Отварям тази тема за тези, които като мен се наслаждават и на подземните красоти на страната ни. Приканвам ви да споделяте лични впечатления и фотографии от посетени от вас обекти.Ще започна с Ловешка област.Гледайки и слушайки разни предавания в националния ефир, оставам с убеждението за непознатост на областта и достъпа до нея.
Съева дупка – Подземната перла на Стара планинаЗа мен като местен шовинист или като посетител на по-голяма част от известните пещери у нас, ще кажа – това е най-красивата пещера в България.
Най-важното за пещерата:Къде се намира:Пещера Съева дупка се намира на 2 км от село Брестница, обл. Ловеч; на 110 км от София; на около 60 км от Ловеч, на 20-на км от Луковит.
Как се стига до там:Поемете от София по автомагистрала Хемус, и малко след Ябланица, там където магистралата свърши, поемете към Ловеч. Когато стигнете до село Брестница, в центъра на селото ще видите голяма табела указваща посоката към пещера Съева дупка-4 км. Една от многото забележителности около София.
• Зала 1 – Купена- Наименованието на първата зала идва от високия 3,5 м сталагмит, наподобяващ купа със сено. Сравнително бедна на образувания, в сравнение с останалите зали.
• Зала 2 – Срутището – Името й ясно подсказва, че някъде из залата ще видим масивини скални блокове, вероятно вследствие на отдавнашно заметресение. Там целият таван е обсипан с красиви малки сталактити, приличащи на капки дъжд, стичащи се по него. Дължината им е около 10-20 см. Както във всяка друга пещера човешкото въобржение е дало имената на някои образувания- Органът, Минарето, тъжащата майка на поета Димчо Дебелянов.
• Зала 3 – Хармана- по форма тя е кръгла с почти равна като повърхност. Тук се намира и най- големият сталактон в пещера Съева дупка с размери 4,5 м височина, и диаметър 13 метра. Изключително образувание. Акустиката тук е забележителна. Някога в тази зала са се състояли концерти. Интересни са хеликтитите, които единтвено тук може да видите. Това са наклонени сталактити, вследствие на въздушните потоци вътре в самата пещера. Поради това посоката на капките вода, стичащи се от тавана се отклонява встрани. Неверотно!
• Зала 4 – Белият замък – с много въображение може да разграничите фигурите на слон, лъв, мраморни колони, балдахини и какво ли още не… Зависи колко развито е въображението ви. Но най-внушителното пещерно образувание в тази зала е големият сталактон, наподобяващ средновековен замък с неговите кули, тераси и красива архитектура.
• Зала 5 – Космос – името й идва от образуванието, приличащо на космическа ракета в полет. Тук може да видите и сложно оформени сталагмити. С достатъчно въображение ще разграничите Кремълските дворци, Белоградчишките скали, вкаменена жаба.
Малко полезна информация за пещера Съева дупка:Пещера Съева дупка е под №33 в Списъка със 100-те Национални туристически обекта
Температура в пещера Съева дупка: 7-11 градуса целогодишно
Влажност: 0коло 90 %
Дължина: 205 м
Надморска височина: 520 м
Деветашка пещераРазположена е на около 7 km от Летница и на 15 km североизточно от Ловеч, близо до село Деветаки, на източния бряг на река Осъм.
Информация за пещерата:
https://bg.wikipedia.org/wiki/Деветашка_пещераДеветашка пещера е сред Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз под номер 30в (има печат на БТС)
Пещера Проходна – „Очите на Бога“„Там, където небето и реката се сливат… Там където цветовете на изгревите и залезите са по-ярки от мечтите, Там където Господ гледа…“
1. Как да стигнем до там?
От София се поема по автомагистрала Хемус и оттам покрай Правец и Ябланица се хваща пътя за Луковит. Достигайки до село Румянцево отклонихме на северозапад следвайки табелите за Карлуково. Цялото разстояние според GPS-а е около 115 км.
2. През 1962 г. е обявена за природна забележителност.
3. В пещерата са снимани няколко български и чуждестранни филма, между които и „Време разделно“ както и на съветско-български филм „По следите на капитан Грант“.