Персеидите са един от най-красивите метеоритни потоциЕдин от най-силните метеорни потоци на годината може да се види тази вечер, съобщава РИА Новости, като цитира руския Институт по астрономия.
Вечерта на 12 август се очаква да бъде наблюдаван пикът на метеорния поток Персеиди и според прогнозите на небето ще се появят повече от 100 падащи звезди в час.
Дали времето ще позволи и дали ще могат да се видят от България, не става ясно, но по данни на Международната метеорна организация пикът ще бъде наблюдаван между 20,30 и 23,00 ч. българско време.
Метеорите са остатъци от комети, които представляват конгломерат от замръзнали газове и прахови частици.
С течение на времето при преминаване на кометите около Слънцето тяхната свързваща фракция изчезва, но частиците продължават да летят по старата орбита на кометата, разсейвайки се с времето по цялата й орбита.
Всяка година при преминаването на Земята през областта на пресичане с орбитата се наблюдава явлението метеорен поток.
За родоначалник на потока Персеиди се смята кометата 109Р/Суифт-Тътъл (с орбитален период около 130 години), открита през 1862 г. Суифт-Тътъл последно е преминала покрай Слънцето през 1992 г.
Земната орбита преминава близо до орбитата на кометата и затова на 12-13 август всяка година Земята се сблъсква с частици и отломки, изграждали опашката на кометата.
Персеидите са един от най-красивите и стабилни метеоритни дъждове.
Астрономите отбелязват, че тази година условията за наблюдение не са много благоприятни – намаляваща Луна близо до последна четвърт, което ще позволи да се видят само най-ярките метеори.
Всъщност метеорните потоци и особено тези, които пораждат дъждове, не са съвсем безопасни.
Те представляват реална заплаха за орбиталните спътници. Онези от спътниците, които са работили сравнително дълго на орбита, са осеяни от миниатюрни ударни кратерчета.
Често пъти се налага космонавтите да правят специални защити за слънчевите панели по време на метеорни дъждове – както екипажът на станцията „Мир” през 1998 г.
Но досега трагични събития поради сблъсъци с метеорити почти не е имало.
Най-неприятният инцидент е загубата на спътника Olympus през август 1993 г.
dnes.bg