« Отговор #41 -: Март 25, 2010, 12:00:12 pm »
[float=left]
Валентин Димитров обжалва вчера 5-годишната си присъда
пред Софийския градски съд. [/float]
Ексшефът на столичната топлофикация Валентин Димитров дължи 1 417 023 лв. данъци, реши Софийският административен съд.
Магистратите отказаха да отменят ревизионния акт на Националната агенция за приходите, който Димитров атакува. Освен налога той трябва да възстанови на НАП и разноските по делото - 27 000 лв. юрисконсултски хонорар.
Агенцията правилно настоява Димитров да плати 853 330 лв. данъци за периода 2000 - 2005 г. и 563 693 лв. лихви върху тях, постанови съдът. Налогът се дължи върху доходи, които Вальо Топлото е получил от покупки и продажби на ценни книжа в спестовна каса в Куфщайн, Австрия, които не е декларирал.
Магистратите не приеха тезата на Димитров, че законът не изисква да подава данъчна декларация при внасянето и тегленето на суми от банкови сметки.
Експерти са изчислили, че през въпросните пет години Вальо Топлото е имал в сметката си в австрийската каса 1 457 442 евро. По време на процеса заключението на специалистите не е оспорено от Димитров и съдът го е приел като доказателство.
Магистратите не са взели предвид думите на Йохан Петков, разпитан като свидетел по настояване на Вальо Топлото. Петков е казал, че много пъти е превеждал суми в сметката, която се води на Димитров, но не е заявил, че му е давал парите назаем.
Няма и писмени доказателства за това, мотивира се съдът. Освен това преводите, направени от Петков, не са включени в доходите на Вальо Топлото, за които дължи данък.
Съдебното решение за налога не е окончателно. Димитров може да го обжалва пред Върховния административен съд до 14 дни, след като го получи.
Тъй като Вальо Топлото не е декларирал пред БНБ сумите, които е изнесъл в Австрия, той получи за валутно престъпление 5-годишна присъда, която също вчера обжалва пред Софийския градски съд.
Димитров поиска да бъде направено запитване до Европа, тъй като в процеса срещу него се нарушавали европравила. Той настоя и на разпит на съдебен репортер, отразявал делото му. Журналистът щял да докаже, че правата му в съдебната зала били нарушени, защото нямал възможност да получи съкратено съдебно следствие.
Адвокатите на Топлото настояха и за съдебна поръчка до Австрия, която да изясни наличието на негови сметки там и активите му в австрийския депозитар. Съдия Мими Петрова обаче отказа да приеме тези искания.
Според нея в инкриминирания период България все още не е била член на ЕС, а банките в Австрия не е необходимо да се питат, тъй като и у нас има добри икономически специалисти.
Димитров бе осъден и на 14 г. затвор за присвояване на близо 6 млн. лв от "Топлофикация" на първа инстанция, а в момента тече процес срещу него и майка му за пране на пари.24chasa