[float=left]
[/float]Учени в CERN стигнаха в понеделник невъобразимо близко до момента на раждане на Вселената.
При експеримент на британския екип те успяха да пресъздадат условията, съществували една милионна от секундата след Големия взрив.
Сблъсквайки със скорост почти равна на тази на светлината атомни частици в Големия хадронен колайдър в Швейцария те са постигнали температура от 10 трилиона градуса. Това е 1 милион пъти по-горещо от ядрото на Слънцето и почти толкова, колкото е била нажежена материята на вселената при Големия взрив.
Поредицата от "мини Голям взрив" са били толкова мощни, че учените се надяват да принудят атомните частици да започнат да се сливат в субатомни съставни и да доведат изследователите до откриването на фундаменталните градивни блокове на Вселената.
Надеждите са, че като създадат нещо като "гореща гъста супа", те ще докажат съществуването на цяло ново състояние на материята, което теоретиците наричат Кварк глоун плазма. Кварките са смятани за възможно най-микроскопичните положително заредени частици, изграждащи протоните. Те са скрепени помежду си от глуони - друг вид субатомни частици.
Ако това бъде експериментално доказано, може да бъдат открити едни от фундаменталните сили, свързващи всичко, което ни заобикаля.
Д-р Дейвид Еванс, член на британския екип, съобщи, че след експеримента всички са избухнали в аплодисменти. "Толкова сме развълнувани! Сблъсъкът създаде наняколко пъти мини Голям взрив и най-високите температури и плътност, постигани когато и да е в историята по време на опит."
Сблъсъците са започнали официално в 10:20 днес край Женева. Частиците са били ускорени в противоположни лъчи до 0.999 скоростта на светлината. След това са фокусирани в още по-тесни лъчи, които са се сблъскали в детектора, известен като ALICE (A Large Ion Collider Experiment).
Ударът предизвикал разлитане във всички посоки на хиляди частици и създала температура от 10 трилиона градуса - състояние на материята, което се смята че не е постигано никъде другаде във Вселената от Големия взрив преди 13.75 млрд. години насам.
Това е 13 милиона пъти по-мощно от всички регистрирани досега сблъсъци на т.нар. тежки йони. Досега в Големия хадронен колайдър бяха правени експерименти с протони. Тези частици са доста по-леки, поради което и експлозиите от сблъсъка им бяха по-слаби.
ALICE е сложен уред с размери 15 на 25 метра и тегло от 10 000 тона. В експериментите с него участват около 1000 инженери и физици от 100 института в 30 държави.
По време на сблъсъците от понеделник данните се записват със скорост от 1.2 гигабайта в секунда. Събраният материал се равнява на около 3 милиона компактдиска.
dnevnik.bg