В момента в САЩ се води остра дискусия около внесените за обсъждане антипиратски законопроекти
SOPA (Stop Online Piracy Act - "Стоп на онлайн пиратството")
и PIPA (Protect Intellectual Property Act - "Защита на интелектуалната собственост").
Настоящият вид на закона предвижда блокирането и изтриването на Интернет сайтове, независимо дали са регистрирани в САЩ или извън страната. Също така търсачките в Интернет и социалните мрежи ще бъдат задължавани да премахват резултати, свързани със съдържание с неуредени авторски права.
Големи Интернет компании като "Гугъл" и "Фейсбук" се оплакаха, че текстовете, които предстои да бъдат обсъдени в Конгреса, ще създадат условия за цензура.
Под натиска на общественото мнение и отрицателното становище на администрацията към някои от постановките в тях, вносителят Ламар Смит оттегли някои от оспорваните текстове.
За приемането на двата законопроекта лобират усилено от кино- и музикалната индустрия, в опит да запазят печалбите си от авторски права и разпространение на техните продукти.
Създателят на "Фейсбук" Марк Зукърбърг се изказа категорично против.
"Интернет е най-мощният инструмент за обединение на света. Не можем да допуснем някакви законопроекти да спрат или забавят неговото развитие.
"Фейсбук" протестира срещу SOPA и PIPA. Ще се борим против налагането на всякакви подобни закони, които вредят на световната мрежа", заяви Зукърбърг.
В рамките на протестната акция срещу SOPA и PIPA най-голямата онлайн енциклопедия
"Уикипедия" затвори сайта си за 24 часа
Подобни намерения имаше и "Гугъл", но в крайна сметка се отказа, за да не ощети милиардите си ползватели. "Гугъл" обаче пусна линк към петиция до американските законодатели.
За американските си потребители от "Гугъл" бяха направило необичаен дудъл - в черно каре, все едно е цензуриран.
Спрени са дебатите и процедурите по придвижване на два спорни закона за борба с пиратството и защита на интелектуалната собственост в двете камари на американския Конгрес, съобщи Би Би Си.
Лидерът на мнозинството в Сената - демократът Хари Рийд, обяви, че отлага вота по Protect Intellectual Property Act (Pipa), планиран за вторник.
Председателят на правната комисия на Камарата на представителите - републиканецът Ламар Смит, допълни, че конгресмените няма да обсъждат Stop Online Piracy Act (Sopa) докато не бъде постигнат компромис.
Няколко от около 40-те законодатели, подкрепили Pipa, се оттеглиха в сряда, когато имаше световна акция срещу двата закона.
След това лавина от имейли и телефонни позвънявания заля офисите на конгресмените.
В Google под петиция се подписаха над 7 милиона потребители, смятащи, че приемането на двата закона ще доведе до цензуриране на интернет и налагане на регулаторна тежест върху бизнеса.
Конгресменът Смит обяви, че е чул критиците и е приел сериозно притесненията им. "Очевидно трябва да преразгледаме как най-добре да подходим към проблема с чуждестранните крадци, които крадат и продават американски изобретения и продукти", заяви Смит.
Еврокомисарят Нели Крус също зае страната на критиците. В Twitter тя написа" Радвам се, че вълната се обръща срещу SOPA. Няма нужда от лоши закони, когато трябва да се пазят ползите от отворената мрежа... Незаконно е и да се кара с превишена скорост, но нали не слагаме заради това "легнали полицаи" на магистралата?"
Как SOPA може да удари и вас?
Скандалният проектозакон Stop Online Piracy Act или SOPA, който се обсъжда в момента в САЩ, има потенциал да разруши фундамента на интернет във вида, в който го познаваме в момента. Ето защо:
- На първо място той позволява на щатската държавна администрация да изисква от американските сайтове и търсачки да блокират всички линове към интернет-страници, за които има подозрения, че нарушават авторски права.
- Забранява публикуването на текстови реклами и банери на подобни сайтове
- Позволява блокирането на финансови транзакци през щатски системи за разплащания
- Позволява блокирането на адреси на сайтове в системата на DNS-сървърите.
Всичко това би позволило на администрацията на САЩ да въведе цензура на интернет-съдържанието в глобален мащаб под предтекст "защита на авторските права". От своя страна сайтовете ще бъдат принудени да се самоцензурират, защото само един линк би могъл да бъде предтекст за блокиране на целия достъп до тях.
P.S. : Според SOPA, можеш да получиш 5 години затвор ако качиш например песен на Майкъл Джексън, тоест една година повече от доктора който го уби.