www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Интернет и Компютри  (Прочетена 153039 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
CloneCD - Инсталация, конфигурация и работа
« Отговор #15 -: Октомври 16, 2008, 01:02:02 pm »
CloneCD - Инсталация, конфигурация и работа


CloneCD е един от най-известните софтуери за CD to CD копиране. Програмата ще ви помогне да създадете идентични с оригинала копия на компакт дискове, без загуба на каквото и да е качество. Буквално ще клонира вашите дискове, тъй като приложението преодолява повечето защити при копиране на CD. Също така може да правите image (image - голям файл с данните, свалени 1:1 от CD-то) файлове на твърдия си диск, които в последствие да запишете на диск или да заредите във виртуално устройство. Записва в RAW режим, което и позволява да има пълен контрол върху записваната информация. CloneCD може да копира както стандартни CD дискове, така и DVD (поддържа използваните в момента формати DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R Dual Layer и DVD-RAM), защитени със система против копиране SaveDisk 3. Програмата работи също с ISO и UDF файлове, създадени с помощта на други приложения, например Nero или CloneDVD. Без проблем CloneCD се справя и със защитени аудиодискове. С приятелски настроеният към потребителя интерфейс, приложението позволява да копирате дисковете с няколко кликания с мишката.


Изтегляне:

Oфициална страница: http://www.slysoft.com/
Лиценз: Shareware (Платена – включва 21 дневен пробен период)
Линк за изтегляне: CloneCD
Размер: 2.55 MB

Инсталация:

Самият процес протича както при всяка друга стандартна инсталация.
След като изтеглите програмата, стартирайте инсталационният файл. Ще видите следния прозорец:

Този помощник ще ви помага през цялата инсталация на програмата. Препоръчително е да затворите всички други програми преди да започнете с инсталацията. Това тук е стандартното (License Agreement) Лицензно споразумение на програмата. Прочетете го и ако сте съгласни с него натиснете върху I Agree (Приемам лицензното споразумение). Натиснете върху Cancel (Откажи), ако не приемате условията на лиценза.

Бележка: Ако искате да инсталирате CloneCD трябва задължително да приемете лицензното споразумение.

Натиснете върху Next (Следващ >) за да продължите. Ще видите следният прозорец:

От този прозорец трябва да изберете кои компоненти на CloneCD да бъдат инсталирани:
• Program Files (required) – Това са програмните файлове. Те са задължителни за работа с CloneCD.
• Desktop Icon – Тази опция може да постави икона на CloneCD на работният плот. Тя не е задължителна и ако желаете може да я изключите.

Натиснете върху Next (Напред>) за да продължите.

Тук трябва да изберете къде да се инсталира CloneCD. По подразбиране то ще се инсталира в директорията C:Program FilesSlySoftCloneCD. Ако искате да изберете друга папка, натиснете върху Browse… (Преглед…) и посочете място по ваш избор.

Бележка: Където и да инсталирате CloneCD трябва да имате поне 5 MB свободно пространство на твърдия диск.
Бележка 2: Ако ще инсталирате CloneCD на Windows Vista, трябва да го инсталирате от потребителски акаунт, който има администраторски права.
Бележка 3: Ако ще инсталирате CloneCD на Windows Vista, трябва да го инсталирате в дял, различен от този, в който е инсталиран самият windows. Така ще се избегнат нежелани конфликти.

Когато сте готови, натиснете Intall (Инсталация) за да започне инсталационния процес. Ще видите следната картина:

Тук програмата започва да се инсталира. Инсталационният процес отнема не по-повече от двадесет секунди.

След като инсталацията завърши ще видите следният прозорец:

Ако видите този прозорец може да бъдете сигурни, че CloneCD се е инсталирал успешно на компютъра ви. Натиснете върху Close (Затвори прозореца) за да продължите. Ще ви се появи следното:

От тук програмата ви съобщава, че компютърът трябва да се рестартира за безпроблемната работа с нея. Натиснете върху Yes (Да) за да рестартирате веднага, или натиснете върху No(Не сега) за да рестартирате системата по-късно.
След като стартирате програмата за първи път ще видите следният прозорец:

От тук трябва да изберете на какъв език да бъдат диалоговите прозорци в CloneCD. За радост българският език присъства в пакета.


След като изберете интерфейсния език, натиснете върху OK. Ще видите следният прозорец:

Това са правилата за използване на програмата. Прочетете ги, и ако сте съгласни с тях натиснете върху I Agree (Приемам правилата). Натиснете върху I Disagree(Не приемам правилата), ако не приемате условията на лиценза. Може да изберете тази опция:

• – Ако активирате тази опция повече никога няма да видите този прозорец, иначе ще трябва да натискате върху I Agree всеки път, когато стартирате програмата.

Бележка: Ако искате да инсталирате CloneCD трябва задължително да приемете правилата за използване.
Натиснете върху I Agree. Ще видите следният прозорец:

От тук програмата ви казва, че тя не е безплатна, но може да се възползвате от всичките й опции за 21 дена. Ако имате лиценз, натиснете върху Order... и попълнете формуляра, но ако желаете първо да я пробвате, натиснете върху Try It!(Пробвай сега!). Програмата ще се стартира:
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
CloneCD - Инсталация, конфигурация и работа
« Отговор #16 -: Октомври 16, 2008, 01:15:51 pm »
Пръв преглед


От пръв поглед забелязваме, че програмата притежава приятен и удобен интерфейс.
Основният работен прозорец е разделен на две части – отгоре са представени всички функции на програма, а останалата част е отделена за извеждане на подробна информация за работата, която върши CloneCD.

Меню

File (Файл):

• Read to File… (Бърз клавиш - R) – От тук може да четете image файл, т.е. да копирате CD/DVD в дисков образ, който да запишете в компютъра си.
• Write from File… (Бърз клавиш - W) – От тук може да запишете image файл, т.е. да запишете вече създаден дисков образ на CD/DVD носител.
• Copy CD… (Бърз клавиш - C) – Копиране на дискове. Тази опция служи за копиране на един CD/DVD диск на друг.
• Erase CD… (Бърз клавиш - E) – Изтриване на дискове. Чрез тази опция може да изтривате CD/DVD RW дискове.
• Exit (Бърз клавиш – Ctrl+X) – Изход. От тук може да затворите програмата.

Tools (Инструменти):

• Log… (Бърз клавиш - L) – Лог прозорец. Чрез тази опция може да показвате/скривате долната част на програмата за извеждане на подробна информация за работата на CloneCD.
• Settings… (Бърз клавиш - S) – Отваря прозореца с настройки на CloneCD. Тук може да конфигурирате програмата по ваш избор.
• Select Skin… (Бърз клавиш – Ctrl+K) – Избери кожа. От тук може да избирате по какъв начин да изглежда вашият CloneCD.
• Rescan Scsi / IDE Bus (Бърз клавиш – Ctrl+S) – Сканиране на Scsi / IDE Bus. Стартирайте тази опция ако добавите ново CD/DVD RW+/- устройство, или ако премахнете такова, за да може програмата да обнови информацията си.
• Check for CloneCD Update… (Бърз клавиш – Ctrl+U) – Провери за ъпдейт на CloneCD. Стартира автоматична проверка за нови версии на програмата.


Help (Помощ):

• Help… (Бърз клавиш - H) – Отваря помощният файл на програмата.
• Info… (Бърз клавиш – Ctrl+A) – Отваря прозорец с информация за програмата и нейните автори.
• Visit SlySoft Homepage… (Бърз клавиш – Ctrl+H) – Отваря интернет страницата на производителите на CloneCD.

Лента с инструменти:

Пълен достъп до всички необходими опции на програмата е възможен и чрез лентата с инструменти, като всички функции са отбелязани с интерактивни икони. По този начин лесно може да четете, да записвате дискове, да ги копирате или просто да ги изтриете.
Read to image file - (Бърз клавиш - R) – От тук може да четете image файл, т.е. да копирате CD/DVD в дисков образ, който да запишете в компютъра си.

Write from image file - (Бърз клавиш - W) – От тук може да запишете image файл, т.е. да запишете вече създаден дисков образ на CD/DVD носител.

Copy CD… (Бърз клавиш - C) – Копиране на дискове. Тази опция служи за копиране на един CD/DVD диск на друг.

Erase CD… (Бърз клавиш - E) – Изтриване на дискове. Чрез тази опция може да изтривате CD/DVD RW дискове.

Конфигурация:

Може да влезнете в настройките на програмата от менюто Tools > Settings или чрез бързият клавиш S. Ще видите следният прозорец:

Language (Език):

От тук може да изберете интерфейсен език на програмата. За радост на всички български потребители мога да кажа, че присъства и българският език. Другите езици из между които може да избирате са Английски(English), Немски(Deutsch), Френски(French), Италиански(Italian), Испански(Spanish), Руски(Russian) както и още над двадесет езика.
След като изберете интерфейсен език натиснете върху OK за да се запомнят настройките.


Auto Insert Notification Settings (Настройки за авто-разпознаване на дискове):

• Enable Auto Insert Notification - Разрешаване на авто-разпознаване на дискове. По този начин програмата автоматично ще разпознава дисковете, които зареждате в някое от вашите CD устройства.

След като изберете дали да оставите тази опция включена, натиснете върху OK, за да се запомнят настройките.

Auto Play (Настройки за автоматично стартиране на дискове):

• Play Data Discs automatically – Авто-възпроизвеждане на дискове с файла.
• Play Audio Discs automatically – Авто-възпроизвеждане на аудио дискове. Когато заредите диск с аудио файлове на вашето CD-устройство, то той автоматично ще бъде стартиран.

След като изберете дали да оставите Play Data Discs automatically и Play Audio Discs automatically включени натиснете върху OK, за да се запомнят настройките.

CloneCD Update (Актуализация на CloneCD):

• Automatically check for new CloneCD Version – Автоматична проверка за актуализации на CloneCD. По този начин винаги когато стартирате програмата тя ще проверява за по - нови версии.

След като изберете дали да оставите тази опция включена или не, натиснете върху OK за да запомните настройките.

Buffer Settings(Настройки на буфера):

Buffer Settings (Настройки на буфера):
• Buffer size (Размер на буфера): Чрез стрелката може да увеличавате и намалявате размера на буфера. В момента той е 22.71 МБ. Ако сте го променили и желаете да го върнете по подразбиране натиснете върху Default(Върни настройките по подразбиране).

Buffer Underrun Protection Buffer (Защита от разрушение на буфера):
• Buffer Size (Размер на буфера): Чрез стрелката може да увеличавате и намалявате размера на буфера, който защитава от разрушаване на дисковете. В момента той е 8.37 МБ. Ако сте го променили и желаете да го върнете по подразбиране натиснете върху Default(Върни настройките по подразбиране).

Drive Control (Управление на CD устройства):

• Eject Media – Чрез тази опция може автоматично да „изваждате/изхвърляте” дискове от вашите CD-устройства.
• Lock Drive – Чрез тази опция може да блокирате/заключвате CD-устройства на компютъра.

След като изберете дали да оставите тази опция включена или не, натиснете върху OK за да се запомнят настройките.

Select Sounds (Избери звуци):

Select Sounds (От тук може да избирате различни звукови съобщения за различни действия на програмата):
• Succes Sound – От тук трябва да изберете какъв да бъде звукът при успешно изпълнение на дадена задача. В полето под текста може да видите какъв звук е зададен в момента. От Browse…(Преглед…) може да изберете друг звук по ваше желание, а от Test(Тестване), да чуете песента. Ако пък желаете да изключите съобщаването за дадената команда, просто махнете отметката от Succes Sound.
• Error Sound – От тук трябва да изберете какъв да бъде звукът при появата на грешка при изпълнение на дадена задача. В полето под текста може да видите какъв звук е зададен в момента. От Browse…(Преглед…) може да изберете друг звук по ваше желание, а от Test(Тестване) да чуете песента. Ако пък желаете да изключите съобщаването за дадената команда, просто махнете отметката от Error Sound.
• Insert Sound - От тук трябва да изберете какъв да бъде звукът когато програмата поиска да заредите празен диск по време на изпълнение на дадена задача. В полето под текста може да видите какъв звук е зададен в момента. От Browse…(Преглед…) може да изберете друг звук по ваше желание, а от Test(Тестване) да чуете песента. Ако пък желаете да изключите съобщаването за дадената команда просто махнете отметката от Insert Sound.
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Работа с CloneCD:
« Отговор #17 -: Октомври 16, 2008, 01:26:58 pm »
Работа с CloneCD:

Read to image file(четене на image файл)

От тук може да четете в image файл, т.е. да копирате CD/DVD в дисков образ, който да запишете в компютъра си.
За да започнем, стартирайте програмата:


Изберете дисковото устройство, CD-Reader - там, където се намира диска който ще е източника на информацията. В този случай аз използвам два, но повечето хора имат само един, което разбира се няма никакво значение в момента.
В дясната страна на прозореца е показана подробна информация за всяко дисково устройство. Тази информация ви е нужна за да знаете дали избраното устройство поддържа например записване на CD/DVD дискове, четене на CD/DVD дискове, четене на аудио дискове и други. В конкретният случай ако искате да направите дисков образ от CD-RW файл, трябва да проверите дали срещу Can read CD-RW Discs пише Yes. Ситуацията е същата и при DVD-дисковете.

Сега е моментът да поставите диска, на който ще правите дисков образ!!! Изберете дисковото устройство и натиснете върху Next >(Напред). Ще видите следният прозорец:

От тук трябва да изберете каква информация има в диска, на който желаете да направите дисков образ, а именно:
• Audio CD – Маркирайте тази опция ако дискът, който ще копирате е музикален (списък с тракове).
• Data CD – Изберете тази опция ако дискът, който ще копирате е пълен с всякакви файлове (списък на файловете във вид на дървовидна структура).
• Game CD – Изберете тази опция ако дискът, който ще копирате е с игра.
• Multimedia Audio CD – Маркирайте тази опция ако дискът е мултимедиен.
• Protected PC Game – Маркирайте тази опция ако дискът с игра, който ще копирате е защитен.

След като изберете вида на диска натиснете върху Next >(Напред >). Ще видите следният прозорец:

Това е последният прозорец преди започването на операцията. Ако желаете да се откажете натиснете върху Cancel.

Тук трябва да изберете къде ще запишете новополученият файл, който ще бъде в .CCD формат. От Browse…(Преглед…) изберете място по ваш избор.
Може да изберете и следната опция:
• Create “Cue-Sheet” – Ако изберете тази опция, ще бъде създаден „Cue-Sheet” .(cue) файл. С него може да записвате дисковия образ с друга програма (например Alcohol 120%).

Когато сте готови натиснете върху OK.

Четенето на диска ще започне:

Четенето на диска вече е започнало! Времетраенето на операцията зависи от големината на диска и информацията в него. Ето подробна информация за моментното състояние:
• Elapsed Time – Тук е изписано изминалото време от началото на операцията.
• Remaining – Тук пише колко време остава до края на операцията. То може да се променя в зависимост от натоварването на системата.
• Current Speed – Тук може да видите с каква скорост се копират данните на вашият компютър.

След като четенето завърши е видите следният прозорец:

Read from ImageFile(запис от image файл)

От тук може да запишете image файл, т.е. да запишете вече създаден дисков образ на CD/DVD носител. Това важи за случаите, когато имате записващо CD-RW или DVD-RW устройство.

За да започнем, стартирайте програмата:


От този прозорец трябва да изберете дисковият образ, който искате да запишете на CD/DVD носител. Натиснете върху Browse…(Преглед…) изберете Image файла. В дясната страна на прозореца ще излезне информация за дисковия образ, като големина на диска и други. Имате и още една възможност:
• Delete after a successful Write – Изберете тази опция, ако искате програмата да изтриете дисковият образ след успешното записване на диска.

След като изберете дисковият образ, който ще записвате натиснете върху Next >(Следващ >). Ще видите следният прозорец:

Тук е момента когато трябва да заредите празен диск, на който да запишете дисковият образ. След това, ще видите следният прозорец:

От този прозорец трябва да изберете каква информация има в диска:
• Audio CD – Маркирайте тази опция ако дискът, който ще записвате е музикален (списък с тракове).
• Data CD – Изберете тази опция ако дискът, който ще записвате е пълен с всякакви файлове (списък на файловете във вид на дървовидна структура).
• Game CD – Изберете тази опция ако дискът, който ще записвате е с игра.
• Multimedia Audio CD – Маркирайте тази опция ако дискът е мултимедиен.
• Protected PC Game – Маркирайте тази опция ако дискът с игра, който ще записвате е защитен.

От Write Speed трябва да изберете скорост, с която да бъде записан диска. Препоръчвам ви да си остане по подразбиране, на Max(Максимално), защото освен, че ще бъде най-бързо, но и най-безопасно.

Това е последният прозорец преди да започне записа на диска. Бъдете сигурни, че сте избрали/задали всичко както трябва. Ако искате да промените нещо, върнете се назад, като натиснете бутона < Back. Ако сте готови, натиснете OK и ще видите следният прозорец:



Записването на диска вече е започнало! Времетраенето на операцията зависи от големината на диска и информацията в него. Ето подробна информация за моментното състояние:
• Elapsed Time – Тук е изписано изминалото време от началото на операцията.
• Remaining – Тук пише колко време остава до края на операцията. То може да се променя в зависимост от натоварването на системата.
• Current Speed – Тук може да видите с каква скорост се записват данните на диска.
От Main Buffer и Sub Buffer може да видите нивото на главния и второстепенния буфер.

След като записването завърши, ще видите следният прозорец:

Това означава, че записването е преминало успешно! Поздравления!

Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Работа с CloneCD
« Отговор #18 -: Октомври 16, 2008, 01:39:34 pm »
Copy CD

Копиране на дискове. Тази опция служи за директно откопиране на CD върху друг диск, за създаване на идентично с оригинала копие. Това важи за случаите, когато имате четящо и записващо CD устройство. Също така е възможно и когато имате само едно устройство(записващо).

За да започнем стартирайте програмата:


Изберете дисковото устройство(четящото), CD-Reader - там, където се намира диска който ще е източника на информацията.
В дясната страна на прозореца е показана подробна информация за всяко дисково устройство.

Натиснете върху Next >(Напред). Ще видите следният прозорец:

Тук е момента когато трябва да заредите диска(източника на информация), който ще копирате.
Ще видите следният прозорец:

От този прозорец трябва да изберете каква информация има в диска, който ще копирате:
• Audio CD – Маркирайте тази опция ако дискът, който ще копирате е музикален (списък с тракове).
• Data CD – Изберете тази опция ако дискът, който ще копирате е пълен с всякакви файлове (списък на файловете във вид на дървовидна структура).
• Game CD – Изберете тази опция ако дискът, който ще копирате е с игра.
• Multimedia Audio CD – Маркирайте тази опция ако дискът е мултимедиен.
• Protected PC Game – Маркирайте тази опция ако дискът с игра, който ще копирате е защитен.

След като изберете вида на диска, натиснете върху Next >(Напред >). Ще видите следният прозорец:

Тук трябва да изберете къде ще запишете image файла, който ще бъде в .CCD формат. Програмата първо ще направи image файл и после ще го записва. От Browse…(Преглед…), може да изберете място по ваш избор.

Може да изберете и някоя от тези опции:
• Create “Cue-Sheet” – Ако изберете тази опция, ще бъде създаден „Cue-Sheet” .(cue) файл. С него може да записвате дисковия образ с друга програма.
• Delete after a successful Write – Изтрива дисковият образ след успешно записване.
• Copy “On the Fly” – Използвайте тази опция ако искате да копирате диска директно върху другия, а не посредством дисков образ(image файл). Записа става по-бързо, защото не чакате да се направи image файла, а след това да се запише.
Забележка: Това се използва тогава, когато скоростта на четене е по-голяма от тази на писане, ако сте сигурни, че диска не е надраскан и че нямате проблеми с четенето на този диск. Ако сте убедени във всичко това, то можете да използвате тази опция, ако не (и това е моя съвет) - направете първо image файл и после го записвайте.

Това е последният прозорец преди да започне четенето и записването след това. Бъдете сигурни дали сте избрали всичко както трябва.След като натиснете върху Next > (Следващ >) ще видите следният прозорец:

Четенето на диска вече е започнало! Времетраенето на операцията зависи от големината на диска и информацията в него. Ето подробна информация за моментното състояние:
• Elapsed Time – Тук е изписано изминалото време от началото на операцията.
• Remaining – Тук пише колко време остава до края на операцията. То може да се променя в зависимост от натоварването на системата.
• Current Speed – Тук може да видите с каква скорост се копират данните на вашият компютър.

След като четенето завърши ще видите следният прозорец:

Сега програмата ви приканва да изкарате/изхвърлите диска, който вече е копиран и да вкарате/заредите празният диск, на който да запишете току що създаденият дисков образ. След като заредите празен диск, натиснете върху OK.

Ще видите следният прозорец:

От този прозорец трябва да изберете каква информация ще има в диска:
• Audio CD – Маркирайте тази опция ако дискът, който ще копирате е музикален (списък с тракове).
• Data CD – Изберете тази опция ако дискът, който ще копирате е пълен с всякакви файлове (списък на файловете във вид на дървовидна структура).
• Game CD – Изберете тази опция ако дискът, който ще копирате е с игра.
• Multimedia Audio CD – Маркирайте тази опция ако дискът е мултимедиен.
• Protected PC Game – Маркирайте тази опция ако дискът с игра, който ще копирате е защитен.

От Write Speed трябва да изберете скорост, с която да бъде записан диска. Препоръчвам ви да си остане по подразбиране.
Simulate Writing - това представлява симулация на запис на диск без да се записва диска.


Това е последният прозорец преди да започне записа на диска. Бъдете сигурни дали сте избрали всичко както трябва.

След като натиснете върху OK ще видите следният прозорец:

Четенето на диска вече е започнало! Времетраенето на операцията зависи от големината на дисковият образ и информацията в него.

След като записването завърши е видите следният прозорец:

От тук разбираме, че вече диска е копиран успешно! Поздравления!

Erase CD

Изтриване на дискове. Чрез тази опция може да изтривате CD/DVD RW дискове.

За да започнем, стартирайте програмата:


Сега трябва да заредите/вкарате диска, който трябва да се изтрие. Ще видите следната картина:

Това е последният прозорец преди да започне изтриването на диска. Има една опция в ляво, която може да използвате:
• Fast Erase – Активира опцията Fast Erase. Тя служи за много по-бързо изтриване на диска.

Info on inserted Disc(Информация за диска):
• Disc can be erased – От тук може да разберете дали диска може да се трие. В случая е Yes, което означава че може.
• Disc is empty – От тук може да разберете дали диска, който сте вкарали е празен. В случая отговора е No, което съответно значи, че диска не е празен. Е, значи програмката ще има малко работа :-) .

Натиснете OK.

Ще видите следната опция:

От тук програмата ви съобщава, че цялата информация на диска ще бъде изтрита. Изберете Yes(Да) и ще видите следният прозорец:

Дискът се изтрива! След като процеса приключи ще видите следното:

Дискът е изтрит успешно!


Толкова за CloneCD. Нека сега накратко да видим какво представлява защитата на компактдисковете.
Съществуват многобройни механизми за защита и всеки производител ползва някакъв, за да предпази продуктите си от неправомерно размножаване. Най-популярните са LockBlocks, Cactus Data Shield, Copylock, Protect-CD и Safecast. Невъзможно е да ги заобиколите с обичайни средства. Дали едно CD е защитено или не, не може да се определи с просто око, освен ако не е бил ползван Lockblocks, който прави допълнителен кръг на външния край на диска. Стандартна защита, прилагана при Laserlok, Securom и Safedisc, са целенасочени грешки върху носителя. CD-ROM устройството или директно прекратява работа, ако не успее да ги интерпретира правилно, или ги коригира автоматично. Ако тези грешки бъдат коригирани, копието е неизползваемо, тъй като на приложенията е указано да ги търсят и ако не ги намерят, не могат да бъдат изпълнени.

Заключение:

Знам, че са ви известни и други подобни програми, но запомнете името CloneCD. Тя ще ви свърши чудесна работа. Програмата е идеалният инструмент за създаване на архивни копия на вашата музика или cd-та с каквито и да е данни, независимо дали те са защитени или не! Поддържа всички актуални формати. Именно заради лесната и интуитивна работа с CloneCD, се надявам да съм ви убедил, че това е една прекрасна програма. Приятелски настроеният към потребителя интерфейс на CloneCD, копира почти всяко CD само с няколко щраквания на мишката! Програмата буквално "клонира", т.е. прави точно копие на дисковете, независимо от защитата им. Програмата поддържа многоезиков интерфейс, включително и български. Ако следвате всички инструкции, едва ли ще изпитате някакви затруднения при работа с CloneCD.


Програмата е много добра, но за съжаление не е безплатна. Сами си преценете, дали си заслужава да тествате пробната 21-дневна версия на програмата.

Автор: Янко Димитро
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Re: IT NEWS
« Отговор #19 -: Октомври 16, 2008, 09:58:15 pm »
PhotoScape


Системни изисквания: Windows 98, Me, NT, 2000, XP, Vista

Официален сайт: http://www.photoscape.org/ps/main/index.php

Лиценз: Freeware

Причината, поради която реших да ви запозная с PhotoScape, е умелото съчетаване на функционалност, изключително лесна и интуитивна работа със софтуера и – не на последно място – страхотни резултати. Освен всичко това програмата идва с доста богата колекция от шаблони, текстури, рамки, икони и най-различни други графични елементи, което е плюс не само за начинаещите потребители, но и за професионалистите. Определено трябва да се спомене и бързината на програмата, дори и в режима Batch Convert.

Интерфейс

Инсталационният процес е максимално улеснен и с него няма да имат проблем даже начинаещите. Въпреки че неведнъж съм ви предупреждавал да не натискате механично бутона Next, тук съвсем спокойно може да го направите. След броени секунди инсталацията приключва и приложението е готово за стартиране от иконата на работния плот или от меню Start.

Ще ви посрещне много приятен динамичен стартов екран, от който имате достъп до абсолютно всички опции на програмата. Ако случайно пък скучаете, може да разглеждате произволни снимки, които се изтеглят от www.flickr.com и се обновяват ръчно или на определени интервали. Въпреки че приложението обединява в себе си различни функционални модули, авторът е успял в много голяма степен да предложи на потребителите един унифициран и интуитивен интерфейс.

При голяма част от модулите работният прозорец е разделен на три части. Вляво се намира навигационния панел, който освен бърз достъп до всички директории и устройства на компютъра осигурява възможност за преглед и извеждане на допълнителна информация на селектираното изображение – резолюция, размер и т.н. Основната, а и най-голяма част от работния прозорец е отделена за работен плот, върху който ще следите нанасяните промени върху съответното изображение.

Вдясно ще откриете множество менюта, сортирани по категории, които ще ви позволят да направите допълнителни или фини корекции. Тези менюта и възможности са различни и какви са те зависи изцяло от работния модул, който сте избрали. В горната част на прозореца ще откриете стандартната лента с инструменти, която тук е организирана по малко по-различен начин. Върху нея под формата на отделни табове са поставени препратки към най-често използвани модули на PhotoScape. Последният таб – PhotoScape, ви осигурява бърз достъп до стартовия екран. В другата част на лентата с инструменти ще откриете още няколко бутона. Те ще ви осигурят достъп до някои от стандартните опции на приложението, като зареждане и съхраняване на файл, копиране, смяна на езика и т.н.

Възможности

Както вече казах, програмата е разделена на няколко функционални модула, до които имате изключително лесен достъп чрез стартовия екран на PhotoScape. Модулите са 12 на брой и всеки от тях може да работи както в самостоятелен режим, така и в комбинация с някой от останалите. А ето и кои са те: Viewer, Editor, Batch Editor, Page, Combine, Animated GIF, Print, Splitter, ScreenCapture, ColorPicker, Rename и RAW Converter. Разбира се, не е задължително да използвате всички, но определено е добре да знаете с какви възможности разполагате. На следващите редове ще представя накратко предназначението на някои от тях.

• Viewer. Вече сте се досетили, че това е модулът на програмата, който ще ви позволи лесно и бързо да преглеждате колекциите си с изображения. Разбира се, освен в стандартен режим, може да разглеждате снимките си и в пълноекранен, както и в автоматичен слайдшоу режим. Също така с модула Viewer ще имате възможност да завъртате изображенията, както и да ги преименувате и изтривате. При необходимост коригирайте заеманото от работния плот пространство, както и големината на миниатюрните изображения.

• Editor. Съвсем логично, след модула за преглеждане следва модулът за редактиране. Въпреки че приложението е безплатно и на пръв поглед изглежда доста семпло, с PhotoScape може да нанасяте множество корекции и да използвате опции и инструменти, налични и при много от комерсиалните пакети. Всички инструменти се зареждат в долната част на работния плот, точно под избраното изображение. В основната лента ще откриете инструменти за завъртане на снимката в пространството – на 90 градуса, огледално, от горе на долу и т.н. Тъй като мястото е ограничено, останалите опции са групирани в четири категории, като превключването между тях става посредством табовете Home, Object, Crop, Region.

В категория Home са разположени едни от най-важните опции. От тук може да преоразмерявате изображението, да променяте контраста и наситеността. Налични са богати допълнителни менюта, от които се избират някои от предварително дефинираните профили. Разбира се, инструментите могат да работят и в свободен режим, контролиран изцяло от вас. Налични са опции като Auto Level, Auto Contrast, Sharpen, Bloom, Backlight и т.н.

Възможно е с натискането на един бутон да промените изцяло визията на снимката, като я направите черно-бяла или в стил Old Fashioned. Ако желаете да поукрасите снимката си още, използвайте и някоя от включените над 100 рамки, които са в различни стилове. Имате възможност да коригирате и ръчно някои от параметрите. Интересна е опцията за съхраняване на списък с любими рамки, който ще ви позволи впоследствие много по-лесно да откриете това, което търсите.

Ако всичко дотук не ви е достатъчно, използвайте и филтрите, които също са повече от 100. С помощта на някои от тях определено си гарантирате уникалността на снимката. От категория Object пък може да вмъквате различни графични елементи (не само други снимки, но и различни клипартове – броят им в програмата надвишава няколкостотин!). От тук се вмъкват и допълнителни интерактивни балони, текст, най-различни символи и мн.др. С Crop може да изрязвате различни региони от снимката. Освен “свободен” режим са налични и множество предварително дефинирани профили. В категория Region пък ще откриете инструментите Red Eye, Mole и Mosaic.

• Batch Editor. Следващият модул Batch Editor позволява да извършвате и прилагате всяка от описаните дотук опции, дори и някои допълнителни, върху група от изображения. За целта е достатъчно да добавите върху работното поле избраните снимки, да селектирате и конфигурирате съответните опции и параметри и да натиснете бутона Convert All. Най-хубавото е, че може да запазвате направените от вас конфигурации и да ги използвате с други изображения.

• Page. В този режим лесно ще създавате най-различни колажи, избирайки сред над 100 изгледа, в които може да комбинирате различен брой снимки.

• Combine. С модула Combine пък ще залепите една за друга няколко снимки в различни позиции, като може да запазите реалните им размери, а също и да ги свалите до общи граници.

Вместо заключение

Тъй като за съжаление мястото, определено за статията драстично намаля, няма да описвам в подробности останалите модули на приложението. Имайте предвид обаче, че те също предлагат наистина богати възможности и си заслужава да им отделите подобаващо внимание. Програмата разполага и с мощен режим за създаване на анимирани изображения, за предпечатна подготовка, за разрязване на снимките и избор на цвят, модул за направа на екранни снимки, конвертор на RAW изображения (поддържат се всички утвърдени формати) и т.н.

Искам горещо да препоръчам PhotoScape не само на начинаещите потребители, но и на професионалистите, използващи само комерсиален софтуер. Сигурен съм, че те ще са хората, които най-добре ще оценят по-достойнство функционалността на приложението.
Галин Атанасов
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
CleanCenter
« Отговор #20 -: Октомври 27, 2008, 01:48:08 pm »
Някога чудили ли сте се колко от вашият твърд диск се използва от временни файлове, които са създадени по време на инсталации на програми, или от тези които вече са премахнати? При някои, това пространство е повече, а при други – по-малко. Въпреки това, тези файлове никога няма да ви потрябват, затова трябва да ги премахнете. Точно затова е създадена и CleanCenter. Инструментът ще открие и премахне всички тези файлове, като освободи голямо количество свободно пространство на вашият твърд диск. CleanCenter открива над 60 различни типа временни файлове, като предлага и филтри за тяхното премахване. Освен това, CleanCenter отстранява временните Интернет-файлове, "бисквитките", както и информацията за отворени файлове и стартирани приложения.

Информация за програмата & изтегляне?

• Официална страница: http://www.cleancenter.net/
• Лиценз: Платен (Shareware)
• Размер: 1.00 MB

Какви са изисквания към системата?
• Операционна система: MicrosoftWindows 98/ME/2000/XP/2003/XP
• Оперативна памет: RAM64MB или повече
• DirectX: 8.1 или по-нова версия
• Свободно пространство: ~5 MB Свободно пространство

Как протича инсталация?

Преди да започнете работата с програмата, трябва да изтеглите и инсталирате последната версия на софтуера. Тя е максимално опростена и е достатъчно да следвате стъпките на помощника, за да я завършите успешно.

След като я изтеглите, стартирайте инсталационният файл. Показва се този прозорец:

От тук трябва да изберете език за инсталацията. По подразбиране си е оставен на английски и нека си остане така. Натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите, ще видите следната фигура:

Този помощник ще ви помага през цялата инсталация на програмата.
Препоръчвам да затворите всички други приложения, преди да започнете с инсталацията. Това се прави за да се избегнат нежелани конфликти.

Натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите, ще видите следната фигура:

Тук е включена информация за това какво включва програмата и защо трябва да я използвате. Натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите. Ще видите следният прозорец:

От тук помощникът за инсталиране на програмата показва, че програмата ще се инсталира в директорията C:\Program Files\CleanCenter. Ако искате да я промените използвайте диалоговия прозорец за да зададете друга директория.

Бележка 1: Трябва да имате поне 5 MB свободно пространство на твърдия диск.
Бележка 2: Ако ще инсталирате програмата на Windows Vista, трябва да я инсталирате от потребителски акаунт, който има администраторски права, а също така трябва да бъде в различен дял от този, в който е инсталирана операционната система, за да се избегнат нежелани конфликти.

Натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите. Ще видите следният прозорец:

В този прозорец трябва да изберете с какво име да фигурира програмата в старт менюто. По подразбиране, директорията ще се казва CleanCenter. Ако искате да я промените, натиснете върху бутона Browse…(Преглед…). Ще се отвори прозорец, от който може да изберете ново име.

Натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите. Ще видите следният прозорец:

• Create a Quick Launch Icon – Създаване на пряк път до програмата в лентата за бързо стартиране на приложения.
• Create a Desktop Icon – Създаване на пряк път до програмата на работния плот.
• Create a Start Menu Icon – Създаване на пряк път до програмата в старт менюто на операционната система.

Натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите. Ще видите следният прозорец:

Инсталатора е готов да инсталира програмата. Това са последните настройки преди инсталиране на програмата. Ако нещо не е както трябва, може да го промените като се върнете назад чрез < Back (< Назад), а ако всичко е наред, може да започнете с инсталацията, като натиснете върху бутона Install (Инсталиране). Ще видите следният прозорец:

След натискането на бутона, програмата ще започне да се инсталира на вашият компютър. Процеса отнема около 10 секунди. След завършването на процеса, ще видите следният прозорец:

Ако ви се появи този прозорец, може да бъдете сигурни, че почистващият инструмент се е инсталирал успешно на компютъра ви. Имате още няколко финални настройки, преди да приключите:
• Launch CleanCenter Now – Стартиране на програмата след приключването на инсталацията.
• View demo: How to use this software – Ще се отвори интернет сайт, от който може да получите информация за това как да използвате програмата(на английски).

Натиснете върху Finish (Финал). Инсталацията завърши!

Ще се стартира този прозорец:

От тук трябва да изберете локализация на програмата. По подразбиране, в CleanCenter е включен само английският език. Ако искате да изтеглите допълнителни езици, натиснете върху Get more languages from our website.
Натиснете върху OK за да продължите. Ще видите следният прозорец:

От тук програмата ви съобщава, че тя не е безплатна и че имате 7 дневен период, в който може да използвате пълният потенциал на програмата. За да излезете от програмата, натиснете върху Exit(Изход). Ако искате да купите програмата, натиснете върху Buy Now(Купуване сега), а за да я стартирате, натиснете върху Keep Testing(Продължи тестването).

Главен прозорец на програмата:

След като затворите инсталационният помощник ще се стартира програмата:

Както виждате, програмата е с интуитивен и лесен за използване интерфейс. Ако се доближите върху някой от бутоните ще видите информация за него.

В дясно е разположен контролният панел, който съдържа следните бутони:
• Add – Добавяне на път, който ще се сканира.
• Delete – Изтриване на път, който вече не искате да се сканира.
• Check all – Маркиране на всички отметки.
• Remove all Marks – Отмаркиране на всички отметки.
• Scan Now – От тук започва процеса на сканиране.
• Abort Scan – Прекратяване на сканирането.
• Clean Now – Изтриване на намерените файлове.

1. Path: Натиснете върху бутона Path и ще видите този панел:

Тук може да направите следните неща:
• Изберете дисковите дялове, които искате да се сканират.
• Натиснете върху бутона Add a customize path от контролния панел за да добавите път, който да се сканира.
• Натиснете върху бутона Delete a customize path от контролния панел за да премахнете път.
• Натиснете върху бутона Check All от контролния панел за да маркирате всички отметки в панела.
• Натиснете върху бутона Remove all Marks от контролния панел за да премахнете всички отметки от панела.

Бележка: Трябва да изберете поне един път, за да работи CleanCenter правилно!

2. Filters: Натиснете върху бутона Filter и ще видите този панел:

Тук може да правите следните неща:
• Маркирайте тези файлови разширения, за които програмата да търси. Те ще бъдат изведени в списъка с резултатите.
• Натиснете върху бутона Add filter от контролния панел за да добавите филтър по ваш избор.
• Натиснете върху бутона Delete selected filter от контролния панел за да премахнете даден филтър от списъка.
• Натиснете върху бутона Check All от контролния панел за да маркирате всички филтри в списъка.
• Натиснете върху бутона Remove All Marks от контролния панел за да премахнете всички отметки.

Бележка: Трябва да изберете поне един филтър, за да работи CleanCenter правилно!

3. Scan: Натиснете върху бутона Scan и ще видите този панел:

Тук може да направите следните неща:
• Натиснете върху бутона Scan Now от контролния панел за да започне процеса на сканиране.
• Натиснете върху бутона Abort Scan от контролния панел за да прекъснете процеса на сканиране.
• Натиснете върху бутона Check All от контролния панел за да маркирате всички намерени файлове.
• Натиснете върху бутона Remove All Marks от контролния панел за да премахнете отметките от всички файлове.

4. Clean: Натиснете върху бутона Clean и ще видите този панел:

Тук може да направите следните неща:
• Маркирайте типовете файлове, които искате да премахнете (Windows Temp Folder, Cookies Folder и т.н.).
• Натиснете върху бутона Clean Now от контролния панел за да се премахнат всички маркирани файлове.

Настройки на програмата:

Може да видите настройките на програмата като натиснете върху бутона Options. Програмата ви предлага следните настройки:

• Cookies Manager – От тук може да видите всички бисквитки, които се използват.
• Filter options – Настройки за филтрите.
• File Removal – От тук може да изберете как да се изтриват файловете (перманентно, в дадена папка и т.н.).
• Language – От тук може да изберете интерфейсен език за програмата.
• Export Settings – От тук може да изнесете настройките на програмата.
• Import Settings – От тук може да внесете настройки за програмата.
• Create a Task File – От тук може да зададете през колко време автоматично да се търси за ненужни файлове.

Казано накратко

От време на време е необходимо да се премахват всички ненужни файлове. Това се прави с цел по-добра сигурност, защото тези файлове могат да се използват да проследяване на работния процес например. А освен това, натрупването им може да окаже негативно влияние върху стабилността и производителността на компютъра. За да избегнете всичко това, трябва да изпробвате програмата CleanCenter.
Програмата се справи повече от добре с поставените задачи. Единственият начин да се уверите във всички тези възможности, е като изтеглите и изпробвате програмката. Програмата поддържа български език(ако го изтеглите от сайта на производителите), но за съжаление не е безплатна.
Янко Димитров
« Последна редакция: Октомври 27, 2008, 01:48:39 pm от reni999 »
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Advanced Uninstaller PRO част 1
« Отговор #21 -: Декември 01, 2008, 07:33:34 pm »
Advanced Uninstaller PRO e цялостен пакет от над 25 инструмента, с чиято помощ ще можете да премахнете напълно от компютъра си програми, които вече не са ви нужни. Друга част от инструментите: цялостно почистване на системата от ненужни (junk) файлове; откриване и премахване на повтарящите се файлове; скрити настройки на по-известните броузери; оптимизиране на системния регистър; създаване и възстановяване на резервни копия на регистъра и още много други, които биха ви били изключително полезни. Има възможност за търсене на приложение по ключови думи. За съжаление, програмата не е безплатна.

Информация за програмата & изтегляне:

• Официална страница: http://www.innovative-sol.com/
• Лиценз: Платен (Shareware)
   Линк за изтегляне
Какви са изисквания към системата?

• Операционна система: Microsoft Windows 2000/XP/2003/XP
• Оперативна памет: 64MB или повече
• DirectX: 8.1 или по-нова версия
• Свободно пространство: ~10 MB Свободно пространство

Инсталация:

Преди да започнете работата с програмата, трябва да изтеглите и инсталирате последната версия на софтуера. Тя е максимално опростена и е достатъчно да следвате стъпките на помощника, за да завършите успешно.
Начален екран на програмата



Както виждате, програмата не е безплатна. Въпреки това, имате 20-дневен пробен период, в който може да се възползвате от пълните възможности на програмата.

Ако пък случайно имате регистрационен ключ, може да го напишете в полето Enter your Registration code (Напишете регистрационният код) или да го поставите чрез бутона Paste code (Постави кода).

Понякога се случва така, че може да сте си загубили ключа по някаква причина. Ако това наистина случи, натиснете върху Did you lose your code? за помощ от разработчиците на програмата.

За да продължите да тествате програмата, натиснете върху бутона Continue (Продължаване към отварянето на програмата), а ако искате да я затворите, натиснете върху Exit program (Изход от програмата).

Ще се стартира програмата:


Ето така изглежда Advanced Uninstaller PRO! Предполагам, че ще ви хареса приятният и изчистен интерфейс на програмата. Както виждате, инструментите са подредени в дясната част на програмата, а в лявата част те са подредени в категории.

При минаване върху инструмент ще се изведете кратко описание за него. Все пак, винаги може да натиснете върху F1 за повече информация.

Сега ще разгледаме най-интересните и полезни инструменти на програмата.

Работа с програмата

General Tools

Uninstall Programs


Дразни ли ви това, че с времето Windows става все по-бавен и по-бавен? Една от главните причини за това е, че софтуерът, който сте деинсталирали в повечето случаи не се премахва напълно. Това е така, защото програмите не доставят цялата информация за себе си на вградения в Windows инструмент Add/Remove Programs.

Това е инструмент, с който лесно, бързо и пълно ще деинсталирате инсталираните програми на компютъра ви. Инструментът заличава абсолютно всичко, което може да остане след деинсталирането на избраната програма. Също така, инструмента разполага и с търсачка, чрез която може да намерите лесно нужната програма от списъка, без да губите излишно време.
Благодарение на този инструмент ще можеше бързо и лесно да деинсталирате инсталираните програми от компютъра си.

Ако искате да промените начина по-който се виждат приложенията, натиснете върху бутона View style (Преглед). Имате много програми, и не може да намерите тази, която ви трябва, може да използвате търсачката.

За да премахнете дадена програма от списъка, трябва да я маркирате и да натиснете върху бутона Uninstall (Деинсталиране на програмата). Ако искате дадената програмата само да изчезне от списъка, без да я премахвате от системата, трябва да натиснете върху бутона Forced removal. В случай, че вече сте деинсталирали програмата, но тя все още присъства в списъка, то тогава натиснете върху бутона Remove invalid.

Ако искате да обновите списъка с инсталирани програми, натиснете върху Refresh (Обновяване на списъка).

Демонстративно ще деинсталирам от компютъра си играта Galapago. След като маркирате избора си и натиснете върху бутона Uninstall (Деинсталиране на програмата). Ще видите следният прозорец:

От тук инструмента ви пита дали наистина искате да премахнете избраната програма от компютъра си. Ако това е така, натиснете върху бутона Uninstall (Деинсталиране на програмата), за да продължите. В противен случай – натиснете Cancel (Отказ).
Ще видите следният прозорец:

Това е деинсталиращият помощник на програмата, която сте избрали да премахнете. Този помощник може да бъде различен в зависимост от това, каква програма премахвате. Почти всяка програма има различен деинсталатор, но това в момента няма значение.

След като завърши този помощник, ще видите следното:

Това е вграденият помощник на програмата за сканиране на системата, след „същинското деинсталиране”, което приключи непосредствено преди появата на този прозорец. Както споменах, този помощник ще сканира системния регистър и вашият твърд диск за останали елементи. Натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите. Ще видите следният прозорец:

От тук вече помощникът е започнал сканирането за остатъчни файлове и невалидни ключове в системния регистър. (Ако по някаква причина искате да прекратите сканирането, натиснете върху бутона Stop).След като сканирането завърши, ще видите следното:

Тук е показан общият брой на всички открити файлове и елементи в системния регистър. Освен това е показан и общата им големина. Без да се колебаете, натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите. Ще видите следният прозорец:

В този прозорец е изведен списък с всички открити регистрационни ключове, свързани с деинсталираната програма. Освен това, ключовете са подредени и в дървовидна скруктура, която многократно ще ви улесни.

Маркирайте всички открити ключове и натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите. Ще видите следният прозорец:

Аналогичен на горният прозорец, с разлика, че тук са подредени откритите файлове. Маркирайте всички открити ключове и натиснете върху Next > (Следващ >) за да продължите. Ще започне процес по изтриването на маркираните файлове и регистрационни ключове:
Тук вече се премахват всички маркирани от вас регистрационни ключове и файлове. Времетраенето на процеса варира в зависимост от това колко са файловете за изтриване. След като видите надписите All files and folders were deleted и All registry entries were deleted може да бъдете сигурни, че всички директории, файлове и регистрационни ключове са премахнати.

Официално може да се каже, че сте отървали от програмката :-).

Янко Димитров
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Какво е спайуер и как да се предпазим?
« Отговор #22 -: Декември 03, 2008, 09:19:43 am »
Какво е спайуер и как да се предпазим?


Спайуерът (Spyware) е софтуер, който може да извърши определени действия на Вашият компютър, без да знаете за тях, като показване на реклами, събиране на персонална информация или промяна на настройките на компютърът Ви. Други видове нежелан софтуер могат да изменят Вашият компютър в различна степен - от незначително дразнене до голямо забавяне или замръзване на системата. Тези програми имат способността да променят началната страница на Вашият браузър, страницата за търсене или да добавят допълнителни компоненти към браузъра, които не са ви необходими или не искате. Също така тези програми могат да направят много трудно връщането на настройките към първоначалните им стойности. Тези видове нежелани програми се наричат спайуер.

Какво е Адуер (Adware)?

Адуерът показва нежелани и натрапчиви реклами, като улеснява доставянето на такива до компютърът. Адуерът може да показва реклами в браузъра, да отваря търговски сайтове и да събира информация за маркетингови проучвания. За да се предпазите от инсталирането на адуер се препоръчва внимателно да прочетете сроковете за използване (Terms of Use) и споразумението с крайният потребител (End User License Agreement) преди инсталиране на определена програма!

Какво е малуер (malware)?

Малуерът е съкращение на злонамерен софтуер (malware - malicious software) и е предназначен да нанася щети и повреди на една компютърна система. Троянските коне, червеите и вирусите могат да бъдат класифицирани като малуер. Някои видове рекламен софтуер също могат да бъдат малуер, тъй като те се опитват да се инсталират отново след тяхното премахване от системата.

Какво е паразит (parasiteware)?

Паразит е термин за всеки адуер, който презаписва определени проследяващи връзки. Тези връзки се използват от собствениците на сайтове, за да продават продукти. Проблемът е насочен към компании като WhenU, eBates, и Top Moxie, които са най-големите разпространители на адуер. Те пускат свой софтуер, за да "улеснят" потребителите в тяхната покупка. За крайният потребител паразитите са малка заплаха за сигурността на тяхната система.

Какво е крадец на страници (page hijacker)?

Крадецът на страници е приложение, което се опитва да придобие контрол над стартовата страница и да я замени с друга, избрана от него. Това също е малка заплаха за сигурността, но е доста дразнещо. Повечето крадци на страници използват прикрити техники и умело подбрани диалози за своето инсталиране на компютъра. Обикновено те извършават едно или повече от следните неща:

* Променя страницата за търсене, като я сменят с платена такава;
* Променя стартовата страница като слага тази на дадена компания, която си е платила. Често стартовата страница се сменя с порнографска такава;
* Може да изпрати или пренасочи отваряните страници към сървъра на компанията, която си е платила.

Какво е диалер (dialer)?

Диалерът е вид софтуер, използван от хора, които разпространяват порнографски материали. Веднъж свален и стартиран, диалерът се опитва да набере телефонни номера с добавена стойност (най-често порнографски импулсни телефони). Тези набирания се правят без знанието на потребителя. Това може да доведе до големи финансови щети на заразилият се собственик на компютър.

Какво е ВНО (добавка в браузера)?

ВНО (Browser Helper Object) е добавка, която разширява способностите на Вашият браузър. Не всички добавки са вредни, някои са доста полезни даже, като Google toolbar. В тази категория влизат добавките, които изпращат персонална информация към собствениците си (или трети лица), записват Вашите действия в Интернет и дори показват реклами.

Какво е кейлогер (keylogger)?

Това е програма, разработена за следене на активността на потребителя, чрез записване на въвежданите от него символи от клавиатурата. Най-често кейлогерите записват всеки един натиснат клавиш във файл, който изпращат на създателите си. По този начин могат да бъдат откраднати паролите на потребителите за достъп до техните електронни пощи или дори банкови сметки!

Какво е търговски инструмент за мрежови мениджмънт?

Най-често се използват в корпорациите. Той не се инсталира на клиентският компютър, се стартира от сървъра. Тези инструменти записват мрежовият трафик, който използват клиентите. Те могат да записват мрежовите действия на клиента, но не могат да записват въведените пароли или екраните им.

Какво е събирач на данни (Trackware)?

Основните функции на тези инструменти са да събират информация за крайният потребител - посещавани страници, ключовите думи при търсене в интернет, информация за компютъра и друга персонална информация на потребителя. Бисквитките (Cookies) са пример за събирачи на данни.

Какво е инструмент за отдалечено администриране (Remote Administration Tool)?

Това е инструмент за отдалечено администриране на компютър в мрежа - може да се използва за изтриване или качване на файл, за спиране или рестартиране на компютърът и други. Тези инструменти осигуряват много лесен достъп до отдалеченият компютър.

Какво е червей (worm)?

Червеят е подобна на вирусите програма, която автоматично се разпространява на колкото може повече компютри по всевъзможни начини - чрез електронната поща, през Интернет или локална мрежа, дори през споделените файлове. Разпространението е първата цел както на вирусите така и на червеите. И двата вида паразити могат да бъдат разрушителни за компютърната система. Основната разлика на червеите от вирусите е, че червеите могат да заменят файлове, а не могат да се вмъкват в тях, докато вирусите се вмъкват във файловете, а не ги заменят.

Какво е сваляч (Downloader)?

Задачата им е да изтеглят и инсталират нежелани файлове или програми, дори без да се изисква разрешение или да се предупреждава потребителят. Тези програми са изключително опасни, защото позволяват да се свалят и инсталират много червеи и вируси, без знанието на потребителя!

Какво е експлоит (Exploit)?

Тези програми използват уязвимости в други програми, чрез които се опитват да позволят достъп на външен човек до компютърната система.

Какво е флуудер (Flooder)?

Тези програми изпращат огромни количества информация към компютър или мрежа за претоварване и блокиране на връзката към Интернет или локалната мрежа.

Как да разбера, че имам спайуер на моят компютър?

Може би имате спайуер на Вашият компютър, ако:

* Виждате изскачащи реклами, дори и да не разглеждате интернет страница;
* Променена е вашата стартова страница на браузъра или страницата за търсене, без ваше знание;
* Имате добавка към Вашият браузър, която не искате и трудно можете да я премахнете;
* Изпълнението на ежедневните задачи на Вашият компютър отнема повече време от обикновено;
* Вашият компютър често започне да замръзва и други.

Как спайуерът влиза в моят компютър?

Има различни начини, по които спайуер или друг нежелан софтуер може да проникне във Вашият компютър. Най-често използваният метод е спайуерът да се инсталира с инсталирането на друг софтуер, който искате, като програма за споделяне на файлове през Интернет. Когато инсталирате нещо на Вашият компютър от голямо значение е внимателно да прочетете лицензното споразумение и изявлението за поверителност на Вашата информация. Понякога включването на нежелан софтуер в инсталацията на желан такъв е документирано, но чак в края на лицензното споразумение.

Как да се предпазя от заразяване със спайуер?

Предлагам Ви няколко полезни съвета как да предотвратите заразяване със спайуер:

* Използвайте анти-спайуер програма!
* Обновявайте анти-спайуер програмата си често с последните обновления;
* Ако използвате Интернет Експлорер изключете възможността за стартиране на скриптове без Ваше знание;
* Използвайте защитна стена, за да предотвратите изпращането на информация от спайуер;
* Не натискайте върху препратки от изскачащи прозорци! Така можете да инсталирате спайуер на Вашият компютър. Затворете изскочилият прозорец като натиснете бутонът "X" в заглавната му лента, а не натискайки бутон Затвори (Close), ако има такъв;
* Не сваляйте програми от непознати сайтове;
* Бъдете изключително внимателни, когато се появи диалог, питащ Ви за извършването на определени действия! Ако не сте сигурни в действието, по-добре натиснете "No" или затворете съобщението от бутонът "Х" най-горе в дясно на заглавната лента;
* Не следвайте съмнителни линкове, които ви предлагат анти-спайуер програми! В този случай вместо да се предпазите от спайуер е възможно да да се заразите с такъв.

В днешно време се развиха много видове нежелан софтуер, който може да се класифицира като Спайуер. Някои от тях не са опасни за системата, но други могат да я разрушат напълно. Предпазването на компютъра от спайуер е толкова важно колкото и предпазването му от вируси! За целта има специализирани програми, които засичат и чистят спайуерът. Също така всяка съвременна антивирусна програма има възможност за засичане и изтриване на подобен род софтуер. Динамичното развитие на нежеланият софтуер обуславя и динамичното развитие на антивирусният и анти-спайуер софтуерът, за да може да се отговори адекватно на новите заплахи!

www.uroci.net
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Какво е СПАМ
« Отговор #23 -: Декември 03, 2008, 09:21:38 am »
Какво е СПАМ


Какво е СПАМ?
Понятието "спам" се свързва с изпращането на писма до даден емайл адрес, който писма съдържат рекламни материали (банери, текстови съобщения и други) до хора, които не желаят това. В Съединените Щати има точен юридически термин: нарича се UCE (unsolicited commercial email), в превод - непоискани търговски съобщения по електронната поща, и се преследва от Закона. Неотдавна Щатският Сенат прие закон, според който спамът се наказва с до една година затвор и глоба до 500 000 долара!

Как стоят нещата с нашия закон?
В приетият наскоро у нас "ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОННАТА ТЪРГОВИЯ" пише: "Чл.6. (1) Доставчик на услуги, който изпраща непоискани търговски съобщения по електронната поща без предварително съгласие на получателя, е длъжен да осигури ясното и недвусмислено разпознаване на търговското съобщение като непоискано още с постъпването му при получателя." Какво значи това, ще попитате? Ами нищо! Това просто значи, че за деяние, за което в Щатите вкарват в затвора, българският "законодател" просто иска извършителят да "осигури ясното и недвусмислено разпознаване" ... и толкоз! По тази "гениална" логика вероятно скоро същият български законодател ще поиска крадецът, който ви ограби дома, просто да остави съобщение че го е ограбил ... за да продължи да си граби безнаказано .... Но да не ви занимавам повече с българския законодател ...

Откъде идва думата СПАМ?
Спам в същност е запазена марка на американската компания за консервирани храни "Хормел Фуудз Корпорейшън". Спам е просто марка консервиран месен продукт, нещо като нашенското Русенско варено. Консерви със "Спам" и до ден днешен се продават в Щатите и дори са част от бойната готовност на Американската армия. Понятието Спам обаче придобива смисъла, за който говорим, след един скеч на Монти Пайтън, в който се усмива досадният начин, по който тази храна се рекламира. От този момент, и особено в епохата на Интернет, понятието Спам вече има един единствен смисъл - досадна реклама, изпращана чрез електронна поща до хора, които не я желаят.
Защо спамът е толкова опасен? Изпращането на реклами по пощата винаги е било характерно за пазарната икономика и развитата търговия. Преди епохата на Интернет обаче, това явление не е застрашавало никого, просто защото за изпращането на едно рекламно писмо по обикновената поща са се изисквали средства. Най-малкото - за хартия, плик и пощенска марка. От друга страна, човекът, който го е получавал, е можел просто да го хвърли в коша за боклук. Това не е изисквало средства от негова страна. В епохата на Интернет нещата вече са коренно различни. Хората, изпращащи такива нежелани реклами, могат само с едно натискане на клавиша да изпратят досадното си съобщение до стотици хиляди, дори милиони нищо не подозиращи интернет потребители. От своя страна, нещастните потребители са принудени да изтеглят тези съобщения от Мрежата (което им струва пари за достъп) или трябва непрекъснато да "почистват" своите онлайн пощенски кутии, за да не се задръстят, което също им струва пари и нерви.

Кога едно съобщение е и съдържа СПАМ?
Според Елена Фокнър, юрист и интернет експерт, спамът се дели на четири основни категории:

1. Изпращане на рекламно съобщение до дори и един интернет потребител, който не е изрично пожелал това. В същност, ако една глупост задръства пощата ви, надали за вас ще има значение дали сте сам, или има още сто хиляди като вас.

2. Изпращане до потребители на рекламни съобщения и поща със съдържание, различно от това, за което те са заявили че искат да получават. Ако например дадете e-mail адреса си за да получавате новини за нови книги, а вместо това получавате и реклами за нови порно сайтове, това отново е спам.

3. Изпращане до потребители на рекламни съобщения и поща с честота, различна от обявената. Ако например се абонирате за месечна информация, а получавате рекламни съобщения ежедневно, спамът отново е налице.

4. Включване на случайни хора в мейлинг листове, като им се предоставя "възможността" да се отпишат. Това е най-досадния и нагъл тип спам. Тъй като в Щатите, при условие че на жертвата е предоставена възможност да се отпише от списъка, спамът не се преследва, някои хора използват това за да ви тормозят "законно". Те не само че най-нахално ви включват в списъците на жертвите си, но и "законно" изискват от вас да предприемате стъпки (т.е. да губите време и нерви) за да се отписвате.

Какво е положението у нас?
За съжаление, у нас спамът си пробива път все повече и става все по-досаден. Най-странното е, че спамът у нас си пробива път или през Български фирми, имащи амбициите за "европейско" ниво, или чрез работещи у нас чуждестранни компании. Странно е, защото именно те би трябвало по-добре да знаят правилата на Интернет (нали уж са по-напред ...).

Как да се защитим от СПАМ?

* Преди всичко - никога е прибягвайте към такъв вид "маркетинг и реклама". Единственото, което може да получите, е известно количество (основателни) ругатни по пощата.

Ако трябва да изпратите e-mail на непознат човек (запитване или оферта), винаги се обръщайте лично към него - по име. Никога не изпращайте реклами на непознати хора, освен ако те изрично не са пожелали това.

* Ако получавате спам, никога не отговаряйте! Това само ще даде увереност на изпращача, че си четете пощата редовно, и той ще продължи да ви тормози.

* Ползвайте спам-филтри. Известен е софтуерът, наречен Spam Killer, но бъдете внимателни как го настройвате. Да не "филтрирате" и полезни съобщения.

* Можете да използвате и възможностите на e-mail програмата си за да се предпазите. Повечето такива програми (като Outlook Express, Eudora, Pegasus mail) могат автоматично да изтриват съобщения, отговарящи на зададени от вас критерии. Например, съобщения от определен домейн, или съобщения, съдържащи определен текст в предмета си (subject) или в основното тяло (body).

Типични такива английски текстове са например "$$$$$", "bigdollars", "big bucks" "six figures income" и други подобни.

* Накрая - не се изнервяйте. Просто натискайте клавиша "Delete".

Автор: Атанас Георгиев
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Какво е вирус
« Отговор #24 -: Декември 03, 2008, 09:23:52 am »
Какво е вирус


Едва ли има човек който да не знае какво е вирус, но какво е вирус в една компютърна система? Вирусът е малка единица ( програма ) която обаче за разлика от другите видове софтуер които могат да ви бъдат полезни тук нещата стоят по друг начин. Вирусите най-често са малки програми написани с цел разпространение и поразяване на компютърни системи. Вирусите най-често прикрепят код към други файлове и по този начин ги заразяват, правят си копия и по този начин се репродуцират. Вирусите най-често поразяват изпълними файлове. С каква цел се създават вирусите? Има доста митове, че всъщност вирусите се правят от антивирусните компании, дали това е така не е доказано още, но определено целите на вирусите са много. Има такива които заключват файловете ви срещу откуп, трият, преименуват, местят и какво ли още не. Определено в днешни дни вирусите са неразделна част от сърфирането на всеки един от нас в интернет и повечето трябва да съумеят да се пазят от тях, защото един вирус може да навлече големи бели.

Видове вируси
1. Полиморфните вируси – това са вируси които се засичат изключително трудно, тъй като те сменят своят код непрекъснато. Известно е, че няма два еднакви по код полиморфни вируси. Един такъв вирус можете да направи хиляди свои модификации за да се предпази ото антивирусният софтуер. Всяко ново копие на тези вируси се кодира различно.

2. Макро вируси – това са едни от най-разпространените вируси. Това е така защото тяхното създаване е изключително лесно. Разпространението им се подпомага и от това, че те най-често се разпространяват с програми които са инсталирани на всеки компютър а именно Microsoft Office.

3. Stealth вируси – това са най-опасните вируси защото са направени така, че тяхното откриване да е наистина трудно.
- част от тези вируси заразяват компютърната система а по-късно се разпространяват за да заразят нови системи.
- почти винаги кода на stealth вирусите е алгоритмично заключен, като шифърът се променя при всяка мултипликация на вирусния код. Повечето резидентни вируси имат защитна техника чрез която да се предпазят.
- Тези вируси са изключително трудни за почистване и засичане в много от случаите принуждават антивирусните програми след сканиране да докладват, че няма засечена вирусна инфекция. Те не показват разлика в размера на файловете и маркират самите сектори в паметта като механично повредени и по този начин тяхното сканиране се прескача.

4. Резидентни вируси – когато един такъв вирус се зареди в системата остава р3езидентен до изключването на компютъра. Това става чрез функциите на операционната система или на BIOS-a.
Тези вируси са много разпространени и заразяват изключително много системи..

5. Файлови вируси - тази вируси заразяват изпълними файлове или файлове с някаква информация като стремежът е да се заредят заедно с самият файл и по този начин да получат достъп до ресурсите на заразената система.

6. Boot sector вируси - този вид вируси се активират след когато системния loader прочете boot сектора от външната памет и го изпълни. При опит за конвенционален достъп до boot сектора често се прилагат stealth техники и операцията бива пренасочена към предварително запазения оригинален boot record.
Към boot спадат и вирусите от тип Partition table (MBR) вирусите. Разпространяват се само по твърдите дискове.


Вирусоподобни програми:
1.Worm (червей) - за разлика от вирусите, компютърните червеи са злонамерени програми, които сами се копират от една система в друга, вместо да заразяват файловете, разположени в компютъра.
- mass mailing email worm – тези червеи сами се разпращат на всички мейл адреси които открият на заразената система.
- интернет червеите, познати като "email червеи"са най-разпространените и известни съвременни червеи заради метода си на разпространение – чрез прикачени файлове.

2. Trojan (троянски кон) – троянският кон е вирус който най-често се е вирус който е маскиран като обикновена програма за някаква дейност като да слушате музика или да гледате мултимедиен файл, а самият вирус е скрит вътре. По този начин потребителите трудно разбират, че са заразени с вируси.


Вирус (Virus)
Компютърният вирус е програма, която е създадена с възможност да се размножава сама като заразява други файлове. Когато става дума за буут сектор (boot sector) вируси, тогава е заразен сектора за първоначално зареждане на операционната система на флопи или твурдия диск. Въпреки, че основната функция, която определя вирусите е това, че се размножават, повечето от тях са опасни, тъй като съдържат код, който поврежда информацията в компютъра. Първият компютърен вирус е бил открит през 1986 г. и от тогава до сега в света са регистрирани няколко десетки хиляди вируса. В повечето случаи само малка част от тях са активни и опасни, тъй като съвремените антивирусни програми до голяма степен предпазват потребителите от новите компютърни вируси, като предлагат комбинирана защита от Интернет червеи, вируси и троянски коне.

Червей (Worm)
За разлика от вирусите, компютърните червеи са злонамерени програми, които сами се копират от една система в друга, вместо да заразяват файловете, разположени в компютъра. Например червей, който се разпоространява масово по пощата (mass-mailing email worm) изпраща копия до всички адреси за електронна поща, които може да открие записани в заразения компютър. Мрежовият червей се копира и разпространява по мрежата, Интернет червея се разпространява чрез Интернет и т.н.

Интернет Червей (Internet Worm)
За разлика от вирусите, червеите не заразяват други файлове. Вместо това, те се копират и разпространяват докато изтощят напълно системните ресурси на компютъра Ви. Най-разпространените и известни съвременни червеи са Интернет червеите, познати като "email червеи", заради метода си на разпространение - чрез прикачени файлове към писма изпратени до адреси, взети от адресните книги на Outlook или Outlook Express. За да се предпазите от този вид вируси е необходимо никога да не отваряте прикачени файлове, които получавате неочаквано.

Троянски Кон, Троянец (Trojan)
Троянският кон е програма, която се инсталира да върши нещо напълно нормално (напр. да изпълнява mp3 музика), но всъщност прави нещо злонамерено (напр. изпраща номерата на въведените кредитни карти нададен email адрес). Троянците, често са използвани, за да се получи таен достъп до системата, на която са инсталирани т.е. някой отдалечено да контролира компютъра Ви. Троянските коне не се размножават като вирусите и не се разпространяват като червеите.

Макро Вирус (Macro Virus)
Макро вирусите са написани на езици за програмиране (например VisualBasic), които се поддържат от някои продукти като Microsoft Excel и Microsoft Word. Макросите са малки програмки, които са включени в даден документ, за да извършват автоматично някои действия за потребителя (например бързо пресмятане на дадена формула по зададени стойности). Макро вирусите са често срещана форма на вирусна зараза, която е надмината само от Интернет червеите, поради по-лесното им разпространение. Както при всеки друг вирус, и при макро вирусите има голяма опасност от загуба на данни. Въпреки, че досега Microsoft са въвели няколко форми на защита срещу нежелано изпълнение на макроси, тази форма на вируси е масово разпространена. Най-често макро вирусите заразяват така наречения "глобален шаблон" (global template - например Normal.dot в Word), за да се разпространят във всички други документи в компютъра.

Малуер (Malware)
Злонамереният код, като вирусите, червеите или троянските коне, се нарича понякога "малуер".

Полиморфни Вируси (Polymorphic Virus)
Полиморфните вируси променят кода си, за да се избегне откриването им от антивирусните програми. Полиморфният вирус се прекодира или променя всеки път, когато се записва. Това прави възможността за възникване на вариации много голяма.

Буут Сектор Вирус (Boot Sector Virus)
Boot sector вирусите се разпространяват чрез заразени флопи-дискове. Това обикновено се случва, когато потребителя остави дискета във флопи-дисковото устройство. Когато системата се стартира следващия път, компютърът се опитва първо да зареди от флопито. Ако дискетата е заразена с boot sector вирус, то той ще се запише в boot sector-а на твърдия диск. За да предпазите компютъра си от boot sector вируси, е добре да промените настройките в CMOS така, че да позволяват зареждане на операционната система само от твърдия диск - C:\, но не и от флопито - A:\.

Стелт (Stealth)
Стелт вирусите се опитват да се скрият и да не могат да бъдат открити. Един от методите за това е пренасочването на повикванията направени към заразения файл. Например, вирусът може да стои в паметта, и само когато бъде направена заявка за писане върху дискета, той да се активира.

Файлови Вируси (File Viruses)
Файловите вируси заразяват изпълними файлове, чрез вмъкване на код в някои части на оригиналния файл така, че този код да може да се изпълнява, когато някой се обърне към оригиналния файл. В някои случаи файловите вируси могат да надпишат цял файл или да изтрият оригинала и да създадат вирусно копие със същото име. Файловите вируси винаги имат за своя цел операционната система (Windows, UNIX, Macintosh, DOS и др.). Надписването на цели файлове води до пълна и невъзвратима загуба на оригиналните данни.

Антивирус (Antivirus, Anti virus, Anti-virus)
Антивирус или антивирусен софтуер се нарича продукт, който се използва за откриване на злонамерен софтуерен код, предпазва компютърната система от заразяване и премахва такъв код, ако е заразил системата. Антивирусният софтуер обикновено е включен, от самите производители, в независими тестове, които сертифицират качеството му и способностите му да открива и премахва вирусите.

Дезинфекция (Disinfection)
Почистването, изтриването или премахването на даден вирус се нарича дезинфекция. В някои случай дезинфекцията може да се осъществи само чрез изтриване на заразения (инфектирания) файл. Например, един троянски кон винаги би трябвало да се изтрие, тъй като той няма полезна и добронамерена цел. От друга страна, документ, който е заразен с макро вирус би трябвало да бъде само почистен, за да не се загубят данните на потребителя и полезните макроси. Въпреки, че в повечето случаи дезинфекцията може да бъде извършена без загуба на ценни данни, няма гаранция, че всеки файл може да бъде възстановен до предишното си състояние. По тази причина, антивирусните експерти препоръчват възстановяване на данните от чисто архивирано копие. На антивирусните програми трябва да се разчита само за откриване на вирусите. Ако все пак нямате съхранено актуално копие можете да възстановите даден файл, чрез антивирусната програма.

Евристика (Heuristics)
Евристичните методи на сканиране варират според техния производител. Някои фирми твърдят, че разрешават извършване на определени действия от вирусите в защитена и изолирана среда. Други сканират всеки отварян или обработван файл за части от опасен код. Евристичните методи са разработени, за да откриват, непознати преди вируси, така че ако вирусите са от скоро написани и разпространени, потребителя все пак да бъде защитен. Евристичните методи нямат 100% успеваемост и затова се препоръчва, потребителите да спазват някои основни правила на сигурността, за да са защитени компютрите им.

Блокиране по Поведение (Behavior Blocking)
Програмата за блокиране по поведение следи действията на различните файлове в компютъра, като предпазва операционната система и свързаните с нея файлове от нежелана промяна. Програмите за блокиране по поведение, могат да наблюдават регистрите (registry) на Windows и да предупреждават потребителя, ако някоя програма направи опит за промяната му. Така потребитреля може да разреши (ако например инсталира нов софтуер) или да откаже промяната (ако някоя злонамерена програма се опитва да се запише в компютъра). Блокирането по поведение е чудесна добавка към останалите възможности за защита на операционната система.

Проверка на Интегритета (Integrity Checker)
Програмите за проверка на интегритета сканират и поддържат база данни с важната информация в системата или записват критичните системни файлове. Ако някоя програма се опита да промени някой от тези файлове, софтуера за проверка на интегритета, ще уведоми потребителя и ще го помоли за съгласие. Програмите за проверка на интегритета, могат да помогнат много в защитата на Вашата компютърна система, но те изискват по-високо ниво на познание в областта на вирусите и компютърния софтуер.

Антивирусен Скенер (Scanner)
Скенерите са продукти използвани за откриване на злонамерен код. Те също предпазват системата от заразяване и отстраняват евентуални вече съществуващи зарази. Обикновено, скенерите проверяват файловете за злонамерен код в реално време, когато се стартират на компютъра или когато потребителя направи заявка за проверка. Скенерите, разчитат също на методи за проверка на интегритета или блокиране по поведение, за да предпазят системата от нежелани промени.

Прикачен Файл (Attachment)
Прикачен файл е такъв файл, който се добавя към изпратено електронно писмо (email). Използването на прикачени файлове е много удобно и полезно. Всички съвременни програми (клиенти) за електронна поща поддържат изпращането на прикачени файлове, като обикновено бутона в програмата съдържа изображение на кламер за хартия. От друга страна, изпращането на прикачени файлове е основния метод за разпространение на голяма част от съвременните вируси. Често авторите на вируси задават интересни имена на прикачените файлове като по този начин предизвикват любопитството на получателя. При стартиране на прикачения файл, вирусът се изпълнява и заразява системата.

Преносим Изпълним Файл (Portable Executable)
Преносимият изпълним файл (PE EXE) е програма, която може да се стартира сама на всяка операционна система Windows (Windows 95, 98, NT, 2000, XP, and ME). Пример за такъв файл е notepad.exe (Notepad). PE EXE може да имат разширение различно от .exe, например .scr - screen saver.

Актив Екс (ActiveX)
ActiveX контролите са изпълними OLE или .OCX файлове. Пример за OLE (Object Linking and Embedding) е например ActiveX контрол "бележник", който можеда се интегрира в електронна таблица или текстов документ. ActiveX контролите могат да се изпълняват само в средата на операционата система Windows, като за всяка отделна версия се създават различни контроли. За разлика от Java аплетите, които се зареждат само в браузерите, ActiveX контролите имат достъп до самата операционна система, което в някои случаи, води до проблеми със сигурността.

Информация от avgbulgaria.com
Автор: LORD OF DARK - virusinfo-bg.org
Активен

TeamBlackmail

  • User
  • Карма: +0/-0
  • Неактивен Неактивен
  • :Декември 20, 2008, 12:46:26 pm
  • Публикации: 8
Битката, която губим
« Отговор #25 -: Декември 27, 2008, 11:14:30 am »
Предупреждението идва от основания в бурните години на студената война Center for Strategic and International Studies (CSIS). След 1 година изследване на проблема CSIS представи 86 страници доклад за киберсигурността или по-точно за несигурните позиции на САЩ при онлайн/компютърни атаки.

Миналата седмица онлайн технологичната медия TechNewsWorld публикува материал за очакваните нови оръжия на киберпрестъпниците. Като "особено притеснителни" бяха окачествени вирусите, заразили в последно време социалните мрежи (Facebook, Myspace и т.н.). В подобна среда зловредният софтуер лесно може да се маскира под формата на поредното безсмислено приложение за развлечение и веднъж разпространил се, никой не знае колко хора и ще засегне. А и след като стана ясно, че американски военни са използвали едни и същи USB устройства за пренос както на класифицирана информация, така и на музика от домашния компютър, е трудно да се разграничи държавната сигурност от сигурността на мрежите за социални контакти, размяна на снимки или музика.

Източник: Вестник "Капитал". Конкретно: http://www.capital.bg/show.php?storyid=599545

(Послепис - мой). Ако искате да имате проблеми със Вашата интернет сигурност, продължавайте да ползвате операционната среда на МалкоМекия джамджия с вратарската фамилия. Аз лично вече подготвям компютъра си за Линукс, което неотдавна е направил и обичания от всички нас М. Шумахер.
Активен

sammy_su

  • V.I.P.
  • Карма: +126/-28
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 07, 2007, 08:03:20 pm
  • Публикации: 1260
Internet Explorer 8 изпревари по популярност Chrome
« Отговор #26 -: Март 23, 2009, 10:54:03 am »
Internet Explorer 8 изпревари по популярност Chrome



Само денонощие след излизането на браузъра на Microsoft Internet Explorer 8 неговият пазарен дял достигна 1,7 процента, съобщава Computerworld, като привежда данни на компанията Net Applications.

Пазарният дял на браузъра Google Chrome, чието бета-тестване приключи през декември 2008 г., за февруари т.г. е 1,15 %.

По данни на Net Applications, два дни след пускането на Internet Explorer 8 пазарният дял на този браузър e достигнаl 2,22 процента.

 Сутринта на 23 март на новият браузър на Microsoft се падаха 2,41% от пазара.

Окончателната версия на браузъра Internet Explorer 8 излезе на 19 март.
Първата бета-версия на Internet Explorer 8 беше пуснат в началото на март 2008 г. Рилийз-кандидатът му се появи през януари 2009 г.

През февруари т.г. браузърите от семейството на Internet Explorer заеха 67,44 процента от пазара.

Втори по популярност стана  Firefox с 21,77 %, а делът на Safari - 8,02 процента.


www.news.bg
Активен

reni999

  • V.I.P.
  • Карма: +85/-39
  • Неактивен Неактивен
  • :Септември 29, 2007, 04:40:06 pm
  • Публикации: 720
Новата Battlefield излиза до месеци
« Отговор #27 -: Май 02, 2009, 09:17:55 am »
Новата Battlefield излиза до месеци

Водещото гейм издателство Electronic Arts обяви приблизителната дата за пускането в продажба на новата серия от играта Battlefield. Собствениците на конзоли PlayStation 3 и Xbox 360 ще могат да си свалят многопотребителския онлайн шутър през юни тази година.

Геймърите ще трябва да платят за лицензирано копие на играта по 15 щ. долара. Версията на Battlefield 1943 за персонален компютър ще излезе през септември.

Разработката на проекта е поверена на шведското студио DICE. Действието на играта се развива през Втората световна война. От ЕА вече разкриха, че в битките ще могат да вземат участие до 24 играчи.

Новата серия от популярната гейм поредица ще бъде базирана на енджина Frostbite, който е използван при разработката на пуснатата през миналата година игра Battlefield: Bad Company. Освен това представители на DICE заявиха, че в новата част ще бъдат включени възможности за управление на разнообразни бронебойни машини, включително танкове и самолети.

hicomm.bg
Активен

nik_77

  • V.I.P.
  • Карма: +673/-55
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 06, 2008, 12:55:01 pm
  • Публикации: 4262
  • Торент Клиент: µTorrent
Internet Explorer май няма да доживее до 2021
« Отговор #28 -: Май 16, 2009, 09:09:47 am »


Internet Explorer няма да доживее до 2021 г., прогнозират експерти.

Изводът е направен въз основа на статистически данни за популярността на различните браузери, съобщава Dni.ru.

Към браузера на Microsoft  вече има доста претенции както от страна на професионалистите, сисадмините и уебдизайнерите, така и от потребителите.

Неудобство при работата, както и проблеми с безопасността, са нещата, които оглавяват списъка от проблемите при браузера.

Само през 2004 г. на IE се падаше 90% от дела на пазара на браузерите.

Днес обаче неговата част е едва 2/3.

Главният му конкурент Mozilla Firefox вече се ползва от 1/5 от потребителите на мрежата.

Експертите прогнозират, че през 2021 г. Internet Explorer ще е в историята.

Разбира се, това са само прогнози, но фактите са си факти: IE бавно, но сигурно губи аудиторията си.

Microsoft не оставя без внимание опасността и се говори, че разработва заместител.

Новият браузер ще се нарича Gazelle. Очакванията са Gazelle да пребори основните си конкуренти Google Chrome и Mozilla Firefox.


dnes.bg
Активен

nik_77

  • V.I.P.
  • Карма: +673/-55
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Жена
  • :Октомври 06, 2008, 12:55:01 pm
  • Публикации: 4262
  • Торент Клиент: µTorrent
WolframAlpha - новата търсачка в интернет
« Отговор #29 -: Май 17, 2009, 09:28:32 am »


Нова интернет търсачка WolframAlpha стартира, предизвиквайки любопитството на специализираните среди, предава АФП. Създателят й Стивън Волфрам, на 49 г., е известен учен, защитил докторат в Калифорнийския технологичен институт (Калтек).

WolframAlpha.com използва своя база данни, за да даде отговор на зададените въпроси. Идеята за база на WolframAlpha е много проста, уверява Волфрам, представяйки онлайн своя сайт в 00.00 часа по Гринуич: "Пишете въпроса и WolframAlpha ви отговаря".

Според главния редактор на сайта SearchEngineLand.com Дани Съливан новата търсачка е "много интересен продукт". Това е най-амбициозният проект за търсене в интернет, откакто Майкрософт пусна LiveSearch с амбицията да конкурира сериозно Google.


dariknews.bg
Активен