Животът поскъпнал с 2% от началото на 2012-аЖивотът в България продължава да поскъпва. Почти 548 лева е издръжката на един човек в четиричленно домакинство, отчитат от КНСБ. С 2% е нараснала цената на живот през първото тримесечие на годината. Издръжката на четиричленно домакинство е 2 189 лева.
Основните фактори, които влияят върху нарастването на издръжката на живот, са новите акцизи върху природния газ за стопански нужди, поскъпването на петрола и на природния газ, и на хранителните стоки. Разходите за ток, парно и енергия са нараснали със 7%.
За бензина това е 12,7% само за 3 месеца, за дизеловото гориво - със 7,2%. Сред негативните тенденции е спадът в промишленото производство, намалените инвестиции и износ. Спад има и в потреблението с 6,4%.
КНСБ иска с 10% по-високи заплати и пенсии от 2013-а
Лидерът на синдиката Пламен Димитров посочи, че през последните три години доходите са замразени, а инфлацията кумулативно е достигнала до 9%, така че увеличението ще покрие поне нейния ръст.
Синдикатът настоява за механизъм за определяне на минималната работна заплата. Виждането на КНСБ е тя да зависи от две граници - долна граница да е линията на бедност, а за горна да се приема 50% от средната работна заплата в страната.
Според данни на синдиката за първото тримесечие на тази година границата на бедност, определена на база потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги, е 205, 95 лв. Като се прибавят към това и данъци и осигуровки, то за долен праг приемаме 300 лв, обясни Димитров.
За 2011 г. средната работна заплата е 707 лв. или съответно горната граница е 354 лв. Размерът на минималната заплата трябва да се определи по средата на тези две граници или да е 330 лв. от началото на следващата година, изчисли синдикалният лидер. Според него пари може да дойдат от въвеждане на данък върху финансовите транзакции, от който по изчисления на самото финансово министерство щяло да има приход от около 200 млн. лв., а също така и от вече въведените мерки за увеличаване на приходите на НАП.
Процентът на българите със спестявания намалял двойно
От 14 процента през януари 2010 г. на 7 процента или 511 000 души в началото на тази година. А от седемте процента българи, които имат спестявания, едва 13 на сто имат депозити над 5 000 лв. или това са приблизително 66 000 души, каза лидерът на КНСБ, цитирайки данни от проучване на "Галъп".
Така той коментира изявления на анализатори, че според статистика на БНБ населението ни спестява в банки 32,5 млрд. лв. и само през февруари 2012 г. са се натрупали нови 201 млн. лв. в банкови депозити.
Повечето теглят от влоговете си, за да се издържат
Истината е, че народът масово обеднява, много малък процент от хората изобщо имат спестявания, а от тях още по-малко хора могат да си позволят да спестяват сериозни суми, коментира Димитров. Около 46 на сто от хората със спестявания имат влогове до 1000 лв.
По данни на НСИ от началото на 2010 г. домакинствата теглят повече пари, отколкото влагат в банки и това показва, че те използват спестяванията си, за да оцеляват, заяви още Димитров.
При вложени средно на едно лице 39,34 лв. в банки през януари 2010 г. са изтеглени 17,80 лв., докато в края на 2011 г. при вложени средно на едно лице 11,07 лв., са изтеглени 38, 46 лв.
Тези процеси показват нарастваща поляризация в доходите и в спестяванията на хората и масово обедняване на народа, коментира Димитров.
www.btvnews.bg