1 юли 2010[justify]
Берлин. Кристиан Вулф, който в сряда стана най-младият президент на Германия след труден вот, отдавна е потенциален съперник на германския канцлер Ангела Меркел, коментира АФП.
Неестествено младият Вулф, само на 51 години, управлява от 2003 г. провинция Долна Саксония, дом на автомобилния гигант „Фолксваген”.
Кандидатът на Меркел спечели изборите за президент, които се провеждат от специален орган с участието на депутати и други публични фигури, след гласуване, смятано за тест за нейния авторитет след трудното начало на втория й мандат като канцлер, белязано от вътрешни конфликти и криза в еврозоната.
Съюзниците на Ангела Меркел се опасяваха, че Вулф може да използва Долна Саксония като потенциален плацдарм, за да отправи предизвикателство към отслабените позиции на канцлера. Но сега тя го неутрализира, поне за четирите години на неговия мандат, като го постави в златна клетка, далеч от истинските инструменти на властта.
На Вулф обаче му бяха необходими три изборни кръга, за да си осигури назначението, след като представителите на управляващата коалиция на Меркел се възпротивиха срещу неговата кандидатура и й нанесоха политически ущърб.
Германският президент, поставен на сигурно място в разкошния берлински дворец „Белвю”, играе ролята на един вид морален арбитър на нацията, като приема държавни гости и от време на време произнася речи по проблемите на деня.
***
Варшава. Консервативният кандидат за президент на Полша Ярослав Качински обеща, че ще изтегли полските сили от Афганистан, ако бъде избран за държавен глава следващата седмица, предаде АФП.
„Трябва да се изтеглим, по този въпрос няма съмнение,” каза Качински по време на последния дебат преди неделния балотаж на президентските избори, на които той изостава от либерала Бронислав Коморовски.
Коморовски вече обеща по време на кампанията си да изтегли полския контингент от Афганистан до две години.
Качински не посочи дати за изтеглянето, но каза, че е обсъдил тази възможност по време на разговора си с британския премиер Дейвид Камерън.
„В рамките на неговия мандат, а ако аз бъдат избран и в рамките на моя, двете армии определено ще се изтеглят от Афганистан. Не можем да останем там вечно,” заяви Качински.
Вторият тур на президентския вот в Полша ще се състои на 4 юли.
***
Лондон. В ход е международно издирване на Кристофър Мецос, предполагаемият ковчежник на руската шпионска мрежа, който се укри в Кипър, пише „Гардиън”.
Кипърската полиция издаде заповед за арест, когато Мецос не се яви в полицейски участък в Ларнака, условие за освобождаването му под гаранция, след като бе задържан по международна заповед, издадена от ФБР.
Американците обаче, които бяха учудени, че Мецос изобщо е бил пуснат под гаранция, ще работят по версията, че той е бил евакуиран от руското разузнаване. Един потенциален път за бягство е през турския анклав в Северен Кипър, който не е признат от САЩ и повечето държави.
Смята се, че 56-годишният Мецос е бил свръзката между десетте задържани в САЩ и други руски агенти в шпионската мрежа. Обвинен е, че получавал пари от руски агент, които после заравял в парк в Северна Вирджиния, откъдето ги прибирали другите шпиони.
Миналата вечер неговият кипърски адвокат Михалис Папатанасиу каза: „Не съм чул нищо от него. Съгласи се да ми се обади между три и четири този следобед, но не го направи.”
Изчезването на Мецос може да навреди допълнително на отношенията между САЩ и Русия във връзка със шпионския скандал, докато и двете страни се опитват да ограничат възможността за голям дипломатически разрив.
***
Лондон. Анна Чапмън е живяла в Обединеното кралство почти пет години и нейната биография показва, че е работила за ред големи компании в Лондон преди да основе своя собствена международна фирма за недвижими имоти с милиони долари оборот, пише „Дейли телеграф”.
28-годишната Чапмън се хвалела, че работата й в Лондон я свързала с Уорън Бъфет, американският милиардер и инвеститор, но миналата вечер стана ясно, че твърденията й са преувеличени.
До преместването й в Ню Йорк преди две години тя се представяла или като имотен предприемач или като брокер на финансови инвестиции. Анна Чапмън бе сред десетте задържани в САЩ предполагаеми руски агенти, обвинени в шпионаж под фалшива самоличност.
***
Минск. Беларуският парламент ратифицира кодекса на Митническия съюз между Беларус, Русия и Казахстан, съобщиха за РИА Новости в сряда два източника от законодателния орган.
По думите на единия от тях митническият кодекс бил ратифициран от Камарата на представителите на националното събрание на Беларус на закрито събрание в сряда.
Вторият източник потвърди, че ратификацията е преминала на закрито заседание.
До момента от двете камари на парламента в Минск не потвърждават, но и не отричат информацията за ратифицирането на кодекса.
***
Вашингтон. Американският президент Барак Обама ще подпише в четвъртък вечерта широкообвхатен пакет с нови строги енергийни и финансови санкции срещу Иран заради ядрената програма на страната, обявиха от Белия дом, предаде АФП.
Мерките, одобрени от Конгреса, имат за цел да намалят вноса в Иран на петролни продукти като бензин и реактивно гориво и да ограничат достъпа му до международната банкова система. Сенатът и Камарата на представителите одобриха миналата седмица законодателството, което трябва да принуди Техеран да замрази ядрената си програма.
Новите мерки, които според привържениците им са най-тежките, налагани едностранно от САЩ спрямо Ислямската република, ще стъпят на вече одобрения в Съвета за сигурност на ООН пакет от санкции.
Водени от Вашингтон, световните сили обвиняват Ислямската република в опит да се сдобие с ядрени оръжия и настояват Техеран да замрази обогатяването на уран, което може да е ключов етап в разработването на ядрен арсенал.
***
ООН, Ню Йорк. Съветът за сигурност удължи в сряда с шест месеца мандата на контингента на ООН, който в продължение на 36 години съблюдава спазването на примирието в района на Голанските възвишения между Израел и Сирия. 15-членният съвет гласува единодушно в подкрепа на предложението.
Силите на UNDOF бяха сформирани през май 1974 г. след договореното прекратяване на огъня между израелските и сирийските сили.
***
Ерусалим. Член на израелското правителство се е срещнал тайно с турския външен министър Ахмет Давутоглу в опит за стопляне на охладнелите отношения между двете страни, съобщават турски и израелски медии, предаде АФП.
Според израелския Канал 2 министърът на търговията Бенямин Бен Елиезер, който е в добри лични отношения с Давутоглу, се е срещнал с него в Европа през последните дни. Вестник „Аарец” пише, че срещата се е състояла в Швейцария.
Турската телевизия НТВ съобщи, че двамата са провели двучасов разговор в хотел в Брюксел, където турският дипломат бе на посещение за обсъждане на кандидатурата на страната си за членство в Европейския съюз. Министрите обсъдили начините за възстановяване на двустранните връзки, като Давутоглу настоял, че Израел трябва да се извини за военния рейд срещу хуманитарен конвой за Ивицата Газа, при който бяха убити девет турски активисти.
***
Токио. „Тойота” ще изтегли един от най-луксозните си автомобили от световния пазар заради дефект в двигателя, предаде АФП.
Десетки хиляди коли „Лексъс” от модела LS460 ще бъдат засегнати от мярката, съобщава икономическото издание „Никкей”, без да се позовава на източници.
Говорител на японската компания отказа да потвърди тази информация.
Според „Никкей” няма данни за инциденти, причинени в следствие на дефекта, който се изразява във внезапно угасване на двигателя.
***
Букурещ. Горната камара на румънския парламент одобри в сряда нов закон, изменящ правомощията на антикорупционната агенция в страната, действие, което може да предизвика критиките на изпълнителния орган на ЕС, предаде АФП.
Националната агенция бе създадена по съвет на Брюксел през 2007 г., за да установи активите и потенциални конфликти на интереси на министри, депутати и други държавни служители.
Законодателите одобриха закона със 115 гласа „за” и двама въздържали се, което внесе важни изменения в проектозакона, внесен от дясноцентристкото правителство на страната. Те премахнаха следствените комисии, проучващи собствеността на официалните представители на властта, въпреки опозицията на правосъдния министър Каталин Предою и неправителствени организации.
***
Сараево. Законодателство, създаващо условия за провеждане на първото преброяване на населението на Босна и Херцеговина след войната от 1992-95 г. - важна стъпка по пътя към членството в ЕС - бе одобрено в долната камара на босненския парламент в сряда, предаде АФП. Сега то ще бъде внесено в горната камара, където трябва да получи одобрение до средата на юли, за да сложи край на продължителния спор между мюсюлмани, хървати и сърби по въпроса.
В долната камара законодателството бе одобрено с 19 срещу 12 гласа и четирима въздържали се, предаде агенция ФЕНА.
Статистическата анкета в Босна ще включва въпроси за етнически произход, религия и език, но някои политици на босненските мюсюлмани изразиха безпокойство, че данните от него ще затвърдят резултатите от етническото прочистване от времето на войната.
Миналия месец Европейската комисия предупреди Босна, че амбициите й за присъединяване към Европейския съюз може да бъдат забавени, ако Сараево не успее да приеме бързо законодателство за демографско преброяване през 2011 г., което да осигури съвременни данни, необходими при определяне на политиката.
Последното преброяване през 1991 г. установи, че Босна, тогава част от Югославия, има 4,4 милиона жители, от които 43,7% мюсюлмани, 31,4% сърби и 17,3% хървати.[/justify]
focus-news.net