www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Страници: 1 ... 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 ... 16   Надолу

Автор Тема: Полезно и здравословно  (Прочетена 277747 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
10 храни, които ще ни направят по-красиви
« Отговор #120 -: Февруари 07, 2009, 12:44:40 pm »
10 храни, които ще ни направят по-красиви


Ти си това, което ядеш -  често обичат да казват американците. А това в крайна сметка означава, че трябва да ядете онова, което ще ви направи по-красиви, съветва доктор Лиса Драйер  в книгата си "Диета за красота".

Ето списък на 10-те храни, за които авторката твърди, че ще ви дарят с повече красота и причините, посочени от нея за този ефект:

1. Стриди
Те са богати на цинк, който е необходим на кожата за нейното възстановяване и за производството на колаген, а също така на калций, който е важен за здравето на костите и за красотата на зъбите и косата.

2. Сьомга
Съдържа голямо количество омега-3 ненаситени мастни киселини, които правят кожата по-еластична, и астакстантин - антиоксидант над100 пъти по-силен отколкото витамин Е.

3. Киви
Този плод е богат на витамин С, който е необходим за производството на колаген и за поддържането на здравата кожа. Високите дози витамин С, спомагат и за намаляването на бръчките.

4. Боровинки
Те са прекрасен антиоксидант, съдържат витамин С и антоцианини, които укрепват здравината на кожата и кръвоносните съдове.

5. Сладки картофи
Т.нар. патати съдържат белтъчини, сложни въглехидрати и витамини - например бета каротин, който предпазва кожата от бръчки.

6. Обезмаслено мляко
Необходимо е за здравето на косата, зъбите и костите. Богат е на протеини, витамини, калций и полезни бактерии.

7. Домати
Прекрасен източник на ликопен, който от своя страна е много добър антиоксидант.

8. Спанак
Съдържа алфа-липоева киселина, лутеин и зеаксантин. Алфа-липоевата киселина помага за забавяне на стареенето, а лутеинът и зеаксантинът са полезни за зрението.

9. Черен шоколад
Богат е на антиоксиданти, помага за защитата на кожата от вредните слънчеви лъчи.

10. Орехи
Съдържат много омега-3 ненаситени мастни киселини.

 

zdrave.bg
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Меню за по-високо IQ!?
« Отговор #121 -: Февруари 09, 2009, 09:36:12 am »
Меню за по-високо IQ!?



Дори да ви изглежда абсурдно, че типът храна, която употребявате, може да се отрази на интелекта, следващите няколко параграфа ще ви убедят в обратното - за правилната работа на мозъка трябва да се употребяват продукти с голямо съдържание на микроелементи и витамини.

Много вещества в различните хранителни продукти “притъпяват” острия ум. Според диетолозите, главната причина за атеросклерозата е “лошият” (LDL) холестерол, който нарушава храненето на мозъка. Той се съдържа например в яйцата, сланината, сметаната, мазното месо. В природата съществува и “добър” (HDL) холестерол. Богати на него са доматите, портокаловият сок, зехтиновото и соевото масло.
За съхраняване на добрата памет трябва да се въздържаме също от употребата на сол и захар - солта може да предизвика инсулт, а захарта – инфаркт.

Витаминните комплекси, способстващи за доброто мозъчното кръвообращение, днес се продават свободно във всяка аптека. След тяхното приемане клетките на сивото вещество получават повече кислород, активизира се обмяната на веществата, нервните импулси преминават по-бързо, а това означава, че се увеличава “скоростта на мисълта”. Поливитамините предотвратяват или поне забавят също така развитието на атеросклероза и помагат за усвояването на глюкозата.

Особено полезни за повишаване на работоспособността и мозъчната дейност са:
- цинкът, който подобрява паметта и способства за концентрацията на вниманието. Съдържа се в морската риба, хляба и пуешкото месо.
- борът, който подобрява активността на главния мозък. Съдържа се в ябълките, броколито, гроздето, крушите.
- калцият, който отговаря за функционирането на нервната система. Съдържа се в млечните продукти и портокалите.
- желязото, което способства за концентрацията на вниманието. Съдържа се в месото, сушените плодове, фасула и зеленчуците с темно зелен цвят.
- витамините В1, В2, В3, които отговарят за паметта и помагат за преодоляване на умората. Съдържат се в пшеничните кълнове, ядките, обезмасленото мляко и месото.
-витамин F, който помага в борбата с депресията. Съдържа се в зелето и спанака.
- йодът, който отговаря за работата на ендокринната система и за производството на кръв. Съдържа се в мидите, скаридите, йодираната сол.
- антиоксидантите (най-често споменаваните са витамините А, С и Е, но далеч не са само те), които неутрализират действието на свободните радикали – главната причина за онкологичните заболявания. Съдържат се в боровинките, цвеклото, мазната риба и спанака.


Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Някои витамини съкращават, а не удължават живота!?
« Отговор #122 -: Февруари 10, 2009, 10:48:31 am »
Някои витамини съкращават, а не удължават живота!?


Това се отнася до хранителните добавки, а не
до естествените храни, твърдят учени.


Бета-каротинът и витамините А и Е, за които се твърди, че намаляват риска от появата на редица опасни заболявания, в действителност не удължават, а съкращават продължителността на живот. До тези изводи стигнаха датски учени след обзорно изследване, включващо данни от над 250 хиляди души.

Сътрудници от Центъра за клинични изследвания към Университетската болница в Копенхаген са използвали в своята работа и са обобщили данните от 68 мащабни изследвания, посветени на витаминните добавки. Резултатите им показват, че приемането на бета-каротин и витамин А и Е не влияят положително на продължителността на живот.

По-детайлното проучване на материалите от 47 научни работи, в които авторите са използвали подходяща изследователска методология, показва, че употребата на изброените антиоксиданти дори скъсява живота.

Смъртността сред хората, приемащи добавки с бета-каротин, достига 7%, а приемането на витамини А и Е се асоциира с увеличаване на смъртността съответно на 16% и 4%.

По-ниско ниво на смъртност е регистрирано при хора, които приемат добавки, съдържащи селен.
За препаратите с витамин С датските учени твърдят, че те не влияят на продължителността на живот.

Учените подчертават, че тези данни се отнасят за биологичните добавки, съдържащи повишени концентрации на витамини и антиоксиданти, докато полезността на богатите на тези вещества растителни продукти не е поставена под съмнение.

Авторите на работата, публикувана в Journal of the American Medical Association, не са се занимавали с въпросите за биохимичните механизми на тези закономерности.

Според мнението на други експерти, цитирани в статията, неочакваните резултати от изследването могат да бъдат свързани с това, че способността на антиоксидантите да свързват свободните радикали в тъканите и клетките може да влияе негативно на работата на естествените защитни системи на организма.

Има и доста критици на новото изследване. Те отбелязват , че не са отчетени редица фактори, влияещи на смъртността. Според тях например повишената смъртност на участниците, приемащи витамини, може да се обясни с това, че хората, страдащи от опасни заболявания, значително по-често обръщат внимание на храненето си и са по-склонни към приемането на допълнителни полезни добавки.



Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
12 полезни свойства на кафето
« Отговор #123 -: Февруари 13, 2009, 09:39:11 am »
12 полезни свойства на кафето


Кафето има доста променлива репутация, както сред потребителите, така и сред специалистите, които правят опити върху неговите положителни и отрицателни свойства. Въпреки това има достатъчно доказателства, че при определени условия и при много хора, то може да бъде наречено лек стимулатор и дори антидепресант.

Тук ви предлагаме 12 от неговите полезни свойства, които според британски специалисти, цитирани от BBC, трудно могат да бъдат оспорени:

1. Колкото е да е удивително, кафето се съчетава добре с алкохола. Доказано е, че любителите на спиртните напитки, които редовно пият кафе, рискуват в по-малка степен да развият цироза на черния дроб.

2. Кофеинът понижава риска от рак на кожата. Лосионите за тяло, съдържащи екстракт от кофеин и зелен чай намаляват риска от развитието на злокачествени образувания.

3. 1-2 чаши кафе дневно повишават настроението и с това общото здравословно състояние. Това свойство се дължи на допамина - веществото, което според учените е отговорно за нашето привикване с употребата на кафе. Но с тази напитка не бива да се прекалява - известно е, че тези, които изпиват повече от 2 чаши кафе дневно, са по-податливи на пристъпи на паника.

4. Доказано е, че хората, които не обичат кафе, рискуват в по-голяма степен да развият болестта на Паркинсон.

5. Кафето съдържа голямо количество антиоксиданти.

6. Резултатите от ново изследване потвърждават, че кафето премахва мускулните болки след тежки и продължителни тренировки и в такива ситуации действа по-ефективно отколкото аспирина.

7. Развенчана е и заблудата за това, че кафето нарушава сърдечната дейност. Според ново изследване, 4-5 чашки дневно правят организма по-малко уязвим към различните сърдечно-съдови заболявания.

8. Тези, които обичат кафе, не трябва да се тревожат за своята памет в напреднала възраст. След 60 години такива хора страдат по-малко от изгубване на паметта и влошаване на когнитивните функции.

9. Кафето подобрява и кратковременната памет Учените предполагат, че вероятно това се дължи на стимулиращия ефект, който кафето оказва върху организма.

10. Кафето не предизвиква хипертония. При употреба на 1-2 чаши от ароматната напитка хората, които не пият редовно кафе, наистина временно повишават кръвното си налягане. Но това не са наблюдава при тези, които пият редовно кафе - вероятно заради привикването.

11. Кафето (при определени ситуации!) е полезно дори за децата - през 1999 г. официално бяха одобрени кофеинови инжекции, които стимулират дишането при бебетата (в случай на внезапно спиране).

12. С помощта на кафето можете да се намалят посещенията при стоматолог. Но главното условие е кафето да се пие чисто - без захар и мляко. Печените кафеени зърна притежават способността да унищожават бактерията Streptococcus mutans, която е една от причините за образуването на кариеси.

Въпреки очевидните предимства от употребата на кафе, не е необходимо специално да станете негов фен. Особено ако до този момент не сте негови привърженици, съветват специалистите.

А страстните любители на кафето не бива да прекаляват с него въпреки многобройните изследвания, доказващи ползата от употребата на 3 и повече чаши дневно, тъй като количеството действа напълно индивидуално и в този смисъл непредсказуемо.
здраве.бг
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Какво всъщност съдържат полуфабрикатите
« Отговор #124 -: Февруари 21, 2009, 09:00:08 am »
Какво всъщност съдържат полуфабрикатите


Замразените полуфабрикати стават все по-популярни. Но способни ли са те заменят домашната храна? Когато правим например кюфтета, ние знаем какво месо използваме, както и количеството хляб, сол и други подправки.

Купувайки си замразени, не ни остава нищо друго освен да повярваме на написаното върху опаковката. Според законодателството всички компоненти, съставящи продукта, трябва да бъдат описани последователно в зависимост от тяхното количество в продукта.

И така - прочитаме говеждо месо и това ни вдъхва оптимизъм. Но следващите два компонента са вода и соево брашно. Може да се предположи, че соята в кюфтетата е много повече отколкото говеждото месо - тя може да увеличи своя размер 6 пъти, набухвайки от водата.

Стабилизаторът натриев фосфат пък се използва, за да може кюфтето да изглежда сочно и за да не изтича водата от него, а глутаматът придава на продукта вкуса на месо.

В крайна сметка не може да се даде точен отговор на въпроса колко месо има в тези кюфтета. А потребителите трябва да знаят все пак какво купуват – говеждо или соя. Това трябва да бъде посочено в проценти. Поне в страните от ЕС е задължително.

Според европейските стандарти не всяко парче месо се смята за месо. И това не е тавтология: месото от едър рогат добитък например трябва да съдържа не повече от 25% мазнини и 25% съединителна тъкан – жили и хрущяли. В свинското месо мазнините могат да бъдат с 5% повече, а в пилешкото и заешкото по-малко - мазнини до 15% и съединителна тъкан – до 10%. Тези норми са определени със съответни документи от ЕС.

Купувайки полуфабрикати, обръщайте внимание на 3 техни компонента:

• растителните белтъчини – те обикновено се правят от соя, а редица сериозни изследвания са доказали, че соята се намесва в работата на половите хормони. Това е особено опасно за развитието на плода, когато се формират половите органи, а също така в детската и юношеската възраст, когато те се развиват.

• фосфатите – могат да бъдат посочени като дифосфати, пирофосфати,  трифосфати, полифосфати или хранителни добавки Е450, Е451, Е452.

• ароматизаторите и вкусовите добавки – глутаминова киселина (Е620) или нейната сол глутамат (Е621).

Всички тези компоненти говорят, че пред вас стои един евтин продукт, който няма нищо общо с домашната кухня.

dieti.info
Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #125 -: Февруари 23, 2009, 08:28:57 am »
Зелен чай - полезни свойства    



През последните години популярността на зеления чай се е повишила многократно. Сега все повече хора предпочитат билковите чайове, за съхранят и подобрят здравето си. По тази причина традиционната сутрешна чаша кафе все по-често е заменена с чаша зелен чай.

Зеленият чай се получава от същото растение, като черния, но процеса на обработване е различен. Зеленият чай съдържа полифеноли (катехини) - мощни антиоксиданти, които ефективно се справят с вирусите, забавят процеса не стареене и отслабват действието на свободните радикали, които разрушават здравите клетки на организма, предизвикват рак и други сериозни заболявания. Редовната употреба на антиоксиданти понижава риска от различните ракови заболявания.

Съдържанието на антиоксиданти в различните марки зелен чай не е еднакво, качествен зелен чай може да се намери навсякъде, а точното съдържание на катехините трябва да се провери от опаковата страна на опаковката. Затова при закупуването на зеления чай внимателно прочетете цялата информация на опаковката.

Ценните антиоксидантни свойства са само едно от множеството достойнства на зеления чай. Той също така помага за укрепването на имунната система и лечението на алергиите. С една дума даже и една чаша дневно ще укрепи здравето ви. Кофеинът се съдържа не само в кафето, но и в зеления чай. И все  пак не трябва да се прекалява - една, две чаши зелен чай на ден ще ви направят по-бодри и по-свежи. Злоупотребата със зелен чай може да предизвика безсъние или нарушаване на съня. По същата тази причина се препоръчва зеления чай да се пие през първата половина на деня.

Всеки ден много хора по света полагат неимоверни усилия, за да отслабнат. А едно от достойнствата на зеления чай е именно това, че той засилва метаболизма и способства за отслабването. Освен това той може да се пие, както студен, така и топъл.

Много хора, които се грижат за здравето си се стараят да използват предимно натурални средства за лечението на различни болести, алергии и хронични заболявания. Зеления чай е едно от най-популярните продукти, който съвместява ползата за здравето с приятен вкус. Лекарите и експертите в различните области на медицината дават различни, противоречиви и взамоизключващи се препоръки. Но всички те признава неоспоримата полза от зеления чай, който ще ни осигури дълъг и щастлив живот. А също така няколко пакетчета зелен чай могат да направят чудеса за женската красота:

И така, зеления чай:

1. Намалява риска от ракови заболявания

Някои полифеноли са мощни антиоксиданти, на които е богат зеления чай, те предотвратяват появата на ракови клетки в организма. Също така няколко изследвания са показали, че редовната употреба на зелен чай съществено намалява вероятността от развитието на рак на гърдата, стомаха, хранопровода.

2. Успокоява възпалената кожа

С памучен тампон, напоен в зелен чай  могат да се обработват ухапвания от насекоми, драскотини, пъпки, акне. А сутрин върху подпухналите очи, за снемане на оттоците се нанасят тампони, напоени в зелен чай или пакетчета, останали след сваряването му.

3. Защитава кожата

Лабораторните изследвания са доказали, че употребата и нанасянето на зеления чай директно върху кожата, добавянето му във вани помага за  предотвратяването  на рака на кожата, и затова днес на козметичния пазар се появяват все повече хидратиращи и слънце защитни продукти, в чиито състав влиза зеления чай.

4. Нормализира кръвното налягане

Изследванията са показали, че употребата на зелен чай почти на 50% намалява риска от развитие на хипертония. За това също допринасят полифенолите - те препятстват съкращаването на  кръвоносните  съдове, а вследствие и повишаването на кръвното.

5. Укрепва паметта

Зеленият чай също така помага за съхраняването на ясен ум и добра памет. Съдържащите се антиоксиданти в пакетчето чай могат да спрат процеса на разрушаване на нервните клетки в мозъка, което се набюдава при болестта на Алцхаймер и Паркинсон.

6. Удължава младостта

Колкото са по-здрави артериите ви, толкова ще сте по млади вие. Затова е важно да се прочистван стените на кръвоносните съдове от натрупването на кръвни пластинки, което повишава риска от сърдечни болести, инсулт, а също така изсмуква енергията ни и влошава самочувствието. 300 мл зелен чай дневно съхраняват младостта, предотвратява натрупването на холестерин и мазнини в кръвта.

7. Помага за отслабването

Зеления чай съществено увеличава метаболизма и изгарянето на калории.
Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #126 -: Февруари 26, 2009, 10:58:25 am »
Тайните на йогите за здравословно хранене




ПЪРВА
Йогите пропагандират преминаване на вегетарианска храна и пълен отказ от месо. Те смятат, че яденето на месо е просто навик, от който можем да се откажем, заменяйки го с растителни белтъчни продукти.

ВТОРА
Йогите предлагат да се храним само когато сме в добро настроение. Те смятат, че изяденото в състояние на гняв или раздразнение е токсично.

ТРЕТА
Те съветват да не се яде и когато човек е в добро настроение, но няма апетит. Обясняват го така: полезна е не погълнатата храна, а усвоената. Според тях на масата трябва да се сяда два-три пъти на ден, без промеждутъчни похапвания. Добре е закуската да бъде изядена в 11-12 часа, а вечерята -три часа преди сън.

ЧЕТВЪРТА
Индийските йоги изпиват не по-малко от 15 чаши вода (около 3 л) на ден. И твърдят, че в градски условия човек е изгубил чувството за естествена жажда. За да не се наруши храносмилането, трябва да се пие два часа след ядене.

ПЕТА
Храната трябва да се дъвче много старателно. Твърдата да се превърне в течна, а течната да се подържи в устата, за да се усети изцяло вкусът й и едва след това да се преглътне. Смята се, че това е най-естественият начин да се облекчи храносмилането.

ШЕСТА
Йогите съветват да се откажем от някои продукти. Например от мъртвата храна. Под забрана попадат рафинираната храна - захар, фино смляното брашно, шлифованият ориз. Всичко това според диетата на йогите са енергетично мъртви продукти. Кифлите, баничките, тортите могат да се заменят с продукти от грубо смляно брашно, с кълнове от различни зърна.

Ето още няколко правила на йогите. Не трябва да ядем, докато не се е появило постоянно, но леко чувство на глад. Да изключим от менюто си тестените храни, мазните, солените, лютивите блюда. Веднъж седмично да провеждаме разтоварващ ден (след време да го заменим с пълно гладуване за един ден).

Накрая, да се въздържаме от ядене до пълното преработване на предишната храна (това са горе-долу 4 часа).
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Прекалената работа е вредна
« Отговор #127 -: Февруари 27, 2009, 12:19:35 pm »
Прекалената работа е вредна


Служителите, които са работели извънредно, са се справили
най-зле с тестовете за аргументация и речников запас


Дългите часове работа повишават риска от нервни разстройства и могат да доведат до слабоумие, предаде РБК.
Финландски учени са изследвали над 2000 държавни служители на Великобритания, които са подлагали на тестове. Според отчета им, публикуван в Американския журнал по епидемиология, умствените способности на тези от тях, които не работят над 55 часа на седмица, са по-високи, отколкото при по-трудолюбивите им колеги.
Работохолиците страдат по-често и от проблеми с паметта, добавят учените. Според доктор Мариана Виртанен из Финландския институт за безопасност на труда, оглавявала изследването, "към проблема с извънредната работа трябва да се подхожда сериозно". Учените не са могли да изяснят защо продължителният работен ден влияе така мозъка, но ключовите фактори са ясни: проблеми със съня, депресия, нездрав начин на живот и повишен риск от сърдечносъдови заболявания.
Служителите, които са работели извънредно, са се справили най-зле с тестовете за аргументация и речников запас. Колкото повече се застоявали на работа те, толкова по-лоши били резултатите от тестовете им.
Според професорът от Ланкастърския университет Кери Купър, резултатите от това изследване "трябва да покажат на работодателите, че заставяйки хората да работят извънредно, те само вредят на работата". Купър подчертава, че в условията на криза, хората се задържат по-дълго на работа, за да покажат старание, което може да им се отрази зле.

www.actualno.com
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
И нискокалоричната храна може да предизвика натрупване на тегло

Днес хората все по-често се стараят да контролират своето хранене. В отговор на тази тенденция много компаниите за производство на хранителни продукти и напитки увеличават асортимента си от нискокалорични стоки.

Най-новите изследвания на диетолози обаче показват, че и консумацията на нискокалорични храни може да предизвика затлъстяване, тъй като предразполага организма към преяждане.


Изследователите смятат, че преминаването към подобна храна рязко намалява способността на организма за самостоятелно регулиране на всекидневната норма от енергия. В резултат на това човек губи усещането за ситост и за да възстанови недостигащите на организма мазнини и въглехидрати започва да яде повече и постепенно губи чувство за мярка.

Диетолозите изрично подчертават, че докато расте, тялото трябва да бъде свикнато на балансирано хранене. Въпреки някои разногласия, учените са единодушни, че децата трябва да свикнат с балансираното хранене, а не с употребата на нискокалорични продукти.

Те съветват не само да се консумира достатъчно количество мазнини и въглехидрати, но и разумно да се планира всекидневното меню: "Когато човек се храни 5 пъти дневно, се намалява производството на инсулин, а колкото по-малко е това вещество в организма, толкова по-малко мазнини се натрупват в него".

Затова и естественият извод е, че човек, който приема дневната норма от калории на няколко хранения, ще отслабне по-лесно, отколкото този, който се храни веднъж дневно.

dieti.info
Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #129 -: Март 04, 2009, 11:26:13 am »
Осем метода, за да се справим с целулита.



Основните причини за появата на целулит включват хормонални нарушения, нездравословен начин на хранене, физическа активност и стреса.

Ако решите да се отървете от целулита, първата стъпка ще бъде премахването на всички възможни причини за заболяването или поне на по-голямата си част, т.е. увеличаване на физическата активност, изключването на мастни храни от храната (повече сок, зеленчуци, плодове),  опит да се избегне стреса - научете да се отпуснете и да контролират своите емоции.

Методи, които биха могли да ви помогнат са:

Контраст душ. Той подобрява кръвообръщението, стимулира клетъчното обновяване и активира метаболизма.

Активен начина на живот. Ако водите застоял начин – ето ви целулит. Задължително е на всеки част да ставате и да се раздвижвате. Добро упражнение е стягане и отпускане на седалищните части. Това действие от една страна ще улесни притока на кръв в проблемните области и е ефикасно в борбата с целулита, а от друга страна – увеличава сексуалността при жените.

Друг начин е изкачването на стълби. Око искате да опитате този метод просто не използвайте асансьора, движете се надолу и нагоре, въпреки че е изморително, особено ако живеете над 6-ия етаж. Ето ви безплатен фитнес уред. Изкачването определено оказва влияние върху проблемните участъци на бедрата, намалява свръх теглото и намалява обема на стомаха.

Разтривка с морска сол. Този метод е доказал своята ефективност във времето. Все пак не трябва да забравяме, че резултата не идва веднага. Народната медицина препоръчва разтривка с морска сол на цялото тяло

Анти-антицелулитния масаж също е ефективен и полезен. Но съществуват недостатъци: процедурата е болезнена и може да остане след наранявания. Но красотата изисква жертви, нали? Опитайте с масаж в дома, не е трудно.

Глина срещу целулита. Взема се глина, меси се на тесто и се полага върху кожата. Десетминутна глинена маска ще повиши кръвообръщението. След това се изплаква с топла вода.

Ястията от картофи, ще ви помогнат да направите кожата по-еластична. Въпреки това, картофен чипс и пържени картофи, няма да бъдат в състояние да ви помогнат да се отървете от целулита.

Водата играе голяма роля в лечението на целулита. Пийте колкото се може повече вода, тя спомага за пречистването на организма.

Който и метод да изберете, стига да сте постоянна, резултатът няма да закъснее. Променете начина си на живот, спортувайте и наблегнете на плодовете и зеленчуците.
Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #130 -: Март 06, 2009, 10:45:32 am »
Лечебната сила на водата




Водата е неотменима част от нашия живот. Освен като храна, за пиене, за миене , за поливане, водата се оказва и чудесно лекарство. Водата често е най-доброто средство, към което можем да прибегнем при нещастен случай или травма.

Ако сте си навехнали коляното поставете го незабавно във вода, или още по-добре сложете торбичка лед ,което за всички видове травми се използва до 24 часа след инцидента.

Ледът и студената вода предотвратяват подуването и облекчават болката, спират разрушаването на тъканите и ускоряват възстановяването.

Една гореща баня на краката е отлично средство за облекчаване на главоболието, защото разширява кръвоносните съдове на краката и по този начин изтегля кръвта от главата.

Една баня може да бъде нещо повече от простото измиване на мръсотията и осигуряване възможност на кожата са диша. Тя стимулира циркулацията на кръвта, което очиства мозъка, подпомага храносмилането и раздвижва белите кръвни клетки - бойците срещу микробите, като по този начин създава устойчивост срещу болестите. Успехът на водолечението зависи от това,доколко е съобразено с индивидуалните особености на дадения човек.

В практиката се употребяват различни температурни степени на водата- от много студена /под 12°С/ до гореща /над 43°С/. За лечението със студена вода важи: по възможност по-студена, но с краткотрайно приложение. Времето на въздействие на водата е от секунди /студени и контрастни обливания, респективно обтривания / до няколко минути.

При децата по психологични съображения и поради по-силните ответни реакции при студените процедури се използва вода с по-висока температура /20-22°С/ . Действието на студените водни процедури е особено благоприятно след ставане от затоплено легло, след слънчева баня или след сауна. Показател за благоприятно въздействие на студовия фактор е своевременното настъпване на затоплянето.

Горещите вани могат да натоварят сърцето внезапно, когато действат като много драстично дразнене. Те предизвикват внезапна защитна реакция от страна на съдовете, която може да се познае по настръхване на кожата.

Баните с индиферентна температура /31-37°С/ имат релаксиращо /отпускащо/ въздействие. Подходящи са за ежедневни хигиенни процедури при децата и при тежко болни пациенти.

Към водните процедури спадат обмивания, обтривания и четков масаж. Това са всъщност водни закалителни процедури .

Частичните вани с покачваща се температура са лесно приложими във всяко домакинство. Началната температура е комфортна-32°С като се покачва до 43°С за 15 мин.

По-рядко използвани са топлите вани с механични дразнители- четки и поливане.

С прибавянето на различни вещества във водата може да се придаде специфично действие на ваните. Използваните растителни добавки са планинска арника, валериан, дъбова кора, борови иглички, трина , яир, лайка, кестен,лавандула,розмарин, градински чай и полски хвощ.


Контрастните вани са частични вани,при които става смяна на топло и студено по определени правила. За тези вани са необходими два съда с различно темперирана вода. Тези вани имат силно дразнещо действие. При домашни условия се правят на краката и на подбедриците. В топлата вода се престоява 10 пъти по-дълго ,отколкото в студената. Например: 2 мин топла / 38-39°С/ вода- 12 сек студена /чешмяна/ вода. Смяната от топла в студена става 3 пъти. След ваната се прави изтриване до сухо.

Частичните студени вани са най-използваните за подобряване общото състояние на организма. Те се прилагат като възбуждащо циркулацията средство и при разширение на големите вени, което е свързано със затруднения в кръвотока- разширени вени, хемороиди, венозен застой на органите в малкия таз. Продължителността на студената вана е различна. Трябва да се усетят симптомите на втората фаза на действието- сменяне първоначалната бледност на кожата с леко зачервяване, чувство на затопляне в потопените части на тялото и режеща болка.

При грижите за болните най-често прилаганият физиотерапевтичен метод са обвиванията. Използват се кърпи от лен или памук с определени размери. Влажните компреси се поставят върху малки участъци на тялото и не се увиват кръгово. Най-често се слагат на врата, сърцето и корема. Имат леко дразнещо действие.

Термофорите или топлите бутилки осъществяват т.н. влажна топлина.

Криотерапията или местното приложение на лед е много популярен и ефективен метод на обезболяване и раздвижване например на “замръзнало рамо” и други.

Ето някои водолечебни процедури при често срещани заболявания:
При артрит- контрастни бани и криотерапия; при камъни в бъбреците- топла баня, горещи компреси с бутилки гореща вода; при бронхиална астма гореща крачна вана и поливане със студена вода на врата за 30-60 сек.


Активен

biguto

  • Гост
Re: Полезно и здравословно
« Отговор #131 -: Март 12, 2009, 10:11:47 am »
Медитацията и ползите от нея
Обикновеното дишане за 10-15 минути помага за преодоляване на стреса и намиране на вътрешния мир и баланс


В забързания ритъм на ежедневието и изискванията на модерния живот стресът се превръща в неизменен спътник на всеки от нас. Често усещаме, че времето не стига за всичко, което искаме да свършим. Стресът и умората ни карат да се чувстваме нещастни, нетърпеливи и разстроени и могат да нанесат „невидими", но трайни поражения върху здравето ни. Усещането, че поради липсата на време не можем да се отпуснем и релаксираме, ни завладява и вкарва в затворен порочен кръг.

Медитацията и ползите от неяЕдин приятен и лесен начин да възстановим душевния си баланс и да избягаме от лапите на „страшилището" на ХХІ век е медитацията.  Тя може да ни даде много - да ни накара да преминаваме мисловната бариера между негативно и позитивно, безспокойството и мира, нещастието и щастието. Научно доказано е, че медитирането:

    * Намалява стреса и безспокойството
    * Лекува страхове и натрапчиви мисли
    * Засилва увереността
    * Освобождава от усещането за депресия
    * Подобрява концентрацията
    * Повишава мотивацията
    * Лекува пристрастявания
    * Разрешава проблеми със съня
    * Помага на хората, страдащи от панически атаки

Какво е медитацията?

Думата медитация произлиза от индо-европейското med- , в превод меря, което през латинското meditation постепенно се превръща в онова, което днес разбираме под медитация.

Много хора не са достатъчно наясно какво е медитация и често изразяват съмнение  как точно медитирането може да им помогне да решат някои от проблемите си. За някои споменаването на медитация извиква картини на монаси в отдалечени планини, тъмни стаи, тишина и приглушена светлина. Всъщност медитацията е умствено упражнение, с което се постига преминаване на мозъка зад границата на мисленето в по-дълбока фаза на релаксация и осъзнаване. Медитацията често включва насочване на вниманието към една крайна точка. Призната е като част от почти всички религии и е била практикувана в продължение на почти 5000 години.

С течение на годините медитацията става много популярно занимание в Западния свят сред хора с различен начин на живот. Медитацията е подход, който може да помогне на всеки да се пребори със здравословните си проблеми, стреса и тревогата със силата на мисълта и съзерцаването. Тя обхваща голям брой разнообразни практики, които в крайна сметка се придържат към основните принципи на мисленето и размишлението. При някои медитационни практики се изисква тялото да бъде в покой или да се движи с много малка контролирана амплитуда, докато други допускат свободно движение на тялото. Докато методите са различни, то крайната цел на всички видове медитация е една - по-спокойно и уравновесено съзнание, освободено от стрес.
Как да медитираме?

Има много начини да се носим във вихъра на танца. По същия начин стои и въпроса с медитацията. Съществуват около 700 различни техники за медитация, но не няма писани правила коя от тях да изберем и коя е най-подходяща за нас. Правилото, което работи безотказно, е едно- послушайте вътрешния си глас и се отдайте на собственото си усещане. Но за да го направим, трябва да сме запознати с това какво ни дава медитацията ...
Полезните ефекти на медитацията

Полезните ефекти на медитацията със сигурност са многобройни. Проучвания доказват, че практикуването й е сигурен и лесен начин да постигнем баланс на физическото, емоционалното и умственото ни здраве. Когато сме подложени на внезапна заплаха, ние отговаряме с определена реакция, а в тялото ни се образува прилив на хормона адреналин. След освобождаване на адреналина и другите хормони пулсът се ускорява, кръвното налягане повишава, дишането се учестява и кръвния приток към мускулите се засилва. В ежедневието ни тези реакции се появяват, когато сме в задръстване на пътя, някой ни дразни на работа или просто когато счупим някакъв предмет. Много успешни бизнесмени, известни личности и професионални спортисти практикуват медитация като средство да се преборят със стреса и да запазят душевното си здраве.
Кои са преките ползи от медитацията?

    * намалява пристъпите на тревожност
    * изгражда самоувереност
    * увеличава нивото на серотонина, който въздейства върху настроението и поведението на човека. Ниските нива на серотонин се свързват с депресия, главоболие и безсъние
    * увеличава издържливостта и силата
    * създава усещане за дълбока релаксация и цялостно усещане за добро разположение
    * нормализира кръвното налягане
    * намалява стреса и напрежението
    * помага за концентрацията и засилва дейността на мозъка
    * помага за намаляване на болестите на сърцето
    * помага за намаляне на теглото

Медитацията и спортът


Полезните ефекти на медитацията обаче освен в широк житейски смисъл са широко и целенасочено прилагани и в една конкретна и любима на повечето от нас сфера - спорта. Проучвания доказват, че спортистите, практикуващи медитация, постигат по-добри резултати и имат завидна издържливост и концентрация, които са съществени за успеха на всеки атлет

С увеличеното напрежение върху тялото, което всеки атлет понася, дълбоката релаксация е от изключително голямо значение. Способността за изчистване на съзнанието и изхвърляне на напрежението е ценно средство, което може да се „изработи" посредством медитацията. Резултати от проучване на тема „Медитацията при атлетите" показват,че медитацията чувствително подобрява времето за реакция. Този показател е от съществено значение при почти всеки вид спорт, а рекордните постижения не са нищо друго, освен „пригаждане" на тялото и ума да реагират бързо.

Тренировките на ума  във всички случаи помагат и на тренировките на тялото ни. Ето как става това ...


    * Концентрация - спортът обикновено изисква фокусирано внимание „тук и сега". В противен случай или изпускаме топката, или дори можем да пострадаме. В процеса на тренировки атлетите се научават да насочват своето усещане за външния свят така, че да изключват от възприятията си контакта с всякакви външни шумове и гледки, както и техните собствени мисли за страх, несигурност и провал. След бъдат като изцяло погълнати от съответното действие, спортистите придобиват непробиваемо вътрешно спокойствие въпреки движението отвън. По този начин се блокира външното влияние - крещящи фенове, залози и др.
    * Издържливост - почти всеки добър атлет е станал добър, заради представянето си преди края на играта в последните секунди. В подкрепа на тази позиция известен футболен треньор казва, че „мачовете се печелят и губят в последните 2 минути на всяко полувреме". Поради това добрата издържливост е съществено важна за успехите на всеки спортист, а медитацията я подобрява.
    * Запомняне - постига се отваряне към всички сетивни „входове", мисли и телесни усещания, т.е. вниманието ни не е насочено в една точка. Този вид медитация е полезна при разучаване „профила" на противника и е по-приложима в несъстезателни ситуации - например джогинг или индивидуални тренировки при състезателен спорт, когато не е необходимо фокусиране на вниманието върху нещо конкретно. Можем да запомним телесните си усещания-дишане, контакт на краката със земята, свиването на мускулите, заобикалящата ни среда, да усещаме резултатите от нашите действия, без да е необходимо да ги анализираме или да ги класифицираме като успешни или неуспешни. Можем да запомним и темпото. Някои бегачи признават, че самият стабилен ритъм при бягането е способен да създаде медитативно състояние, като повторяемстта се набива в лявото полукълбо на мозъка.
    * Интуиция - по аналитичен път мозъкът ни заучава техники и анализира действията ни като се опитва да контролира тялото съзнателно. Тази техника е много важна, когато за първи път практикуваме някой спорт, но значението й намалява, когато заучим основните неща и започнем да ги правим автоматично.
    * Изучаване на прихологическото състояние - въпреки че спортната зала или стадион не са зала за медитация, все пак можем да усетим промени в различни състояния: страх, гняв, съмнение, увереност, мотивация, желание, усещане за идентичност, отношението ни към границата на собствените ни възможности.
    * Подобряване на междуличностните отношения - повечето спортове са колективни игри и добрите отношения със съотборниците са задължителни. Ако отборът иска победа, играчите му трябва да се разбират, тъй като конфликтите „убиват" отборния и спортния дух. 
    * Необикновени състояния - някои спортисти преживяват състояния, които наричат „игра извън зоната" или „игра извън границите на ума". Такива състояния могат да бъдат:
    * Липса на усилия - постига се почти невъзможното без почти никакви усилия, мисъл и съмнения. Самото тяло има усещането, че лети, носи се или е покрито със защитна стена, която пречи на противниците да го докоснат
    * Изменение на възприятията - времето се ускорява, забавя или спира; зрението се изостря и очертанията на предметите се виждат по-ясно, а самите предмети (напр. баскетболния кош) изглеждат по-големи и пропускането им е невъзможно
    * Предусещане - знае се какво ще е следващото действие на противника
    * Господство на разума - появява се усещането, че може да се повлияе над определени действия, като посоката на полета на топката например
    * Превъзходство - усещането, че играта е жива и има собствена енергия

След като вече знаем колко полезна е медитацията за психиката и тялото, ни остава единствено да изберем някоя от техниките за медитиране и да започнем да я практикуваме.

Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Защо страдаме от пролетна умора?
« Отговор #132 -: Март 14, 2009, 09:36:31 am »
Защо страдаме от пролетна умора?


Всички живи същества се подчиняват на биоритмите. В зависимост от тях се променя и нашето здравословно състояние, интелектуалните ни възможности и настроението. А конкретна причина за това са промените в концентрацията на хормоните в кръвта.

От тази гледна точка зимата и лятото са относително стабилни периоди, но през пролетта и есента организмът е в преход - той се пренастройва. През пролетта се ускорява обмяната не веществата, клетките растат активно, а това разстройва дейността на някои органи. Затова се изострят и някои здравословни проблеми - особено гастрити и язви.

През пролетните месеци храносмилателната система започва да работи по-активно, но се отделят по-малко защитни ферменти. Ако човек е изложен на по-голям стрес през този период, рискът за здравето нараства.

Медицината не приема "на сляпо" това обяснение на пролетния дискомфорт. Според специалистите, изострянето на различни състояния през пролетта се дължи са няколко основни причини:

Недостиг на енергия - През зимата натрупаните от организма "запаси" се изчерпват, а възстановяването им все още не е достатъчно активно. Затова проявите на отпадналост и понижаване на имунитета са често срещани.

Обездвижване - По правило през зимните месеци човек се движи по-малко, а прекарва повече време на закрито. Резултатът от всичко това е поява на апатия, отпадналост, болки в мускулите и ставите.

Слънчева радиация - Тя са засилва през пролетта, а заедно с нея нараства и емоционалната възбудимост.

Резки промени в атмосферното налягане - Те предизвикват главоболие, общо влошаване на здравословното състояние, понижаване или повишаване (в зависимост от особеностите на организма) на кръвното налягане.

Променливост на времето - Резките промени във времето - значителните температурни амплитуди, подлагат тялото на допълнителен стрес.

Недостиг на витамини - Недостатъчното количество витамини и минерали предизвиква сънливост, понижаване на работоспособността, лесна умора, особено в края на работния ден.

Според психиатрите, сезонните депресии зачестяват на възраст 20-30 години, като при жените те са 2-3 пъти по-често срещани отколкото при мъжете.

 

здраве.bg
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Хапче позволява да се яде, без да се дебелее
« Отговор #133 -: Март 17, 2009, 09:23:04 am »
Хапче позволява да се яде, без да се дебелее



Учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско откриха, че ензимът Ем Джи Ей Ти 2, съдържащ се в тънките черва на мишките и хората, може да позволи да бъде създадено хапче-мечта. То ще дава възможност на хората да ядат каквото си поискат, без да дебелеят и без да страдат от диабет и сърдечносъдови заболявания, съобщиха в. "Дейли мейл" и в. "Дейли телеграф".

Въпросният ензим е наречен "ограничител на тлъстините". Той определя дали мазнините, поети с храната, създават енергия или се натрупват в областта на талията като подкожни тлъстини.

Учените открили, че мишки, у които липсва генът за ензима Ем Джи Ей Ти 2, ядели висококалорична храна, но не дебелеели и месата им не се отпускали. Учените са убедени, че ако активността на въпросния ензим се потиска с лекарства, хората ще могат да се преборят с наднорменото телесно тегло и със затлъстяването.

Изследването на екипа, ръководен от д-р Робърт Фаризи, е публикувано в сп. "Нейчър медисин".


БТА
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Пациентите, вярващи в Господ, понасят по-лесно агресивните терапии


Пациентите, които са засегнати от рак в неговия късен стадий и смъртта скоро ще ги застигне, са по-склонни да се подложат на агресивна терапия, ако вярват в Бог, в сравнение с онези, които не са вярващи, сочат резултатите от американско изследване, цитирани от Ройтерс и Франс прес.

Пациентите, които разчитат на вярата си в Бога, за да се справят със заболяването си, е по-вероятно през последната седмица от живота си да се подложат на интензивно лечение, което цели увеличаване на продължителността им на живот, в сравнение с онези пациенти, които не разчитат толкова много на религиозната си вяра. Тези лечения често водят до влошаване на качеството на живот и до по-мъчителна смърт в сравнение с терапиите, които целят да облекчат страданията на пациентите.

Онези, които вярват в Бог, вероятно избират по-агресивни терапии, защото смятат, че Господ може да ги дари с божествено изцеление или че по време на животоподдържащото лечение ще се появи чудодеен лек, заяви главният автор на изследването Андреа Фелпс от медицинския център "Бет Израел Дийкънис" в Бостън. Изследването обхванало 345 раково болни в няколко онкологични центъра в САЩ. Резултатите от него са публикувани в Journal of the American Medical Association. БТА
Активен
Страници: 1 ... 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 ... 16   Нагоре
« назад напред »