« Отговор #159 -: Септември 30, 2009, 08:04:35 am »
„За" или „против" проекта АЕЦ Белене обсъждаха в парламента депутати, експерти, енергетици, еколози икономисти.
В дискусията, открита от Мартин Димитров, участваха и председателят на парламента Цецка Цачева и министърът на икономиката Трайчо Трайков.
Бяха представени прогнозите на НЕК и анализите на партньорите по проекта "Белене".
Според представителя на партньорите Богомил Манчев реализацията на АЕЦ Белене би донесла приходи от 80 млрд. евро за 60 години. Разходите биха би били 20 млрд. евро.
При 51% участие държавата би спечелила 30 - 40% милиарда евро за 60 години, прогнозира Манчев.
Според него проектът е перспективен. Той изтъкна че Русия е предложила на България кредитиране за реализацията му, но по кредита не се преговаря.
Според Манчев необходимо е финансовите министерства на България и на Русия да водят преговори по това предложение. Той изтъкна че това е единственото предложение за кредитиране на проекта.
Георги Ангелов от „Отворено общество" акцентира върху опасностите да се прогнозират цените в дългосрочна перспектива и определи прогнозата за приходите от АЕЦ Белене за несигурно.
Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков заяви категорично, че решението за АЕЦ Белене ще се базира на икономическата целесъобразност.
България няма да финансира 51% от проекта АЕЦ „Белене", заяви министър Трайчо Трайков след дискусията в парламента за електроцентралата. Това, което все още не е ясно е кого и с колко бихме искали да допуснем в проекта, добави Трайков.
Какъвто и дял да има държавата, нейният интерес трябва да е адекватно защитен, категоричен е Трайков. Той е убеден, че не е задължително държавният дял да е 51%, но трябва всички важни решения да се взимат с участието на държавата.
Какъв дял точно ще гарантира това, това ще е задача на консултанта, подчерта Трайчо Трайков.
Според него идеалният вариант би бил за АЕЦ Белене да се приложи проектно финансиране.
Предстои държавата или да обяви конкурс за нов консултант или да останат сегашните. Въпросът за другите инвестиции, министърът обясни, че ще е задача на консултанта, и не се ангажира с позиция дали консултант да продължи да бъде един или да са повече.
„С RVE в момента предефинираме по-нататъшната формула на взаимодействието си, съобщи още Трайков.
По темата за намаляването на държавния дял в АЕЦ „Белене" критично се изказа депутатът от БСП и бивш министър Петър Димитров.
„Ако внасяш газ, ако внасяш нефт, ако внасяш въглища и основният ти независим електроенергиен източник е ядреният, и да дадеш собствеността на чужда компания, и да се лишиш от тази си независимост, това ми звучи абсурдно", каза Димитров.
Той подчерта, че трябва да се работи за повишаване на енергийната независимост и припомни, че ЕС обяви ядрената енергетика за такъв източник.www.news.bg