желание е да стана частица от нещо, което завинаги да преобрази Злото в Добро- обадил се вторият.

-Колкото до мен - проговорил третият,- аз бих желал всеки път, когато хората погледнат към мен, да си спомнят за Бога.

Изминали години, години. И ето че най-сетне в гората пристигнали дървосекачи. Те отсекли кедрите и ги нарязали с триони на дървен материал.

Всеки кедър си имал своето съкровено желание, но реалността никога не пита за какво мечтаем.

Първият кедър станал на обор, а от отпадъците му направили ясла.

От второто дърво сглобили груба дървена маса, която продали на един търговец на мебели.

Гредите от третия кедър така и не успели да продадат. Нарязали ги на дъски и ги прибрали на склад в един голям град.

Горестно заоплаквали съдбата си трите кедъра: "Нашата дървесина беше толкова хубава! Но така и никой не й намери достойно приложение..."

Времето минавало. И веднъж, в една звездна нощ съпружеска двойка, останала без подслон, влязла да пренощува в обора, построен от дървесината на първия кедър. Жената била в напреднала бременност. Същата тази нощ тя родила син и го положила в яслите върху мекото сено. И в този миг първият кедър разбрал, че мечтата му се сбъднала: той послужил да поеме най-великият Цар на Земята.

Няколко години по-късно, в скромен селски дом хора седели около масата, направена от дървесината на втория кедър. Преди да започнат да се хранят, един от тях произнесъл няколко думи над хляба и виното, поставени върху масата. И изведнъж вторият кедър разбрал, че точно в този момент той крепи върху себе си не само чаши с вино и блюдо с хляб, но и съюза между Човешкото и Божественото.

На следващия ден от две дъски на третия кедър сглобили кръст. След няколко часа довели окърваен човек и го заковали за кръста с гвоздеи. Третият кедър се ужасил от предопределението си и започнал да проклина своята жестока участ. Но не минали и три дни и той разбрал подготвената му съдба: човекът, висял на кръста, станал Факел на Света. Кръстът, сглобен от дървесината на третия кедър, се превърнал от оръдие на мъчението в символ на тържеството.

Така се осъществила ориста на трите ливански кедъра: както винаги става с мечтите - мечтата на всеки се сбъдва, но съвсем различно от това, което си е представял.
Активен

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
Re: Поука!
« Отговор #36 -: Февруари 24, 2009, 02:10:21 pm »
СЪН (Притча за дявола)

Сънувах, че някога (много отдавна)
бил Дяволът с кръв и със плът.
Душата си щедро на други раздавал
и сторвал на мравката път.
Презирал парите, раздал си имота
на други (по-бедни) души
и слагал хранилки за горски животни,
лекувал ранени сърни...
На бледен аскет благонравен приличал.
Сърцето му - истински дар!
Подавал си всяка страна за плесница,
умирал си той за шамар... 
Веднъж, уморен от последното дело,
белязано с честност и жар,
той спрял във порутено мъничко село
и влязъл във селския бар.
Във бара, разбира се, имало само
пет-шест леконравни жени,
два-трима разбойника(леко пияни),
дузина велможи с пари...
Огледал се Дяволът, кимнал сърдечно
и седнал на бара от чам.
Поискал си чаша вода (най-човешки)
и пийнал от нея без срам.
Понеже изглеждал щастлив и доволен
на фона на грозната нощ,
една проститутка любезно помолила
да бъде със нея за грош.
"Аз нямам грошове. Душа имам само -
голяма и гола душа" -
отвърнал й Дяволът благо през рамо...
Хем благо, хем с малко тъга...
"Раздавам се щедро - на всички, навсякъде,
а после се чувствам богат.
И нищо, че ходя със кръпки по лактите!
Обича ме целият Свят.
А ти, малка скитнице, тъжна изглеждаш!
Защо се продаваш така?"...
Погледнала тя изпод тънките вежди,
отвърнала - "Нямам душа!".
И Дяволът млъкнал, и шумно преглътнал
последната глътка вода.
Излязъл след туй, но се върнал от пътя
и тихо й казал - "Ела!"...

Събудих се. Стана ми много студено.
И тъжно... Какъв странен сън!
Живее ли мъничко дяволче в мене?!
Кикоти се вятърът вън...
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

war4ce

  • SuperUploader
  • Карма: +1099/-1884
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Август 08, 2008, 10:28:54 pm
  • Публикации: 6720
  • Creator of Reality
Re: Поука!
« Отговор #37 -: Февруари 25, 2009, 11:43:24 am »
Как да си инсталирате любовта?

Техническа подръжка - Слушам ви.
Клиент - Ъъъ... след премисляне и съмнения, реших да си преинсталирам "Любовта". Бихте ли ми помогнали?
Тех - Разбира се. Ако сте готови, можем да започнем още сега.
Кл - Абе.. аз не разбирам много от процеса, но мисля, че съм готов. С какво да започна?
Тех - Преди всичко, отворете "Сърцето". Знаете ли къде ви се намира?
Кл - Да. Но мога ли да инсталирам любовта, докато са ми включени и другите програми?
Тех - Какви други програми са пуснати?
Кл - Ъъ, включени са ми "Минали обиди", "Ниско Самочувстие" и "Разочарование и тъга".
Тех - С "Минали обиди" не би трябвало да има проблеми. "Любовта" постепенно ще ги отстрани от оперативната памет, за да не пречат на функционирането на другите програми,
но ще ги съхрани като временни файлове. Също така "Любовта" ще подтисне "Ниското Самочувствие" с помощта на собствения си модул "По-висока самооценка", обаче трябва задължително напълно да изтриете "Разочарованието и тъгата", тъй като те ще възпрепятстват инсталацията на "Любовта"!
Кл - Ама аз не знам как да ги изтрия. Може ли да ми кажете?
Тех - Естествено. Идете в стартовото меню и опитайте да включите "Прошка". Кликайте колкото е нужно пъти, докато "Разочарованието и тъгата" не се изтрият напълно.
Кл - Ок, всичко е наред вече. Благодаря!... Ай! Любовта започна да се инсталира сама. Това нормално ли е?
Тех - Да, но помнете, че имате само базово програмно обезпечаване. Крайният ъп-грейд е дело на "Другите сърца".
Кл - Леле... изскочи ми съобщение "Грешка! Програмата не работи с вътрешни компоненти." Това какво значи?
Тех - Не се притеснявайте. Това не е технически термин и значи, че "Любовта" вече работи с външни компоненти, но още не се е заредила в "Сърцето" ви. За да стане това, е нужно да заобичате себе си.
Кл - И сега какво трябва да направя?
Тех - Кликнете на "Самоодобрение", след това включете следните файлове: "Самоопрощаване" и "Осъзнаване на собствените достойнства", също така "Признаване на недостатъците си".
Кл - Ок, направено е.
Тех - Сега копирайте това в своето "Сърце" и системата сама ще унищожи несъвместимите архиви. Обаче ще ви се наложи сами да изтриете "Многословната Самокритика" от всички менюта. Не забравяйте да  изпразните и кошчето. Убедете се, че "Многословната Самокритика" е премахната завинаги, и никога, в никакъв случай, не пускайте този файл.
Кл - Получи се! "Сърцето" ми се пълни с нови файлове. На декстоп-а се появиха "Усмивка" и "Душевно равновесие"! Винаги ли е така?
Тех - Не, не винаги...  Понякога е нужно много повече време. И така, "Любовта" е пусната. Още един детайл: "Любовта" - това е безплатно програмно осигуряване. За нормално функциониране е необходимо да се дарява на други и в замяна те ще ви подарят своята.
Кл - Благодаря!!!



 Дарявай любов, защото любовта създава живот, любовта вдъхновява живота. Някъде там потърси я, някъде там...в сърцето.
Активен
<a href="http://www.youtube.com/v/Hfl8796hNc4?version=3&amp;hl=bg_BG" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/Hfl8796hNc4?version=3&amp;hl=bg_BG</a>

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
Re: Поука!
« Отговор #38 -: Февруари 26, 2009, 11:00:56 am »
Крез, кралят на Лидия взел решение да атакува персите, но въпреки това поискал да се посъветва с гръцки оракул. "Съдено ви е да унищожите голяма империя" - казал оракулът. Щастлив, Крез обявил война. След два дни сражения Лидия била завзета от персите, столицата разграбена, а Крез бил взет в плен. Разгневен, той помолил своя посланик в Гърция да се върне при оракула и да съобщи колко жестоко той е сгрешил. "Не, сгрешили сте само Вие - казал оракулът на посланика. - Вие сте унищожили голяма империя: Лидия". Учитеят казал: "Езикът на знаците е открит за нас, за да ни научи как да действаме по най-добрия начин. Но много често ние се опитваме да изкривим тези знаци, за да "се съгласят" те с онова, което ние искаме да направим най-напред."
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

marusia

  • User
  • Карма: +0/-0
  • Неактивен Неактивен
  • :Август 10, 2008, 08:57:20 pm
  • Публикации: 11
Re: Поука!
« Отговор #39 -: Март 01, 2009, 10:48:30 am »
Една лястовичка летяла на юг, но студът я застигнал и премръзнала до смърт, тя паднала в широко поле. През полето минала крава и се изсрала върху птичката. Изпражнението стоплило лястовичката, тя се съвзела и радостно започнала да чурулика... Минаваща наблизо котка чула чуруликането и следвайки звука, извадила птичката от кравешкото лайно и я изяла.

Бизнес поуки:
1. Не всеки, който те засипва с лайна е твой враг.
2. Не всеки, който те вади от лайната е твой приятел.
3. Когато си затънал в лайна до гуша, недей да чуруликаш много-много.
Активен

biguto

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #40 -: Март 06, 2009, 08:40:04 pm »
Важно е отношението


Преди години д-р Робърт Розентал провел любопитни експерименти в Харвардския университет с три групи студенти и три групи плъхове. На първата група студенти той казал: "Имате късмет. Ще работите с изключителни плъхове. Тези плъхове са подложени на тестове за интелигентност и са показали редки качества. Те без проблеми ще стигнат до края на лабиринта и ядат много сирене, затова купете им повече."
На втората група студенти казал: "Вашите плъхове са съвсем обикновени, нито много умни, нито много глупави, просто обикновени плъхове.  Може и да стигнат до края на лабиринта, ядат сирене, но не очаквайте кой знае какво от тях. Техните умения и интелект са "средни", затова и постиженията им ще са на средно ниво."

На третата група казал: "Тези плъхове наистина не стават за нищо. Ще бъде чиста случайност, ако стигнат до края на лабиринта. Пълни идиоти са и е естествено реакциите им да са по-бавни. Не съм сигурен дали си струва да купувате сирене. Просто сложете в края на лабиринта надпис "сирене".

През следващите 6 седмици студентите провеждали опити при стриктни научни условия. Плъховете "гении" се представяли като гении. Те много бързо стигнали края на лабиринта. Обикновените - е, какво можете да очаквате от едни обикновени плъхове? Стигнали края на лабиринта, но не поставяли рекорди по бързина. Плъховете идиоти, о, каква катастрофа! Те наистина срещали проблеми. Вярно, един от тях намерил края на лабиринта, но това очевидно е чиста случайност.

Ето ви нещо интересно. Не е имало плъхове-гении и плъхове-идиоти. Това били съвсем обикновени плъхове от едно котило. Разликата в показаните резултати била последица от различното отношение на студентите, провели експеримента. Накратко, студентите се отнасяли "различно" към плъховете, понеже гледали на тях по "различен" начин, а различното отношение води до различни резултати. Студентите не знаели езика на плъховете, но плъховете доловили тяхното отношение, а езикът но отношението и нагласата е универсален. 

Експериментът бил продължен и прехвърлен в местната гимназия.
На един учител било казано: "Имаш късмет. Работиш с гениални деца. Твоите ученици са толкова блестящи, че чак тръпки да те побият. Готови са да ти дадат отговор, преди да си задал въпросите. Изключително интелигентни деца. Нека все пак те предупредя - толкова са интелигентни, че ще се опитат да те заблудят. Някои от тях са лениви и гледат да минат с по-малко усилия. Не ги слушай. Тези деца могат да се справят с всяка задача. Само им я задай. Някои от тях дори ще ти кажат: "Г-н учителю, това е много трудно." Не ги слушай и не се тревожи, че задачите са прекалено трудни. Тези деца могат и ще решат и най-трудните задачи, ако им се довериш и ако всеки ден ги обграждаш с любов, строгост и демонстрираш интерес към тях."

На втория учител казали: "Твоите ученици са съвсем обикновени. Нито кой знае колко умни, нито пък прекалено глупави. Коефициентът им на интелигентност, произходът  им и способностите им са средни, затова и  очакваме средни резултати от тях."

Естествено, гениалните ученици се справили по-добре от обикновените. Всъщтност гениалните изпреварили с цяла година обикновените. Обзалагам се, че не е нужно да сте гении, за да предвидите края на тази история, нали? Прави сте. Не е имало гениални ученици. Всички учиници били съвсем обикновени деца. различно било единствено отношението на учителя към тях. Учителят мислел, че обикновените ученици са гениални и се отнасял към тях като към гении, очаквал от тях да се представят като гении и те наистина го правели. Получили възможност да живеят така, че да оправдаят репутацията, с която се ползвали, а не така, сякаш трябвало да превъзмогнат някакъв проблем. Вярно е, вие се отнасяте към хората, по начина, по който гледате на тях, а те пък често се превръщат в онова, което вие виждате в тях.
Един поет е казал: "Ако приемеш един човек такъв, какъвто е, ти го правиш по-лош, отколкото е, но ако видиш в него най-добрият човек, когото можеш да си представиш, тогава той наистина ще бъде най-добрият човек, когото можеш да си представиш."
Активен

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
Re: Поука!
« Отговор #41 -: Март 11, 2009, 02:51:19 pm »
Стар мъдър китаец вървял по заснеженото поле, когато видял плачеща жена. "Защо плачете?" - попитал я той. "Защото си мисля за своя живот, младост и красота, която видях в огледалото, и за мъжа, когото обичах. Бог е жесток, че ни дал способност да помним. Той е знаел, че аз ще си спомня пролетта на своя живот и ще заплача." Мъдрецът стоял сред снежното поле, втренчено гледал в една точка и мислил. Неочаквано жената спряла да плаче: "Какво виждате там?" - попитала тя. "Поле с рози - отговорил мъдрецът. - Бог е бил великодушен към мен, когато ми е дал способността да помня. Той е знаел, че през зимата аз винаги мога да си спомня пролетта и да се усмихна". 
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
Re: Поука!
« Отговор #42 -: Март 23, 2009, 03:00:31 pm »
   Какво всъщност радва децата ни?          
                                                    Съвременна притча

     Един мъж се прибрал от работа, както винаги уморен и изнервен, и видял, че до вратата го чака петгодишният му син.
-Тате, може ли да те попитам нещо? – казало детето.
-Разбира се, какво се е случило?
-Тате, ти колко пари получаваш?
-Това не е твоя работа – възмутил се изтощеният баща, но все пак попитал: - Защо се интересуваш?
-Просто искам да знам. Моля те, кажи ми колко ти плащат за един час?
-Ами, около 500. Защо?
-Тате – синът изведнъж го погледнал с много сериозни очи, - ще ми дадеш ли назаем 300?
 -Питаш ме само защото искаш да ти дам пари за поредната глупава играчка? – викнал бащата. – Прибирай се в стаята си и лягай да спиш! Как може да мислиш само за себе си! Аз работя по цял ден, едва стоя на краката си от умора, а ти ме занимаваш с глупости!
Детето тихо се прибрало в стаята си и затворило вратата. Бащата продължавал да стои в коридора, все още ядосан от молбата му. ,,Как смее да ме пита за заплатата ми само за да иска пари!” След някое време мъжът се успокоил и започнал да разсъждава трезво: ,,Може би действително трябва да си купи нещо важно. Дявол да ме вземе, досега никога не ми е искал пари!”
Когато влязъл в детската стая, синът му вече бил в леглото.
-Спиш ли, сине?
-Не, татко. Просто лежа – отговорило момченцето.
-Извинявай, държах се много лошо! Имах тежък ден и затова избухнах. Прости ми, ето парите, които ми поиска.
Момченцето седнало в леглото и радостно възкликнало:
-О, благодаря ти, тате!
След това бръкнало под възглавницата си и извадило още няколко измачкани банкноти. Като видял това, бащата отново започнал да се ядосва. А детето събрало всичките си пари, внимателно ги преброило още веднъж и едва тогава погледнало към баща си.
-Защо ми искаше тези пари, след като имаш? – възнегодувал той.
-Защото не бяха достатъчно, но сега вече ще ми стигнат – отговорило детето. – Тате, тук са точно 500. Може ли да си купя един час от твоето време? Моля те, върни се утре по-рано, искам да бъдем заедно.
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

biguto

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #43 -: Март 28, 2009, 01:41:40 am »
 


Най-хубавият ден

Най-хубавият ден - днешния.

Най-голямата спънка - страхът.

Най-лесното нещо - да се заблудиш.

Най-голямата грешка - да паднеш духом.

Коренът на всички злини - егоизмът.

Най-хубавото развлечение - работата.

Най-лошото поражение - отчаянието.

Най-добрите учители – децата.

Най-голямото щастие – да си полезен на другите.

Най-неприятния недостатък – лошото настроение.

Най-красивия подарък – прошката.

Най-добрата защита – усмивката.

Най-доброто лекарство – оптимизма.

Най-мощната сила на света – вярата.

Най-стимулиращия дар – надеждата.

Единствената реалност – любовта.
Активен

after_never

  • SuperUser
  • Карма: +1039/-1888
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Март 28, 2009, 10:34:30 am
  • Публикации: 2471
  • Правя, Вземам, Имам, Давам, Съм.....
Re: Поука!
« Отговор #44 -: Април 03, 2009, 09:59:24 pm »
Приказката за малките жабчета



Имало едно време една групичка от малки жабчета, които си организирали надбягване. Целта била  да се изкачат на върха на една много висока кула. Долу, около кулата се събрала голяма тълпа да наблюдава състезанието и да аплодира участниците ...

Състезанието започнало ...

Истина Ви казвам:

Никой от тълпата не вярвал от сърце, че малките слабички жабчета ще достигнат върха на кулата. Чували се изказвания, като например :

"О, пътят е толкова труден!!! Те НИКОГА няма да достигнат върха."

Или пък:

"Няма начин да достигнат върха. Кулата е толкова висока!"

Малките слабички жабчета започнали да се скапват. Едно по едно ...

... Освен онези, които с бодра крачка се изкачвали нагоре и нагоре ...

Тълпата продължавала да крещи:

"Толкова е трудно!!! Никой няма да успее!"

Все повече жабчета се уморявали и се отказвали ...

... Но ЕДНО продължавало нагоре, и нагоре, и нагоре ...

Това няма да се предаде!

На самия края всички други вече се били отказали да изкачат кулата. С изключение на онова мъничко жабче което, след неимоверно усилие, единствено успяло да стигне до върха !

ТОГАВА всички други жабчета естествено поискали да разберат, как точно това жабче е успяло да го направи?

Един от участниците попитал малкото жабче, как то, което е успяло, е намерило силата, за да достигне целта?

Оказало се, че...

Победителят бил ГЛУХ!!!!

Поуката от тази история е:

Никога не слушайте негативните или песимистични изказвания на другите и ги подминавайте ... … защото те Ви отдалечават от Вашите най-красиви мечти. Онези които носите в сърцето си!

Винаги мислете за силата, която носят думите.

Защото всичко което чувате или четете повлиява на действията ви!

Следователно:

 Бъдете ВИНАГИ…           ПОЗИТИВНИ!

И преди всичко:

Бъдете ГЛУХИ когато хората ВИ казват, че ВИЕ не ще можете да осъществите мечтите СИ!

Винаги си мислете:  Аз мога да го направя!
Активен

Колкото и лоши неща да говорят за мен, аз винаги имам какво да добавя.