www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Поука!  (Прочетена 70275 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
Re: Поука!
« Отговор #60 -: Май 16, 2009, 01:04:59 pm »
"Малки поуки за живота."
      Хорас Джаксън Браун
 

               
тук
« Последна редакция: Май 16, 2009, 01:05:35 pm от MrsSmith »
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

jolyp

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #61 -: Юни 01, 2009, 11:35:24 am »

                                  Как чувствата си играли на криеница
                                                           (притча)




Разказват, че веднъж в едно ъгълче на земята се събрали заедно всички човешки чувства и качества. Когато СКУКАТА се прозяла за трети път, ЛУДОСТТА предложила:
   — Хайде да играем на криеница, а!?

   ИНТРИГАТА повдигнала вежди:
   — Криеница? Що за игра е това?

   Тогава ЛУДОСТТА обяснила, че един от тях, например тя, започва - затваря си очите и брои до милион, а в същото време всички останали се крият. Последният, когото открият, започва да брои следващата игра и така нататък.

   ЕНТУСИАЗМЪТ затанцувал с ЕУФОРИЯТА, РАДОСТТА заподскачала така, че успяла да убеди СЪМНЕНИЕТО, само АПАТИЯТА, която никога от нищо не се интересувала, отказала да участва в играта. ИСТИНАТА предпочела да не се крие, защото в края на краищата, винаги я откриват, ГОРДОСТТА казала, че това е абсолютно глупава игра (нищо друго не я вълнувало освен нея самата), СТРАХЛИВОСТТА не искала да рискува много-много.

   — Едно, две, три, ... - започнала да брои ЛУДОСТТА.

   Пръв се скрил МЪРЗЕЛЪТ. Скрил се той зад най-близкия камък край пътя, ВЯРАТА се издигнала в небесата, а ЗАВИСТТА се скрила в сянката на ТРИУМФА, който със собствени сили се изхитрил да се изкатери до върха на най-високото дърво. БЛАГОРОДСТВОТО много дълго не можело да се скрие, тъй като всяко място, което то си намирало, се оказвало идеално за неговите приятели: Кристално чистото езеро - за КРАСОТАТА. Хралупата в едно дърво - ами че това е за СТРАХА. Крилото на пеперудата - за СЛАДОСТРАСТИЕТО. Полъхът на вятъра - той е за СВОБОДАТА! И така, то се замаскирало в слънчевия лъч. ЕГОИЗМЪТ, напротив, намерил си едно топло и уютно местенце само за себе си. ЛЪЖАТА се скрила дълбоко в океана (а в действителност тя се скрила в дъгата), а СТРАСТТА и ЖЕЛАНИЕТО се спотаили в гърлото на вулкана. ЗАБРАВАТА, дори не помня къде се скрила, но това не е важно.

   Когато ЛУДОСТТА преброила до 999999, ЛЮБОВТА все още търсела къде да се скрие, но вече всичко било заето. И изведнъж тя видяла прекрасен розов храст и решила да се скрие между цветовете му.

   — Един милион, - изброила ЛУДОСТТА и се заела с търсенето.

   Разбира се, най-напред намерила МЪРЗЕЛА. После чула как ВЯРАТА спори с Бога, а за СТРАСТТА и ЖЕЛАНИЕТО се сетила по това как трепери вулканът, след това ЛУДОСТТА видяла ЗАВИСТТА и се досетила къде се крие ТРИУМФЪТ. Нямало нужда да търси ЕГОИЗМА, защото мястото, където той се бил скрил, се оказал пчелен кошер, а пчелите решили да изгонят неканения гост. Търсейки, ЛУДОСТТА се приближила до ручея и видяла КРАСОТАТА. СЪМНЕНИЕТО седяло до оградата, чудейки се от коя страна да се скрие.

   И ето че всички били намерени: ТАЛАНТА - в дъхавата и сочна трева, ТЪГАТА - в тъмната пещера, ЛЪЖАТА - в дъгата (за да сме честни, тя се криела на дъното на океана).

   Не могли да намерят само ЛЮБОВТА.
   
   ЛУДОСТТА поглеждала зад всяко дърво, във всяко поточе, на върха на всяка планина и най-накрая, тя решила да погледне в розовите храсти, започнала да разтваря клоните и чула вик. Острите шипове на розата наранили очите на ЛЮБОВТА. ЛУДОСТТА не знаела какво да прави, започнала да се извинява, плакала, молила за прошка и за да изкупи вината си, обещала на ЛЮБОВТА да стане неин водач.

ПОУКА ЛЮБОВТА е сляпа и ЛУДОСТТА я води за ръка...

 
 
Активен

starsssss

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #62 -: Юни 07, 2009, 10:07:31 pm »
Живот със съдържание

В часа по философия професорът застана на катедрата, изпълнена с различни предмети и зачака студентите да утихнат. Тогава взе голям празен буркан от майонеза и го напълни с топки за голф. Попита студентите дали съдът е пълен. Те отговориха утвърдително.

После професорът взе една кутия с камъчета и я изсипа в съда, разклати го леко и камъчетата се наместиха между топките за голф. И отново попита студентите дали съдът е пълен. Те пак отговориха утвърдително.

Сетне професорът взе кутия с пясък и я изсипа в съда. Естествено пясъкът запълни всичко. Той попита още веднъж дали съдът е пълен. Студентите отговориха с единодушно "да".

Тогава професорът взе две кутии с бира от бюрото и изсипа съдържанието им в съда, което изпълни празното пространство сред песъчинките.

Студентите се разсмяха.

"Сега, каза професорът, когато смехът утихна, искам да ви кажа, че този съд представлява вашият живот. Топките за голф са важните неща във вашия живот - семейството ви, здравето ви, децата ви, приятелите ви, страстите и предпочитанията ви - все неща, които ако загубите всичко друго и ви останат само те, животът ви ще бъде достатъчно пълен. Камъчетата са другите неща - работата ви, къщата ви, колата ви. Пясъкът е всичко останало - малките неща."

И продължи:"Ако най-напред сложите пясъка в съда, няма да има място за камъчетата и топките за голф. Същото се случва и с живота. Ако губите времето и енергията си за дреболии, никога няма да имате място за нещата, които са важни за вас. Обръщайте внимание на нещата, които застрашават щастието ви. Играйте с децата си.

Излезте с партньора си навън, на вечеря. Винаги ще се намери време да изчистите къщата и подредите.

Погрижете се най-напред за топките за голф, за нещата, които наистина си заслужават. Подредете приоритетите си. Останалото е само пясък."

Една от студентките вдигна ръка и попита:"А какъв беше смисълът на бирата?"

Професорът се усмихна."Радвам се, че ме попитахте. Исках просто да ви покажа, че няма значение колко пълен е животът ви, винаги ще се намери място и за две бири."

Активен

starsssss

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #63 -: Юни 07, 2009, 10:12:03 pm »
Притча за въплъщаването

Спомняйте си тази притча тогава, когато сте в сложна ситуация и ще се изпълните с мъдрост и радост.

Събрали се души на съвещание преди въплъщението си на Земята. И Бог попитал една от тях:

- Защо искаш да се въплътиш?

- Искам да се науча да прощавам.

- На кого се каниш да прощаваш? Погледни душите какви са чистички, светли, любящи. Те толкова те обичат, че не могат да направят нищо такова, заради което да се налага да им прощаваш.

Натъжила се Душата, но повторила:

- Аз така искам да се науча да прощавам!

Тогава до нея се приближила друга Душа и й казала:

- Не тъжи, аз те обичам толкова много, че ще бъда с теб на Земята и ще ти помогна да изпиташ опрощението. Ще бъда твой мъж, ще ти изневерявам и ти ще трябва да ми прощаваш.

Приближила се друга Душа и казала:

- Аз също те обичам много. Ще дойда с теб и ще бъда твоята майка, която ще те наказва, ще се меси в живота ти и ти ще се учиш да прощаваш.

Още една Душа се приближила и казала:

- Аз ще бъда твоят началник и от любов към теб ще се отнасям към теб грубо и несправедливо, така че да изпиташ какво е да се прощава.

Друга една Душа предложила да й бъде най-добрата приятелка и да я предаде, друга да й бъде злата и несправедлива свекърва и т. н. По този начин се събрала група от обичащи се души, измислили си сценария на своя живот на Земята и се въплътили.

Но се оказало, че да си спомнят за Себе си е сложно и трудно и те всички забравили своя договор. Повечето приели на сериозно живота си, започнали да се обиждат и гневят един на друг, забравяйки че сами са си съставили този сценарий и забравяйки най-важното – че те всички се обичат един друг!

Активен

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Re: Поука!
« Отговор #64 -: Юни 17, 2009, 04:55:55 pm »
Приказка за стълбата
________________________________________
                                                           Посветено на всички, които ще кажат:
                                                                         "Това не се отнася до мене!"

- Кой си ти? - попита го Дяволът...
- Аз съм плебей по рождение и всички дрипльовци са мои братя. О, колко е грозна земята и колко са нещастни хората!
Това говореше млад момък, с изправено чело и стиснати юмруци. Той стоеше пред стълбата - висока стълба от бял мрамор с розови жилки. Погледът му бе стрелнат в далечината, дето като мътни вълни на придошла река шумяха сивите тълпи на мизерията. Те се вълнуваха, кипваха мигом, вдигаха гора от сухи черни ръце, гръм от негодувание и яростни викове разлюляваха въздуха и ехото замираше бавно, тържествено като далечни топовни гърмежи. Тълпите растяха, идеха в облаци жълт прах, отделни силуети все по-ясно и по-ясно се изрязваха на общия сив фон. Идеше някакъв старец, приведен ниско доземи, сякаш търсеше изгубената си младост. За дрипавата му дреха се държеше босоного момиченце, и гледаше високата стълба с кротки, сини като метличина очи. Гледаше и се усмихваше. А след тях идеха все одрипели, сиви, сухи фигури и в хор пееха протегната, погребална песен. Някой остро свиреше с уста, друг, пъхнал ръце в джобовете, се смееше високо, дрезгаво, а в очите му гореше безумие.
- Аз съм плебей по рождение и всички дрипльовци ми са братя. О, колко грозна е земята и колко са нещастни хората! О, вие там горе, вие...
Това говореше млад момък, с изправено чело и стиснати в закана юмруци.
- Вие мразите ония горе? - попита дяволът и лукаво се приведе към момъка.
- О, аз ще отмъстя на тия принцове и князе. Жестоко ще им отмъстя зарад братята ми, зарад моите братя, които имат лица, жълти като пясък, които стенат по-зловещо от декемврийските виелици! Виж голите им кървави меса, чуй стоновете им! Аз ще отмъстя за тях! Пусни ме!
Дяволът се усмихна:
- Аз съм страж на ония горе и без подкуп няма да ги предам.
- Аз нямам злато, аз нямам нищо с което да те подкупя... Аз съм беден, дрипав юноша... Но аз съм готов да сложа главата си.
Дяволът пак се усмихна:
- О, не, аз не искам толкоз много! Дай ми ти само слуха си!
- Слуха си? С удоволствие... Нека никога нищо не чуя, нека...
- Ти пак ще чуваш! - успокои го Дяволът и му стори път. - Мини!
Момъкът се затече, наведнъж прекрачи три стъпала, но косматата ръка на Дявола го дръпна:
- Стига! Спри да чуеш как стенат там доле твоите братя!
Момъкът спря и се вслуша:
- Странно, защо те започнаха изведнъж да пеят весело и тъй безгрижно да се смеят?... - И той пак се затече.
Дяволът пак го спря:
- За да минеш още три стъпала, аз искам очите ти!
Момъкът отчаяно махна ръка.
- Но тогава аз няма да мога да виждам нито своите братя, нито тия, на които отивам да отмъстя!
Дяволът:
- Ти пак ще виждаш... Аз ще ти дам други, много по-хубави очи!
Момъкът мина още три стъпала и се вгледа надоле. Дяволът му напомни:
- Виж голите им кървави меса.
- Боже мой! Та това е тъй странно; кога успяха да се облекат толкоз хубаво! А вместо кървави рани те са обкичени с чудно алени рози!
През всеки три стъпала Дяволът взимаше своя малък откуп. Но момъкът вървеше, той даваше с готовност всичко, стига да стигне там и да отмъсти на тия тлъсти князе и принцове! Ето едно стъпало, само още едно стъпало, и той ще бъде горе! Той ще отмъсти зарад братята си!
- Аз съм плебей по рождение и всички дрипльовци...
- Млади момко, едно стъпало още! Само още едно стъпало, и ти ще отмъстиш. Но аз винаги за това стъпало вземам двоен откуп: дай ми сърцето и паметта си.
Момъкът махна ръка:
- Сърцето ли? Не! Това е много жестоко!
Дяволът се засмя гърлесто, авторитетно:
- Аз не съм толкова жесток. Аз ще ти дам в замяна златно сърце и нова памет! Ако не приемеш, ти никога няма да минеш туй стъпало, никога няма да отмъстиш за братята си - тия, които имат лица като пясък и стенат по-зловещо от декемврийските виелици.
Юношата погледна зелените иронични очи на Дявола:
- Но аз ще бъда най-нещастният. Ти ми взимаш всичко човешко.
- Напротив - най-щастливият!... Но? Съгласен ли си: само сърцето и паметта си.
Момъкът се замисли, черна сянка легна на лицето му, по сбръчканото чело се отрониха мътни капки пот, той гневно сви юмруци и процеди през зъби:
- Да бъде! Вземи ги!
...И като лятна буря, гневен и сърдит, разветрил черни коси, той мина последното стъпало. Той беше вече най-горе. И изведнъж в лицето му грейна усмивка, очите му заблестяха с тиха радост и юмруците му се отпуснаха. Той погледна пируващите князе, погледна доле, дето ревеше и проклинаше сивата дрипава тълпа. Погледна, но нито един мускул не трепна по лицето му: то бе светло, весело, доволно. Той виждаше доле празнично облечени тълпи, стоновете бяха вече химни.
- Кой си ти? - дрезгаво и лукаво го попита Дяволът.
- Аз съм принц по рождение и боговете ми са братя! О, колко красива е земята и колко са щастливи хората!
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

jolyp

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #65 -: Юни 17, 2009, 09:05:00 pm »
Приказка за любовта ....
________________________________________

Расли на едно клонче две листенца. Те се познавали още от малки.
Съдбата на листенцата е такава, че определено ли е да са заедно, остават така за цял живот.
И не могат да се движат и да избират къде да отидат. Минало време и листенцата пораснали.
И както се очаквало и както обикновено става двете листенца се влюбили едно в друго.
Любовта им била голяма и искрена и нямало по-голяма любов на света.

Те двете били родени едно за друго, били щастливи и завършени. Но любовта им била толкова голяма, че всяко едно от тях се опитвало непрекъснато да покаже на другото колко много го обича и че не може да живее без него и любовта му.
 
Всичко било прекрасно и за двете листенца не можело да има по-голямо щастие на света. Всичко това продължило дълго време.
Един ден едното листенце, за да докаже на другото колко много го обича и като доказателство, че това ще продължи цял живот, изрязало част от себе си във формата на сърчице.

 Така то пожертвало целостта си и почувствало силна болка, но увереността му, че постъпва правилно била толкова голяма, че то я пренебрегнало. След това великодушно подарило частта от себе си на другото листенце.

Другото листенце приело подаръка. То оценило жеста, но не му било достатъчно само да получи подарък, а искало да върне жеста. Така то решило да направи жест по-голям и красноречив, който да докаже, че неговата любов е по-голяма и истинска.

 Не можело да измисли нещо по-оригинално затова решило също да изреже от себе си парченце под формата на сърчице, но за да докаже, че обича повече изрязало по-голямо сърчице в гърдите си.
Така всяко едно от листенцата загубило целостта си и имало дупчица в гърдите си.

 Но в същото време то притежавало част от същността на другото.
Въпреки това всяко едно от тях започнало да се чувства странно и незавършено, но и двете не смеели да признаят едно пред другото как се чувстват и че може би са допуснали грешка.
Всяко от тях се опитало да постави подаръкът който било получило на мястото на собствената си дупка, но имало разминаване и двете съжалили за това което са направили. Преди нещата били много по-добри.

 Всяко искало нещата да се върнат обратно и осъзнало грешката, която допуснало, но нищо вече не можело да се направи. Така листенцата разбрали, че любовта няма нужда от доказване, че когато я притежаваш трябва да си много внимателен, защото лесно можеш да я загубиш.

Листенцето с по-малка дупка и по-голямо сърце след време решило и пришило сърцето върху празнината си. Кръпката била грозна, то така и никога не почувствало кръпката като част от себе си и вече никога не станало цяло и завършено. Все пак така успяло някак да прикрие дупката си.

Другото листенце вземало по-малкото сърчице и го поставяло в дупката на мястото на сърцето си, но то все се провирало и падало. То пак опитвало, но сърчицето пак преминавало през него и така то продължавало своите опити, но никога не успяло да възвърне целостта си. И отношенията между двете листенца никога не станали както преди. Листенцето с по-малкото сърчице обвинявало другото, че не го обича достатъчно и така любовта си отишла завинаги.

Двете листенца прекарали остатъка от живота си слети и обвиняващи се едно друго, защото любовта не обича да бъде сравнявана и да се съревновава. И трябва да обичаш когато си цял и завършен, а не поради това че искаш да прикриеш някаква празнина в себе си.

Любовта изисква двамата да се раздават докрай без да мислят колко да дадат, защото има ли неравенство, любовта е наранена. И никога когато получиш любов не се опитвай да доказваш, че твоята любов е повече, защото ако мислиш, че даваш повече любов отколкото получаваш, в сърцето ти ще се отвори празнина и с нищо не ще можеш да я запълниш.

И при всяка любов, листенцата-хора издълбават по едно сърчице в себе си. Отначало хората са цели и завършени, и колкото повече време минава, толкова по-пробити и разкъсани стават.

 Когато и последното сърчице, което могат да изрежат в гърдите си разкъса целостта им, те се превръщат в прах и разкъсани ненужни парченца, които тъжно падат на земята........ 


Понякога и най-добрите намерения могат да унищожат любовта.
 
« Последна редакция: Юни 17, 2009, 09:27:13 pm от jolyp »
Активен

MrsSmith

  • SuperUploader
  • Карма: +1035/-1551
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 24, 2008, 01:55:44 pm
  • Публикации: 3414
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Re: Поука!
« Отговор #66 -: Юни 18, 2009, 04:40:50 pm »
                           П ри Учителя Докуон дошъл монах,

                           бил умен и със самочувствие богат.

                           Пред Учителя мъдър решил да покаже

                           знания, опит и своята мъдрост даже:

                           - Не съществуват Буда, нито битието,

                           няма ни радост, ни болка в сърцето.

                           Нищо не можеш да дадеш и получиш

                           и няма смисъл на мъдрост да се учиш.

                           Истинската и ясна природа на нещата

                           без заблуждения се явява пустотата.

                           Слушал Учителят спокойно и тихо,

                           пушил си лулата и се усмихвал хитро.

                           Щом свършил монахът своята тирада,

                           учителят го ударил силно по главата.

                           Обиден, монахът изпаднал във ярост,

                           неразбиращ защо Учителят го ударил.

                           Отговорил Учителят както подобава

                           на гнева на монаха с кроткост и благост:

                           - Щом нищо не съществува и светът е измама,

                           от къде се взе този гняв във душата ти тогава?!
Активен
Приготви се да дадеш всичко от себе си или нищо няма да получиш в замяна.

jolyp

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #67 -: Юни 22, 2009, 08:54:43 pm »
ПРИКАЗКА

Живеел във царство далечно един
млад, надарен и добър господин.
За други живеел той всеки свой ден
и хляба делил "Три за теб, две за мен".

Веднъж на разходка със коня бил той.
Застигнат бил от дъждовен порой.
Под клони вековни намерил закрила
от ураган разфучал се във своята сила.

Воят отминал, човекът излязъл,
отново във свойта посока навлязъл.
Дъгата дъждовна му радва очите,
дъхът на озон му изпълва гърдите.

Но там край реката, разлята в море,
той чул един глас - за помощ зове.
От коня си скочил, въжето свалил,
удавник в последна минута спасил.

Постъпил тъй както винаги пак -
бохчата извадил пред тоя селяк
и хляба отново така разделил,
над този удавник той се смилил.

Сега онзи казал: Ах! Ти си тъй лош!
Не виждаш ли? Аз съм един беден Гаврош.
Как можеш към хляба си ти да посягаш?
Аз съм удавник. На мен се полага.

Човекът се смаял от тия слова.
Прибрал си празната своя бохча.
Обратно той към дома си поел,
в сърцето широко обидата взел.

Отминало време и ето че пак
объркал конците тоя юнак -
добрата постъпка друг не разбрал,
нарекъл го "лош човек, злобен, нахал".

Години изтекли, коси побелели,
тъга и обида в очите му спрели.
Човекът не вярвал във своята правда,
и нищо съня му не идва да радва.

Тогава в гората намерил врабче
със счупено малко нежно крилце
и там в самотата на своята хижа
към малкото птиче положил той грижа.

След време врабчето отлита далече,
но старецът знае със сигурност вече,
че има там нейде високо в небето
една любов искрена - таз на врабчето....................
---
Активен

jolyp

  • Гост
Re: Поука!
« Отговор #68 -: Юни 24, 2009, 12:52:43 pm »
Властта на мишките (Басня)
 
Сдобил се плъх с пари и слава,
но някакси не бил щастлив.
Да има власт му по приляга и
мишия съвет да свика се решил.

От днес излизаме на светло.
Ще нищим ний държавните дела.
Сиренцето да си разделим наедро
и всеки да си вземе по кило.

Сдобили се със власт горките мишки,
с Лъва сближили се тъй хитро те.
Гората, казали, ще цъфне и ще върже,
тъй както в най-добрите векове.

Минало се време оттогава.
Плъховете днес са веч царе.
Мишки правосъдие раздават
над птици, гъски и овце.

Лъвът се скри във миша дупка.
Свраката му стана глашатай.
Лисицата затъна с двата крака.
С боклука пък заема се Вълка.

Всеки днес в гората се спасява.
Сладкопойни птички вече са на юг.
Другите натикаха се в миши дупки,
за малко сиренце и днес скърбят.

Гората тъне в мърсотия и омраза.
Мишките редят закони след закон.
И ето избори в гората наближават,
трябва мишките властта да задържат.
Обитателите горски тихо страдат
и чакат своя ред.

В гората всеки вече знае:

Сиренето е безплатно единствено тогава,
в капан за мишки щом го наредят.
Активен

SYSTEMATIC_CHAOS

  • SuperUser
  • Карма: +20/-20
  • Неактивен Неактивен
  • :Юни 21, 2009, 12:09:07 pm
  • Публикации: 20
  • Торент Клиент: My own
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.64 Opera 9.64
Поука!
« Отговор #69 -: Юни 24, 2009, 08:39:51 pm »
Теория на Бизоните

Едно стадо бизони може да се движи най-много със скоростта на най-бавния бизон. Когато стадото е нападнато, най-бавните и слаби животни загиват първи.Тази природна слекция като цяло е добра за стадото, защото общата скорост и здраве на цялата група се подобрява от редовното убиване на най-слабите индвиди.
По подобен начин и човешкият мозък може да работи толкова бързо колкото работи най-бавната мозъчна клетка. Сега както на всички е известно алкохола (апнеата) убива мозъчни клетки, но естествено атакувани са първо най-бавните и слаби клетки.
По този начин редовната консумация на алкохол (практикуване на апнеа) елиминира най-слабите мозъчни клетки правейки мозъка по-бърза и по-ефикасна машина!
Поуката: Пийте повече бира за да сте по-умни!
  ;)
Активен
“На ти две лукчета, че нямам да ти върна.”

jolyp

  • Гост
Re:Поука!
« Отговор #70 -: Юни 30, 2009, 05:49:39 pm »
  Приказка за Завистта.............


 Било някога, много отдавна. Страшен морски звяр обитавал морските дълбини. Наричали го Демонът на завистта.  Когато бил малък, бил прекрасен като ангел, но завистта полека-лека го превърнала в най-грозния обитател на планетата. Поотраснал и постепенно заприличал на змей и на крокодил едновременно.

Демонът на завистта мразел целия свят, защото,
 както сигурно се досещате, винаги намирал за
 какво да завижда на всяко живо същество.
 Някой му се струвал по-красив, друг – по-щастлив, трети – по-умен… И така нататък, и така нататък…

Живеел в непрекъсната злоба и цялото си време посвещавал да потапя или да поглъща цели кораби. Попадналия между зъбите му човек тутакси го схрусквал като бисквитка.

Минали векове и ужасното морско чудовище
остаряло, а силите му започнали да го напускат.
То разбрало, че въпреки всичките си старания
да унищожи света, животът продължавал.
Причината била ясна. Чудовището имало власт
 само над моретата и океаните, но не и над сушата.

От безпомощност и яд започнало да се самоизяжда. Отхапвало части от тялото си, късало парченца от крайниците си, но след това раните му не можели да заздравеят. Престанало да се движи и да се храни. Настъпил предсмъртният му час.

Демонът на завистта повикал единствената
си дъщеря, за да се сбогува с нея.

- Енви, аз умирам! Ти ще наследиш всичко,
 което имам, и ще довършиш моето дело.
Знай, че ти си по-силна от мен, защото
твоята майка беше земна жена.
Затова ти ще можеш да властваш не само
над моретата и океаните, но и над сушата.
Давам ти моя отровен спрей, с който ще
 можеш да впръскваш в душите на хората завист.
Едва сега разбрах, че вместо да ги убивам,
на хората е трябвало да давам от моята завист
 и те сами щяха да се погубят взаимно.

Спреят никога няма да свърши.
 Пази го и го използвай на воля.
Когато отровиш със завист и последния
земен човек, планетата ще бъде само твоя.
Ти ще властваш над нея завинаги. 

Помни още, че спреят действа само върху
намръщени, недоволни, сърдити хора.
Видиш ли усмихнат и добронамерен човек,
подмини го и чакай мига, когато той ще се
почувства слаб и беззащитен.
Тогава му вкарай отровата.

Енви, чието име буквално значи „завист”,
била любопитна и напориста девойка.
Умът й се намирал в гъстите черни коси и
не била способна да мисли логично.
Тя наследила от баща си желанието да поразява
 мними и реални врагове, но за целта използвала лъжливия си заядлив език. Освен това гледала
глупаво и все се мъчела да измисли как да подхлъзне или измами своята жертва.

Около Енви се виждали само руини и пустош.
Тя живеела в пълна самота, защото никой не
искал да я доближи. Не била способна да се
гордее със себе си, тъй като смятала, че е
неудачница за разлика от всички други хора.
Вярвала, че животът е безкраен низ от несправедливости. По тази причина тя не желаела никому добро освен на себе си.

Старият демон умрял, но Енви нямала време
да страда за него, защото вече си представяла,
че е скорошна властелинка на света.
След като получила отровния спрей, с който да заразява хората с вируса на завистта, сърцето й за пръв път се изпълнило с радост.

Без да губи време тръгнала по света.
Повечето хора, които срещала, били такива,
каквито искала – с навъсени лица и недоверчиви погледи. Пръсвала частички завист върху тях,
които бързо прониквали в душите им.
Завистта мигом пораждала омраза и злоба
към околните. Заразеният човек започвал да
вярва, че е нещастен, защото някой друг го превъзхождал с нещо.

Така приятелки се разделяли, понеже едната
започвала да завижда на другата, заради това,
че е по-красива. Мъже спирали да си говорят, защото единият се ядосвал, че другият си е купил хубава нова кола.
Деца разваляли приятелството си, тъй като едното се дразнело, че другото си има по-интересни играчки. Тийнейджъри скъсвали отношенията си, защото единият можел да си купува по-модерни дрехи от другия. Съученици намразвали другарчетата си с по-висок успех. Колеги от една фирма започвали да завиждат на онзи, който по-бързо се издигал в кариерата си.

И така нататък, и така нататък… Причини за завист се появявали лесно и бързо, но колкото и глупави да изглеждали отстрани, хората страдали истински. За жалост, завистниците измъчвали не само себе си, но търсели начини как да навредят на щастливците. 

Едни отмъщавали с груби, обидни думи и демонстрирали неуважението си. Други клюкарствали и сплетничели. Трети интригантствали. Четвърти клеветели. Пети лъжели безобразно. Шести биели. Седми… убивали от завист.

Енви била във възторг от постигнатото.
Завистта отравяла първо душата, а след
това и целият човешки организъм.
Някои започвали тежко да боледуват, влошавали здравето си и умирали, а други се избивали.
Така човечеството било изправено пред самоунищожение.

За да изпълни изцяло пъкления си план, на Енви й пречели само онази част от людете, които се радвали на малкото, което имали, и чуждият успех не ги натъжавал. Това били лъчезарни хора, с усмихнати
лица и добри сърца. Те знаели, че всичко е в техните ръце. Били уверени в собствените си сили.
Не обвинявали другите за своите неуспехи, а се учели от грешките си.

 ПОУКА : Тук завършва приказката за завистта. Сигурно ще попитате защо тя не е довършена.  Защото Завистта и днес продължава да върви по света и да впръсква отровата си в човешките души. Какво ще се случи по-нататък, все още никой не може да предскаже. Развръзката предстои. Дали Завистта ще успее да погуби човечеството, зависи само от нас, хората.
 
Активен

Lets Go_beibi

  • Гост
Re:Поука!
« Отговор #71 -: Август 07, 2009, 06:18:13 pm »
Всичко на този свят се връща рано или късно...колкото добро направиш...толкова и ще получиш...колкото зло сториш...толкова и ще ти сторят...закон на природата...баланс и равновесие......а ние сме част от природата...такъв е живота...един умира друг се ражда...колкото тъмнина има по света...толкова и светлина...абсолютно всичко е 50 на 50...с вариращи 2процента...това е истината...никой да не си прави илюзии,че нещо ще му се размине,ще се забрави и така нататък...накрая всичко е пито-платено...баланса възстановен.
 
Поуката всеки да си направи сам !!!!
Активен

Rebelion

  • SuperUploader
  • Карма: +271/-1448
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Юли 09, 2009, 10:00:47 am
  • Публикации: 523
  • Esta Rebelión Es Eterna!
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.64 Opera 9.64
Re:Поука!
« Отговор #72 -: Септември 09, 2009, 11:36:06 am »
Един човек си вървял и видял друг с оръфани дрехи, който бил седнал на земята с протегната напред празна длан.
Погледът на просещия не бил много жив, свеждал главата си надолу.
Човекът си казал: “Няма да му давам пари, щом плаща с достойнството си за тях...” и го отминал.
След няколко дни човекът минавал по същия път и се повторила ситуацията.
Просещият отново гледал надолу.
Тогава човекът му казал: “Ти не гледаш никого в очите, как очакваш някой да ти даде нещо?”
Просещият вдигнал глава и го погледнал.
Гледали се мълчаливо известно време.
Човекът тръгнал по пътя си, а просещият се провикнал към гърба му: “Хей, ти нищо не ми даде!”
Тогава човекът се обърнал и в движение му отвърнал: ”Напротив, но ти май не забеляза какво!”




Може ли някой да ни върне достойнството  ??? ако ние не го искаме...


« Последна редакция: Септември 09, 2009, 11:39:29 am от Rebelion »
Активен
<a href="http://www.youtube.com/v/mnP3PA-_ju0?version=3&amp;amp;hl=bg_BG" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/mnP3PA-_ju0?version=3&amp;amp;hl=bg_BG</a>

after_never

  • SuperUser
  • Карма: +1039/-1888
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Март 28, 2009, 10:34:30 am
  • Публикации: 2471
  • Правя, Вземам, Имам, Давам, Съм.....
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0
Re:Поука!
« Отговор #73 -: Ноември 27, 2009, 09:19:18 pm »
Учителката в едно училище , попитала децата дали могат да и разкажат случки от тяхното ежедневие , които са им показали някаква поука.Първо започнало едно момиченце:
- Ние имаме ферма за пилета . Веднъж татко сложи в инкубатора 20 яйца ,а се излюпиха само 12 пиленца . Поуката от тази случка е че пилетата се броят когато се излюпят.
  Друго момиченце продължило :
-Ние също имаме ферма.Веднъж татко събра всички яйца в една кошница ,сложи ги в колата и тръгнахме да ги продадем на пазара.По пътя обаче колата друсна , кошницата се обърна и всичкиа яйца се счупиха.Поуката от тази случка е никога да не слагаме всички яйца в една кошница.
Много добре казала учителката - някой друг ще сподели ли ?
Тогава едно момченце започнало :
-Моя татко пък ми е разказвал за моята леля.Тя била интересен човек и дори пилот през войната.Веднъж докато била на мисия друг самолет я прихванал и отнесъл дясното и крило.Тя катапултирала насред вражеската територия , а разполагала само с бутилка уиски , картечница и мачете.Докато се спускала с парашута - изпила уискито.И се приземила пред цял полк от враговете.Тогава избила половината с картечницата , докато и свършили патроните , посякла повечето от другата половина с мачетето , докато то се затъпило и останалите удушила с голи ръце.
- И каква е поуката -нетърпеливо извикала учителката !
-Поуката госпожо е :Стойте далеч от Jackass one sick bastard когато пие :D ;D :D
   
Активен

Колкото и лоши неща да говорят за мен, аз винаги имам какво да добавя.

Jackass one sick bastard

  • SuperUser
  • Карма: +282/-72
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Април 03, 2009, 02:28:56 am
  • Публикации: 350
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.5.5 Firefox 3.5.5
Re:Поука!
« Отговор #74 -: Ноември 27, 2009, 11:15:31 pm »
Един мъж цял нощ е*** жена си, а на сутринта умрял. Звънят й от моргата и казват, че на мъжа й още му стои. Какво да правят?
- Отрежете му го и му го пъхнете в зад**ка! - казва жената.
Погребението. Накланя се тя към него в ковчега и шепне:
- Боли, нали?  ;D ;D ;D

поуката : какво правят мъжете след се*с .... ПРЕЧАТ!!!! ;D ;D ;D
 боли нали !!!! ;D ;D ;D ;D
Активен

Аз СЪМ от друга раса ,силен и мощен мутант от вид който не е бил предвиден
за масово производство. Твърде странен,за да живее ,твърде рядък ,за да умре!!!