22 юли 2009 | 06:00 | Агенция "Фокус"
Брюксел. Европейската комисия ще публикува днес редовния си доклад за Механизма за сътрудничество и проверка за напредъка на реформите на България и Румъния. Очаква се Европейската комисия да поиска от България създаване на специални звена за борба с корупцията и организираната престъпност, както и нови наказателен и наказателно процесуален кодекс.
***
Стокхолм. Исландия може да подаде официално молба за членство в Европейския съюз още на 23 юли, съобщи на членовете на Европейския парламент шведският външен министър Карл Билд, страната на който в момента е ротационен председател на ЕС, предаде РИА Новости.
„Заявката за членство на Исландия ще бъде разгледана по начина, по който се разглеждат и другите молби за членство в ЕС, въпреки напредъка на тази страна с оглед на законодателството”, каза Билд, пред европейските законодатели.
По думите на Билд, присъединяването на Исландия към ЕС ще позволи установяването на „пряк контакт с този арктически регион, важен както от гледна точна на екологията, така и заради новите морски пътища”.
***
Москва. Параметрите на бъдещия договор за стратегическите настъпателни въоръжения между САЩ и Русия ще обсъдят участниците в руско-американските преговори, откриващи се днес в Женева.
Очаква се руската делегация в преговорите, които ще продължат до 24 юни, да бъде оглавена от директора на департамента на външното министерство на Русия по въпросите на сигурността и разоръжаването Анатолий Антонов, а американската от заместник-държавния секретар на САЩ Роуз Гетемюлер.
Говорителят на руското външно министерство Андрен Нестеренко съобщи в навечерието на преговорите, че руската страна се надява на сближаване на подходите със САЩ относно количествените показатели на ядрените бойни глави и стратегическите носители.
***
Москва. В меморандум на руската газова компания „Газпром” се съобщава, че сроковете за началото на усвояването на Шокмановото газово находище (запаси от 3,8 милиарда кубични метра) могат да бъдат променени, съобщава руският вестник "Ведомости”.
Изданието отбелязва, че до момента представителите на „Газпром” са твърдели, че проектът ще стартира в срок: първата фаза (с годишен добив от 23,7 милиарда кубични метра) трябва да завърши през 2013 г., а втората през 2014. Но в меморандума на „Газпром” се казва, че тези срокове могат да бъдат преразгледани „в зависимост от ситуацията на пазара за природен газ”.
***
Белград. Еврокомисарят по разширяването Оли Рен ще бъде днес на официално еднодневно посещение в Белград в сряда, съобщават медиите. Той ще обсъди със сръбските официални представители процеса на евроинтеграция на Сърбия. Предвижда се Рен да се срещне с президента Борис Тадич и с премиера Мирко Цветкович.
След Белград еврокомисарят по разширяването ще посети черногорската столица Подгорица.
***
Москва. Пълно слънчево затъмнение започна на Земята – лунната сянка докосна повърхността на планетата в района на Камбейския залив на западното крайбрежие на Индия в 3:51 минути българско време съобщи на електронната си страница американската космическа агенция „НАСА”.
Този път затъмнението съвпадна с момента на преминаването на Луната през най-близката до земята точка на нейната орбита, затова линията на лунната сянка е необичайно широка – 205 километра. По време на августовското затъмнение от 2008 г. ширината й бе само 100 километра.
Слънчевото затъмнение тази година ще могат да наблюдават жителите на едни от най-населените страни на нашата планета – Индия и Китай.
Лунната сянка ще премине през Индия, Непал, Бангладеш, Бутан и ще попадне в Китай.
По думите на китайски специалисти, следващото по мащаби и продължителност слънчево затъмнение в региона ще може да се наблюдава най-рано след 100, а според някои данни, и след 300 г.
Частично слънчево затъмнение може да бъде наблюдавано в повечето страни от Източна Азия и Океания.
Учените твърдят, че това ще бъде „най-красивото и важно събитие в движението на светилата през настоящия век”.
***
Москва. Всичките действия, които не съответстват на обичайната практика, предприемани от една или друга страна, разбира се, не могат да не са повод за съжаление. Така говорителят на руското външно министерство Андрей Нестеренко коментира отказа на Грузия да допусне двама руски дипломати до секцията за защита на интересите на Русия към посолството на Швейцария в Тбилиси.
Работата на дипломатите предвижда ротация на кадри и Русия разполага със съответните споразумения с консулската страна за това, припомни той.
„Изхождаме от това, че за пълноценната работа на тази секция е необходима добра атмосфера и взаимодействие с властите. Обикновено при такива случаи, ако причината не е логична, няма дипломатическо обяснение, то, по правило, се предприемат адекватни стъпки, за да се спази нормалния дипломатически паритет”, отбеляза говорителят.
***
Банкок. Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън вчера изрази своето притеснение във връзка с възможността за военно сътрудничество между Мианмар и Северна Корея, след като се появиха доказателства за това, че мианмарската хунта може да се е опитвала в миналото да се сдобие с ядрени технологии от Пхенян, съобщава британският вестник „Гардиън”.
Експерти казват, че няма доказателства за съществуването на ядрена програма на Мианмар, но посочиха някои притеснителни признаци. Армията на Мианмар е правила бизнес със севернокорейска компания, която специализира в ядрените технологии. Хунтата също е направила подозрителни поръчки на високотехнологично оборудване с двойна употреба. Кораб на Северна Корея, за който се смята, че е пътувал към Мианмар с неизвестен товар, се върна обратно, след като бе засечен от американски военен кораб по-рано този месец. И най-накрая, появи се информация за това, че миналата година високопоставени лица на Мианмар са посещавали тайно Северна Корея.
***
Сухуми. Министърът на външните работи на Абхазия Сергей Шамба се съмнява, че включването на представители на САЩ в мониторинговата мисия на Европейския съюз в Грузия ще позволи да бъдат предотвратени инцидентите в конфликтните зони.
По думите на Шамба, „присъствието на американците в Грузия през миналите години не е довеждало до сдържане на грузинската агресия”.
„Там се намираха военни съветници, инструктори, те обучаваха, снабдяваха, въоръжаваха грузинската армия и при това твърдяха, че всичко това се прави с цел да се гарантира сигурността, но всъщност именно тази армия след това бе използвана за извършването на многократни агресии срещу Абхазия и Южна Осетия. Така бе през 1992 г., 2001 г., 2006 г. и 2008 г”, каза той.
***
Тбилиси. Днес вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън пристига на двудневна визита в Грузия.
Грузинската опозиция, която вече четвърти месец подред провежда акции на протест с искането за оставка на президента Михаил Саакашвили, ще посрещне Байдън с лозунга „Настана време за промяна”, заяви бившият грузински външен министър и лидер на опозиционната партия „Път на Грузия” Саломе Зурабишвили в навечерието на визитата.
По време на посещението си в Тбилиси Байдън ще се срещне с първите лица на държавата – президента и председателя на парламента.
„Ще се съберем и ще посрещнем вицепрезидент Байдън с лозунга „настъпи време за промяна в който вече над 100 дни иска произвеждането на свободни президентски и парламентарни избори.
По този начин опозицията иска да покаже на Байдън, че вълната на протест в Грузия не е затихнала и се надява, че ще получи неговата подкрепа.
***
Сао Паоло. Израелският външен министър Авигдор Либерман започна 10-дневна обиколка в Латинска Америка, имаща за цел да контрира увеличаващото се влияние на Иран в региона.
Либерман започна визитата си в икономическата столица на Бразилия – Сао Паоло, където се срещна с ръководителя на Федерацията на индустрията на страната и с управителя на Сао Паоло.
В сряда, Либерман ще се срещне с бразилския президент Луис Инасиу Лула да Силва, преди да отпътува за Аржентина, Перу и Колумбия.
Това е първата обиколка на външен министър на Израел в Латинска Америка от десетилетие насам.
***
Гибралтар. Испанският външен министър Мигел Анхел Моратинос пристигна на посещение в Гибралтар. Това е първата визита на член на правителството на Мадрид, след като Гибралтар бе превзет от британски войници преди 300 г.
Говорейки след преговори със своя британски колега Дейвид Милибанд и главния министър на Гибралтар Питър Каруана, Моратинос каза, че Испания никога няма да се откаже от претенциите си към суверенитета на територията от 6,5 квадратни километра.
„Позицията на всичките страни е ясна, вие знаете позицията на Испания, която се състои в това, че нейните претенции към суверенитета на Гибралтар не могат да бъдат оттеглени”, каза той на пресконференция и добави, че въпросът не е бил засяган по време на срещата.
„Дойдохме тук, за да преговаряме за сътрудничество и да водим диалог, защото няма друг избор, освен диалога и сътрудничеството”, каза също той.
По време на срещата, продължила четири часа, трите страни обявиха, че са постигнали споразумение да увеличат сътрудничеството помежду си в сферата на правосъдието, екологията, сигурността и митниците
***
Джакарта. Индонезийската полиция засега отказва официално да назове името на основния заподозрян в органзирането на терористичните актове от миналата седмица в Джакарта, но съдейки по разпространяваната от медиите информация, следствието в Индонезия и съседна Малайзия се е съсредоточило върху малайзиеца Нурадин Мохамед Топ, който принаделжи към терористичната организация „Джемаа Ислямия”, която е тясно свързана с международната терористична мрежа „Ал Кайда”. По случая има още един заподозрян – бивш ученик на ислямско пансионно училище „Ал Мукмин” в Централна Ява.
Два взрива с интервал от около пет минути избухнаха миналия петък в хотелите „Риц Карлтън” и „Мариот” в центъра на Джакарта. В резултат на атентатите загинаха девет души и петдесет и пет бяха ранени.
Зрителите на телевизионния канал „Метро ТВ” успяха да идентифицират заподозрения терорист-камикадзе от показан им видеозапис от камера в хотел „Мариот” като Нур Рушди – бивш ученик на ислямското училище-пансион „Ал Мукмин” близо до град Соло в индонезийската провинция Централна Ява.
Известно е, че полицията е посетила дома на Нур Рушди и е поискала от неговите родители да бъдат взети ДНК-образци.
Нур е завършил училището през 1994 г. заедно с Асмар Сани, който през август 2003 г. бе зад волана на зареден с експлозиви камион, който той взриви близо до ресторант, разположен до предишната сграда на хотел „Мариот”. Тогава загинаха 12 души и бяха ранени около 150.
Сред другите ученици на „Ал Мукмин” са и двама от тримата организатори на атентатите в Бали от 2002 г.
focus-news.net