16 септември 2009 Брюксел. Белгийски селски стопани възнамеряват да проведат днес безпрецедентна акция в знак на протест срещу падането на изкупните цени на млякото – да излеят в полетата в района на град Сине около 3 милиона литра мляко. Това съобщиха от Обединената федерация на асоциациите на селскостопанските производители в страната.
През последните няколко дни протестиращите селскостопански производители блокираха пътища, провеждаха демонстрации, раздаваха мляко безплатно.
Събирането на мляко за акцията в сряда, по думите на представителите на Организацията на производителите на млечна продукция, протича добре и заявените три милиона литра мляко ще бъдат събрани. На полетата ще бъде изсипано не само белгийско мляко, но и млякото на френски фермери, които също протестират против падането на изкупните цени.
***
Страсбург. Днес на пленарно заседание на Европейския парламент в Страсбург ще бъде гласувана кандидатурата на Жозе Мануел Барозу за преизбиране на поста председател на Европейската комисия.
За да бъде преизбран за председател на ЕК, Барозу, който е единственият претендент за поста, се нуждае от обикновено мнозинство от 369 от 736-е гласа на евродепутатите.
Очаква се мнозинството да бъде осигурено от представителите на най-голямата политическа група в ЕП – Европейската народна партия, която разполага с 264 депутатски мандата, и на подкрепата на която се радва Барозу, както и от групите „Алианс на демократи и либерали за Европа” и „Европейски консерватори у реформатори”.
„Европейската обединена левица - Северна зелена левица” заяви, че ще гласува против кандидатурата на Барозу.
В лагера на социалистите, които са втората по големина група в ЕП, мненията се разминават: лидерът на партията на европейските социалисти Поул Нироп Расмусен подложи Барозу на резки критики, а лидерът на парламентарната група на партията Мартин Шулц призова неговата кандидатура да бъде одобрена колкото се може по-скоро.
Сред социалистите Барозу активно е поддържан от депутатите от Испания и Португалия, проявили „иберийска солидарност”, против се обявяват френските и белгийските депутати.
***
Париж. Френските разузнавателни агенции са сигурни, че Иран използва мирната си ядрена програма за прикритие на опитите си да се сдобие с ядрено оръжие, заяви френският президент Никола Саркози.
„Не можем да позволим на Иран да се сдобие с ядрени оръжия”, защото това би представлявало заплаха за Израел, каза Саркози по време на среща с френски законодатели в Елисейския дворец.
„В това са сигурни всичките наши тайни служби. Иран в момента работи по ядрена оръжейна програма”, каза още той.
Френският президент също отбеляза, че той „няма да стисне ръката на някой, който иска да заличи Израел от картата на света”, имайки предвид иранският президент Махмуд Ахмадинеджад.
***
Ню Йорк. Започна 64-та сесия на Общото събрание на ООН в щабквартирата на организацията в Ню Йорк.
Сесията ще продължи цяла една година – до началото на следващата през септември 2010 г.
Бе съобщено, че по предложение на регионалната група на страните от Африка за председател на сесията е избран либийският дипломат Али Абдел Салям Трики. В дневния ред на сесията са включени над 160 въпроса. На 22 септември ще се състои среща, посветена на климатичните промени.
Най-важната част на работата на сесията ще станат общите политически дебати с участието на държавните глави и правителствените ръководители на страните-членки, както и на министрите на външните работи. Тази година дебатите ще се състоят от 23 до 30 септември.
Очаква се в щабквартирата на ООН да пристигнат рекорден брой високопоставени официални лица. От ООН твърдят, че ръководителите на страните-членки на организацията ще бъдат над сто. От службата по протокола не могат засега да назоват точен брой, позовавайки се на липсата на окончателно потвърждение.
Също така в рамките на работата на Общото събрание ще се състоят няколко представителни форума, включително и на високо равнище.
***
Вашингтон. Въпросът за разполагането на елементи на американската глобална система за противоракетна отбрана в Полша и Чехия все още не е приключен, заяви говорителят на Пентагона Джеф Морел на пресконференция.
„Въпросът както и преди се намира в процес на проучване, не мога да кажа до колко сме се приближили до неговото решение”, отбеляза Морел.
„Не мога да кажа, дали преразглеждането ще приключи до визитата на делегацията на Чехия в петък”, добави той.
При това говорителят на Пентагона обеща на журналистите да ги държи в течение. „Ако има нещо, ние ще ви съобщим”, каза той.
***
Вашингтон. Националното разузнаване на САЩ включи Русия в списъка на държавите, способни да заплашват американските интереси зад граница.
„Някои страни са способни да заплашват интересите на САЩ както с помощта на традиционни средства – военна сила и шпионаж, така и със съвременни - кибероперации”, се казва в доклад, обнародван във вторник.
Като основните потенциални неприятели на САЩ националното разузнаване назовава Иран, Северна Корея и Китай.
„Русия е партньор на САЩ в голям брой важни инициативи, като утилизацията на ядрените отпадъци и борбата с ядрения тероризъм, но в същото време Русия може да продължи да търси начини за увеличаване на своята мощ и влияние по начин, по който да е способна да усложни реализирането на интересите на САЩ”, се отбелязва в доклада.
Заедно с това авторите на доклада подчертават, че потенциалната заплаха от страна на Русия не означава, че двете страни не могат да поддържат нормални отношения.
***
Вашингтон. Засега е рано държавите да прекратяват своите антикризисни програми за стимулиране на икономиката, но е време да бъде започната подготовка за постепенно и съгласувано прекратяване на стимулите. Това се казва в нова публикация на Международния валутен фонд (МВФ).
Инжектирайки в икономиката безпрецедентни обеми ликвидност, сега правителствата трябва да изработят план, който да им позволи да се освободят от получените в замяна активи и да намалят рисковете за себе си, увеличили се значително поради извършените държавни вливания, отбелязват от МВФ. „Ако тези рискове се материализират, крайната цена на държавната намеса може да се окаже непредсказуема за данъкоплатците”, отбелязват от Фонда.
В материалите на МВФ се подчертава, че не съществува единна, подходяща за всичките държави, „стратегия за излизане” – всяка една страна трябва да изработи собствен план за това, по какъв начин да се разпорежда с активите и задълженията, придобити по време на кризата. От Фонда също призоваха държавите да се ръководят от общите проверени принципи при изработването на своите планове за постепенно и съгласувано прекратяване на икономическите стимули.
***
Минск. Беларуският президент Александър Лукашенко заяви, че парламентът на страната ще разгледа въпроса за признаването на независимостта на Южна Осетия и Абхазия.
„Този въпрос ще бъде разгледан на заседание на парламента, след което ще бъде проучено мнението на обществото”, каза Лукашенко пред литовски журналисти.
***
Вашингтон. Командващият обединените генерални щабове на американската армия Майкъл Мълън заяви, че съмненията на афганистанския народ относно ефективността и легитимността на афганистанското правителство са също толкова голяма заплаха за целите на САЩ в Афганистан, колкото и дейността на движението на талибаните в страната.
„Смятам, че заплахата от липсата на управление е идентична на тази, идваща от талибаните”, каза Мълън пред комисията по военните въпроси на Сената на САЩ.
По думите на Мълън, американското нахлуване в Афганистан през 2001 г. е свалило талибаните от власт, но ислямистите са си възвърнали контрола над някои части на страната поради „липсата на легитимност на афганистанското правителство на всяко едно ниво”.
***
Вашингтон. Иран трябва да отговори „конкретно” на притесненията относно неговата ядрена програма по време на преговорите, заяви държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън.
Клинтън, говорейки пред репортери, добави, че срещата на групата „5+1” по иранската ядрена програма, която ще се проведе на 1 октомври, ще подложи на изпитание готовността на Иран да обсъди международните притеснения относно неговите дейности по обогатяване на уран.
„Заявихме ясно на иранците, че всичките преговори, в което ние ще участваме, трябва да засягат конкретно ядрения въпрос. Той не може да бъде игнориран”, подчерта Клинтън.
Клинтън също призна, че не може да се прогнозира какъв ще бъде изхода на преговорите, попитана, как Вашингтон се е съгласил да участва в разговорите без Иран да се ангажира да обсъди в техния ход своята ядрена програма.
„Смисълът е да се срещнем и да обясним на иранците лице в лице изборите, с които разполага Иран, и да видим, дали иранската страна е готова да говори с нас за своята ядрена програма”, добави Клинтън.
***
Токио. Председателят на Демократичната партия на Япония (ДПЯ) Юкио Хатояма, както се очаква, ще бъде избран днес за новия премиер на страната. Това ще се случи в хода на извънредно заседание на японския парламент.
ДПЯ спечели триумфална победа на скорошните избори за долна камара на японския парламент, осигурявайки си 208 от 480-те депутатски кресла.
Създадената след изборите коалиция между ДПЯ и Социалдемократичната партия, която разполага със седем депутатски мандата, и Новата народна партия (с три депутатски мандата) дава на демократите почти две трети от гласовете в парламента.
focus-news.net