www.p2pbg.com

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно Търсене  

Новини:

Автор Тема: Правописните грешки в тракера...  (Прочетена 44483 пъти)

0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

DJPlamen

  • SuperUploader
  • Карма: +88/-1081
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Май 24, 2008, 05:52:24 pm
  • Публикации: 315
Правописните грешки в тракера...
« -: Януари 28, 2009, 01:43:35 am »
Колеги ъплоудъри, приятели и най-вече - членове на Екипа,
МОЛЯ, УВАЖАВАЙТЕ БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК

С леко неудоволствие и очаквана критика искам да повдигна една тема, която смятам за важна... Темата за БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК. Или по-точно темата за българскияТ език...
На мен, а и на доста други хора, предполагам, им правят впечатление проявите на неграмотност при писането на родния ни български език в тракера. И то не за коментарите, а за имената на торентите. Ако изключим потребителите "under 13" (а защо ли да ги изключваме и тях), не би трябвало останалите да не знаят що е то пълен и кратък член, но... се оказва, че не е така :) И понеже това е една от най-често срещаните граматични грешки, отварям тази тема с единствената цел да припомня елементарното правило "Кога пишем -ЪТ и кога -А", а не за да критикувам или обиждам някого.

И ако се чудите защо не е "моля, уважавайте българскияТ език" - четете надолу :)

(взето от Уикипедия):
За да се определи дали дадена дума е подлог, се заменя въпросната дума с лично местоимение. Ако пасва „той“, значи думата е подлог, пишем пълен член. Ако езиковият усет подсказва „него“ (или „на него“), значи думата не е подлог, пишем кратък член.
Пример за грешка: Обекта е с климатик
Второто важно правило: Необходимо условие една дума да бъде подлог е пред нея да няма предлог (до, от, на, в, зад, пред, над, под, върху и т.н.). Това означава, че ако пред определена дума стои предлог, тогава тази дума в никакъв случай не може да изпълнява ролята на подлог и затова не трябва да получава пълен член.
Пример за грешка: Не пипайте бижутата на стелажът

P.S. Няколко примера от търсачката: "Деня, в който Земята спря", "Легенда за Търсачът", "Върколакът и Вълшебния Автобус", "Пришълците срещу хищникът" (не им върви на тия хищници никак, защото има и торент "Пришълецът срещо хищника"), "Новия приятел на майка ми", "Гаджето на най добрият ми приятел", "Гаджето на моят най добър приятел" (и на гаджетата и приятелите не им върви) и доста други...
Примерите с липсващ пълен член не мога да ги цитирам веднага - няма как да ги открия с търсачката.
Надявам се да не съм засегнал никой - горните заглавия са случайно избрани.
Активен

sinardin

  • SuperUser
  • Карма: +0/-1
  • Неактивен Неактивен
  • :Юни 10, 2008, 10:17:46 pm
  • Публикации: 1
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #1 -: Март 19, 2009, 09:08:14 am »
За съжаление първият ми пост в този форум трябва да е свързан именно с правописа, но нещо ми направи неприятно впечатление. В тракера, там, където пише "Екстри", едната екстра е "Твойте съседи". Правилното не е ли "Твоите съседи"?
Активен

uppy6

  • V.I.P.
  • Карма: +30/-9
  • Неактивен Неактивен
  • :Ноември 06, 2007, 08:41:14 am
  • Публикации: 80
  • Торент Клиент: u torrent
  • Профил в bpoke.com: uppy6.bpoke.com
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #2 -: Март 19, 2009, 10:47:23 am »
Приятелите ми твърдят, че не мога да пиша. Вероятно е така. За това пиша с кратки изречения :)
Ма да ти дам едно правило за й.
Започваме с името нарича се И -кратко. Кратко означава, че се произнася кратко. Трудо е да се опише в текст, но ще опитам да дам пример.
пише се й, когато се чете отсечено (кратко) ой,ай,ей ит.н.
пише се и когато се чете иииии демек дълго.
Съжалявам, но това е най близкоро до звучността, което ми хрумна.
Значи как казваш Твоите или Твоииииите. Понеже казваш Твоите демек се чете ои, а не оиииии - следователно думата се пише с й.
Друг пример е за дума, която при промяна на й си сменя значението и потвърждава моето правило за определяне на й/и.
Който (четесе които)
Които (чете се коиииии) - е не баш с толкова дълго и, но е като кажете 2 те думи една след друга ще усетите разликата.
Не ми се нахвърляйте, ако не съм го обяснил по правилата на граматиката .... ма кво да се прави толкова знам. Важното е да получиш верен краен резултат :)
пп: знам, че имам правописни грешки, но нямам правила за всички казуси в езика :P
« Последна редакция: Март 19, 2009, 10:50:33 am от uppy6 »
Активен

starsssss

  • Гост
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #3 -: Март 19, 2009, 03:05:22 pm »
Колко често се чудите дали трябва да използвате "и" или "й", когато изписвате дадена дума? Има доста хора, които грешат. Най-вече виждам хора, които грешат "и" с "й" в края на думата. Примерно, "трапезарий", "медий", "телевизий". Думите, завършващи с "й" са сравнително малко (пр. "полицай").

За информация, аз лично, освен химични елементи, които завършват на "й" (барий, стронций), други думи, завършващи на -ий, не се сещам в момента.

Та, как да ги различим? Доста лесно. НЯМА думи в множествено число, които да завършват на "й". Обикновено формите за множественост на думите, завършващи на -и, завършват на "-ии". Така, че, ако имате дума в множествено число, просто си пишете "-ии" накрая.
За сравнение, думите, които завършват на "-й" в единствено число, в множествено завършват на "и". Пример: "полицай-полицаи", "трамвай-трамваи".

Има лесен начин да разберем коя буква трябва да напишем- "и" или "й".

Разделяме думата, в която се съдържа съмнителният звук, на срички: гласните звукове образуват сами сричка-следователно пишем "и", а съгласните не могат-следователно пишем "й".
Примери:
ге-ро-И-чен
ге-роЙ-ски

Мнозина се чудят дали трябва да използват "и" или "й", когато изписват дадена дума. И докато се чудят, и-краткото току се лепне някъде, където не му е мястото. Особено обича да цъфне в края на дума в множествено число, сякаш се плези от там. В интернетни форуми, в обяви, че даже и във вестници можем да се нагледаме на медий, телевизий, корекций, магий, калорий, трапезарий, федераций, фуний и какво ли още не с –ий накрая, когато думата е употребена в множествено число. За съжаление – грешно. И за още по-голямо съжаление – такива грешки никак не са рядкост.
Ето как можем да се предпазим от подобни грешки.
НЯМА думи в множествено число, които да завършват на "й". Щом съществителното е в множествено число, сигурно ще сбъркаме, ако завършим думата с “й”.
Думите, които в единствено число завършват на “-ия”, в множествено число завършват на “-ии”:
телевизия – много телевизии;
магия – черни магии;
калория – двеста калории;
федерация – федерации;
фуния – фунии;
трапезария – трапезарии;
компания – компании;
шия – шии;
кутия – кутии;
капия - капии.
Най-общо, ако в единствено число съществителното завършва с “я”, в множествено число заменяме “я” с “и”, не с “й”:
боя – бои (напишем ли “бой”, смисълът моментално се променя – вместо много видове или бройки от това, с което се боядисва, вече става дума за войнствено стълкновение, за боксиране или за пердах);
рея – реи;
струя – струи;
траншея – траншеи .
Съществителните, които в единствено число завършват на “я”, но пред тази буква има съгласна, не крият коварство. Едва ли някой ще сбърка множественото им число: “маруля – марули”, “леля – лели”.
Ако пък в единствено число думата завършва на "й" и се колебаем в множествено число как да я напишем, просто заменяме буквата “й” с "и". Пример: "полицай - полицаи", "трамвай - трамваи", “хербарий - хербарии”, “полилей – полилеи”, “завой – завои”, “случай – случаи”. Разбира се, става дума за многосрични съществителни, само при тях може да се появи такова колебание. При едносричните множественото число е ясно:  “бой – боеве”, строй – строеве”, “рой – роеве”, “чай – чайове”, “край – краища”.
Има лесен начин да разберем дали в средата на думата трябва да напишем гласната буква "и" или съгласната "й". Разделяме думата със съмнителния звук на срички: гласните звукове образуват сами сричка - следователно пишем "и", а съгласните не могат - тогава пишем "й", например:
ге-ро-И-чен подвиг;
ге-роЙ-ска постъпка;
про-боЙ-на на кораб;
шиЙ-ни прешлени;
маЙ-ски бръмбар;
ла-И-ци;
змиЙ-ска;
зме-И-ца;
леЙ-ка.
 
Активен

uppy6

  • V.I.P.
  • Карма: +30/-9
  • Неактивен Неактивен
  • :Ноември 06, 2007, 08:41:14 am
  • Публикации: 80
  • Торент Клиент: u torrent
  • Профил в bpoke.com: uppy6.bpoke.com
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #4 -: Март 19, 2009, 03:11:11 pm »
uppy6,въобще не си прав!!sinardin е прав в случая-пише се "твоите съседи",а не "твоЙте".
хм, май си права ... странното е в гугъл транслейт ако напишеш двата варианта ги превежда като your. В интернет на думата твойте връща коло сално количество съвпадения (което ме навежда на мисълта, че не съм само аз заблуден неграмотник). Но повечето съвпадения бяха на сайтове където пишат хора като мен. И за това вероятно с и е правилният вариант. Главо излизаше някаква песен на Вероника твоите нещо си. Та по чатерските форуми много хора я пишат с й, но май официалното име е наистина с и. Аз за т'ва казах, че не съм много разбиращ от рия правописи, ама к'во да се направи всеки си има слаби и силни страни :P
Активен

uppy6

  • V.I.P.
  • Карма: +30/-9
  • Неактивен Неактивен
  • :Ноември 06, 2007, 08:41:14 am
  • Публикации: 80
  • Торент Клиент: u torrent
  • Профил в bpoke.com: uppy6.bpoke.com
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #5 -: Март 19, 2009, 03:15:32 pm »
starsssss -  хубав туториал  ;D
Активен

magdanoz

  • User
  • Карма: +20/-3
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Декември 04, 2008, 12:05:11 pm
  • Публикации: 21
    • WWW
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #6 -: Април 18, 2009, 01:36:14 pm »
И още нещо: Гласната "И" под ударение (в думи) НЕ се пише като "Й"! Изключението, когато е нарицателно за жена: Косата й беше къдрава. (Съжалявам за нескопосания пример, но става. :))
Направо полудявам, когато видя: твоЙ приятели, моЙ неща.
Който не вярва да отвори "Граматика на българския език за ученици от 5 клас"!
Активен
Боби от Стара Загора

asia71

  • User
  • Карма: +1/-2
  • Неактивен Неактивен
  • :Август 06, 2008, 05:24:26 pm
  • Публикации: 12
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.11 Firefox 3.0.11
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #7 -: Юни 21, 2009, 11:07:29 am »
На първия, който започна темата, мога да кажа, че трябва да пише "най-добър" с тиренце. Това е така нареченото полуслято писане. Същото се отнася и за "по-добър", примерно. Когато използваме сравнителните степени по- и най-, винаги пишем тиренце между тях и прилагателното.
« Последна редакция: Юни 21, 2009, 01:56:57 pm от asia71 »
Активен

vkehayov

  • Гост
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #8 -: Юни 21, 2009, 11:23:27 am »
Аз се сещам само за две думи, които завършват на -ий, освен химичните елементи - гений и парий. ;)
Магданоз, много ти е нескопосан наистина примера. Как ще се пише с "й"  "Косата й беше къдрава."? На "и"-то се поставя в този случай ударение - '.
« Последна редакция: Юни 21, 2009, 11:30:18 am от vkehayov »
Активен

DJPlamen

  • SuperUploader
  • Карма: +88/-1081
  • Неактивен Неактивен
  • Пол: Мъж
  • :Май 24, 2008, 05:52:24 pm
  • Публикации: 315
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 3.0.11 Firefox 3.0.11
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #9 -: Юни 21, 2009, 11:57:25 am »
asia71, благодаря за корекцията! Ако четеш по-внимателно, дадените от мен примери са от тракера, а не мои съчинения. За съжаление, голяма част от препинателните знаци не се поддържат в името на торента. Сред тях е и тирето (опитай и ще видиш), затова въобще не съм засягал тази тема, макар че си заслужава.
Колкото до примера на magdanoz и коментара на vkehayov, проблемът се дължи основно на липсата на "и с ударение" на фонетичната подредба на клавиатурата, затова много хора го заместват с "й"... Не е правилно, но е малко по-добре от обикновено "и".
Активен

SYSTEMATIC_CHAOS

  • SuperUser
  • Карма: +20/-20
  • Неактивен Неактивен
  • :Юни 21, 2009, 12:09:07 pm
  • Публикации: 20
  • Торент Клиент: My own
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.64 Opera 9.64
Правописните грешки в тракера...
« Отговор #10 -: Юни 21, 2009, 12:27:45 pm »
Тук само за правописните грешки на тракера и форума ли може да се пише?
Защото имам един въпрос, но да не оплескам темата в която искам да питам!  :-[

Как се членува думата "Хипар"?  8)

Да се уточним!
Мразя да се пише в постовете ми.
Моля всякакви Модератори и Администратори, не използвайте предимството си.
И обикновенния потребител има права които не би следвало да се нарушават.
Надявам се разбирате, че всички сме потребители!

 :o -на съм от отношението!

Никой не използва никакво предимство. Отговорих ти в твоя пост, за да не вдигаме излишно броя постове в темата. Колкото до отношението, не мисля, че е коректно да триеш моя отговор и да си слагаш отговор на нещо, което го няма. Администраторите и Модераторите не са "всякакви", а са тези, които следят потребителите да спазват правилата, добрия тон, и да не разводняват и пълнят темите с глупости. Колкото до първоначалния въпрос - членува се "хипаря", "хипарят". Ще бъда благодарен, ако не ми изтриеш и този път мнението - нека уважаваме не само своето мнение, а и на другия. Изрази като "мразя да се пише в постовете ми" не ги приемам, това е все едно да кажа "Мразя да се пишат безсмислици в темите ми". Ако искаш да добавиш нещо - нека да е на лично съобщение.
DJPlamen.


Явно съм задала глупав въпрос, за да бъда удостоена с отговор в отделен пост. Какво правим ако някой с малко повече познания и без права да редактира постове иска да пише? Да седи и да гледа ли? И да се надява, някой модератор да напише верния отговор. Не го разбирам това! Явно хората са прави като ме предупреждаваха за този форум, че е на "Private justice"!
Може ли такова нещо? Още с първия ми пост да си покажете рогата.
Изтрийте ми поста поне да съм спокойна! Жалко, че самата аз не мога и не познавам никой, които да помоля!


И престанете да ме правите на мъж. Чете ли въобще това което пиша?
« Последна редакция: Юни 21, 2009, 03:18:21 pm от DJPlamen »
Активен
“На ти две лукчета, че нямам да ти върна.”

starsssss

  • Гост
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #11 -: Юни 21, 2009, 01:22:03 pm »
Давай да се надписваме с колкото постове искаш, като държиш да не ти се пише в постовете - никой няма да ни пречи. После аз ще мина с голямата метла да ги забърша.
Айде аз ще съм първа. Темата не е за въпроси, но аз ще те попитам в нея, защото май точно тук си си харесал да пишеш.

Как така под дяволите реши, че още с регването си във форума, ще почнеш с грубо държание, заплашителни нотки в тона, и опити да командваш кой... къде... какво... и защо?
Активен

starsssss

  • Гост
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #12 -: Юни 21, 2009, 01:35:42 pm »
Няма глупави въпроси, зададени от човек който се мисли за умен, но всъщност излиза, че не е. Колегата ти отговори в поста за да не се спами, а ти му се озъби.

Цитат
Да се уточним!
Мразя да се пише в постовете ми.
Моля всякакви Модератори и Администратори, не използвайте предимството си.
И обикновенния потребител има права които не би следвало да се нарушават.
Надявам се разбирате, че всички сме потребители!

Считам "разговора" за приключен, защото ми се струва, че си се регнал само да се заяждаш, а не да питаш нещо конкретно, което те интересува. Можеш да намериш отговорите на въпросите си, при тези които са те предупредили, че този форум, е на "Private justice"!



Цитат
Явно съм задала глупав въпрос, за да бъда удостоена с отговор в отделен пост. Какво правим ако някой с малко повече познания и без права да редактира постове иска да пише? Да седи и да гледа ли? И да се надява, някой модератор да напише верния отговор. Не го разбирам това! Явно хората са прави като ме предупреждаваха за този форум, че е на "Private justice"!
Може ли такова нещо? Още с първия ми пост да си покажете рогата.
Изтрийте ми поста поне да съм спокойна! Жалко, че самата аз не мога и не познавам никой, които да помоля!

« Последна редакция: Юни 21, 2009, 01:40:03 pm от starsssss »
Активен

starsssss

  • Гост
Re: Правописните грешки в тракера...
« Отговор #13 -: Юни 21, 2009, 01:42:43 pm »
Цитат
И престанете да ме правите на мъж. Чете ли въобще това което пиша?

Точно, защото те четеме ти говорим в мъжки род. Което би трябвало да ти говори само едно...че може би се сещаме кой стои зад тоя ник  ;)
« Последна редакция: Юни 21, 2009, 02:36:41 pm от starsssss »
Активен

SYSTEMATIC_CHAOS

  • SuperUser
  • Карма: +20/-20
  • Неактивен Неактивен
  • :Юни 21, 2009, 12:09:07 pm
  • Публикации: 20
  • Торент Клиент: My own
  • OS:
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Opera 9.64 Opera 9.64
Правописните грешки в тракера...
« Отговор #14 -: Юни 21, 2009, 01:52:29 pm »
Колкото до приятели те ми те бяха така добри да ми обяснят докато вие мислихте, как да ме изгоните.
Докато ИБЕ (Институт за Български език) не включи официално в системата си тази дума, спокойно можем да си я членуваме както искаме.
Ако реша мога да я членувам и "Хипаря"!  ;)

Благодаря на Диджея и най-вече на Звездата!
И да се представя ако трябва, щом мислите че ме познавате!
Казвам се Соня Трайкова 22 години от Пловдив, България!
Не си крия статуса по форумите, нито спамя, флуудвам или да се заяждам.
Преди да напиша каквато и да е глупост чета "Правилата" и се съобразявам с тях. Наясно съм с общите правила на форумите.
Активен
“На ти две лукчета, че нямам да ти върна.”