www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Коледа !  (Прочетена 28517 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

starsssss

  • Гост
Коледа !
« -: Декември 14, 2008, 05:34:21 pm »


В предимно християнските страни Коледа е икономически най–значимият празник в годината, а се отбелязва като светски празник и в много страни с малко християнско население. Свързва се с размяна на подаръци в семейството, както и с подаръци от Дядо Коледа и други митични персонажи.



Ритуали:

Всички бдят още от предишната Бъдни вечер около огъня в очакване. В огнището проблясват пламъците от бъдника още от Игнажден. Около огъня коледарите пеят песните си и наричат за добро, радост и късмет. От силата на огъня очакват
изреченото да се сбъдне. Бъдникът, както и огънят също е магически. На някои места, когато той почне да догаря, извеждат мъжката челяд навън и около огнището остават само невестите – да се раждат все женски животни от стоката. Трески от бъдника се закопават в лозята за плодородие и добро вино, или се хвърлят в реката за здраве и дълъг живот. От бъдника се оставя и по една недогоряла главня, която всяка вечер от Коледа до Йордановден се пали и се гаси с вино – да предпазва от болести домашните животни.Трапезата не се вдига цял ден.Пепелта се пази през всичките дни от Игнажден до Йордановден, а после се събира и служи за лек на различни болести през цялата година.Трапезата не се вдига цял ден.Когато домакинът стане от трапезата, ходи приведен, за да са така приведени до земята и отрупани с плод клоните на дърветата.На плодните дръвчета се връзва слама, за да раждат.Често стопанинът или малко момче люто се заканват на дърветата, които не дават достатъчно плод, а после някой ги успокоява — „Недей, от догодина ще родят“, като се е вярвало, че наистина започват да раждат.




Гадания и предсказания:

По пепелта от бъдника се гадае за плодородието. Ако дървото изгори и стане на пепел, годината ще е добра и плодородна.



Коледуване:

Народната традиция е свързана с обичая коледуване. Основни участници са момци в предженитбена възраст. Подготовката им започва от Игнажден. Тогава разучават коледните песни, създават се коледарските групи, определя се водача на групата, който е по-възрастен и женен. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят „шарени тояги“. Времето за коледуване е строго определено от традицията — от полунощ до изгрев слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджоли, вампири, таласъми и др. свръхестествени същества. Коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.
Народната традиция е свързана с обичая коледуване. Основни участници са момци в предженитбена възраст. Подготовката им започва от Игнажден. Тогава разучават коледните песни, създават се коледарските групи, определя се водача на групата, който е по-възрастен и женен. Облечените празнично
коледари са с накичени с китки калпаци,а в ръцете си носят „шарени тояги“. Времето за коледуване е строго определено от традицията — от полунощ до изгрев слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджоли, вампири, таласъми и др. свръхестествени същества. Коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят. Коледарите обхождат домовете на групи,като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Стопанинът кани около трапезата младите мъже и ги черпи с вино и ракия, а после момата ги дарява с вит кравай. Даряват ги още с пари, месо, боб, брашно, вино и др.Коледарите си избират цар, или станеник — млад мъж, който знае коледарските песни, има артистична душа, щедра ръка и добро сърце.Някога желаещите да коледуват е трябвало да искат специално разрешение от царя бан, което говори за посветителските функции на този обичай. С коледуването, сурвакането на Нова година, риненето на обори на Св. Силвестър (2 януари), къпането на Йордановден (Богоявление) момчетата показват, че вече са пораснали и могат да се оженят. Обикновено групите от коледари се състоят още от старец, баба, трохобер, гайдар и четници певци. Старецът и бабата разсмиват, трохоберът събира даровете, гайдарът свири, четниците пеят. В някои райони коледарите се правят на котараци, мяукат и известяват за пристигането си. Момците коледари са облечени празнично, като за голям студ, какъвто обикновено е, с калпаци, окичени с наниз пуканки и китка от чемшир, с геги в ръце. Навсякъде по къщите ги чакат с радост, освен ако мъка някоя, смърт или болест не са сполетели дома. Първо се тръгва от къщата на най-личния човек в селището — кмета, попа, също и даскала.Домакинът посреща коледарите с кравай и забодена в него пара. Домакинята дава сито с пшеница, което коледарите ръсят из къщата, за да се народи през идващата година. На някои места, ако в къщата има мома за женене, тя приготвя специален писан кравай за любимия си. После всички писани краваи се излагат на обществено място, за да се оценят кой колко струва и да ги откупят с наддаване. Всеки момък откупува кравая на момичето си. Ако в някоя мома са влюбени повече момци, те наддават помежду си.




Пеят се песни за всеки от семейството - от най-възрастния (както по старшинство, така и по уважение) до най-малкия. Песните са за здраве и дълъг живот, за имот, берекет, късмет, любов, щастие и добра среща, за радост, игри и веселия. Пее се на орач, овчар, свещеник, кмет, шивач…

Коледарските песни нямат чет, но особено обичани са тези за прекрасни девойки, които надгряват слънцето или си поръчват риза от Света Богородица,надпяват славея, посрещат в градината два бели гълъба годежари, очакват първото си либе. Юначни момци препускат с коне вихрогони и надбягват слънцето, гонят сури елени, сражават се с турски войски, слизат в долния свят, за да си изведат оттам любима. Видно място в песните заемат пожеланията и благословиите.
Една от основните цели на коледуването е да се оповестят раждането на ново състояние на вселената, подреждането и организирането на света. Затова в голяма част от коледарските песни е запазен образът символ на световното дърво, а предсказаното в тях звучи съдбовно.




Сурвакарски благословии:

„Да сте живи,
живи и здрави
за много години!
До пета, до шеста,
до седма, до осма,
девета, десета —
до сто петдесета!“

„Сурва,сурва година,
здрава, здрава гърбина
златен клас по нивята
сладък плод за децата
вечен мир по земята!“


„Сурва,сурва година,
весела година!
Едър клас на нива
голям грозд на лоза,
жълт мамул на леса,
пълна къща с коприна,
червена ябълка в градина,
живо-здраво до година,
до година, до амина!


Забрани:

Ако две групи коледари се срещат, не е на добре — през лятото ще вали град или друго зло ще сполети.За да не се случи това, двете групи се бият помежду си или си разменят топузите.Същата забрана важи и за русалийските дружини, които ходят през Мръсните дни.

Метеорологични прогнози:

- Коледният ден показва какво ще бъде времето през годината. „Топла Коледа — нездрава година“, казва народът ни и се      надява на дълбок сняг и ясни   студени дни.
- Ако има скреж по дърветата, ще има изобилие.
- Ако небето е звездно, грахът ще има добра реколта.
- Ако Коледа е в понеделник, зимата ще е тежка, а пролетта и лятото ще са дъждовни. Есента ще е суха, гроздето няма да е  много добро, също и   виното. Няма да е добра годината и за кошерите и меда. Най–сполучлива ще е за властници, войводи и управници.
- Ако Коледа е във вторник, зимата ще е снеговита, а пролетта — дъждовна. Есента ще е суха, пшеницата и плодовете няма да са много добри. Да   внимават пътуващите по море. Ще има мед и масло в изобилие.
- Ако Коледа е в сряда, зимата ще е тежка, а пролетта – суха. Ще има грозде и вино в изобилие. Враговете ще печелят успехи в мир.
- Ако Коледа е в четвъртък, зимата ще е мека, а пролетта и лятото – ветровити. Зеленчуците и медът ще намалеят. Плодовете и маслото ще са много.   Силните ще загубят позиции.
- Ако Коледа е в петък, зимата ще е много зла, лятото ще вали, есента ще е суха, а гроздето — в изобилие. Князете ще ги хвалят, войниците ще се   радват.
- Ако Коледа е в събота, през зимата ще трупа много сняг. Пролетта ще е ветровита, лятото — с дъжд. Плодовете няма да са много, но ще са хубави.   Овцете ще се разболяват. Могат да се очакват природни стихии и бедствия — пожари, земетръси. Възрастните хора да внимават за здравето си...



« Последна редакция: Декември 14, 2008, 05:52:19 pm от starsssss »
Активен

ogi_nenchev

  • SuperUploader
  • Карма: +480/-3
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Август 23, 2008, 06:14:16 pm
  • Публикации: 678
  • Торент Клиент:
  • Профил в bpoke.com: oginenchev
Re: Коледа !
« Отговор #1 -: Декември 14, 2008, 07:53:14 pm »
РОЖДЕСТВО
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=mnqapstnlSI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=mnqapstnlSI</a>
Рождество
/Ваня Костова/

Звън дочух - далечен звън,
звън - внезапен и тревожен,
Камбана влезе в моя сън
и ме погали спомен...

Звезда над мене изгоря,
нощта от болка потрепери,
Прошепна хор - във храм аз бях,
дете бях и се молех!

Запалих свещ от друга свещ,
ръка целунах на старица,
и нещо скъса се във мен,
като в ранена птица...

Глас забравен - нощен глас -
дочух камбаната да плаче,
с душа горчива като мен -
с душата на сираче!

Забравих страх,усетих Бог -
и светлината ме прегърна...
И времето за дълго спря -
аз в себе си се върнах...



Stratia- Tiha nosht ( Silent Night)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=G3j1qbB8mtw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=G3j1qbB8mtw</a>
« Последна редакция: Декември 14, 2008, 07:56:56 pm от ogi_nenchev »
Активен

Flora

  • Гост
Re: Коледа !
« Отговор #2 -: Декември 15, 2008, 03:37:11 pm »


Коледното дърво

Коледната елха е един от най-популярните символи на Коледата. Традиционно Коледната елха се украсява за 24 Декември и украсява дома до 6 Януари.

Присъствието на Коледната елха, в домовете на хората има своята хилядолетна история.


В древен Египет с настъпването на зимното слънцестоене е имало обичай домът да се украсява с палмови клонки, символизиращи триумфа на живота над смъртта.


През късното средновековие по време на Коледните празници Германците и Скандинавците са поставяли зелени растения в домовете си или отвън точно до входната врата за да покажат надеждата си за идването на пролетта и краят на студената зима.


Римляните украсявали с дръвчета със свещи тяхните домове и си разменяли подаръци по време на тържествата в чест на бог Сатурн.
Келтите обличали дъбови клонки с плодове в чест на боговете на жътвата.


Историята на Коледната елха е дълга и оспорвана. Едни вярват, че традицията води началото си от езическите празненства, други твърдят, че е чисто християнски обичай.

Според една легенда Мартин Лутер пръв започва традицията на украсяване на коледната елха.В една зимна нощ около 1500г. от новата ера, вървейки през гората между покритите със сняг дръвчета , той вижда как звездите блещукат на лунна светлина между клонките на дърветата, сякаш са украсени с безброй свещи. Възхитен от гледката, Мартин Лутер донася във своя дом малка елхичка която украсява със свещи и по този начин споделя с децата си видяното от него през ноща.

Традицията с украсата на Коледната елха в домовете от Германия тръгва из целият свят.

В Англия Коледната елха се свързва първо със кралица Виктория и сватбата и с принц Алберт който бил германец. През 1841 година той украсява Коледна елха в замъка Уиндзор за да му напомня за неговият роден дом.

Украсата на Коледната елха все още била домашно приготвяна. Младите дами прекарвали часове докато изработвали декорацията на елхата.

През 1850 година започва фабричното производство на украса за Коледната елха. Започват да се произвеждат стъклени топки и хартиени гирлянди.

По това време започва навлизането на Коледната елха и в останалите европейски страни, някои от които като средиземноморските все още не възприемали напълно този символ.

В САЩ по времето на Американската революция от 18 век хесианските наемни войници пренесли традицията за Коледната елха. Както и многото емигранти от европа. Тогава е било все още трудно намирането на украса за елхата особено в т.н. Див Запад.

По-късно с развитието на технологиите започва и производството на първите изкуствени елхи, първо в Германия а след това и в САЩ.
Активен

Flora

  • Гост
Re: Коледа !
« Отговор #3 -: Декември 15, 2008, 03:38:06 pm »
Коледа по света

Англия

Всяка домакиня приготвя коледен пудинг, в който пъхва монета от шест пенса. Някои семейства предпочитат пая пред пудинга или пък маслени сладкиши от бадемово тесто със захаросани плодове. В менюто преди десерта е включена и знаменитата супа от костенурки и, разбирасе пуйката.
В навечерието но Коледа и на следващия ден по улицитемогат да се видят многобройни карнавали и тайствени пиеси в които играят маскирани актьори. По стар езически обичай костюмите им са направени от дълги широки ленти.
Нарастваните на деня е знак на по нови сили и това се празнува по няколко начина: преплуване на река на 25 декември и лов на лисици на 26.
Малко по на север шотландците предпочитат Нова година пред Коледа. Тогава те имат 3 дневна почивка.


Холандия

От векове насам Sinter Klaas (Дядо Коледа) идва от Испания по средата на ноември. Всички, дори и кралицата, го посрещат на пристанището. Едва пристигнал Дядо Коледа тръгва да види дали децата са послушни. Той разполага с три седмици - до 6 декември, за да прецени кой заслужава подарък и кой - не. В деня на отпътуването му всички деца излизат на улицата, размахат знаменца, пишат му писма и всичко това при звъна на чурковни камбани и оръдейни залпове. Приготвят се чифт обувки, пълни със сено и моркови за кончето на Дядо Коледа. Бисквити и бонбони, хвърлени в дворовете, предвещават минаването му през квартала. А постоянният му спътник е Черният Пиет - той носи подаръци за лошите деца.


Дания

Четире седмици преди Коледа датчаните украсяват венец от борови клонки, в който слагат четири свещи и запалват първата. И така всяка неделя до Коледа палят по една. Първата е неделята на запалването. Втората непременно е посветена на приготвянето на сладкишите (непременно с канела). След това трябва да се украси елхата с червени панделки, датски знаменца и сърца от слама. Четвъртата неделя е денят на приятелството и обичта. Тогава се пият топло вино и ракия. Улиците и витрините са оцветени в зелено и червено.
В Дания няма Дядо Коледа, а червен дух на име Жул, който много прилича на снежен човек.
Вечерята на 24 декември е традиционна . херинги, патица или печено прасе с цветно зеле, карамелизирани картофи и компот. За десерт - ориз с бадеми и канела. След това всички пеят и танцуват в очакване на червения дух.


Италия

На 24 декември италианците празнуват и Деня на дървото. Обичаите са много, но общото между тях е голямата козуначена кифла, която служи за коледен сладкиш. Тя се пази за постната вечеря на 24-и и е предшествана от различни каши и змиорки. Традиционната пуйка е за обяда на 25-и.
Коледните пазари затварят вратите си с невероятно шествие на 5-и януари вечерта, точно преди да си появи магьосницата Бефана, която раздава подаръците в по голямата част на Италия. На непослушните деца се полага само по парченце въглен, и то от захар.


Швеция

Там коледа е нещо свещено. Свещено до такава степен че шведите са построили цял лунапарк. Въпреки потока от туристи традициите се спазват стриктно. Например тази със свещичките като в Дания. Коледните празниции започват на 1-ви декември. На 13-ти декември, денят на Санта Лусия, момичетата обличат бели рокли, украсяват главите си с корони от по четири свещи и пеят фолклорни песни. Както в Дания, вечерята минава под знака на херингите и ориза с канела, сервирани върху червена покривка. Един дух, който определя и съдбите, е назначен да раздава подаръците.


Испания

Коледа в Испания е предимно семеен празник: след 22 часа на 24 декември всечки ресторанти са затворени. Хората се прибират вкъщи и чакат литургията в полунощ. Пирът започва след това: моруна, кестени, и пуйка в Южна Испания, бадемова супа и гъска - в Северна. Десертът е бадемов сладкиш с мед.


Германия

Приготовленията за Коледа започват още през ноември. Пешеходните зони и магазините се украсяват. И в Германия Коледата е преди всичко семеен празник. На нея се събира цялото семейство и младите идват при старите, колкото и далече да живеят. Всички заедно сядат около богата трапеза, за да хапнат от традиционните немски специалитети - гъска с ябълки, пфеферкухен и лубкухен и не на последно място щолен. Особеното на този сладки със стафиди и много мазнина в приготвянето му. Той може да се направи месеци предварително и да се яде на Коледа, като запазва вкусовите си качества.


Франция

Франция е голяма държава и всяка област добавя по нещо типично свое към коледната традиция. Още на 1-ви декември всяко дете получавашарен, картонен календар с 24 прозорчета. Зад всяко прозорче има изненада - малко лакоство. На 24-ти декември се отваря последнот и най голямо прозорче. В празничната вечер около бляскавите светлинки на елхата семейството похапва пуйка с кестени и различни изискани специалитети, закупени специално за случая - миди, охлюви, риба сомон и великолепен много скъп пастет от гъши дроб. В Елзас, област която в последните столетия е била ту част от Франция , ту от Германия, традицията гласи : печени кестени и греяно вино.


Гърция

Гръцките коледни и новогодишни традиции са особенно тясно свързани с религията. Елхата се подрежда на 24.12 и си разваля 12 дни след това, точно след Йордановен или Фота, както го наричат гърците. На бъдни вечер се яде също както у нас потно - ошаф, баница, щрудел, боб. Почти същия е и обичаят - коледуване.
И в Гърция Коледа е семеен празник - всички заедно отиват на църква, всички заедно хапват от свинското, печената пуйка със зеле и изключително вкусната баклава със сусам, канела и портокалови кори която не липсва в никоя къща. Подаръците се раздават на Нова година. Айос Василис е любимият светия на гръцките деца. Той е техния Дадо Коледа.
Активен

Flora

  • Гост
Re: Коледа !
« Отговор #5 -: Декември 20, 2008, 06:09:23 pm »


"Тиха нощ, свята нощ" стана на 190 г.

Коледната песен "Тиха нощ, свята нощ", която милиони хора по целия свят ще запеят на 24 декември, тази година празнува 190 г. от създаването си в австрийско селце, опустошено от Наполеоновите войни преди близо два века.

Повече от 10 000 гости от цял свят се очаква да пристигнат в заснежения Оберндорф близо до Залцбург - града на Моцарт - за да отдадат почит на песента на мястото, където е била изпълнена за пръв път на Коледа 1818 г. "Stille Nacht, Heilige Nacht", както е оригиналното й заглавие, се пее на повече от 330 езика и е най-известната коледна песен на планетата.

Но в мразовития 24 декември 1818 г. скромният помощник пастор Йозеф Мор има само едно желание: да даде подкрепа и утешение на паството си, смазано от мизерията, която цари в Централна Европа по онова време. Той моли своя приятел, учителя Франц Ксавер Грубер да съчини музика за шестте строфи, които е написал две години преди това.

Заедно те изпълняват песента по време на религиозната служба, акомпанирайки си с китара, отбелязва АФП. Макар и радушно приета от аудиторията, песента в началото се пее само в тиролското селце. Пътуващи певци я разпространяват извън границите му и така тя завладява цяла Европа.

"Тиха нощ, свята нощ" е изпълнена пред кралския двор в Лондон през 1827 г., после в Москва през 1831 г. и в Ню Йрк през 1839 г. Йозеф Мор умира като неизвестен пастор през 1848 г. и така и не узнява за небивалия успех на произведението си. Колкото до Франц Ксавер Грубер, той научава за това едва през 1854 г., когато авторството на песента се приписва на залцбургския композитор Михаел Хайдн, брат на Йозеф Хайдн.

Простичката песен прекрачва социалните, религиозните и културните бариери и се пее от всички, независимо от раса, политически схващания и социално положение. "По свой начин Оберндорф може да се възприеме като малкия Витлеем на тази песен", казва гордо Николаус Ербер, сегашният пастор на църквата в селцето. Тя е издигната на същото място, където се е намирала църквицата, където песента е прозвучала за пръв път.

Предлагаме ви част от песента на немски език по-долу:

Stille Nacht, Heilige Nacht!

Stille Nacht, heilige Nacht!
Alles schläft, einsam wacht
Nur das traute, hochheilige Paar.
Holder Knabe im lockigen Haar,
Schlaf in himmlischer Ruh,
Schlaf in himmlischer Ruh.

Познатите ни думи в превод звучат така:

Тиха нощ, свята нощ!

1. Тиха нощ; свята нощ!
Всичка земя е в тишина;
Виж! Витлеемската светла звезда
Мъдрите кани от чужда страна,
Гдето Христос се роди.

2. Тиха нощ! Свята нощ!
Песен сега на похвала
Ангели пеят със радостен глас!
Вест за спасене донасят до нас:
Ето, Спасител дойде!

3.Тиха нощ! Свята нощ!
Всичка земя пей с веселба;
Богу во вишните да се даде
Слава и почет; от всякъде пей:
Мир за всегда на земя!

Вариант на английски език:

Silent night, Holy Night!

Silent night, holy night
All is calm, all is bright
Round yon virgin mother and Child
Holy infant so tender and mild
Sleep in heavenly peace
Sleep in heavenly peace

Песента е преведена на над 300 езика и диалекта, според колекцията на Wallace Bronner, Frankenmuth, Michigan, USA. Ако сте любопитни да узнаете, как звучи "Тиха нощ, свята нощ" на чешки или китайски език, можете да посетите официалния сайт на песента ТУК.


actualno.com
Активен