[float=left]
[/float]От НАСА са обявили ,че на 9 февруари е планран старт на нов изследователски апарат Solar Dynamics Observatory, който е режим 24/7 ще наблюдава Слънцето. Старта ще бъде реализиран с помоща на ракета носител Атлас-5.
По информация от НАСА , на сондата ще има три визуални апарата , които на всеки 10 сек , ще снимат Слънцето в различни спектри с високо разрешение. Казано по друг начин, сондата ще снима Слънцето с IMAX разрешение от разни позици, което ще позволи да се получи картинка 4 пъти по добра от колкото HD TV. Към Земята данните ще се предават със скорост 130Мб/с.
На апарата предстои да изследва атмосферата на Слънцето, неговите вътрешни структури и процеси, а също така да помогне на учените по добре да разберат протичащите на СЛънцето процеси. Очаква се , новия апарат да работи на орбита поне 5години, порез дова време Solar Dynamics Observatory (SDO) също така ще изследва в детайли част от 11 годишния слънчев цикъли да представи данни за свъзката на слънчевите цикли и някой явления на нашата планета.
SDO ще се занимава с измерването и наблюдаването на магнитното поле на СЛънцето, което фактически управлява всички процеси на повърхноста на светилото, в неговото ядро и атмосфера. Спътника ще изучава така наречените зони на конвекция или слънчеви петна, а също така ще съставя карта на изхвърлянията на ионизиран газ от повърхноста на звездата.
От НАСА казват ,че космическата обсерватория ще наблюдава повърхноста на Слънцето и затова как тя се изменя в продължение на 5 години, къде се появяват полета , къде изчезват и как това е свързано с появяването на петна и какво провоцира изхвърлянето на материя. SDO ще излседва и коронарните "примки" възникващи в периодите на висока слънчева активност.
На сондата ще има следните три основни изследователски апарата:
Helioseismic and Magnetic Imager (HMI),който ше позволи да се следи магнитното поле на Слънцето а също така да се фиксират потоци плазма.
Atmospheric Imaging Assembly (AIA) - камера , позволяваща да се изследва атмосферата на СЛънцето в различни диапазони, да се праят снимки , които е невъзможно да бъдат направени от повърхноста на Земята.
Extreme Ultraviolet Variability Experiment (EVE) - камера която ще се занимава с измерване и заснемане на ултравиолетовата активност на Слънцето.
spacenewsbg.com