Можем да инвестираме 10-15% от Сребърния фондМожем да инвестираме малка част от Сребърния фонд в по-високо рискови облигации. Според мен обаче това не трябва да е повече от 10-15% от него. Това каза в студиото на "Тази сутрин" еврокомисарят отговарящ за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева. Тя допълни, че в условията на криза е много важно тези, които могат да харчат малко повече да го правят. Георгиева каза още, че това е приложимо и за страната ни, тъй като има много нисък външен дълг.
Еврокомисарят разкри, че има някои разногласия с финансовия министър Симеон Дянков относно Сребърния фонд. Идеята на вицепремиера е значителна част от капитала на фонда за гарантиране на пенсионната система да бъде изтеглен за други цели. В момента активите му са на депозит в БНБ и по данни на финансовото министерство всяка година инфлацията изяжда по 40 млн. лв. от него. Дянков поиска фондът да инвестира в български държавни облигации, ценни книжа и акции.
Проблемите на България
Еврокомисарят посочи кои са основните теми за бъдещето на България – образование, здравеопазване и създаване на работни места. Георгиева изрази надежда, че здравната реформа ще бъде извършена до началото на мандата на следващото правителство.
Според нея инвестирането в образование на децата е изключително важно за увеличаване на работните места. Тя допълни, че влагането на пари в създаването на кадри ще бъде в плюс за бизнеса в страната.
Георгиева посочи, че конкурентоспособността и производителността на труда ни спъват, за да вървим напред. Тя даде за пример факта, че България по производителност на труда е на 20% от нивото на Европейския съюз, който пък е на 66% от това на САЩ.
Еврокомисарят припомни, че българите са най-големите оптимисти за бъдещето на ЕС в сравнение с всички останали страни-членки. Според нея сънародниците ни вярват, че е по-добре в Европа, отколкото извън нея. В България институциите на ЕС са уважавани. А аз се опитвам да покажа на всички места по света какъв състрадателен народ сме и може би заради това имам толкова висока одобряемост сред хората.
Три варианта за овладяване на кризата в Европа
Кристалина Георгиева посочи и основните проблеми на Европа. Според нея дълговата криза и растежът на безработицата трябва да бъдат овладени, за да потръгне отново нагоре Стария континент. Тя каза още, че има три варианта, които ще доведат до създаването на милиони работни места.
По думите й либерализирането на трудовия пазар може да създаде около 20 милиона нови работни места. Според Георгиева новите страни-членки в Европейския съюз вече се справят добре с либерализацията. Зелената инвестиция има резерв от 5 млн. нови работни места. Иновациите са другият начин за решаване на проблемите на Стария континент. Тя заяви, че в Европа се създават много нови неща, но те не се патентоват, тъй като това струва доста скъпо. Така тези открития стават източник на конкурентоспособност в САЩ, например.
Кристалина Георгиева припомни, че Европа все още е най-силната икономика в света. По думите й 500 милиона европейци имат много по-добър шанс на този свят, отколкото 70 милиона германци. Според нея трудностите на континента не са катастрофални, а преодолими.
„Как си представяте Европа да бъде свалена на колене? Все пак разполага с германската икономика”, заяви Георгиева.
www.btvnews.bg