www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Наркотици  (Прочетена 122712 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Как и защо тийнейджърите посягат към наркотиците




Къде?

Средата, където тийнейджърите започват да изграждат първите си знания за наркотиците, това е в училището, при контакт със своите приятели там. Училището е най-честото място, откъдето младият човек осъществява първия си допир с дрогата.

Кой ни предлага?

Като се има предвид средата, в която се стига до първия контакт с наркотици, това се отнася и до самите разпространители. Има няколко линии, по които може да се стигне до употреба, първата и най-често срещана е от приятел. Обикновено приятел, който има контакт с разпространите, предлага наркотика, като по този начин търси компания. По-голяма част от учениците отказват на едно такова предложение, но за съжаление често се стига и до момента, в който отказалия, взема решение да опита, по друг повод и най-често на друго място.
Другият често срещан вариант за предложение, той е от по-голям ученик в същото училище, където учим.

Към какво биват зарибявани тийновете?
След алкохола и цигарите, продукта, който е обект на внимание е наркотикът. И това внимание бива предизвикано съзнателно от разпространителите на дрога или от ваш приятел, който вече е зарибен от разпространител. Първото наркотично вещество, което е обект на предложение, това е тревата и други леки наркотици. По този начин, разпространителите постепенно засилват интереса на младите хора и когато те вече свикнат с лекия наркотик, често посягат и на по-твърд, което води до непоправими последици.

Причини, поради които се стига до употреба на наркотик?
Различни са причините, които водят до употреба, някои от тях са вътрешни, свързани с психиката на потенциалния наркоман, а други причини са външни и умишлено биват внушавани към потенциалните жертви на наркотика. Сред причините, които са външни и изкуствено се предизвикват, посочваме:
- По време на купони и дискотеки, на жертвата бива предлагано да опита, с мотива, че ще си изкарат супер и нищо няма да му навреди.
- Внушава се на потенциалната жертва, да опита, за да успее да се докаже, като по-велик.
- Предлага се във вид на коктейл, заедно с някакъв алкохол
- Да прилича на другите, които опитват наркотици

Сред причините, които са свързани с психиката, могат да бъдат следни:
- за да се вдигне самочувствието
- за да се усети тръпката
- за да си поиграем на опасна игричка, опитвайки нещо незаконно
- за да се възхищават приятелите ми
- за да се избяга от лични проблеми
- напук на родителите ни

Пристрастяването?
Употребата на наркотик е много лесно пристрастяващо и към точно това се стремят дилърите, които търсят своя потенциален клиент. Някои от наркотиците водят до непреодолима зависимост, само след 2-3 употреби, такъв наркотик е хероинът и метамфетаминът. По-леките наркотици, макар и да не водят до сигурна физическа зависимост, а само до психическа, то те подтикват успешно до употреба на по-силен наркотик. Ето защо е важно да не опитвате наркотици никога, за да запазите себе си и околните, със вашия пример.

Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Ефекти и рискове при употреба на наркотици
« Отговор #16 -: Юли 28, 2008, 09:32:33 am »
Ефекти и рискове при употреба на канабис



Какво представлява?
Канабисът (трева, марихуана, анджа, джойнт, индийски коноп, коз, сас, kif, Marie Jeanna, pot) е най-разпростра-
неният нелегален наркотик. Съществуват множество разновидности с подобна химическа структура, наричани канабиноиди (тетрахидроканабинол, канабинол, канабидиол, канабигерол, канабиноидни киселини и т.н.). Основното активно вещество в канабиса, което въздейства върху психиката, е делта-9-тетрахидроканабинолът (ТНС).

Ефекти
Непосредствено след употребата: отпускане, еуфория, намаляване на задръжките, засилени сетивни усещания (по-ярко възприемане на звуците, цветовете, вкуса, миризмата); учестяване на пулса, зачервяване на очите, усещане nа сухота в устата, повишен апетит; влошена умствената дейност.
След преминаване на въздействието: чувство на умора и липса на енергия.
При употреба в големи количества: усещанията са изострени и се изкривяват, а мисленето е бавно и объркано. Появяват се ефекти на халюциногените  - дезориентираност, безпокойство, напрегнатост, псевдохалюцинации. Възможно е да се появи пристъп на паника.
При дългосрочно приемане: се развива умерен толеранс (нужда от по-високи дози за постигане на ефект), има реална възможност за психична зависимост.

Рискове

- Уврежда краткосрочната памет.
- Има вероятност употребилият да преживява силни страхове и параноично състояние - чувство за заплашеност.
- Намалена концентрация на вниманието, нереално възприемане на времето и пространството, нарушена координация.
- При редовно вземане се губи желание за постигане на цели, които преди това са ги интересували.
- При някои употребяващи е налице раздразнителност и напрегнатост, безпокойство и проблеми със заспиването.
- Риск от белодробен рак, хроничен бронхит и други белодробни заболявания.
- Формиране на зависимост.
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Ефекти и рискове при употреба на наркотици
« Отговор #17 -: Юли 29, 2008, 10:56:40 pm »
Ефекти и рискове при употреба на екстази



Какво представлява?

Екстази e метилендиокси-
метамфетамина (MDMA), но днес под това име се продават различни химически и фармакологично близки вещества (MDE, MDA, MBDB, MDEA).
Екстази е познато и под наименованията - Е, Х, ХТС, ADAM, "бонбони", "фентъзи", дискобисквити, DOVE.  Таблетки или капсули са с различни форми, размерите и цветове; и изображенията върху тях са най-разнообразни. Ефектът на MDMA започва след 20-30 до 60 минути след поглъщането на таблетката и продължава няколко часа -  3-6.

Ефекти

Непосредствено след употребата: чувство за емоционална близост с околните; липса на апетит; сухота в устата; повишено кръвно налягане; ускорен пулс; колебания на телесната температура; учестено дишане; настръхване на кожата; при някои употребили може да се появява мускулно напрежение, схващане на раменете и краката, стягане или трудно отваряне на челюстта, неволево скърцане със зъби (bruxism).
При употреба в големи количества: главоболие; гадене; повръщане; замъглено виждане и повтарящи се стереотипни движения; повишена телесна температура, което може да доведе до блокиране на мускулите, бъбреците и сърдечносъдовата система; припадъци.
При дългосрочно приемане: при смъркане - хроничен ринит и загуба на обоняние; чернодробно възпаление; бъбречна недостатъчност; заболяване на костния мозък.
предизвиква дълготрайна или невъзвратима, увреда на определени мозъчни структури и последващо разстройство на паметта.


Рискове

- Подтиска сексуалното желание.
- Подбужда към физическа активност, което може да доведе до обезводняване, прегряване и изтощение на организма и може да се стигне до фатални инциденти.
- Риск от алергична реакция с фатални последици, дори и при сравнително малки дози.
- Възможно е човек да изпита обърканост, дезориентация, страхове, пристъпи на паника, депресия, параноя и по-рядко - психотични състояния.
- Употребата може да подтикне към вземане на други наркотични вещества.
- При някои хора се развива модел на хронично приемане.
- Възможно е да се появят различни хронични заболявания.
- Постоянна употреба на екстази може да доведе до сърдечни заболявания, чернодробно възпаление, разстройство на паметта.

УПОТРЕБАТА НА ЕКСТАЗИ ВОДЕЛА ДО ПАРКИНСОН

 Поемането на таблетки “Екстази” (MDMA), дори само и за една нощ, може да причини развитие на болестта на Паркинсон. До такива заключения достига ново изследване върху влиянието на опиатите.
Американските учените от Университета “Джон Хопкинс” в Балтимор, Мериленд, дали на маймуни на три пъти по доза от опиата през два часа. Те имали за цел да имитират дозите, поемани от “клъбъри” през цялата нощ на партито.
Седмица по-късно екипът установил тежки увреждания сред невроните в мозъка им, които отговарят за производството на допамин. Именно загубата на тези нервни клетки води до Паркинсон. Тяхната функция е важна за движението, речта и мисловните способности.
В мозъка на маймуните нивото на невротрансмитера допамин и на управляващия го протеин било необичайно ниско. Изследователите установили и наличие на възпаления.

Резултатите от изследването преобръщат възприетата от 15 г. теория за взаимодействието на опиата с мозъка. За първи път се прави връзка с допамина. Досега се е предполагало, че дрогата влияе само на невроните, произвеждащи серотонин.
“Ако Екстази, употребяван в големи количества, водеше до развитие на Паркинсон, трябваше вече да сме открили доказателство за това”, обяснява неврологът Ейдриън Уилямс от Университета в Бирмингам, Великобритания.
Канадски невролог също поставя под съмнение теорията на американския екип. “Дозите, дадени на животните, вероятно не съответстват на тези, които хората поемат”, допуска Стивън Киш от Центъра за зависимости и ментално здраве в Торонто.
Като грешка на американците той посочва, че са инжектирали маймуните с опиата, а не са им го дали под формата на таблетки, перорално. Десет от опитните животни дори починали от хипертермия по време на експеримента.

New Scientist





Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Ефекти и рискове при употреба на наркотици
« Отговор #18 -: Юли 31, 2008, 10:19:25 am »
Ефекти и рискове при употреба на кокаин



Какво представлява?

Кокаинът е е бяло прахообразно вещество, един от най-силните стимуланти, който създава зависимост. Неговото действие е силно, но непродължително. Извлича се от листата на храста кока, който расте в земите на Централна и Южна Америка. Използвани имена - кока, бяло.
Ефекти

Непосредствено след употребата: усещане за комфорт, енергичност и увереност. След употреба остава усещане за умора, подтиснато настроение, депресия за период от един два дни, понякога и повече.
При употреба в големи количества:  състояние на безпокойство и тревожност, объркване, параноя (чувство на притеснение от околните - говорят за него, преследват го и искат да му навредят).
При дългосрочно приемане: системното смъркане на кокаин води до увреждане на вътрешнстта на носа, перфорация на носната лигавица; инжектирането уврежда вените и води до инфекции. Интензивната употреба на кокаин може да доведе до гърчове.

Рискове

- Употребата на кокаин може да причини сериозни проблеми на сърдечно-съдовата система - ускоряване на пулса, повишаване на кръвното налягане.
- Честата употреба може да доведе до белодробни проблеми.
- Към кокаина се създава силна психична зависимост, употребата му се контролира много трудно.
- Продължителната употреба води до чернодробни увреждания.
- Кокаиновата психоза се характеризира с интензивно чувство за заплашеност и преследване и изблици на раздразнителност и агресия.
- При спирането на системната употреба човек се чувства депресиран, неуверен и песимистично настроен.
- Предозирането води до смърт.
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Ефекти и рискове при употреба на наркотици
« Отговор #19 -: Август 03, 2008, 01:17:36 am »
Ефекти и рискове при употреба на хероин



Какво представлява?

Хероинът е болкоуспокояващ наркотик, извлича се от опиев мак. Чистият хероин изглежда като бял прах. Приемането на хероин става чрез пушене, инхалиране, смъркане, инжектиране - всеки, от които крие различни опасности. Други наименования на хероин са - херо, кафяво, стаф.

Ефекти

Непосредствено след употребата: създава се усещане за приятно затопляне и емоционален комфорт, отпускане. След преминаване на въздействието - усещане за намален контрол над поведението, сънливост, отпуснатост.
При употреба в големи количества: чувство на замаяност, прилошаване, гадене , повръщане, опасност от предозиране.
При дългосрочно приемане:  подтиснат апетит, теглото рязко намалява, загубва се сексуалното влечение; симптоми на абстиненция когато употребата е спряна или намалена рязко - течащ нос, потене, треперене, мускулни спазми, болки, нервност, раздразнителност, безсъние.

Рискове

-  Създава силна психична и физическа зависимост - употребилият започва да изпитва силно влечение да вземе поредна доза, което доминира над другите желания и над разумните доводи.
-  Постепенно отпадане на интереса към обичайните занимания, невъзможност за съсредоточаване; с неадекватното си поведение употребилият предизвиква негативна реакция в околните, поради, което може да изпадне в социална изолация.
-  Променен толеранс - нужда от все по-високи дози, за постигане на ефект, за който преди това са трябвали по-малки дози.
-  Честото инжектиране уврежда вените, причинявайки тромбози и апцеси, възможно е да доведе до гангрена.
-  Използването на употребявани пособия за инжектиране излага на висок риск от заразяване с опасни инфекции като хепатит и HIV/СПИН.
-  Риск от предозиране, което води до кома и смърт.
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Ефекти и рискове при употреба на наркотици
« Отговор #20 -: Август 04, 2008, 10:24:56 am »
Ефекти и рискове при употребата на метамфетамин



Този вид наркотик е сред най-опасните. Разпространението му се развива изключително бързо, поради лесния начин за производство. Специалисти споделят, че метамфетамин може да се направи и в хотелска стая. Последиците, до които води употребата на този наркотик са изключително опасни, обект на тази статия ще бъдат - откъде възниква, за каква цел първоначално се произвежда, ефекти и рискове при употребата му.

История
Метамфетаминът е създаден за първи път в Китай, след това разработван в Чехия. В миналото метамфетаминът се е използвал за военни цели - втората световна война, освен това и за по-висока продуктивност у някои пазари на труда в неразвити страни. Сега този изключително опасен наркотик, чиято употреба бележи рекорди се познава още като "кокаинът на бедните" .

Ефекти

- действието започва изключително бързо между 3 и 5 минути, след употребата
- двоен прилив на енергия от този при употреба на кокаин
- увеличаване на кръвното налягане
- еуфория, липса на чувство за самосъхранение
- липса на апетит
- постоянен поток от мисли
- продължителността на действието му е почти двойно в сравнение с кокаин
- крайна възбуда
- стимулира рецепторите на главния мозък

Рискове
- ВНИМАНИЕ от 2-3 приемания метамфетаминът предизвиква непреодолима зависимост
- слабоумие
- липса на жизнени сили след употреба
- подтиква към самоубийство
- параноидни явления
- двигателни разстройства
- смърт
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Наркотици
« Отговор #21 -: Август 05, 2008, 09:47:26 am »
10 ИСТИНИ ЗА НАРКОТИЦИТЕ

 1. Наркотиците са вещества, които бързо променят психическото състояние на човека и към тях се развива зависимост.

Наркотиците са:

* от растителен произход (хероин, кокаин, мескалин)
или синтетични (екстази, LSD и др.);
* легални (алкохол)
или нелегални (хероин, кокаин, канабис, екстази, LSD и др.)
Всички наркотици правят човека различен!

 2. Няма ситуация, в която си заслужава да пробваш наркотик.

Отстоявай личността и свободата си дори и когато ти внушават да пиеш алкохол или да вземеш наркотик!
Ако имаш неприятности, поговори с приятел, потанцувай, спортувай, отиди на фитнес или се качи в планината!
Винаги има друга алтернатива!

3. Употребата на наркотик лишава човека от свободата му.

В стремежа да се освободи от грижи, проблеми и неприятности, младият човек чрез наркотиците, сам си слага оковите на зависимостта. Дори еднократното приемане на наркотик, може да доведе до психична зависимост.
Всички наркотици правят човека зависим!

 4. Наркотиците увреждат здравето.


За човешкия организъм всеки наркотик е токсичен. Под въздействие на наркотиците нервните клетки, черният дроб, бъбреците, сърцето, белите дробове, имунната и половата система се увреждат трайно.
Светоусещането на наркоманите е сериозно деформирано, а действителността се възприема нереално.
Всички наркотици увреждат човешкия организъм!

5. Наркотиците влияят не само на човека, който ги употребява.

Когато зависимостта е факт, всички близки страдат от нея - приятели, любими хора, родители.
Употребата на наркотици постепенно прави дружбата несигурна, любовта - ненужна, отношенията с родителите - напрегнати. Родителите се чувстват виновни, че не са предотвратили употребата.
Разприте, скандалите, взаимните обвинения, кражбите от дома, разправиите с полицията са само част от кошмарното ежедневие на семейството, в което има наркоман.
Въпросът, който всеки трябва да си зададе е: "Нужно ли ми е всичко това?"

 6. Приемането на наркотици създава нови проблеми.


Ако човек се опитва да премахне напрежението и да решава проблемите си с помощта на наркотици или алкохол, у него възниква илюзията, че е победил неприятностите, но действието на наркотика преминава, а към старите проблеми са се прибавили нови - освен влошеното здраве се появяват неувереност в себе си, раздразнителност, чувство за вина.
Наркотиците не решават проблемите, а ги увеличават като търкаляща се снежна топка!

7. Всеки човек сам взема решения и отговаря за последствията от тях.


Независимо от влиянието на компания, приятели и познати, човек решава сам.
Трябва ли да помагаме на приятел, зависим от наркотиците?
Всеки също решава сам. Ако отношенията със зависимия човек са значими за теб, то е необходимо да го посъветваш без отлагане да се насочи към компетентна помощ.
Отговорността е изцяло на човека, решил да предприеме такъв рискован експеримент със здравето и живота си!

 8. Всеки, който употребява наркотици, рано или късно нарушава закона.

Съгласно Закона за наркотичните вещества и прекурсорите на Република България се предвижда наказание за всеки, който произведе, преработи, придобие, разпространява, държи, превозва или пренася наркотични вещества или подтиква към тяхната употреба.
Незаконно е и отглеждането на растения, от които се извличат наркотични вещества. Голям процент от зависимите от наркотици у нас имат криминални прояви - кражби, грабежи и др.
Започвайки да употребява наркотик, човек вече е нарушил закона!

 9. Венозното инжектиране на наркотик добавя още проблеми.

В България близо 60% от зависимите, които си инжектират наркотици и използват общи игли и спринцовки, са заразени с вируса на Хепатит С. Има случаи и на заразяване с вируса на СПИН.
Като си инжектира наркотик, човек рискува "да получи" много "приятни" неща - СПИН, хепатит, сифилис!

 10. Попадането в наркотична зависимост е бързо и неусетно, а освобождаването от нея е крайно трудно и бавно.

На този етап не е открито "вълшебно" лекарство, което да лекува зависимостите бързо и завинаги. Изискват се лични усилия, скъсване с "приятелите-наркомани", подкрепа от близките, професионална помощ от специалисти.
Шанс за отказване от наркотиците има всеки зависим, но не всеки успява да го използва!

ЗАПОМНЕТЕ! Наркотици употребяват неуверените в себе си хора, които не искат да носят отговорност за живота си. Силните, смелите, оригиналните и самостоятелните хора намират възможност да изявят себе си без наркотици!
Активен

Gendarmery

  • Гост
Re: Наркотици
« Отговор #22 -: Август 05, 2008, 05:19:33 pm »
попаднах на едно клипче, доста така да се каже показно - какво правят наркотиците с човека т.е. преди и след :))

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=RJIjWlLa8MU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=RJIjWlLa8MU</a>

p.s. : aко си сте млади и красиви - не посягайте към наркотиците, те ще ви загрозят и ще загубите линията си !!!  :icon_thumleft:
« Последна редакция: Август 05, 2008, 05:21:17 pm от Gendarmery »
Активен

Gendarmery

  • Гост
Cannabis спира Алцхаймер
« Отговор #23 -: Август 05, 2008, 05:27:44 pm »
Активната съставка в марихуаната може да забави развитието на алцхаймеровата болест, твърдят автори от Обединеното Кралство.

Учените доказали, че изкуствената версия на веществото има свойството да намалява възпалението около поразените от алцхаймеровата болест участъци в мозъка, като по този начин помага за предотвратяване на загубата на интелект, съпътстваща заболяването. Според тях канабиноидите могат да послужат за разработването на нови терапии.
Изследването, организирано от мадридския университет и института в Каяло, е публикувано в списанието “Journal of Neuroscience”.
Изследователите първо сравнили мозъчна тъкан от пациенти, починали от алцхаймерова болест, с такава от здрави хора, умрели на същата възраст. Били извършени наблюдения на мозъчните клетки на рецепторите, с които се свързвт канабиноидите. Освен това било отделено внимание на структурите, наречени “microglia”, които активират имунните механизми на мозъка.
Микрогилиите се събират около заразените образувания, свързвани с алцхаймеровата болест, и когато се активират, причиняват възпаление.
Следващата стъпка била да тестват ефекта от канабиноидите върху плъхове, предварително инжектирани с протеин, който причинява поява на алцхаймер.
Тези от животните, на които била дадена доза канабиноиди, се представили много по-добре на тестовете за мозъчни функции.
Изследователите констатирали, че амилоидния протеин активира имунните клетки в мозъците на плъховете. Тези от тях, които получили и канабиноид обаче не показали признаци за активиране на микрогилиите.
Сравнявайки клетъчни култури, учените потвърдили, че канабиноидите са блокирали активизацията на микрогилиите, като по този начин намалявали възпалението.
Изследователката д-р. Мария де Кабайос заяви:
“Откритията, че канабиноидите едновременно намаляват възпалението и предпазват мозъка, отварят пътя към използването им като терапевтичен подход към алцхаймеровата болест.”
Д-р Сузане Соренсен, председател на обществото за борба с алцхаймера каза: “Това е важно изследване, защото дава още едно парченце от сложния пъзел на човешкия мозък. Няма средство, с което се лекува алцхаймеровата болест, затова определянето на нова цел за фармацевтичните изследвания е добре дошла. Обществото за борба с алцхаймера очаква да види нови изследвания върху способността на
канабиноидите да забавят развитието ан алцхаймеровата болест, но
би искало да предпази обществеността от вземането на марихуана като начин за предпазване от алцхаймер”.
Активен

Gendarmery

  • Гост
Re: Наркотици
« Отговор #24 -: Август 06, 2008, 09:13:04 am »
Тютюн, марихуана и канцерогенност

бел. ред.: текстът е писан през 1993 и описва основно положението в САЩ. Днес контролът върху тютюневите компании е малко по-строг, а търпимостта към пушенето на обществени места – по-малка; но научните факти остават в сила. Цигарите не са станали по-малко вредни, каквото и да твърдят производителите им - както в САЩ, така и в България.

Значи си мислихте, че катранът причинява рак…

Помислете отново. Производителите на цигари ще ви карат да вярвате във всичко, стига да продължавате да купувате продуктите им. Истината е, че въпреки че неразтворимите катрани повишават риска да се разболеете от рак на белите дробове, истинската опасност е радиоактивността.

Според Everette Koop, (бивш секретар по здравеопазването на правителството на САЩ) радиоактивността, а не катрана, е причината за поне 90% от всички случаи на рак на белия дроб, свързан с пушене. Тютюнът, отглеждан в Америка, се тори с фосфати, които са богати на радий 226. Освен това много почви имат естествено високо съдържание на радий 226. Радий 226 се разпада на два елемента с дълъг живот - олово 210 и полоний 210. Тези радиоактивни елементи се извличат от почвата и преминават към власинките по тютюневите листа.

Проучванията показват, че олово 210 и полоний 210 се натрупват в телата на хората, изложени на цигарен дим.
Данни от 1970 година показват, че пушачите имат три пъти повече от тези елементи в долните части на дробовете си от непушачите. При пушачите още се откриват натрупвания от олово 210 и полоний 210 в техните скелети, въпреки че няма проучвания, които да свързват тези депозити с рак на костите. Полоний 210 е единственият компонент на цигарения дим, който самостоятелно предизвиква тумори както е доказано при експерименти с вдишването му от животни.

Когато пушач вдиша цигарения дим, белият му дроб реагира, формирайки възпалени области в бронхите. Всякакъв вид дим предизвиква този ефект. Въпреки че тези раздразнени места са считани за пред-туморни поражения, те са напълно естествена защитна система и обикновенно изчезват без вредни ефекти.

Неразтворимите катрани в тютюневия дим могат да забавят този заздравяващ процес, прилепвайки към поразените места и дразнейки допълнително дробовете. Заедно с това тютюневия дим кара бронхите да се свиват за дълъг период от време, което пречи на белият дроб да се изчисти от тези остатъци.

Полоний 210 и олово 210 в тютюневия дим имат тенденция да се натрупват по разклоненията на бронхите. Когато пушенето продължи за дълъг период от време, депозитите от радиоактивни елементи се превръщат в радиоактивни “горещи точки” и остават в разклоненията с години. Полоний 210 излъчва алфа-радиация, която доказано причинява рак. Тъй като полоний 210 има полуживот от 21.5 години, той може да изложи на опасност бивш пушач години след като пушенето е прекъснато. Експерименти, измерващи нивото на полоний 210, направени на починали от белодробен рак, показват че нивото на действие на “горещите точки” е принципно същото при пушачи и бивши пушачи, дори когато бившите пушачи са се отказали пет години преди смъртта си.

Повече от половината радиоактивни материали, отделяни при горене на цигара, се освобождават във въздуха, където могат да бъдат вдишани от непушачи.
Доказано е още, че тютюневият дим може да спомогне преносимите по въздуха радиоактивни частици да се събират в дробовете както на пушачи, така и на непушачи, които са изложени на вторичен дим. Проучвания при уранови миньори, които показват повишен риск от белодробен рак, дължащ се на излагането на радон при пушачите са повторени отново, за да измерят риска от радиоактивен белодробен рак от радон във въздуха в затворени помещения. Оказва се, че тютюневия дим играе ролята на вид “магнит” за преносимите по въздуха радиоактивни частици, карайки ги да се натрупват в дробовете ви вместо в мебелите. (Пушенето на затворени места повишава многократно риска от рак на белите дробове.)

Изчислено е, че крайното натрупано излагане на алфа-радиация от пушач до неговата 60-годишна възраст, употребяващ по кутия цигари на ден в затворено помещение, е 38 от 97 rad. (Две кутии на ден донасят до 143 rad, а непушачите поемат не повече от 17 rad.) Излагане на 1 rad на ден се равнява на 1% риск от белодробен рак (по най-ниските критерии).

Не пушете. Или ако ако все пак пушите го правете по малко, навън и често взимайте участие в дейности, които ще изчистят дробовете ви.
Тютюнът от Индия съдържа наполовина по-малко радиациоактивни елементи от този, отглеждан в САЩ.

Да надмогнеш никотиновия навик не е никак лесно и никой не може да има тези претенции към вас.
Много често физическата зависимост е подсилена от емоционални и психологически нужди. Запълването или примиряването с тези нужди може да ви вдъхнови и да ви даде свободата, за да успеете.

Най-вече се информирайте, дори информацията да е обезспокояваща.
Вероятността да бъдете привлечени от реклама на тютюн е много по-малка щом веднъж сте се запознали с фактите.

Никотинът,
активното вещество в тютюневия дим, от много време е известен с високото си ниво на пристрастяване. Всъщност лекарите и фармаколозите не са стигнали до консенсус по въпроса кое причинява по-голяма зависимост - никотина или хероина.

Физическа зависимост
се появява когато даден химикал стане жизнено важен за тялото или функциите на метаболизма. С други думи, когато за едно вещество се каже, че причинява физическа зависимост, се разбира, че продължителната му употреба изгражда толерантност в организма до степен, при която непоследователното му използване причинява негативни странични ефекти. Наричани “абстинентни симптоми”, те могат да бъдат изразени чрез безпокойство, стрес, наранявания, депресия и физически състояния като треперене или повръщане. Добре би било да избегнете тези последствия като не използвате веществата, които ги причиняват.

Никотинът също така е и токсин (може да бъде смъртоносен, ако бъде поет в големи количества). Доказано е, че никотинът има неблагоприятен ефект върху сърцето и кръвоносната система, че причинява свиване на вените и артериите, което от своя страна може да доведе до припадък или сърдечен удар. Всъщност никотинът е толкова отровен, че пушачи, пренебрегнали съветите дадени от лекарите си, продължавайки да пушат докато използват лепенки за отказване на пушенето, успяват да предозират и умират от сърдечен удар.

Много хора мислят, че пушенето на марихуана е толкова вредно, колкото пушенето на цигари, но това не е така. Тези, които твърдят че марихуаната е еквивалентна с тютюна, са неинформирани. Благодарение на усилията на няколко различни федерални агенции с цел да обезсърчат употребата на марихуана през 70-те, правителството, напълно в духа на т.нар. “reefer madness” провежда няколко предубедени проучвания, направени така, че резултатите да отъждествяват пушенето на марихуана с пушенето на тютюн или дори да го изобличат като по-опасно.

Например изследванията върху канцерогенността на катрана, проведени в Бъркли в края на 70-те, заключват, че “марихуаната е 150% по-канцерогенна от тютюна”. Това откритие е базирано единствено на съдържанието на катран в листата на марихуаната, сравнено с това в тютюна, като радиоактивността не е била взета под внимание. (Катраните в конопа не съдържат радиоактивни вещества).

Освен това не е било взето под внимание, че:
• Повечето пушачи на марихуана пушат главите (съцветията), а не листата на растението. Главите съдържат само 33% катрани от тези в тютюна.
• Пушачите на марихуана не пушат почти навсякъде като пушачите на тютюн заради психоактивните екефти на канабиса.
• Нито един случай на белодробен рак не е бил еднозначно свързан с употребата на марихуана.
• Канабисът, за разлика от тютюна, не причинява стеснения на малките въздушни пътища в дробовете.

Всъщност, марихуаната е доказана като препарат, който действа очистващо на дробовете и даже разширява въздушните канали, с които влиза в контакт. Именно затова много хора, страдащи от астма, търсят облекчение чрез марихуаната. Лекарите приемат, че в този случай марихуаната може да бъде по-ефикасна от всички лекарства на пазара. Изследвания доказват, че благодарение на свойството на марихуаната да изчиства дробовете от дима и всички вещества, които го замърсяват, тя всъщност може да намали риска от емфизема, бронхит и рак на белите дробове.

В някои области пушачите на марихуана доказано надживяват непушачите с до две години. Пушещите умерени и високи дози тютюн ще живеят от седем до десет години по-дълго, ако освен това пушат и марихуана.

Канабисът е много различен от тютюна
поради факта, че не съдържа никотин и съответно не води до пристрастяване. Психоактивното вещество в марихуаната, THC, е нарочено като причинител на мозъчна и генетична вреда, но всички тези изследвания са опровергани. Всъщност дори и Francis Young, административен съдия в DEA, заяви, че “марихуаната в естественият си вид е много по-безопасна от много храни, които обикновенно използваме“.

Обезпокоителното покрай цялата тази информация е, че мнозинството в Америка все още не е запознато с риска от радиоактивност от цигарите. Всъщност много лекари, учени и здравни администратори или никога не са чували за полоний 210, или просто го считат за поредната страшна история.

Защо е толкова трудно тази информация да се възприеме? Когато проучванията за първи път се появяват през късните ‘70, много списания не са имали възможност да отпечатат статии, защото главните им рекламодатели, компаниите за производство на цигари, ги заплашили да изтеглят предоставените им средства, ако публикуват фактите. Въпреки че новините по кабелните телевизии повдигнали темата, на практика нищо не е излязло в пресата. Тези, които чули информацията, били силно притиснати да покажат подкрепящи доказателства и в крайна сметка били убедени, че няма нищо, за което да се тревожат.

Силата на тютюневата индустрия да потулва информация
се простира много отвъд списанията. Тютюневото лоби в Конгреса от десетилетия осигурява субсидии и се бори срещу законите, предлага изследване, което може да нарани американската тютюнева индустрия. Тютюневите интереси на практика са обхванали Сената и местата там, тъй като много субсидии за кампаниите идват именно от тютюневите печалби. Парите от тютюневият бизнес освен това отиват и към фондови организации като the Partnership For A Drug Free America, която приема остър дневен ред срещу дрогата като все още не включва алкохола и тютюна (твърдейки, че те са безвредни).

Например през 1984 година се приема закон, който цели производителите на тютюн да предоставят на обществото списък с веществата, причиняващи зависимост, които са използвани при производството на цигари. Този списък сега е в Отдела по Здравни и Човешки Услуги с условието, че не може да бъде показван на никой друг.

В миналото много компании са били извесни с това, че добавяли различни химикали в цигарите за аромат, като много от тях поддържали ниво на зависимост. В Англия подобни химикали съдържат ацетон и терпентин както и още вещества, за които са знае, ча се канцерогенни.

Тютюневите компании спорят, че разкриването на техните “тайни съставки” ще намали конкурентноспособността им. Всъщност когато в Канада се появява закон, задължаващ списъка да бъде достъпен за всички, една голяма компания преправя рецептата си за цигари внасяни в Канада; друга изтегля продукта си от страната изцяло.

Тютюневите компании нямат правото да тровят хората.
Не им се доверявайте. Намерете информацията, от която се нуждаете, за да вземете собствено решение и върнете властта у хората.

Друг разрушителен ефект от войната с наркотиците са необоснованите мерки взети като резултат от т.нар. “reefer madness”. Заради дългата параноя срещу пушенето на марихуана, започнала през 1930, много агенции прилагащи закона започват да цензурират и ограничават културата на марихуаната по всички възможни начини. Това включва забраната на различни аксесоари (лули, листчета и т.н.)

Водните лули, или така наречените “бонгове” са много често мишената на подобни усилия. Твърдейки, че водните лули са направени, за да позволят на пушачите на марихуана да вдишват “опасния” дим от марихуана по-дълбоко в дробовете си, в много щати се появяват закони, контролиращи продажбата, производството и притежанието на подобни предмети поради “здравословни” причини.

Тъжният факт е, че водните лули доказано са изключително ефикасни при премахване на вредните материали от дима преди да достигне дробовете. Те също така омекотяват дима и предпазват дробовете от нараняване и дразнене.

Фактически законите срещу водните лули вредят на всички пушачи, такива на коноп и тютюн, като пречат на развитието на по-безопасни начини на употреба.
Активен

Gendarmery

  • Гост
Maрихуана FAQ
« Отговор #25 -: Август 06, 2008, 09:38:05 am »
Марихуаната - Често задавани въпроси


Какво е марихуана?
Марихуана се наричат изсушените (и понякога обработени) женски съцветия на растението коноп Cannabis Sativa, когато са предназначени за употреба от човека с оглед на психоактивното им въздействие. Съцветията се състоят от женските цветове (с или без семена), техните околоцветници и прилежащите листа. Тези части на конопеното растение са по-гъсто или по-рядко покрити с жлезисти власинки (трихоми), които отделят капчици смола, състояща се от различни канабиноиди, етерични масла и други вещества.

Марихуаната обикновено е зелена на цвят, но може да бъде оцветена в различни оттенъци на сиво, кафяво или лилаво в зависимост от сорта, условията на отглеждане, начините на приготвяне и съхранение. Има специфичен мирис, който се определя от съдържанието на етерични масла и може да се опише най-общо като наподобяващ мента, лимонова кора, борова смола и сено.

Какви други имена има марихуаната?
В различните субкултури се използват различни жаргонни наименования на марихуаната - от класическите трева и ганджа, през заемките от английски език джойнт и Мери Джейн, до чисто българските коз, сас, джанка, джонга и др. Самоделната цигара с марихуана обикновено се назовава джойнт, коз, масур или конус. Изсушеното съцветие носи името глава.

Как се употребява тревата?
Най-често чрез пушене, но може да се консумира сурова (но в този случай може да дразни стомаха) или да влиза в състава на различни напитки и ястия, например манагуа, сладки, торта или кекс. Пушенето обикновено става под формата на самоделно свити цигари или в различни приспособления - лули, бонгове, наргилета.

Кой употребява трева?
Употребяващите трева не могат да бъдат разграничени от останалите членове на обществото по социален, икономически или образователен признак. Изглежда мъжете, ползващи трева, са повече от употребяващите жени, без да има ясно обяснение защо. Естествено сред по-възрастните марихуаната е по-слабо популярна, но това се дължи единствено на исторически причини.

Вярно ли е, че употребата на марихуана е чужда на българския народ?
Не, конопът се е отглеждал по нашите земи още от траките, които са вдишвали изпаренията на хвърлените в огън семена. Исторически източници сочат, че през средновековието и до началото на индустриализацията конопът е бил употребяван както за удоволствие, така и с медицинско приложение. Естествено, през социализма употребата на марихуана е била практически неизвестна, затова и по-възрастните гледат на тревата като на нещо чуждо.

Защо се употребява трева?
Марихуаната най-често се ползва заради специфичните й ефекти върху психиката, но все повече нараства медицинската й приложимост сред болни от глаукома, множествена склероза, СПИН, рак и др.
Обикновеният потребител най-често заявява, че ползва тревата като средство против стреса или просто за удоволствие.

Какво съдържа марихуаната?
Химичните вещества, отговорни за действието на марихуаната върху психиката, се наричат канабиноиди. От тях най-важен е делта-9-тетрахидроканабинолът (THC), чието съдържание варира от 0 до 20% в зависимост от сорта коноп, приложените методи за обработка и условията на съхранение, но най често е в интервала 1-10%. Сред другите канабиноиди съществен ефект имат канабидиолът (CBD) и канабинолът (CBN). С времето съдържанието на канабиноиди в марихуаната намалява, като процесът се ускорява под действието на светлина, повишена влажност и/или висока температура. Сортовете коноп, в които съдържанеито на канабиноиди е под една гранична стойност (обикновено около 0,2%) се оценяват като индустриални и следователно неподходящи за добив на марихуана.

Как действа марихуаната върху психиката?
Марихуаната усилва текущото настроение, предизвиква лека еуфория и забележимо изостряне на всички сетива, променя себеоценката и усещанията за пространство и време. При високи дози е възможно да се наблюдават слаби халюцинации, предимно при хора, които имат опит с употребата на халюциногени. Според употребяващите, тревата има успокояващо действие и им помага да се справят със стреса; подобрява възприемането на музика и други изкуства.

Марихуаната има значително негативно влияние върху краткосрочната памет, но не и върху дългосрочната такава или върху способността за самоконтрол. Употребяващите твърдят, че тревата засилва въображението им и творческите способности, желанието за общуване, способността да откриват нови аспекти у познати неща, вниманието към детайлите и възможностите за намиране на асоциации и взаимовръзки; но същевременно пречи на концентрацията, боравенето с числа, ученето, точното чувство за време и фината координация на движенията. Засилването на сетивните усещания се възприема като особено приятно при сексуално общуване.

Как действа марихуаната върху тялото?
Употребата на марихуана води до намаляване отделянето на слюнка, понижаване на вътреочното налягане (което се проявява като зачервяване на очите), и понижава на нивото на кръвната захар. Последното, съчетано с засиленото вкусово усещане, води до засилване на апетита, което при редовна употреба може да доведе до натрупване на наднормено тегло, с всички произтичащи от това състояние последствия. Същевременно марихуаната действа и като антиеметик (средство против повръщане), спазмолитик (против спазми) и отпуска напрегнатите и схванати мускули (напр. при “мускулна треска”). Големите дози марихуана леко подтискат имунната система, но няма статистически данни това да води до повишена податливост на заболявания. Марихуаната обикновено понижава кръвното налягане и разширява кръвоностните съдове, което в ниски дози облекчава някои случаи на главоболие, но във високи може да го предизвика; освен това марихуаната има противовъзпалително и слабо изразено аналгетично (обезболяващо) действие. Тези свойства определят и основните медицински приложения на марихуаната.

В какви дози действа марихуаната?
Марихуаната обикновено са употребява в компания, като няколко човека пушат последователно от една и съща цигара. Това позволява на по-опитните потребители да избегнат предозиране. В страните, където употребата и притежанието на трева са забранени, е прието цигарата да се предава по-бързо, а пушещите си дръпват по веднъж, но силно и да задържат дима възможно най-дълго; и обратното - в страните, в които това действие не представлява нарушение на закона, цигарата се предава по-бавно, като пушачите си дръпват по няколко пъти, но по-слабо и задържат дима в дробовете си за по-късо време. Дозите THC, които се приемат при пушене са около 2-5 mg, а типичната продължителност на действие е от порядъка на няколко часа; при поглъщане тези стойности са около 2 пъти по-високи.

Има ли случаи на свърдоза или смърт от марихуана?
Марихуаната изглежда е най-безопасният психоактивен препарат, известен на човечеството, защото няма установена смъртоносна доза за човека, както и не са известни случаи на смърт или заболявания като пряк резултат от употребата.

Въпреки това употребяващите марихуана са изложени на по-висок риск от наранявания и травми в резултат на нефатални инциденти в бита и при шофиране. Затова не се препоръчва да се управлява автомобил или работи с опасни машини след употреба на марихуана.

Няма стриктна еквивалентност между пушекът от марихуана и този от тютюн, така че няма и основание да се правят сравнения между вредните им ефекти върху човешкия организъм. Може да се посочи само, че марихуаната се употребява в много по-ниски дози от тютюна, че по-често се употребява в наргиле, което намалява с около 50% канцерогенните вещества в пушека, както и че няма данни пушенето на марихуана да предизвиква емфизема. Естествено вредните ефекти от пушенето не се наблюдават при поглъщане на препарата.

Какви са страничните ефекти от употребата на марихуана?
В някои случаи употребата на марихуана води до състояние на параноя, проявяваща се като налудност за преследване. При неопитните потребители могат да се наблюдава тревожност, евентуално прерастваща в пристъп на паническо разстройство, съпроводено от психосоматични явления като сърцебиене, задушаване, гадене, повръщане и колапс. Има данни, че тези явления са резултат по-скоро на страха от наказание, съществуващ в страните, където употребата на марихуана се преследва от закона.

У хора с проблеми в сърдечно-съдовата система марихуаната може да предизвика аритмия и повишаване или понижаване на кръвното налягане. При мъжете се наблюдава временно понижение на нивото на полови хормони и броя на сперматозоидите, но няма данни това да създава проблеми за оплодителните способности.

Има ли пристрастяване към марихуаната?
Да, естествено, има. Също както има пристрастяване към кафето, хазарта, интернет, гледането на телевизия, но в несравнимо по-слаба степен от това към цигарите например. Преди време беше широко разпространена шегата, че водата е най-силната дрога, защото от първата употреба предизвиква пристрастяване доживот. Въпроса не е дали има или няма пристрастяване, а какви са здравните и социалните вреди от употребата, които при марихуаната и водата са малки в сравнение с употребата на други вещества и продукти; например болестното влечение към употреба на последен модел мерцедес, къща в световноизвестен курорт и т.н. носи доста повече вреди за обществото като цяло, но никой не се и сеща да обвинява за това производителите на автомобили или търговците на недвижими имоти.

Вярно ли е, че марихуаната е трамплин към другите наркотици; и ако пушиш, то в живота ти естествено навлизат екстази, кокаин, гъби, дори хероин?

Вярно е, че повечето потребители на силно пристрастяващи дроги са пушили трева преди да започнат да употребяват други вещества.
Наистина ли обаче това говори за причинно-следствена връзка?

Статистиката ни показва, че високата употреба на тоник или доматен сок се корелира много добре с повишената употреба на алкохол, но тоникът и сокът не са причина за пиянството. В духа на горната шега, водата е още по-опасна, защото води до неминуема смърт - всички починали са я използвали някога. Връзката между тревата и другите дроги е също само асоциативна, т.е. хората, които са склонни да експериментират с психоакттивни вещества, това и правят. Отделен въпрос е колко от тях ще прекрачат границата на умерената употреба. Доста хора споделят мнението, че човек няма нужда от каквито и да е дроги, за да опропасти живота си.

Но има и един случай, в който това твърдение е вярно - докато организираната престъпност търгува с марихуана, то винаги ще се опитва да “зарибява” клиентите си с дроги, които гарантират по-високи и по-редовни печалби. Изходът от това положение е ясен - потребителите на трева трябва да имат легалното право да сия отглеждат сами, за да се ограничат доходите на мафията.

И още: настойчивата пропаганда, че тревата води до хероин наистина е в състояние да убеди много млади и неопитни хора, че наистина щом употребяват трева, трябва да опитат и друго. Приписването на несъществуващи свойства на тревата кара младите да не вярват и за вредата от твърдите дроги, а това е особено опасно, защото тези вещества наистина имат силата да убиват.

Води ли марихуаната до десоциализация?
Потребителите на трева и психеделици твърдят обратното - че тази вещества им помагат да почувстват по-добре връзките си с хората около тях. Но ефектът на отричане и заклеймяване, известен като стигматизация, също е пряко следствие от Забраната. Напълно естествено е човек, обявен за престъпник от собствената си държава и за наркоман от обществото да ограничи контактите си до хората, които го разбират.

Вярно ли е, че марихуаната е по-скоро вредна?
Тук обикновено се използва известното сравнение с ножа - той вреден ли е или полезен? Отговорът е един: ЗАВИСИ КАК И ОТ КОГО ЩЕ СЕ ПОЛЗВА. Същото можем да кажем и за марихуаната, интернет, автомобилите и т.н. Затова и специалистите разграничават употребата от вредната упортеба (твърде често, във вредна обстановка, на големи количества и т.н.). Защото в крайна сметка вредни са не наркотиците или ножовете, а начините, по които могат да бъдат ползвани.

Води ли употребата на марихуана и други дроги до затъпяване?
Многобройните изследвания на редовни пушачи не са забелязали статистически значими нарушения на интелектуалните им възможности. Нещо повече, в целия свят има блестящи студенти, учени, преуспяващи бизнесмени и хора на изкуството, които потребяват трева. Естествено има определени дроги - транквилизатори, барбитурати и т.н. - които наистина подтискат способностите на ума, но марихуаната определено не е сред тях.
Освен това, според нас затъпяването може да бъде резултат единствено от недостатъчната употреба на учебници, книги и интернет, а не на употребата на дроги. Естествено, ако някой посвещава цялото си време на пушене на трева, пиене на алкохол или в крайна сметка на каквато и да е неинтелектуална дейност, не може да очаква да развие умствените си способности, а по-скоро напротив.

Как влияе марихуаната на творческите способности?
Немалко творци заявяват, че тревата засилва способностите им да създават произведенията си, да възприемат скритите взаимовръзки в света около себе си и да оценяват наблюдаваното под различен ъгъл, или дори да получават вдъхновение и оригинални идеи. Но марихуаната не може сама по себе си да донесе творческа дарба. Успехът в която и да е дейност е по-скоро резултат от малко талант и много труд; а тревата не може да ги замести. “Ако един човек разчита само на опиума и хашиша за вдъхновение, значи за нищо не става”, е казал Шарл Бодлер.
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Наркотици - АНАБОЛНИ СТЕРОИДИ
« Отговор #26 -: Август 07, 2008, 10:52:13 am »
АНАБОЛНИ СТЕРОИДИ



История и употреба
 
Анаболни стероиди е познатото име на синтетични субстанции, свързани с мъжките полови хормони (андрогени). Те ускоряват увеличаването на скелетната мускулатура (анаболичен ефект) и развитието на мъжките полови белези (андрогенен ефект). Правилния термин е анаболен-андрогенен стероид.
Анаболните стероиди са създадени в края на 30-те години първоначално за лечението на хипогонадизъм, състояние при което тестисите не произвеждат достатъчно тестостерон за нормалното развитие на половите органи. Анаболните стероиди се използват за лечение на закъснял пубертет, някои видове импотентност, при изтощение, предизвикано от СПИН, както и при някои други заболявания. Ефектите на анаболните стероиди се използват от спортисти за подобряване на техните постижения, както и в бодибилдинга за ускорено оформяне на тялото. Има синтезирани повече от 100 различни анаболни стероиди.
 
Характеристика
 
Стероидите се предлагат под формата на таблетки, разтвори за парентерална (инжекционна) употреба и като гелове и кремове за втриване в кожата.
Най-често употребяваните стероиди са:
- орална употреба: Anadrol (oxymetholone), Oxadrin (oxadrolone), Dianabol (methandrostenolone), Winstrol (stanozolol);
- инжекционна употреба: Deca-Durabolin (nandrolone decanoate), Durabolin (nandrolone phenpropionate), Depo-Testosterone (testosterone cypionate), Equipoise (boldelone undecylenate).

Форми и начини на употреба
 
Злоупотребяващите със стероиди често взимат дози от 10 до 100 пъти по-големи от използваните за медицински цели. Често се смесват два или повече различни вида анаболни стероиди. Понякога се смесва орална с инжекционна употреба, включително и с вещества, използвани във ветеринарната медицина. Злоупотребяващите мислят, че различните видове стероиди взаимодействат помежду си и проявяват по-голям ефект, отколкото взети по отделно. Тази теория няма научно потвърждение.
Често злоупотребяващите със стероиди приемат дозите в цикли от 6 до 12 седмици, така наречената “пирамида”. В началото на цикъла се стартира с ниски дози и след това бавно се покачва дозата. Във втората половина на цикъла дозата бавно се намалява до нула. Следва цикъл без приемане на стероиди със същата продължителност. Използващите вярват, че пирамидалната структура дава на тялото време да се адаптира към високите дози, а в цикъла без вещество дава на хормоналната система време да се възстанови. Тази теория също няма научно потвърждение.
Защо хората употребяват анаболни стероиди? – една от главните причини за употребата на анаболни стероиди е използващите да се докажат в спорта. Употребата на анаболни стероиди при културисти е на много високо ниво. Сред другите спортисти употребата зависи от спецефиката на самия спорт.
Друга причина за употреба е за увеличаване на мускулната маса или за намаляване на телесните мазнини. Тази група вкл. хора, които имат поведенчески синдром (мускулна дисморфия), при който хората имат изкривена представа за собственото тяло. Мъжете с това състояние мислят, че изглеждат слаби и малки, дори да са мускулести и големи. Жените с този синдром мислят, че са дебели и отпуснати, дори и да са слаби и мускулести.

Някои хора, които употребяват стероиди, за да увеличат мускулната си маса са преживяли физически или сексуален тормоз. Те се опитват да станат по-силни и по-добре изглеждащи, за да могат да защитят самите себе си.


Последици при продължителна употреба

Физиологични последици:

- хормонална система – злоупотребата със стероиди нарушава нормалната продукция на хормони в тялото, предизвиквайки едновременно обратими и необратими промени. Обратимите промени при мъже включват намалена продукция на сперма и тестикуларна атрофия. Необратимите промени включват оплешивяване от мъжки тип и нарастване на гърдите (гинекомастия). При проучване сред мъже – културисти повече от 50% са с тестикуларна атрофия, като и над 50% са с гинекомастия. В женското тяло анаболните стероиди предизвикват промени от мъжки тип – маскулинизация. Гръдната обиколка и телесните мазнини намаляват, кожата загрубява, клиторът се уголемява (хипертрофия), гласът става по-нисък и по-груб. Също така може да се получи засилено телесно окосмяване, с окапване на косата. С продължителното приемане на стероиди някои от тези ефекти могат да станат необратими.

- костно-мускулна система – по време на пуберта и юношеството повишеното ниво на тестостерон и други полови хормони засилват растежа на костно-мускулната система. При нормалното развитие, когато тези хормони достигнат стабилни нива, дават сигнал на костите за спиране на растежа, като по този начин се достига до максималната височина на индивида. При приемане на анаболни стероиди по време на деството и юношеството се нарушава нормалния растеж и стига до преждевременно спиране на растежа.

- сърдечно-съдова система – злоупотребата със стероиди се свързва с редица сърдечно-съдови нарушения, вкл. и сърдечно-съдова недостатъчност и инфаркт на миокарда, дори и при атлети по-млади от 30 години. Стероидите доприсанят за развитието на сърдечно-съдови нарушения чрез промяна на нивата на липопротеините. Стероидите, особено орално приеманите повишават нивото на липопротеините с ниска плътност и намаляват нивото на липопротеините с висока плътност. Високите нива на липопротеини с ниска плътност и ниските нива на липопротеини с висока плътност повишава риска от атеросклероза, състояние при което се образуват атеросклеротични плаки, възпрепятстващи нормалния поток на кръвта в артериите. Това може да доведе до получаването на сърдечен инфаркт или мозъчен инсулт.

- кожа – злоупотребата със стероиди води до акне, кисти, мазна коса и кожа.

- инфекции – много от злоупотребяващите, които си инжектират анаболни стероиди използват нестерилни игли и спринцовки. Също така някои стероидни препарати са произведени нелегално без контрол за стерилност. Тези фактори излагат на риск злаупотребяващия от заразяване с вирусите на СПИН – HIV,  хепатит В и С. Съществува опасност и за развиване на инфекциозен ендокардит - възпаление на ендокарда (вътрешния слой на сърдечния мускул) с възможен фатален изход. Често се получават локални възпалителни процеси на мястото на инжектиране – абцес.

Психични последици:
 
Анаболните стероиди, обикновено във високи дози предизвикват раздразнителност и агресия. Някои злоупотребяващи съобщават, че са извършили  грабежи, повреждане и разрушаване на чужда собственост и са употребили сила в някои случай. Като тази агресивност и склонност към извършване на престъпления  се проявяват по-често след като са приели стероиди, отколкото когато са “чисти”. Анаболните стероиди предизвикват и други поведенчески промени като еуфория, повишена енергия, сексуална възбуда, променливо настроение, разсеяност, паметови нарушения. В изследванията, в които са предписвани високи дози стероиди на доброволци, част от тях развиват поведенчески симптоми, които силно са нарушили тяхната възможност да функционират нормално в обществото и на работните си места.
 
Зависимост
 
Част от злоупотребявящите развиват зависимост. Те продължават да приемат стероиди независимо от физическите проблеми, негативните ефекти върху социалните взаимоотношения, тревожността и раздразнителността. Голяма част от тяхното време и пари се използва за придобиването на веществото. При тях се откриват и абстинентни симптоми.
 
Абстиненция
 
Абстинетните симптоми се появяват след спирането приема на стероиди. Най-често се изразяват с променливо настроение, главоболие, умора, отпадналост, загуба на апетит, упорито безсъние, намалена сексуална активност, и желание отново да взимат стероиди. Най-опасния от абстинентните симптоми е депресията, която понякога води до суицидни опити. Нелекувани, някои от депресивните симптоми продължават година и повече след спиране приема на стероиди.


Активен

Gendarmery

  • Гост
TCH МЕДИЦИНА
« Отговор #27 -: Август 07, 2008, 12:38:36 pm »
Канабиса в Медицината



Канабисът от хилядолетия е заемал своето място в медицината на всички народи, които са го познавали. Неговите “превъзходни” лечебни свойства са споменати за пръв път в медицинския трактат “Пен Тсао”, приписван на легендарния китайски император, мъдрец и лекар Шен Нун, който според легендата е живял някъде около 2737 г. пр. Хр. В Древен Рим канабисът е оценен високо от Диоскорид, личен лекар на император Нерон, който пръв му дава името cannabis sativa и описва използването му като лекарство. Медицинският трактат “Анатомия на меланхолията” от 1621 г. посочва канабиса като средство против депресията, а “Нов Английски Рецептурник” в 1763 г. го описва като общоизвестно средство против кожни възпаления. В 1841 г. д-р О’Шонеси издава книгата си “За препаратите на Индийския Коноп или Ганджата”. Четири години по-късно излиза класическия труд на д-р Ж. Ж. Моро дьо Тур за използването на канабиса при лечението на физическите и душевните болести. Книгата на френския лекар, смятан за един от основателите на психофармакологията, е все още актуална и продължава да се преиздава и до днес. Към края на 19 век канабисът в една или друга форма присъства във фармакопеите на всички европейски страни.
Младите цветове на канабиса съдържат канабидиолова киселина, която е силен антибиотик, сравним по ефективност с пеницилина. По тази причина отварата от канабис отдавна се е използвала за лечение на различни инфекции, напр. гонорея (трипер). Първите сериозни изследвания на чешки медици през 50-те са показали, че в много случаи канабисът е по-ефективен от някои разпространени антибиотици. Днес изследванията в тази област продължават, като чешките специалисти разработват нови сортове канабис, богати на антибиотични компоненти.
Народната медицина в Латинска Америка използва канабиса за лечение на херпеса. Съвременният вариант на лечението се състои в налагането на херпеса с компрес от пъпка силен канабис, смачкан с малко алкохол. Листата на конопа се използват за приготвянето на разслабителен чай, който не е психоактивен.
Борците против “забраненото лекарство” не крият опасенията си, че признаването на лечебните ефекти на канабиса ще срути последните съмнителни аргументи на политиката на преследване и репресии срещу обикновените потребители. Съветника на президента по наркотиците Бари МакКафри заяви: “Не може да има по-лошо послание към младежите… Точно сега, когато нацията се старае да научи тинейджърите да не използват психоактивни дроги, те започват да разправят, че марихуаната била лекарство.” Кампанията за легализиране на медицинската марихуана се обявява за дело на “стареещи хипита, адвокати и дрогаджии”; а организацията “Драг Уоч Интернешънъл” направо твърди, че: “Дрогаджийското лоби експлоатира страданията на пациентите с хронични болести… като част от стратегията си да легализира марихуаната въобще.”
Валери Корал от Санта Крус (Калифорния), болна от мултиплена склероза и многократно арестувана за употреба на марихуана, бе обявена от своите съграждани в 1997 за “Гражданин на Годината” за безкомпромисната си борба против жестоките закони, които лишават болните от правото да вземат това, което те и техните лекари смятат за добро и приемливо лекарство.
Активен

Gendarmery

  • Гост
Re: Наркотици
« Отговор #28 -: Август 08, 2008, 09:20:14 am »
Фармацевтични продукти, базирани на канабиса


NABILONE

(опаковка от 20 бр. капсули по 1 мг. ТНС)

Набилонът е аналог на делта-9-ТНС. Лицензиран е през 1982 г. за предписание и употреба само в болнични заведения, като антиеметик при хемиотерапии. Произвежда се от ELI LILLY & Co. Ltd и се продава в Англия от Cambridge Selfcare Diagnostics Ltd. В периода 1997-98 г. са били продадени 5400 опаковки набилон. Набилонът не е под контрол.

MARINOL (DRONABINOL)

1. Какво е маринол?
Маринолът е лекарство, съдържащо активната съставка дронабинол. Дронабинолът е синтетичен делта-9- тетрахидроканабинол или по-известен като делта-9-ТНС. Също така делта-9-ТНС е естествена съставка в Cannabis Sativa - марихуана.
Маринол е стандартиризиран продукт, разпространяван от Unimed Pharmaceuticals, Inc. под формата на желатинови капсули, съдържащи съответно по 2,5, 5 или 10 мг. ТНС (дронабинол) в сусамово масло.

2. Прилики и разлики м/у маринол и марихуана.
Маринолът съдържа активната съставка делта-9-ТНС, съдържаща се и в марихуаната. За разлика от маринола, обаче, марихуаната не съдържа стандартиризиран ТНС и често съдържа нечистотии (спори на плесени и бактерии).
Фармацевтично качественият маринол съдържа стандартиризирана ТНС-концентрация и не е създаден да доставя бързото действие на ТНС, което се постига често при пушенето на марихуана. Действието на орално приетите лекарства е значително по-бавно в повечето случаи и е обусловено от необходимото време за храносмилане и абсорбиране.

3. За каква употреба е одобрен маринол?
Базирайки се на обширни изследвания FDA (Food and Drug Administration) утвърждава използването на маринол в две насоки:
а) лечение на анорексия (загуба на апетит), свързана със загуба на теглото при пациенти със СПИН.
- апетитостимулиращият ефект на маринол беше демонстриран в 6-седмично изследване при 139 пациенти със СПИН, имащ връзка с анорексия и загуба на тегло;
- сравнен с плацебо (таблетки захар), маринол - 2,5 мг., вземан преди обяд и преди вечeря, многозначително подобри апетита на пациентите след четвъртата седмица на лечението;
- бяха отчетени обещаващи тенденции в подобряването на теглото и настроението на пациентите, както и намаляване пристъпите на повдигане;
- след приключване на изследването, 94 пациенти в напреднал стадий на СПИН продължиха вземането на маринол в друго изследване със срок от 12 м.;
- тези изследвания показаха, че когато маринол се използва по предписание от вашия лекар, то той стимулира апетита ефективно и доказано.

б) лечение на пристъпи на гадене и повръщане, свързани с ракова хемиотерапия при пациенти с изразена непоносимост към традиционните анти-еметични средства и начини за лечение.
- лечението с маринол на причинените от хемиотерапия пристъпи на гадене и повръщане е било регистрирано при 454 раковоболни, преминали 750 курса на лечение за различни злокачествени образувания;
- при 68% от пациентите, вземали маринол, е достигнато цялостно или частично успешно облекчение на пристъпите на гадене и повръщане.

Текущи изследвания се занимават с използването на маринол за лечение при много други болестни състояния.
Активен

Gendarmery

  • Гост
Re: Наркотици
« Отговор #29 -: Август 08, 2008, 09:22:44 am »
В израелската армия ще използват Марихуана


В израелската армия се предвижда използването на марихуана

за извеждане на войниците от състоянието на т. нар. боен шок, съобщи Ройтерс. Експерименталната програма” Делта-9″ предвижда използването на тетрахидроканабинол (THC)

- активен компонент, който се съдържа в марихуаната. Специалисти от университета в Ерусалим са открили лекарството за посттравматичния синдром
Активен