« Отговор #32 -: Април 22, 2010, 09:31:35 am »
[float=left]
[/float] [justify]
Европа понесе редица загуби след изригването на вулкана Ейяфятлайокутл в Исландия, но самите исландци гледат с чувство за хумор на проблемите, които природната стихия донесе.
Жителите на северната страна гледат на Ейяфятлайокутл като на един вид национален съдник, който си отмъщава за униженията, на които те бяха подложени от Европа от началото на финансовата криза през 2008 г. С краха на исландската банкова система се изпариха и спестяванията на около 340 000 британци и холандци. Лондон и Хага оттогава искат да им бъдат изплатени около 3,9 млрд. евро, като отправят претенциите си към една страна, която в миналото беше богата и която сега е доведена до положението да проси помощ от Международния валутен фонд, отбелязва БТА.
Омотани в преговори по този въпрос, по който отказват да правят отстъпки, жителите на островната държава днес не спират да се шегуват, че последното желание на умиращата исландска икономика е било прахът й да бъде разпръснат над Европа. Друга широко разпространена шега сред исландците е, че британците са им поискали пари в брой (бел.ред. - cash на английски), но понеже в исландската азбука няма буквата C, то исландците са могли да изпратят на Европа само пепел (бел.ред. - ash).
Според някои исландци страната им през годините на луд икономически растеж е загубила душата си и именно това в крайна сметка е довело острова до крах.
Според скорошен доклад на исландския парламент ситуацията се е влошила още повече и заради некомпетентността на действащото правителство. Притеснени от финансовото си фиаско, исландците възприемат изригването на Ейяфятлайокутл като призив за осъзнаване и за завръщане към позабравените национални ценности. Мнозина са уверени, че сега природната стихия е сплотила жителите на острова.
[float=right][/float] В същото време специалисти обявиха, че изригването на Ейяфятлаокултл дори е подействало положително върху природата. Дали това е така обаче тепърва ще трябва да се доказва. Сега на дневене ред е друг вулкан. Специалистите са съсредоточили поглед към активността на вулкана Катла, който за последно е изригвал през 1918 г. Той е под много по-голям ледник, който е в съседство с мястото на настоящото вулканично изригване. Историята показа, че често пъти е имало феноменът на т.нар. съседно изригване, т.е. изригването на Ейяфятлаокултл е било последвано от това на Катла.
"Ейяфятлаокултл е по-скоро кротък вулкан. Той не е много свиреп. Катла е много по-яростна от него. Тя е високо активна и ако изригне това ще бъде наистина опасно", предупреди Ейнарсон, цитиран от Ройтерс.[/size][/justify]
www.dariknews.bg