[float=left]
[/float]Обикновено избираме обувки по цената, цвета, модата и на последно място по удобство. Често пъти прилагателните модерни и удобни много трудно, почти невъзможно се съчетават със съществителното обувки.
Ето някои правила, които ще ви помогнат.1. Ако купувате сандали, вземете си с половин номер по-големи. Иначе при ходене палецът ви ще стъпва на ръба на обувката и даже ще излиза от нея. Тъй като вече фирмите не правят половинки номера и работят с различни по размер калъпи, изходът е да пробвате различни модели, докато намерите вашия.
2. Въпреки разпространения мит новата обувка не бива да ви стиска и не се разпъва от носене. Затова не си купувайте малки обувки, а търсете вашия точен номер.
3. Носът на сандала трябва да бъде закръглен и достатъчно широк, за да има място за пръстите.
4. Сводът на обувката трябва да бъде мек и добре да поддържа свода на крака. Може да си купите и да си залепите допълнителна лепенка за свод.
5. Широки каишки – задължително трябва да бъдат по-широки от 1 см. На витрината и на снимките обувките с тесни каишки изглеждат толкова секси, но на практика от дългото ходене или стоене права, те се впиват болезнено в кожата, а от триенето дори могат да направят рани.
6. По възможност избирайте сандали с отворени пръсти и странична част, но със затворена пета. Този модел ще ви гарантира стабилност на походката и минимални рискове от изкълчване на глезена.
7. Токчето – оптималната височина е между 3 и 5 см. Ако носите по-високи токове повече от 10 часа на ден, може да се разболеете от остеохондроза*. Обувките на платформа може да ви докарат застой на кръвта, а съвсем без ток – плоскостъпие.
Търсенето на обувки за някои жени е истинско мъчение и изпитание на нервите. Някои носят малък номер, други голям, едни имат тесен крак, други – широк. Затова понякога меренето продължава с дни. Но с малко повече обикаляне по магазините и може би компромис относно най-модерния цвят в момента, ще си изберете едновременно удобни и хитови сандали.
* Остеохондроза – Медицинската енциклопедия дава следното определение: разпространено дистрофическо заболяване на гръбначния стълб, характерно с поражение на междупрешленните дискове с последващо поражение на междупрешленните стави и свързващия апарат на гръбнака. Наричат я още ревматизъм и радикулит.
az-jenata.bg