Има световни технологични рекорди, които остават ненарушими дълги години, а други често се обновяват. За тях се споменава в хайтек-новините, но голяма част от тези постижения на науката и техниката не попадат в най-известната книга с рекорди – Гинес.
Най-големият мобилен Интернет провайдерТова е небезизвестният японски оператор NTT DoCoMo, който има 45 милиона абоната. Рекордът е отбелязан в книгата Гинес през 2006 г., когато именно е достигнато това огромно количество потребители. Услугата се нарича i-Mode и представлява развитие на технологията WAP.
Рекорд по скорост на предаване на информация по наземен канал.Текущото постижение е 7,67 Gbit/s. Неофициалният рекорд е поставен през 2007 г. в Токийския университет и е забележителен с това, че теоретичният лимит от 10 Gbit/s е почти достигнат в реални условия. Участниците в тестовете са използвали протокола TCP/IP и два IP адреса без участието на междинни станции. Тъй като към момента няма създаден мрежов контролер, поддържащ скорост над 40 Gbit/s, няма и особен смисъл да се правят опити да се надмине постижението на японците.
Най-голямата система за виртуализацияПринадлежи на бразилските компании Userful и ThinNetworks и включва 356800 работни среди, използването на всяка от които струва $50. Системата, състояща се от 18750 работни станции, ще се използва в бразилските училища. Отделна станция може да обслужва до 10 потребителя със собствен дисплей, клавиатура и мишка. Виртуализацията позволява да се намали отделянето на въглероден двуокис със 170 000 тона и да се занижи с 80% консумацията на енергия в сравнение с мрежа от обикновени компютри.
Най-гледаният концерт в ИнтернетТранслирането на концерта на Мадона чрез MSN.com и MSN.co.uk през 2000 г. е гледано от 11 милиона души. Рекордът е отбелязан в Гинес, но даже 9 години след това подобен начин за предаване не е особено популярен, независимо от усъвършенстването на технологиите и увеличението на уеб потребителите.
Най-голямото хранилище за данниТова е система, работеща със софтуера за работа с бази данни Sybase IQ и функционираща на сървъри Sun SPARC Enterprise M9000. Обемът на съхраняваните данни достига един петабайт, тоест, могат да се запишат 185 милиона електронни документа и шест трилиона транзакции. Рекордът е внесен в Гинес през 2008 г. Системата включва 3 сървърни стойки, в резултат на работата на които ежегодно се изхвърлят в атмосферата 500 тона въглероден двуокис.
Най-производителната медиасистемаТова е Steelbox Digital Matrix Storage Switch 3000 – система за видеонаблюдение, която може да оперира едновременно с 512 видеопотока (MPEG-4) със скорост до 1,5 Gbit/s.
Най-бързият суперкомпютърКъм момента това е IBM Roadrunner, който се намира в Националната лаборатория в Лос Аламос. Изчислителната мощ на суперкомпютъра е 1,105 петафлопс, или 444,9 мегафлопс на ват. Не е известно колко време ще се задържи този рекорд, но през 2012 г. той вероятно ще премине към строящия се сега суперкомпютър в Ливърморската национална лаборатория Лоуренс, производителността на който за три години трябва да достигне 20 петафлопс.
Най-лекия мобилен телефонВ тази категория лидер е не популярният iPhone (135 гр), а Modu - „модулен“ телефон със сменяеми компоненти, който в минимална комплектация тежи 40 гр. Устройството включва 2 GB памет и 1,3 инчов дисплей, а размерите му са 72,1х37,6х7,8 мм.
Най-големият телекомуникационен спътникTerreStar-1 е изведен в орбита през тази година и е предназначен предимно за безжичните мрежи. Теглото му е 7000 кг, а диаметърът на антената – 18 метра. Спътникът вече е предложен за книгата с рекорди Гинес.
pcworld.bg