Сблъсък за цени между доставчиците и веригите, Пловдивска общинарка и шофьор на кмет в схема за рекет
news.bg
Сблъсък за цени между доставчиците и веригите, отбелязва „Дневник"
Договарянето на нови условия между големите вериги и българските производители е на път да прерасне в търговска война, съпроводена от административни жалби. Доставчиците твърдят, че са подложени на безпрецедентен натиск от веригите да свалят цените, което силно ще намали конкурентоспособността им и ще влоши допълнително техните финансови резултати, вече пострадали от кризата. Според хипермаркетите исканията за по-големи отстъпки са нормална практика с цел да се намали цената за крайните потребители, която става водещ критерий за купувачите в условия на криза.
"В процеса на подновяване на търговските договори големите вериги ултимативно поставят въпроса за по-големи отстъпки", съобщи председателят на надзорния съвет на "Арома" Лукан Луканов в интервю пред "Дневник". По думите му в тази ситуация вариантите пред доставчиците са два - или да компенсират с увеличение на цените и така да стимулират инфлацията, или да намалят печалбите, за което според Луканов капацитетът на бизнеса вече е изчерпан. Председателят на асоциацията на производителите на растителни масла и маслопродукти Видьо Видев също каза, че хипермаркетите използват всякакви възможности да свалят допълнително цените. "Постоянно се поднасят най-различни поводи - акции, годишнини, промоционални кампании", коментира той. Натискът според Видев ще доведе до рязко влошаване на качеството, което в крайна сметка е в ущърб на потребителите.
"В сегашната ситуация оформянето на линии от артикули с по-ниски цени е съвсем логично и пазарно обусловено", коментира търговският директор на "Пикадили" Дарко Вукович. Според него това ще е от полза на крайния клиент. От веригата магазини "Европа" съобщиха, че засилената конкуренция и навлизането на големи международни играчи в сектора кара търговците да търсят по-добри условия от доставчиците. Освен това по-големите обеми на продажба предполагат и по-големи намаления в цената.
Според Луканов натискът е само върху българските производители. "Сега ние плащаме с 45-50% повече за достъпа до международните вериги в сравнение с чуждите компании, които се договарят директно с централите им", каза той и допълни, че така пазарът се изкривява сериозно. Генералният мениджър на "Кауфланд България" Димитър Спасов отрече подобен подход. "Мога да кажа, че дори българските доставчици се третират с предимство", каза той.
За изпълнителния директор на камарата на индустриалните хлебопроизводители Борис Инчев по-сериозен проблем е забавянето на разплащанията с доставчиците от страна на отделни вериги. "Получаваме много сигнали за забавени с месеци разплащания", каза и Видьо Видев. "Кога ще се получат парите зависи от вида на продукта и бързината, с която той се продава", е отговорът от "Европа".
От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България се готвят да подадат жалби до комисиите за защита на конкуренцията и на потребителите, ако проблемът не се реши в кратки срокове, каза Луканов, който е зам.-председател на организацията. Какви конкретни мерки ще се предприемат ще стане ясно следващата седмица, когато предстои среща на големите браншови сдружения. По думите на Луканов се обсъжда и вариант стотина предприятия да спрат доставките за една от веригите.
Според различни проучвания средно за страната около 20% от търговията на дребно минава през големите търговски вериги. За големите градове процентът е по-висок. Прогнозите са, че делът ще продължи да се увеличава с навлизането на нови играчи и разширяването на настоящите.
Спорът между веригите и доставчиците се оказа принципен проблем, който в края на февруари влезе в полезрението и на Европейския парламент. Големите вериги в цяла Европа злоупотребяват с господстващото си положение на пазара и предизвикват снижаване на цените за доставчиците, се казва в декларация на ЕП, цитирана от британския в. "Индипендънт".
Пловдивска общинарка и шофьор на кмет в схема за рекет, пише „Труд"
Василка Костова, шефка на отдел "ГРАО" в пловдивската община и Саркис Москофян-Серж, шофьор на кмета Славчо Атанасов, са арестувани за участие в схема за имотна измама. Двамата били вързани с белезници при показна акция на антимафиоти във вторник сутринта в кметската администрация на площад "Стефан Стамболов" 1. Два часа по-късно се предал техният съучастник Трифон Мишовски, един от управителите на консорциум "Екологичен завод" и шофьор на бизнесмена Атанас Търев.
Прокуратурата е повдигнала обвинение срещу Костова и Москофян за опит за измама при замяна на имот в квартал "Коматев", а на Мишовски и за изнудване.
Тримата се познават от фитнес зала в центъра на града. Василка извайвала тяло на уредите, а Серж и Трифон били запалени културисти, дори се явявали на състезания. В същата зала понякога се отбивал за спортен тонус и кметът Славчо Атанасов.
"Да, познавам Трифон от залата, но не ми е близък", каза градоначалникът. Саркис му е шофьор от 6 години.
"Шокирани са от ареста. Взели ги от кабинетите, можеха поне да ги привикат, както правят в София, на кафе в службата. Стрелят с топове по врабци", коментира Красимир Елдъров, адвокат на Серж. От прокуратурата обявиха, че имат доказателства, събрани и чрез СРС. Наблюдаващият прокурор Атанас Янков е удължил ареста на тримата за 72 часа. Те били разпитвани до 22 часа във вторник. На разпити вчера бяха привикани и служителите на дирекцията по общинска собственост.
Каква е схемата на имотната измама? Става въпрос за терен от 1360 кв. м на ул. "Г. Гешанов" №20 в кв. "Коматево". Първо имотът е собственост на Павлинка, Димитър и Тодорка Берберови, както и на Магдалена Атанасова и Димитър Добрев. През 2001 г. фондация "Всяко дете" купува част от парцела с триетажна къща, която дарява на община Пловдив, за да се изгради там Дом за проблемни деца. Собствениците продължават да владеят останалия терен. Двата имота не са разделени. "Така общината се оказва съсобственик", обясняват експерти. През 2005 г. Димитър Берберов подава молба за разделяне на парцелите, но преписката влиза в Общинския съвет чак в края на декември 2008 г. Междувременно Берберов успява да продаде дела на фамилията си от 430 кв. м на Асен Георгиев Иванов от Пловдив. Сделката не е изповядана от нотариус, защото Берберов е съсобственик с общината и не може да продава без нейно съгласие. Купувачът и продавачът обаче си стискат ръцете, единият получава парите, а другият - пълномощно да урежда отношенията с общината. Заради забавената преписка приятелка на дъщерята на Асен Иванов го срещнала с Трифон Мишовски. Шофьорът на Търев се похвалил, че познава важни хора в кметството, които могат да помогнат. Мишовски помолил за съдействия приятеля си Серж, който пък се свързал с Костова. В резултат преписката е внесена в местния парламент. Докато през декември м.г. текли разговорите за придвижването на документите, никой не е искал пари, става ясно от разследването. Няколко дни по-късно Трифон Мишовски заявил на Иванов, че е платил от джоба си 5000 лева за услугата. Иванов не ги дал. Последвали заплахи със съобщения по мобилния телефон: "Плащай, за да не ти се случи нещо лошо." Мишовски пак не получил сумата. Отново се срещнал с Иванов. Твърдял, че 3000 лева трябва да бъдат платени на служител от общината, придвижил преписката. Серж също разговарял с Иванов. Но вместо да даде парите, потърпевшият подал сигнал в прокуратурата.
Държавна помощ за приватизирани, отбелязва „24 часа"
Приватизирани фирми могат да разсрочват инвестиционните си програми, реши вчера икономическата комисия на парламента.
Условията са компаниите да са работещи, да не са в несъстоятелност или в ликвидация. Разсрочването с допълнително споразумение може да е до 5 години. "Мярката е антикризисна, съгласувана е с икономическото министерство и съответните агенции", обясни депутатът от БСП Петър Кънев. Той и група негови колеги са вносители на предложението.
Според Кънев държавната подкрепа реално ще помогне на засегнати от кризата компании, които не изпълняват ангажиментите си по обективни причини. Вече осъдени от Агенцията за следприватизационен контрол фирми пък ще могат да преговарят за разсрочено плащане на лихви и неустойки.
В икономическото министерство вече има молби от купувачи държавата да отсрочи ангажиментите им за инвестиции и численост на персонала.
Искове за над 70 млн. лв. срещу неизрядни купувачи на държавни фирми са отхвърлени в съда към края на 2008 г., става ясно от отчета на Агенцията за следприватизационен контрол. Влезлите в сила съдебни решения с отхвърлен иск са 254.
Причината е че по част от делата е изтекла погасителна давност. По други длъжниците давали доказателства по време на производството. Спечелените от АСК дела са 978. Получените от тях суми са 44,9 млн. лв. и $15,7 млн. Държавата още води 493 дела срещу неизрядни собственици за 633 млн. лв. и $ 109,3 млн.Издадените в полза на АСК изпълнителни листове са 939, а заведените по тях дела са 901.
Развалените от държавата приватизационни договори са 49 - 0,71% от продадените предприятия. За последното 3-месечие на 2008 г. е разтрогнат още един. През този период новите санкции са над 1,1 млн. лв.
Застраховка "дупка на пътя", предлага „Стандарт"
Шофьорите да са застраховани срещу дупките по пътя. Това предлагат депутати заради зачестилите произшествия с ямите по улиците и шосетата. Сега при потрошена кола или катастрофа след пропадане водачите трябва да водят дела срещу общината или държавата.
Предложението е с протокол от КАТ пострадалите шофьори да бъдат обезщетени от застрахователите. Законовата поправка е предложена от Ваня Цветкова (БНД) и независимия депутат Светослав Спасов. Според нея собственикът на пътя трябва да предвиди в бюджета за поддръжката му и пари за застраховка. МВР и строителното министерство пък трябва да създадат специална комисия, която да следи състоянието на асфалта. Ако той е разбит и опасен, поддържащата фирма ще отнесе солена глоба от 50 000 лева или договорът й ще се прекрати.
Престъпниците ще могат да се откупуват от затвора, отбелязва „Сега"
Престъпниците, осъдени на до 1 година ефективен затвор, ще могат да откупуват свободата си. Това предвижда концепцията за нов Наказателен кодекс на Министерството на правосъдието, която в момента се обсъжда. Все още не е ясно каква ще е цената на всеки опростен ден затвор.
Съдът ще преценява кога да наложи този режим. Възможна хипотеза например е престъпникът да не може да бъде отделен от свои близки, за които се грижи. Обикновено до 1 г. се дава за кражба, длъжностно присвояване, обсебване или за грабеж при съкратен процес, обясниха съдии пред "Сега". Според тях идеята за откупуването е доста странна.
Предвижда се още разширяване на възможността за условно осъждане и предсрочно освобождаване от затвора. В момента, когато се налага присъда до 3 г., тя може да е условна, стига лицето да е с чисто съдебно минало. Новата идея е условна присъда да може да получи и вече осъден, ако предишното му наказание е било до година затвор. Осъденият обаче ще трябва да се съгласи на пробация - например обществено полезен труд.
Предсрочно освобождаване също ще се допуска при съгласие за пробация в изпитателния срок. Отпада сегашното условие на свобода да излизат затворници, които са излежали поне половината от присъдата си. Изследванията в държавите, които прилагат аналогични режими за облекчаване на наказателната отговорност, показвали, че в 75-80% от случаите преминаването през изпитателния срок е успешно.
Концепцията облекчава освобождаването от наказателна отговорност и заменянето й с глоба. Сега това наказание се налага при хора с чисто свидетелство за съдимост. Условието е за престъплението да се предвиждат до 3 г., когато е умишлено, или до 5 г., когато е по непредпазливост. Ще отпадне и ограничението, въведено през 2006 г., процедурата да не се допуска, ако е причинена тежка телесна повреда или смърт или деецът е бил в пияно състояние. Това щяло да доведе до "по-голяма процесуална бързина и икономия". Дори да се облекчи режимът, той няма да може да се прилага за причиняване на смърт при катастрофа, ако наказанието за това престъпление остане до 6 г. По тези ред ще минават около 250 престъпления.
Друг любопитен момент от концепцията е намаляване на давностните срокове за по-леки престъпления. В момента давността за наказателното преследване за деяния, за които НК предвижда повече от 3 г. затвор, е 10 г. За престъпления, които се наказват с повече от 1 г. затвор, давността е 5 години.
Концепцията предвижда пълна декриминализация на деянията с отпаднала обществена опасност. Тук например влизат скитничеството и сводничеството без користна цел. Престъпните посегателства ще бъдат разделени на престъпления и простъпки. Предлага се извършителите на простъпки да се смятат за неосъждани.