« Отговор #91 -: Октомври 31, 2009, 10:49:53 am »
[float=left]
[/float] [justify]
40-тия си рожден ден отпразнува вчера Интернет. Звезди от света на технологиите и медиите, специалисти и предприемачи се присъединиха към създателя му, за да отпразнуват юбилея на творението му, променило световната култура.
"Това е 40-тата година, откакто детето интернет проговори за пръв път", заяви професор Леонард Клейнрок от Университета на Калифорния.
75- годишният днес Клейнрок е оглавявал екипа, който за първи път е свързал компютри онлайн през далечната 1969 г.Той проведе тържество по повод на юбилея в кампуса на университета, като обедини припомняне на миналото на интернет с дебат за бъдещето му.
"Интернет е демократизиращ елемент - всеки има глас", казва създателят на творението, променило света. "Вече няма път назад. Не можем да го изключим. Интернет епохата настъпи."
Клейнтрок дори призна, че не си е представял услуги като Facebook, Twitter или YouTube преди четири десетилетия, когато екипът му създава интернет.
Точно в 21 ч. на 29 октомври 1969 г. инженери от Калифорнийския университет и от Станфордския изследователски институт успяват за пръв път да обменят данни между два компютъра на разстояние 400 мили.
Проектът за свързване на двете системи е наречен "Арпанет" и е възложен от министерството на отбраната на САЩ.
Мрежата е тествана от Чарли Клайн, който опитва да се логне в системата на Станфордския институт от Калифорния. Първоначално набира буквата "L"и се обажда по телефона, за да арзбере, дали буквата е пристигнала. Опитът е успешен.
Пише и бъквата “О”, която също стига успешно. Когато изписва буквата "G" обаче, системата се срива.
След около час и половина системата е възстановена и всичко протича по план. След първия малък срив системата почти не е стъпвала накриво. Останалото е история.
В началото опитите за развиване на "Арпанет" срещат сериозна съпротива главно от страна на институциите, пазещи базата си от данни.
Пречки представляват и системите на различните компютри, които са напълно несъвместими и прехвърлянето на информация е изключително трудно.[/justify]
interesen.pogledЗа коментари