« Отговор #6 -: Ноември 25, 2009, 07:57:38 am »
[float=left]
[/float] [justify]
Съдът прекрати делото заради прокурорски гаф
Софийската градска прокуратура претърпя пълно фиаско по делото срещу енергийния бос Христо Ковачки. Заради прокурорска грешка, Софийският градски съд бе принуден да прекрати делото за източване на 16 781 960, 72 лева ДДС. Оказа се, че прокурорката Маргарита Немска, която е наблюдаващ по това дело и се занимава със знакови дела, включително и разследването срещу бившата шефка на НАП Мария Мургина, не прави разлика между данъчни декларации, дневници за покупки и продажби и фактури.
В обвинителния акт, писан от Немска се оказа, че са допуснати съществени противоречия и разминаване в обстоятелствената част и диспозитива на обвинението. Неясно формулираното обвинение пък лишава подсъдимия от правото му на защита и се счита за съществено процесуално нарушение. Затова и съдът прекрати процеса и върна делото обратно на прокуратурата за отстраняване на допуснатите грешки.
Къде всъщност е гафът на Немска? В хода на цялото досъдебно производство Ковачки е обвиняем за съставянето на неверни справки-декларации и дневници за покупки, в следствие на което неправомерно е ползвал данъчен кредит и не е платил ДДС. От действията му са настъпили вреди за държавата в размер на 16, 7 млн. лева. В обвинителния акт обаче е записано, че щетите за държавата са нанесени в следствие на прилагането на фактури с невярно съдържание, с които са осъществени фиктивни сделки.
Всъщност схемата, по-която е действал Ковачки, е подобна на тази на групата “Николов – Стойков”. Бизнесменът е посочил неверни данни при покупко-продажба на машини и оборудване за предприятията си и неправомерно се е ползвал от данъчен кредит в периода от 2005 – 2008 година. Обвинителният акт срещу бизнесмена е около 100 страници, а материалите по делото са 350 тома. Днес обаче се оказа, че тази обвинителна теза не е съвсем добре застъпена от прокуратурата.
“Абсолютно всички машини по тези фактури са налични, цялото обвинение почива на предположението, че това са фиктивни сделки, че не е имало закупуване на машини. Машините обаче са налични”, обясни адвокатът на Ковачки Илиян Василев. Той и колежката му Ина Лулчева се оказва, че през цялото разследване са градили защитната си теза на това да докажат, не че машините ги има или няма, а че подадените декларации и дневници не са с невярно съдържание.
“Ако говорим за логика на разследването, първо трябваше да ни се повдигне обвинение, което да визира невярност на фактурите, фиктивност на сделките. До момента на нас ни казаха единствено, че дневниците за покупки са неверни. Ние прекрасно знаем, че в тези дневници са описани всички налични фактури и за това сме спокойни, че дневниците са верни. Те биха били неверни ако някои от фактурите бяха скрити. Това е всъщност срещу което се защитавахме. Нямаше никакъв проблем да се докаже, че дневниците са верни”, разясни Василев.
Оказа се, че Ковачки и адвокатите му едва в съда разбират, че всъщност обвинението е за фактурите. “Доказването на това дали дадена фактура отразява реална сделка или не, може да стане само след като се отиде на място и се провери дали машините, които са купени, са налице. Тази работа трябваше да се свърши още по време на разследването”, аргументира се Василев.
Съдът сметна аргументите на защитата за основателни и върна обвинителния акт отново в прокуратурата за отстраняване на несъответствието в обстоятелствената част и в диспозитива на обвинението. Маргарита Немска каза след края на заседанието, че ще уважи искането на съда, но не е съгласна с аргументите на адвокатите. “За мен разминаване в документите и обвинението няма”, бе категорична Немска. Тя отказа да коментира защо е допуснала такъв гаф и побърза да се скрие от очакващите я журналисти.
В хода на заседанието отново имаше драма около конституирането на граждански иск от държавата. Явилият се юрисконсулт представи заповед на министъра на финансите Симеон Дянков, за конституирането като страна в процеса от името на Министерство на финансите (МФ). Оказа се, че това няма как да стане, защото пострадалата страна не е МФ, а НАП. В крайна сметка пълномощно от директора на НАП Красимир Стефанов спаси положението и юрисконсулт Любомир Павловски бе конституиран по делото. Защитата на Ковачки на два пъти поиска и отвод на съдебния състав заради предубеденост, но доводите им не бяха приети.
Разследването срещу Ковачки започна в края на октомври 2008 година. Тогава бизнесменът бе арестуван и освободен под рекордната гаранция от 300 000 лева, а по-късно съдът се смили и я намали на 200 000 лева, тъй като бизнесменът се аргументира, че няма достатъчно пари. Междувременно енергийният бос създаде Политическа партия ЛИДЕР и безуспешно се опита да влезе в политиката. Първо атакува Европейския парламент, а после и българския, но партията му не успя да получи необходимите гласове.[/justify]
www.vsekiden.com