Възможността да се наблюдават обширни територии в реално време става все по-реална със старта на американския проект за създаване на 2,3 гигапикселна камера. Тя може да бъде инсталирана на безпилотен летателен апарат или самолет. Новото устройство ще е по-малко и по-леко от предшествениците си, и ще работи в инфрачервения диапазон.
Въздушното наблюдение бързо се развива. До сега бяха представени 66 Мп сензор Angel Fire и 39 Мп BuckEye, а по-съвършеният Gorgon Stare ще мине тестове догодина. През февруари се появи и информация за проект на DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – агенция за съвременни отбранителни проекти) „Автономно повсеместно наблюдение над земни обекти в реално време – система за получаване на изображения“ (Autonomous Real-time Ground Ubiquitous Surveillance - Imaging System, ARGUS-IS) – 1,8 Гп летящо „око“, което се монтира на платформа с тегло 227 кг, която се прикачва към летателните апарати Predator и A160 Hummingbird. ARGUS-IS е достатъчно мощно устройство за следене на много отделни обекти, включително пешеходци и движещ се транспорт в широка зона на обхват. Но тази система вече остарява и военните искат по-съвършени изделия. Новата цел е да се получи иновативен сензор с покритие на още по-голяма наблюдавана територия с висока резолюция във видимия и инфрачервения диапазон.
Сред другите задължителни характеристики са малкото тегло, ниска консумация и разходи, и способност за функциониране на малки летателни апарати. На практика, необходимо е да се създаде устройство с резолюция 2,3 Гп и скорост на снимане от два кадъра в секунда. В нагледно представяне това би било еквивалентно на покритие на област от 62 кв.км с резолюция 0,3 метра. Това е значителна крачка напред в сравнение с Angel Fire, покриващ една десета част от тази територия с много по-ниска резолюция. А инфрачервеният спектър позволява да се разглеждат обекти, които са невидими при обикновени условия – например, на тъмно или скрити в димна завеса.
Военните сега търсят изпълнител на тази амбициозна задача. В същото време, технологиите се развиват със стремителни темпове. Вече са разработени устройства, които широко се използват в граждански области, наблюдаващи сухопътни и морски граници, критична инфраструктура, спасителни операции и охрана.
DARPA обаче винаги изпреварва гражданските технологии с една крачка и освен 2,3 Гп сензор, се занимава и с разработката на ARGUS-IR – версия на системата, функционираща само в средния и дългия инфрачервен спектър, където топлите обекти се различават по тяхното излъчване. ARGUS-IR ще има резолюция само 200 Мп, която след това ще бъде доработена до 400 Мп. Но способността да се откриват движещи се обекти (в това число и хора) даже и на тъмно и скрити зад някои материали, е много ценна. Скриването от всевиждащите очи на „Големия брат“ става все по-трудно, а обзорът на голямо пространство от множество летателни апарати с предаване на изображение в реално време само ще способства още повече за това.
pcworld.bg