Обилните валежи доведоха до преливане на язовири и наводнения
В района на Велико Търново през изминалата нощ се покачи нивото на река Янтра – наводнени са десетки къщиОбилните валежи причиниха бедствия в североизточната част на страната.
В Шуменско и Търговищко преляха язовири, а река Янтра излезе от коритото си. Заради паднал мост село в Търновско е откъснато от света. Повишеното ниво на реките в района наложи свикването на кризисен щаб.
През нощта на петък срещу събота в Шумен паднаха 128 литра на квадратен метър, в Русе – 126 литра, а в Бургас – 75 литра на квадратен метър. Има наводнени приземни помещения и залети пътища.
Хората от осем къщи в търговищкото село Априлово бяха евакуирани, след като около 6 ч. сутринта над 2 м. приливна вълна заля селото. 20 домове са откъснати от света. Под вода са къщи, дворове, улици и земеделски площи. До откъснатите къщи се стига само с лодка или трактор, съобщи Нова ТВ.
Служители на полицията и гражданска защита има и в търговишкото село Кардам заради опасно високите нива на река Черни Лом.
Във Великотърновско мостът между селата Горски Долен Тръмбеш и Върбица е бил повреден сериозно от придошлата река Янтра и има опасност да рухне. Наводнени са десетки декари обработваеми земи наоколо.
В Русенско са залети земеделски земи и дворове на къщи в село Дряновец. Според местните коритото на река Шипа не е почиствано от поне 20 години. Река Бели Лом е излязла от коритото си край село Нисово и е заляла участък от пътя, водещ към село Кацелово, съобщи кметският наместник на Нисово Корнелия Йорданова. По думите ѝ нивото на реката се вдига много бързо и вероятно пътят ще бъде затворен, тъй като този участък е най-ниската точка. Йорданова допълни, че към момента няма опасност за населеното място.
Водите на най-големия в Разградска област язовир „Бели Лом“ се изпускат контролирано поради обилните дъждове в региона и покачване на нивото. Наблюдават се и другите осем потенциално опасни водоема.
Стената на микроязовир „Старите лозя“ в Аврен е поддала, съобщават от Басейнова дирекция. Извършена е незабавна проверка на място. Констатирано е, че целостта на язовирната стена е нарушена в участък от 10-15 м дължина. Водата се е оттекла в дълбоко дере, приток на р. Камчия. Няма засегнати населени места или инфраструктурни обекти. Язовирът се намира в землището на село Садово, община Аврен, построен е през 60-те години. Има 8,638 дка. завирена площ, води се малък и потенциално не е опасен.
„Непрекъснато се наблюдават критичните от заливаемите зони и особено тези критични участъци, които биха предизвикали заплаха за самото население”, гарантира главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” към МВР във връзка с прогнозите, че валежите ще продължат и в следващите 10 дни.
Главен комисар Николай НиколовНай-тежко през изминалото денонощие беше положението във Велико Търново и Габрово.
Там са събрани кризисните щабове, като към момента ситуацията е под контрол, каза главен комисар Николов. Наводнени са десетки къщи, но няма пострадали. Като цяло щетите са в селскостопански дворове, наводнена е и селскостопанска техника.
За предстоящите 10 дни, в които се прогнозира да има обилни валежи и градушки, Николов каза, че има създадена организация за реагиране при бедствия и аварии.
По отношение на слабия контрол при язовирите, Николов заяви, че е внесен доклад до премиера Пламен Орешарски и е създадена работна група, която трябва да работи за създаване на звено за контрол върху язовирните стени и да изготви нормативна уредба за по-добър контрол при язовирите.
„И да прелее някой язовир, няма да създаде опасност за живеещите наблизо хора. Като цяло няма опасност от преливане на язовирите от национално значение", коментира земеделският министър Димитър Греков пред Дарик. По думите му метеорологичната обстановка е сложна, но от валежите имало и позитиви - както за земеделието, така и за запасите от вода.
„Предприети са всички мерки за обезопасяването на обектите. Както и за земеделската земя, която се намира между дигите, където обикновено водата излиза от коритата на реките – взети са мерки, за да се отводняват и тези площи", обясни той. Греков добави, че в последните 4-5 години у нас не е имало такава сложна метеорологична обстановка.
„Само в последната седмица са използвани толкова градоносни ракети, колкото за цялата минала година", каза още министърът. Той добави, че в цял свят застрахователите се грижат за щетите и обезпечаването на земеделските култури, а в България изцяло държавата поема тази отговорност и бърка дълбоко в джоба си, за да плати тези средства.
„В никакъв случай не е застрашена цялата реколта, но дъждовете вредят, част от посевите са полегнали, но това не значи, че реколтата ще е лоша. Остава още време до прибирането ѝ, но се надяваме да я предпазим", допълни Греков. Според него не се очаква поскъпване на хляба: „Има достатъчно засети с пшеница площи, важното е да се прибере. Хлябът няма да поскъпне за българските граждани".
vesti.bg