« Отговор #3 -: Октомври 05, 2008, 02:14:39 pm »
Hitachi 7K1000 (HDS721010KLA330)Някогашните IBM Deathstar, сега HitachiGST DeskStar, определено живеят втори живот и със сигурност може да заявим, че той е доста по-сигурен и предлага много по-добри възможности в сравнение със старите модели. Но нека оставим миналото и погледнем в настоящето, където в момента разполагаме с Deskstar 7K1000. Името му подсказва максималния предлаган капацитет – 1000 GB, или 1 TB. Имайте предвид, че Hitachi залага и на два по-нови модела – новите 7K1000.B и E7K1000 (подобрен вариант на 7K1000.B).Характеристики на Hitachi 7K1000
● Скорост на въртене – 7200 rpm.
● Кеш буфер – 32 MB
● Закъснение – 4,17 ms.
● Време за търсене – 8,2 ms.
● Търсене с пълно завъртане – N/A ms.
● Скорост на трансфер до SATA – 300 MB/s (теоретично).
● Скорост на трансфер до буфера – 133 MB/s (теоретично).
● Брой плочи – 5 (максимално).
● Издръжливост при удар (работна) – 70 G, 2 ms.
● Издръжливост при удар (в покой) – 300 G, 2 ms.
● Работна температура – 5–60°С.
● Консумация (работна) – ~12,3 W.
● Ниво на шум – 2,9 dB.
Въпреки наличието на по-нови модели, 7K1000 определено има какво да покаже – второ поколение PMR, 32 MB кеш буфер, технология за пестене на енергия, динамичен контрол на четящите глави, дори и SATA300 интерфейс. Общо взето, що се отнася до характеристиките на хартия, 7K1000 почти не изостава от конкуренцията. В действителност обаче нещата са малко по-различни.
Продуктовата линия 7K1000 използва 200 GB дискови плочи за изграждане на терабайтовият модел и вероятно вече се досещате, че става дума за 5 плочи, и 10 четящи глави. Това в голяма степен оправдава и по-високата консумация и разсейвана топлина спрямо конкурентните в този материал продукти. Моделът на Hitachi определено е най-топлият от всички. Този терабайтов диск със сигурност има нужда от вентилация за поддържане на по-прилични температурни нива, въпреки вградените в диска технологии за енергоспестяване (какво ли би се случило без тях!).
7K1000 предлага някои много добри инженерни решения, например технология за предпазване на четящите глави от допир с магнитната плоча – проблем, който от много време бе непреодолим за производителите и често водеше до загуба на информация и физически повреди по дисковете при наличие на външна интервенция по HDD по време на работа. Главите на диска се паркират по специален начин, дори и когато има случай на внезапна загуба на мощност (прекъсване на подаването на електричество) – енергията се взема от все още въртящия се дисков пакет.
По принцип серията 7K1000 е създадена само заради два модела – 750 GB и 1 TB, и притежава всички тези новости (преди няколко месеца те бяха специално само за най-скъпите варианти с много голям обем), които вече може да срещнете дори при новия 160 GB 7K1000.B.
За съжаление терабайтовият 7K1000 се прояви като най-бавния диск от тестваните и представените в този материал (с изключение на Western Digital Green), но ако погледнем скоростите, които той успя да постигне, ще установим, че те като цяло изобщо не са лоши, дори напротив – Hitachi 7K1000 1 TB ще ви осигури достатъчно производителност, а що се отнася до издръжливостта, фирмата заявява, че имате на разположение този диск “24 х 7” (24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата).
Western Digital Caviar Green 1 TB (WD10EACS)
Western Digital е една не толкова известна сред потребителите (изключвам ентусиастите, за които няма нищо по-хубаво от WD Raptor и VelociRaptor) компания за производство на твърди дискове. Макар и незнайно за някои хора, тя продължава да създава много добри дискове. В последно време WD решиха да преименуват и преподредят малко продуктовата си линия. Моделите Caviar вече са три и фирмата със сигурност няма да ви мъчи с някакви странни наименования, а по-скоро трябва да запомните три цвята – зелен, син и черен. В тази последователност говорим за най-бавните към най-бързите модели от фамилията Caviar, но не се заблуждавайте, че Green означава зелен диск или нещо бавно, което човек не си заслужава да забелязва дори. Всъщност “зелените” дискове на WD имат доста предимства, едно от които е възможността да си купите терабайтов вариант.Характеристики на WD Caviar Green
● Скорост на въртене – 5400 rpm.
● Кеш буфер – 16 MB
● Закъснение – 4,17 ms.
● Време за търсене – 8,2 ms.
● Търсене с пълно завъртане – N/A ms.
● Скорост на трансфер до SATA – 300 MB/s (теоретично).
● Скорост на трансфер до буфера – 144,5 MB/s (теоретично).
● Брой плочи – 5 (максимално).
● Издръжливост при удар (работна) – 65 G, 2 ms.
● Издръжливост при удар (в покой) – 250 G, 2 ms.
● Работна температура – 5–60°С.
● Консумация (работна) – ~7,5 W.
● Ниво на шум – 2,9 dB.
Зеленият диск на Western Digital претендира за сериозна екосъобразност, понеже има много ниска консумация (емисията на въглероден диоксид в атмосферата намалява с над 13 килограма за 1 година при използването на този диск вместо еквивалентни предложения на конкуренцията). Наред с това може да се похвали и с по-ниска цена, а нека не забравяме и факта, че предлага цели 1000 GB дисково пространство. Всичко това не е за пренебрегване, когато става дума за избор на нов HDD с по-съществен обем.
WD има технология за динамично управление на главите и скоростта на въртене на дисковия пакет, която е наречена IntelliPower и в случая със “зеления” вариант IntelliPower е настроен за 5400 rpm (по-хитрите от вас веднага биха се замислили за “ускоряването” на IntelliPower до 7200 rpm, но просто няма да успеете). Към “зелената” страна на WD Caviar Green трябва да добавим и наличието на “само” 16 MB кеш буфер. За този обем много пъти съм казвал, че за 9 от 10 потребители няма да има почти никакво значение при ежедневната им работа пред компютъра. Към “Intelli”-гентните технологии на WD трябва да добавим IntelliSeek, която се грижи за оптимални времена на търсене и консумацията на енергия, и IntelliPark, която следи нивото на вибрациите и паркирането на четящите глави с цел по-малкото им износване и защита от физически наранявания. Caviar Green 1 TB притежава дори StableTrac – закрепване на мотора на диска от двете страни за понижаване на вибрациите и стабилизиране на дисковия пакет.
Факт е, че поради по-ниската скорост на въртене на дисковия пакет WD Caviar Green разсейва и също така консумира по-малко, а освен това е практически напълно тих. Това определено е един много тих диск. Поради тези три особености WD Green е доста подходящ за използването му като външно устройство посредством SATA/USB2.0 HDD кутия, без наличие на особено адекватно охлаждане.
По време на тестовете за производителност съвсем логично WD Caviar Green показа най-ниски резултати, но един съвременен 5400 rpm диск с 16 MB кеш буфер просто няма как да отчете по-добра скорост от също съвременен 7200 rpm диск. Поне засега е невъзможно. В случая обаче Western Digital успя да покрие двете крайности в нашето сравнение – както за най-бавен, така и за най-бърз диск.