« Отговор #51 -: Октомври 22, 2009, 06:24:05 am »
[float=left]
[/float] [justify]
Починал е Абдел Басет ал-Меграхи - единственият обвинен за атентата над шотландското селце Локърби, предаде Ройтерс, позовавайки се на британската телевизия Скай Нюз.
Шотландският адвокат на либиеца Тони Кели обаче е коментирал пред Ройтерс, че информацията на Скай нюз е невярна и Меграхи е жив.
Припомняме, на 20 август шотландските власти освободиха Меграхи, заради влошеното му здравословно състояние.
"Пускаме го, за да умре", заяви при освобождаването му правосъдният министър на Шотландия.
Либиецът, който страда от рак на простатата в последен стадий, излежаваше доживотна присъда.
Меграхи бе осъден през 2001 г. за бомбения атентат срещу самолет на американската авиокомпания "ПанАм" над шотландското селце Локърби през 1988 г.
Самолетът, който превозваше главно американски граждани от Ню Йорк, беше взривен като при експлозията загинаха всички 259 пътници и екипаж на борда и 11 души на земята.
Освобождаването на Абделбасет ал Меграхи предизвиква вълна от недоволство сред западните страни, а в САЩ и Великобритания се разразява истински дипломатически скандал.
Британското външно министерство отхвърли твърденията, че освобождаването на атентатора от Локърби Абделбасет ал Меграхи е свързано с търговски договори с Либия.
Външният министър Дейвид Милибанд заяви, че всички решения свързани със случая на Меграхи, са били изцяло на шотландските министри и шотландското правосъдие.
По-късно обаче правосъдният министър на Великобритания Джак Стро призна, че освобождаването на атентатора от Локърби е свързано с петролна сделка.
„Търговията с Либия изигра важна роля при решението на Великобритания да включи осъдения за атентата над Локърби либиец Абдел Басет ал-Меграхи в двустранно споразумение за прехвърляне на затворници, каза Стро.
Не липсваха и коментари, намесващи осъдените в Либия българските медици.
В отговор на обвиненията и критиките, отправени от семействата на жертвите от атентата, либийският лидер Муамар Кадафи заяви, че „шокът от освобождаването на Меграхи сред семействата на жертвите, прилича на негодуванието на либийците от освобождаването на българските медицински сестри и палестинския лекар през 2007 г., осъдени за умишленото заразяване на над 400 либийски деца със СПИН".[/justify]
news.bgМожете да коментирате тази новина в