Цацаров против "здравословните арести"Главният прокурор Сотир Цацаров се разграничи от тезата на премиера и на вътрешния министър за „здравословните арести”. В същото време председателят на ВКС Лазар Груев поиска зона за сигурност около сградите на съдилищата и даде да се разбере, че охраната е задължение на МВР. Докато двама от „тримата големи” в съдебната власт разсъждаваха след стрелбата срещу Златомир Иванов, вътрешният министър Цветанов откри в Белово ново РПУ и обяви, че не се изключва участието на Алексей Петров в покушението.
„Не може в една държава стрелба да става на стълбите на Съдебната палата, тоест правосъдие да се раздава извън съда”, заяви Цацаров. Още преди два дни той определи опита за убийство като „брутален акт, показващ усещане за безнаказаност”. По същото време обаче премиерът и вътрешният министър отново нападнаха съда, като обявиха, че ако Златко Баретата си е бил в ареста, тази „неприятност” е нямало да го достигне.
„По повод изказването за задължителните арести, според мен, единственият орган, който решава каква да е мярката за неотклонение – това е съдът. Не подкрепям такава позиция”, заяви Цацаров, който доскоро бе съдия с подчертано наказателен уклон.
В абсолютно противоречие на твърденията на Борисов и Цветанов, че правосъдието е големият отсъстващ в страната ни, главният прокурор в четвъртък добави, че „не приемам тази стрелба като липса на правосъдие в България”.
Цацаров обяви, че ще търси лично обяснение от зам.-градският прокурор Роман Василев защо е коментирал пред медиите версиите, по които се работи за стрелбата срещу Иванов.
Зона за сигурност след окървавяването на палататаПредседателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев поиска около сградите на съдилищата в страната да бъдат обособени зони за сигурност.
Той определи стрелбата срещу Иванов като нагло покушение не само срещу един човек, а срещу всеки български гражданин.
Трябва да се отбележи, че фактически стопанин на сградата се води шефът на ВКС.
Той посочи, че с предишния главен прокурор Борис Велчев многократно са искали да се изпълни постановление на МС от 1996 година за създаването на такава зона. Добави, че е разговарял и със сегашния пръв обвинител Сотир Цацаров по въпроса.
Шефът на ВКС даде да се разбере, че сигурността извън сградата на палатата се осигурява от МВР, а не от съдебната охрана.
"Българските граждани и българските магистрати настояват всички компетентни органи да свършат по такъв начин работата си, че в държавата всяка една от институциите да върши свободно работата си и българските граждани да се разхождат свободно по улиците", продължи председателят на ВКС.
"В последните години при подобен инцидент основното усилие е насочено основно как събитието медийно да бъде отиграно, а от подобно поведение печелят единствено престъпниците", възмути се Груев.
Той коментира и изявленията на Борисов и Цветанов, според които, ако Златомир Иванов е бил в ареста, вместо под домашен арест, нямало да го застигне тази "неприятност". Груев напомни, че "контролът на обществения ред и контролът върху изпълнението на мярката "домашен арест” съгласно Закона за МВР е възложен на същото това ведомство".
„От 75, години откакто е построена тази сграда, за пръв път беше окървавена”, заключи Груев.
"Стрелбата срещу Златомир Иванов-Баретата е един вандалски акт на посегателство срещу български гражданин. Съдебната охрана няма компетентност извън сградата на Съдебната палата, тъй като няма полицейски функции. На стълбите има охранителни камери, които осигуряват запис на случващото се извън сградата. Компетентността на съдебната охрана е до козирката на сградата".
Това пък заяви правосъдният министър Диана Ковачева след заседанието на Висшия съдебен съвет по повод искането на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев да бъдат определени зони за сигурност. Той обаче изрично подчерта, че това трябва да е ангажимент на МВР, което явно е убягнало на правосъдния министър.
Версия, версии, преразпределение, Алексей Петров, колегитеДокато Сотир Цацаров ясно демонстрира, че не ободрява говоренето пред медиите за версиите за стрелбата, заради което обяснение ще дава Роман Василев, вътрешният министър охотно разказа в какви насоки се движи разследването.
В Белово Цветанов откри реновираната сграда на РПУ-то и нахвърля някои свои мисли по темата „Златко Баретата”.
„Проверяват се всички версии, като не се изключва и версията за втори екип, който е чакал Баретата при неуспех на първия”, посочи Цветанов. Направен е втори оглед на мястото на инцидента. Иззети са и веществени доказателства, съотносими към извършеното престъпление. Работи се по няколко версии, защото Баретата има осемгодишна присъда като лидер на наркогрупа. Затова една от версиите е за нерешени финансови отношения.
Друга версия е за конфликт при преразпределението на наркопазара. Има още няколко версии, но не се дава предимство на нито една от тях, уточни министърът. На въпрос има ли връзка Алексей Петров със случая, Цветан Цветанов отговори, че той не е изключен, тъй като също е бил част от организираната престъпност.
„Петров има дело, в което са приложени конкретни доказателства, а двамата със Златко Баретата и Алексей Петров са били съдружници в някои от фирмите. След това се разделили, така че полицията не изключва и тази възможност”, каза Цветанов. Той допълни, че през последните 20 години политическата класа в България е била съпричастна с организираната престъпност. Затова групировките са станали толкова силни и са се присъединили към трансграничната престъпност.
Тежката организирана престъпност в България има знакови лица – Брендо, Килърите, Маргините и други. Това са емблематични фигури на прехода. Някои от тях вече не са между живите – Косьо Самоковеца, а други като Иван Тодоров – Доктора бяха на една яхта с министри от НДСВ, допълни Цветан Цветанов, който е убеден, че колегите му ще стигнат до поръчителите и извършителите на стрелбата.
www.btvnews.bg