« Отговор #222 -: Януари 23, 2010, 12:03:16 pm »
[float=left]
[/float] [justify]
Около 87% от богатството на домакинствата у нас е в недвижими имоти, показва анализ на УниКредит. Бавно, но сигурно ще растат финансовите активи на населението
Жилищата са 87% от богатствата на домакинствата. Това се дължи на склонността към инвестиции и спестявания в жилища, както и ниската степен на развитие на капиталовите пазари. Това показва анализ на УниКредит Груп. Финансовите активи на населението ще продължат да нарастват, но инвестицията в недвижими имоти ще продължи да има определяща роля, прогнозират икономистите на финансовата институция.
В структурата на финансовите активи, депозитите продължават да растат със сравнително добри темпове, като резултат от все още добрата доходност, която предлагат банките. В следващите две години вероятно те ще запазят високият си дял от близо три четвърти от всички финансови активи на домакинствата, се посочва в анализа на УниКредит.
Ценните книжа претърпяха сериозна негативна корекция, вследствие на колапса на капиталовите пазари през 2008 година и по-бавното възстановяване на вътрешния ни пазар впоследствие. В бъдеще, ценните книжа остават с висок потенциал, но възстановяването при тях може да продължи по-бавно, преценяват икономистите. Активите на пенсионните фондове остават сравнително стабилни и обещават най-силен ръст през следващите две години, благодарение на гарантираните новопостъпващи средства, ниската си база, а и по-консервативната инвестиционна политика.
Всъщност по-ограниченият дял на спестявания в инструменти, свързани с движенията на цените на капиталовите пазари,
е предпазил домакинствата от по-сериозно намаляване на богатствотов сравнение с други страни през кризисната 2008.
По-ниският дял на спестяванията във финансови инструменти ще е причина за стабилен ръст на финансовото богатство в бъдеще, подчертава анализът.
Нито активите, нито задълженията на домакинствата обаче ще растат с темповете от периода 2000-2007 година, когато средният ръст на активите беше с 30%, а на задълженията – с 54%.
Очаква се в следващите две години да нарастват основно задълженията на домакинствата.
наблюдава се изпреварващ ръст на ипотечните кредити, основно за сметка на кредитите за потребление. Ако през 2004 година ипотечните кредити са били 21% от всички кредити, а потребителските – 38%, през 2008 година те са почти равни – 42% е делът на ипотечните спрямо 41% за потребителските. Очаква се тази тенденция да се задържи.
Източна Европа се възстановява бавно
Икономическото възстановяване в Източна Европа вероятно ще бъде ограничено, тъй като местното търсене остава слабо, а чуждестранните инвестиции на ниско ниво, прогнозират експертите от Световната банка. Икономиките в преход от региона ще нараснат с 1,3% през тази година и с 3,5% през 2011 г., тъй като високата безработица, данъчните увеличения и по-ниските заплати ограничават потреблението от Албания до Украйна, смятат специалистите от международната финансова институция.
Най-добро ще е представянето на руската икономика, която има възможност за ръст от 3,2% през тази година. Възстановяването ще е дълго, бавно и белязано от увеличаване на бедността, се казва в прогнозата на банката. Зависимостта на региона от продажбата на стоки за Западна Европа може да ограничи икономическия ръст, тъй като очакваното слабо възстановяване в Западна Европа ще забави ръста на износа.[/justify]
www.bulgaria-news.bg